HSsIgic. Hcbcviattfrctl. ZEETIJDINGEN. ADYERTENTIEN. VERKOOPING van BOEKEN ENZ. sterk door hare ligging en batterijen. Zij is met dikke mu ren en torens omgeven, overigens arm, met weinig handel en eeue bevolking van 8 k 9000 zielen. De straten zijn krom, steil en zeer naauw. De huizen der consuls zijn het eenig sieraad der stad, die aan het hangen van eenen berg ligt, en ten noorden door steile rotsen en daarenboven door een kasbah of Moorsch kasteel beschermd wordt. Zij is het laatst aangevallen door de Spanjaarden, die haar in 1790 bombardeerden, waarop de vrede volgde. De ha ven is klein en ondiepen heeft veel van den noord-oosten wind te lijden. De reedc is schoon en ruimde eenige van Marocco waareene geheele oorlogsvloot voor anker kan liggen. De Portugezen bezaten Tanger gedurende de 15de eeuw. Het werd in i66s,als huwelijksgift voor Catharina van Por tugal, aan koning Karei de Ilde van Engeland geschonken. De Engelschen verlieten het in 1648, maar waren toen nog niet'te Gibraltar gevestigd. Vóór hun vertrek lieten zij de voornaamste werken springen en vernielden de moelje of het havenhoofd, welks bouwvallen nu nog een gedeelte van de haven ontoegankelijk maken. De rivier Adir, de haven van het oudeTingis, is bijna geheel door het zand verstopt, en de bouwvallen van Tingis zijn er onder bedolven. Tanger ligt 150 mijlen van Marocco, voor het heen en weder zenden van een berigt heeft men 54 dagen noodig; voor een naar Fez, dat op 70 mijlen afstand ligt, 18 dagen. Volgens brieven van Gibraltar en der bladen van Ca- dix en Madrid was de verbittering der Maroccanen tegen de Franschen zoo hevig, dat men vreesde dat de keizer niet in zijne vredelievende beschikking zou kunnen volharden. In een berigt, geplaatst in den Akhbareen dagblad van Algierswordt vermeld hoe een schijndoode drenkeling in het leven was teruggeroepenwaaromtrent het volgende gezegd wordt: Wij moeten onzen lezeren het, in Europa zeer weinig bekendemiddel leeren kennen met welks behulp de heer Beille Thomson een drenkeling uit den staat van verstikking heeft gered. Dit middelhetwelk hem door dr. Boudichon was aangewezenen waarvan gebruik gemaakt wordt door de leden der sekte van de Aïcawa, op diegenen onder hen die in zwijm vallenbestaat daarindat men den lijder op zijnen rug lege, hem met den voet op de borst drukt, en dat men in deze stelling hem met de armen tot zich trekt. Deze behandeling, door welke de ademhaling spoedig her steld wordt, verdient algemeen bekend te zijn, en is ove rigens in de aanwending zeer gemakkelijk." De Constitutionnel bevat het volgende artikel Engeland slaat een begeerig oog op het eiland Borneo in den Indischen Archipel. In februarij jl. zijn Engelsche schepen tot in de rivier Coti komen doordringen schijnbaar om in het belang van koophandel en aardrijkskundehet land te onderzoekenmaar inderdaad 0111 den weg tot kolo nisatie te banen. Twee schepen the Toung Queen en de Annain Hong- Kong uitgerust, waren naar Borneo afgezonden. Zij voe ren tot op 80 mijlen ver de rivier Coti op. De sultan des landsdus overrompeldbood den bevelhebber der expeditie een vriendelijk onthaal. Ilij dreef zijne geveinsdheid zoo ver, dat hij den wensch te kennen gaf, persoonlijk met de En gelschen handel te drijven. Middelerwijl verzamelde hij zijne manschap. In den nacht van den 16 februarij omringden de Malcyers, die moedige en manhaftige zeeschuimers zijn, met hunne kanonneersloepende Engelsche schepen en openden den aanval. Eene op de kust geplaatste en plotselijk ge demaskeerde batterij ondersteunde hunne onversaagdheid. De Engelschen zagen zich verloren. Zij kapten hunne ka- hels en begonnen, te midden van het kruisvuur hunner vij anden, den stroom af te zakken. De noodlottige vaart duurde 36 uren. Aan de monding der rivier gekomen staakten de kanonneersloepen de jagt. De bevelhebber der expeditie en de onder-stuurman van een der schepen waren benevens een groot aantal der bemanning van beide schepen gesneuveld. Te Hong-Kong verheft zich slechts één kreet omtrent de noodwendigheid om over deze aanranding wraak te nemen. De Maleyers hebben de Engelschen het voorwendsel geleverd hetwelk zij zochten en hetwelk zij des noods ook zouden ontbeerd hebben, 0111 althans een gedeelte van Borneo tebe- magtigen. Dit eiland, het grootste der wereld, heeft, wel is waar, nagenoeg 4 millioen bewoners; maar door inland- sche vorsten tegen elkander op te zetten door pretendenten te doen opkomen met één woord door tweedragt en ver- dceling te bewerken zou weldra Engeland op Borneo even als in Indie heerschen. Maar de Hollanders zijn er. Dit volk is door stijfhoof digheid geducht. Meesters van een klein gedeelte des eilands zullen zij ongaarne van dat eiland een ander gedeelte zi.en innemen door eenen nabuur, van nature zeer tot gewelddadi- gen inval, tot overweldigende bemagtiging geneigd. Nu'geeft Engeland zich alle moeite, eene schijnbaar gegronde beweeg reden te vinden cm met de Hollanders twist te zoeken. Reeds beschuldigt the Friend of China Holland dat het den arm der Maleyers gewapend heeft. Dat tijdschrift klaagt over de begeerlijkheid der Hollanders. Het vreest, dat zij luinne etablissementen op Borneo niet zullen willen verlaten omdat zij daarvan de rijst trekken die de bevolking van Java voedt. Dat alles zal voor Holland kwalijk eindigen. Onder voor wendsel van den Maleyschen Rajah te straffen zal Groot- Brittanje hem schattingen opleggen. De Engelsche avontu riers zullen zich op zijn grondgebied komen neerzetten even als zij op Nieuw-Zeeland hebben gedaan." BRUSSEL den 17 augustus. De heer van Praet is naar Parijs vertrokken en van den uitslag van zijne zending zal het afhangen, of de koning zich in persoon derwaarts: zal begeven ten einde de laatste hand te leggen aan 'net tot stand brengen van de wederzijdsche wijzigingen ten aanzien der inkomende regten zoo in Frankrijk als in België. De courant van Mons behelst het berigt van een zeer hek la gelijk ongeluk hetwelk bij eene naburige kolenmijn die van Haut-Flénuis voorgevallen. Een der zes stoom ketels die tot het uitpompen der mijn groef dienen en die den vorigen dag nog, in tegenwoordigheid van ingenieurs en onder eene drukking van negen dampkringszwaarten beproefd was, is, zonder dat men weet hoe, onder twee dampkrings- drukkingen gesprongen. Een metselaar is op de plaats zel ve dood geslagen en de stoker zoodanig gebrand dat bijna al het vel van zijn ligchaam losgelaten heeft en men aan zijn levensbehoud wanhoopt. De machinist is 6 ii 7 ellen ver geworpendoch is ergelijk ook een werkman met kneu zingen afgekomen. Deze beiden hebben desniettegenstaande de tegenwoordigheid van geest, moed en kracht gehad om naar de machine te loopen en haar te doen stilstaan zonder hetwelk het ongeluk nog veel grooter geworden zou zijn. 's GRAVENHAGE den 18 augustus. Z. M. de Koning die donderdag avond deze residentie heeft verlatenis des vrijdags morgens ten 9 ure, vergezeld van hoogstdeszelfs ad judant, den heer Merkeste Tilburg aangekomen. Z. M. heeft den volgenden dag het kamp en de in de omstreken van Vught en Cromvoirt aangelegd wordende fortificatie- werken in oogenschouw genomenen is heden morgen al hier teruggekeerd. Uit den Helder schrijft men van den 15 dezer: Z. Exc. de minister van marine is gisteren 11a den mid dag ten 5 ure van Medemblik alhier aangekomen en aan het paleis op 's Rijks werf afgestapt. Naar men verneemtis Z. Exc. aldaar tegenwoordig geweest bij het examen der adelborsten welke zoo als naar jaariijksch gebruikhunne studiën voleind hebben en vermoedelijk met 1 october aan- staande als adelborsten ie. kl. in het vaste korps zee-officie ren zullen opgenomen worden. Heden morgen vroegtijdig heeft Z. Exc. het stoomschip Cycloop en ten 10 ure Zr. Ms. wachtschip Sambre in alle deelen geïnspecteerden is ten 11 ure van boord vertrok ken om verder het korps mariniers het marine hospitaal en verdere 's Rijks marine etablissementen te inspecteren." Aan boord van de Sambre was Z. Exc. vergezeld van den schout-bij-nacht Buisden ingenieur der marine Schuit en de adjudanten luit. ter zee ie. kl. Vogelpoot en de luit. 2e. kl. Htlissen van Kattendijke. Ten 1 ure is er bijzonde re audiëntie aan het paleis voor degenen, welke Z. Exc. voor hunne eigene belangen wenschen te spreken." Uit Arnhem schrijft men den ió dezer, dat vorst Can- crinegeneraal der infanterie en minister van financien van Z. M. den keizer aller Russen aldaar dien dag aangeko men wasmet oogmerk 0111 weldra zijne reis naar Amster dam en 's Gravenhage voort te zetten. De berigten uit Limburg, wegens de bijna onafgebroken plasregens en den daardoor veroorzaakten hcogen waterstand luiden treurig. Te Wijck stond het water der Maas gisteren tot bij de Waterpoort; de Jaer was ook hoog gezwollen en de Guelle op verscheidene plaatsen buiten hare oevers getreden hetwelk, vooral te Fauquemont, groote schade had veroor zaakt. Nadat er lang over het plan van eene waterleiding naar Amsterdam gedacht isverneemt men nudat de voorkeur is gegeven aan eene opene waterleiding. Dezelve zou beginnen bij Breukelen en de rigting volgen van den spoorweg. Onder de vaarten van Nier wershiishet Gein, de Weespcrvaartenz. zou het water door tunnels of bui zen worden vervoerd en aan den Vreelandschen weg een stoomwerktuig worden geplaatstten einde het water naar de stad te persen. De onkosten zijn geraamd op 3 millioen. Wij wenschen den besten uitslag aan dezen voor Amsterdam zoo nuttige onderneming MIDDELBURG den 21 augustus. Wij vernemen, dat Zijne Exc. de minister van binnenlandsche zaken, bij dispo sitie van den 8 dezerhet gemeente-bestuur van Nieuw- en Sint-Joosland heeft gemagtigd om in die gemeente in te voe ren twee jaarüjksche veemarkten respectivelijk te houden op den derden zaturdag in de maand april en op den laatsten zaturdag in de maand october. Bij koninklijk besluit van den 18 dezer is benoemd tot gezworen bij de watering van Scherpenisse en Westkerke D. Polderman111 plaats van C. Kleppe overleden. Volgens de laatste berigten uit Parijs had de koning van Frankrijk, bij ordonnantie van den 17 de polytechnische school ontbonden. De hoofden, administrateurs, professo ren examinators en geëmployeerden bij de schoolbehouden hunne titels en tractementen. Bij eene nadere ordonnantie zou de reorganisatie der school worden geregeld. De Parijsche Messagen van den 17 behelst thans nadere berigten nopens de operatien die voor Tanger hebben plaats gehad. Uit dezelve blijkt, dat het beschieten dier vesting den 6'smorgens ten half 9 is begonnen en tot 11 ureop eene allerhevigste wijze, zonder ophouden, is voortgezet. Het voorbeeld door hef schip le Suf ren, waarop zich de prins de Joinviile bevondgegevenwas door ieder schip van het eskader gevolgd. Allen, officieren, zeelieden en soldaten hadden in moed en koelbloedigheid gewedijverd; "doch de tegenstand was veel grooter geweest dan men algemeen had gedacht: verscheidene stukken der wallen hebben hun vuur niet eerder gestaakt dan na door onze kogels te zijn ver nield. De Engelsche consul-generaal Hay had zich gedu rende het gevecht op het schip de Vcsuvius begevenhij was van Mogador gekomen. Des avonds had hij zich naar den prins begeven en een onderhoud met denzelven gehad. De Spaansche divisie, twee Engelsche schepen, Sardinische, Zweedsche en Amerikaausche oorlogsvaartuigen hebben bij dit gevecht geassisteerd. Des anderendaags zou het eska der zich weder naar zee begeven. In een berigt uit Paramaribo, van den 3 julijleest men Eergisteren is, aan boord van Zr. Ms. korvet Juno, een afschuwelijke moord gepleegd. De schipper, een kun dig en braaf man op den morgen van den dag den kuiper wegens pligtverzuim berispt hebbendeging na het gebruik van het middagmaal uitrusten en viel in slaap. De kuiper dit bemerkende, wapende zich meteen groot mes, sloop naar de plaats waar zijne prooi lagen stak in koelen bloe de hem het moordtuig diep in de linkerzijde, zoodanig dat de schipper binnen weinige uren den geest gaf. De moor denaar werd onmiddellijk gevaten gisteren naar de gevan genis binnen het fort Zeelandia overgebragt." VLISSINGEN den 21 augustus. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: DianaJ. J. Gress, van FIullmet manufacturen Bauhorse I. Pembush en Brütus, W. Harvey beide van Rio-Janeiro met koffij FénelonJ. Barkentijn, van de Havannah met suiker; An na W. de Boo van Londen, en PegasusA. Pikenpak van Petersburgbeide met stukgoederen. Voor Gent: de VriendschapT. Taaks, van Londen, met stukgoederen. Naar zee gezeild: FJisahethD. Seyer, van Gent naar Bremenmet marmer en bloemen. BATII den 17 augustus. Gedurende de maand julij 1844 zijn aan het kantoor van in- en uitklaring, expeditie en be taling alhier, de navolgende schepen ingeklaard: 5 met pot en volaarde, 2 met gebakken steen36 met ballast, 2 met tarwe, 2 met rogge, een met boekweit, 7 met gerst, 5 met ongezaagd hout6 met brandhout, een met duigen, 4 met houtwerk een met huiden 5 met kalk 90 met steenkolen een met houtskolen, een met krijt, een met manufacturen, 3 met meubelen 7 met hard- en straatsteen een met mar mer73 met zinksteen 37 met stukgoed 3 met hennepzaad 6 met koolzaad 2 met lijnzaad 2 met ankers en kettingen een met passagiers35 ledig; te zamen 340 schepen, «aar- van 232 onder Nederlandsche en 108 onder Belgische vlag alsmede 398 ledige visch- en mosselschuiten en 34 stoomb. Uitgeklaard: 2 met aardewerk, een met dakpannen 9 met haardasch, 5 met boonstroo-asch, 11 met biezen en hoepen, 7 met gerst, 9 met haver, een met parelgerst2 met groen ten 4 met hooi een met masteneen met ongezaagd hout 4 met brandhout, een met rijshout, 2 met houtwerk 4met kaas, een met meubelen, een met riet, een met bindrottin- geneen met rijst, 3 met ongemalen tufsteen, een met stoomwerktuigen, 25 met stukgoed, een met levertraan 2 met vaatwerk, een met gehekeld vlas, 12 met droogc visch 3 met wol, een met canariezaad2 met passagiers, 224 ledig; te zamen 343 schepen, waarvan 255 onder Neder landsche en 88 onder Belgische vlag, alsmede 422 schuiten met visch en mosselen en 33 stoombooten. gevallen van een' ZOONT. J. WINKELMANgebo ren MOERDIJK. Vlissingen, den 20 Augustus 1844. Eenige kennisgeving. f-Jeden beviel voorspoedig van een' welgeschapen ZOON, Maria Theresia IVibautEchtgenoot van Middelburg T TI den 21 Augustus 1844. VAN DEN HEUVEL, Dienende deze tot algemeene kennisgevingzoo binnen als buiten de Stad. Heden overleed het KINDJE, dat ons, ééne maand gele den werd geboren. Middelburg A. POLEY. den 20 Augustus 1844. j. j. POLEY, geb. van Galen. OP Maandag den 2 September 1844 en volgende dagen zullen de Boekverkoopers VAN I3ENTHEM JUTTING en J. OOMS te Middelburgop de GroenmarktWijk B. No. 28ten overstaan van den Notaris D. J. van der Horst Serléverkoopen twee extra fraaije Verzamelingen zeer goed geconditionneerde BOEKEN in onderscheidene Talen en Wetenschappen waaronder vele voorname en zeldzaam voorkomende Werken gevonden worden; voorts eenigè LANDKAARTEN, TEEKENINGENSCHILDERIJEN en PRENTEN, benevens eene fraaije Verzameling Physische Optische en andere LIEFHEBBERIJEN, onder welke eene zeer sterk werkende Ekctriseer-Mackinemet eene fraaije Collectie zeer net bewerkte Apparatuseene Luchtpomp een MicroscoopVerrekijkers een Toverlantaarn een Re- flecteerspiegeleene Kijkkaseene fraaije Lier, Boekenkas sen enz. enz.alles breeder in den Catalogus vermeld. Uit de hand te koop een HUIS en ERVE zijnde drie- Woningen staande en gelegen op BUTTINGE Gemeente Grijpskerke te bevragen bij den Eigenaar F. Kleine pier, aan den Noordweg. Uit de hand te koop twee WERKPAARDENkeur uit zeven, van 4 tot 14 jaar oud, bij P. Gesc'üerete FOP PEND AMME. Diegenen welke iets te VERWEN of alle soorten van Mouseline of Omslagdoeken te WASSfcHEN hebben, gelie ven hetzelve te bezorgen bij de Weduwe de Rooi, Langen- dclft alhier, en bij de Weduwe Larsen, inde St. Jacobstraat te Vlissingen. Eeu JONGEN benoodigd bij de Gebr. Abrahams. U- M. van BOLHUIS HOI I SEMA te Groningen heeft gedrukt en verkrijgbaar gesteld bij de Boekhandelaren de Gebroeders ABRAHAMS, te Middelburg: BEDENKINGEN voor en tegen de afschaffing van de GRAANWET, fi f 25 ets. TER DRUKKERIJ VAN DE (JEfUtÜEöEIW AiiUAlUHS.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 2