MIDDELBURGS CIIE COURANT. t-«-r--™ i S:;ir.".Ti'1 X". 101. Donderdag 1844. 22 Augustus. BESTUREN eu AMINISTHATIEN. Strandvonderij. NIEUWSTIJDINGEN. Qibucrtcutic. SDitttschl.uib. (Broot-Rtittfiiijc gjn din? b'S""K°Verd" ecs""n is JVanïfirijk, De AUvertenlien worden berekend te-vu 22 ceuts rn,,.! i en voor lederen regel daarboven 22 cents. 1 tM Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo JL.il elke „1 Advertentie het Regt vnn Zegel (35 ets.) moet worden betaald. S e<Jnt:r BESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG zullen, op Donderdag den 29 dezer maand, des middags ten 12 ure precies, in eene der Zalen van het Raad huis onder nadere goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Zeelandin het openbaar aanbesteden: Het inrigten van een Lokaal, dienstig tot Bergplaats voor Minuten en Registers van Notarissenop het Raadhuis dezer Stad. De conditiën waarop de voorschrevene Aanbesteding zal geschieden, liggen ter lezing van de gegadigden ter Stedelijke .Secretarie van heden af tot op den dag der Aanbesteding. Middelburg, den 20 Augustus 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De OPPËR-STRANDVONDER bewesten Schelde zal, •daartoe gemagtigd ten behoeve der llegthebbendenop Za terdag den 24 Augustus 1844, °P de onderstaande plaatsen, in het openbaar presenteren te verkoopen Te Zoute Zantte des voormiddags ten elf ure, eene partij STRANDGOEDEREN bestaande in Scheepsdeelen Masten, eene Steng, ecne Raa, eene vierbanks Sloep eenig Ijzer, Duigen en Brandhout. Tc Flissingen, aan den Nieuwendijkdes namiddags ten twee ure eene Raa en eene Leizeilspierliggende ie Dijks 'wek bij de Nolle; vijf Scheeps-Ankers twee Ankerkettingeneen Zeilboom en een eind Mast liggende aldaaren voor een ieder te zien. Informatien zijn te bekomen bij de Onder-Strandvonders ..7. C ij vatte Zoutelande en L. Roelse te Dijkshoekbij den Strandvonder Siegerste Vlissingen, alsmede bij den Opper-Strandvonder bewesten Schelde, Mr. C. A. Fokker te Middelburg. NAPELS den 3 augustus. Drie dagen geleden werden drie Pruissische reizigers, bij de beklimming van den Vesu- vius door roevers overvallen. Dit voorval wordt op vol gender wij/e verhaald de reizigers waren onder geleide van een' gids en eenige gendarmes, die altijd ter bescherming der vreemden op den Vesuvius zijn gesteld gelukkig aan den kegel gekomen, waar, gelijk gewoonlijkde gendarmes hen weder verlieten- Bij de bestijging des kegels sprong plotseling een der roovers van achter de rots te voorschijn en bragt den voorsten reiziger een' ligten messteek toe, zoo dat deze met een* zijner medgezellen en den gids de vlugt naar beneden nam. De tweede reiziger klom verder den berg op om zich eene veilige schuilplaats te zoeken hij werd echter door verscheidene roovers vervolgd, achter haald, op den grond geworpen, van zijn geld, 10 h 12 .gouden napoleonsberoofd en met Vele messteken ver wond. Zijne reisgezellen zochten hem later weder op en bragten hem bij den kluizenaar, die echter niet te bewegen was om hem in .zijn huis op te nemen. Eerst in Resina kon •men den gewonde de eerste hulp aanbiedenalwaar te gelijk proces-verbaal van het voorgevallene werd opgemaakt. Deze zaak heeft onder de vreemdelingen veel sensatie te weegge- bragten is inderdaad ook ongehoord sedert ruim twintig jaren is Iets dergelijks niet voorgevallenen de politie zal voorzeker zoo spoedig mogelijk maatregelen nemen om voor ".het vervolg dergelijke tooneel.cn te voorkomen. FRANKFORT den ló augustus. Z. M. de koning van jPruissen is, in den laten avond van den 12, in goeden wel stand te Weenen aangekomen en bij den Pruissischen minister afgestapt. Daags daaraan heeft Z. M. zich, op uitnoodiging •van den keizer van Oostenrijk, naar Schönbrunn begeven, onder het uitbundigste vreugdebetoon der in grooten getale zamengevloeide menigte. 'Z. M. de keizer van Rusland steeds het oog geves tigd ïhiwdende op meerdere beschaving zijner onderdanen het beste middel 0111 daartoe te geraken beschouwende verbetering van het onderwijs, heeft dezer dagen-zes pro fessoren van de universiteit te Kasan met eene wetenschap- pelijke zending naar buitenslands gezonden, en hun inzon derheid op liet hart gedruktom met de door andere natiën daarin verkregen® kundigheden hun voordeel tc doen. Den 15 dezer is te Berlijn in de ruime zalen van het koninklijke tuighuis de eerste tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid uit de verschillende tot de Duitsche tolveree- niging behoorende Staten geopend. In de meeste dier Staten heeft het plan van deze tentoonstelling grooten bijval gevon den zoodat nu reeds omtrent 30,000 voorwerpen waren ingezonden, terwijl er nog veel gewacht werden. In de laatste dagen hebben de werklieden van eenige Berlijnsche katoen-fabrijken waarschijnlijk opgezet door het voorbeeld van de fabrijk-arbeiders in Silezie en Bohemen in massa geweigerd hun werk te verrigtenzoo hun geen hooger loon wierd toegestaan. Uit eene deswege gedane be kendmaking blijktdat, volgens een naauwkeurig onderzoek, deze werklieden hoegenaamd geene reden van klagte tegen' de fabrijkanten maar in tegendeel bij overvloed van werk een goed inkomen hadden dat van hunne zijde nog geene rustverstoring had plaats gehad en dit bij de genomen maatre gelen van voorzorg niet te vreezen ware, en dat, voor zoo ver hunne handelwijs strijdig was met de bestaande politie verordeningen ten aanzien van de handwerksliedeneeuwen hunner in hechtenis genomen en gestraft waren. Naar men verneemt zal het kanaal, ter verbinding van den Main met den Donau, in den loop van 1845 gereed zijn, en hetzelve, in zijne geheele lengte van Bamberg tot j Kelheim voor de scheepvaart geopend kunnen worden. Ten gevolge van de overstroomingen in Polen, welke aldaar groote verwoestingen aangerigt hebben heeft de Pool- sche regering dezer dagen twee besluiten uitgevaardigd. Bij het eene worden de slagersbakkersbrouwersbranders enz. verboden om van dit ongeluk misbruik te maken door de prijzen der noodzakelijkste levensmiddelen te ver- hoogen. Bij het andere besluit wordt de uitvoer van granen uit Polen verbodentot dat de uitkomst van deii oogst in Polen bekenden deze daarbij voor de bestaande behoeften voldoende gebleken zal zijn. AUGSBURG den 16 augustus. Onze Allgemeine Zeitung deelt van eenen harer Parijsche correspondenten den vol genden brief betreffende de zaak van Otaheite mede: De Franschen behoorden, al was het slechts welstaans halve, een einde te maken aan hunne kolonisatie-onderne mingen, waarvan zij toch telkens nog meer schande dan schade inoogsten. Maar het Fransche nationale geweten schijnt reeds sedert lang verstompt te zijn tegen het gevoel van het weinig eervolle van die consequente barbaarschheid van dat stelselmatige vandalismewelke de Fransche wapenen in vreemde wereldeelen op den voet volgen. De geheele ge schiedenis der Fransche vestiging op Otaheite is niets dan eene reeks van gewelddadigheden waarover de groote natie der Franschen zich ten aanzien van dat kleine volkje tot in de ziel zou schamen wanneer zij niet door zelfzucht en ijdel- heid eiken zedelijken maatstaf voor hare betrekking tot het buitenland had verloren. Het voorwendsel voor de eerste inmenging der Franschen in de aangelegenheden van Otaheite was het zoogenaamde belang der godsdienst, in wier naam men de iiaauvvelijks tot het Protestantismus bekeerde eilanders dwong Katholijke zendelingen toe te laten. En wat is het tegenwoordig resultaat van dien ijver voor het geloof? Dat de Otaheitersvolgens berigten uit Pnpeïti van den 26 maart, in massa tot het oude heidendom teruggekeerd zijn. Later hebben de Franschen aan de Otaheiters hun beschermheerschap opgedrongen ofschoon de Otaheiters op de gansche wereld j geen andere vijanden hadden dan juist hunne nieuwe be- 1 schermJieeren. E11 hoedanig werkt het ten laatste in volle j souvereinitei.t veranderde protectoraat voor het eiland Blijk-) baar niet naar den zin dor ingezetenen die als één man te- I gen de Fiansche heerschappij opstaan. Van hunnen kant:- beginnen de Franschen de misnoegde Otaheiters met dubbelen nadruk te beschermen." De gouverneur kapitein Brnat I vaart op eene stoomboot het eiland ronden werpt grana ten op alle huizen die onder het bereik van zijn geschut aan de kust liggen; hij onderneemt razzia's, „op de in Al giers gebruikelijke wijze," zegt bovengemeld schrijven uit Papeïtlhij steekt de huizen in brand verbrandt de vaar tuigen en weldra staat het geheele vlakke land 111 de vlam." Dat is dan het roemwaardige werk dit zijn de glorierijke feiten van den vertegenwoordiger dier natie die zich boven alle andere geroepen acht 0111 den volken der aarde op den weg van beschaving en verlichting voor te gaan." LONDEN den 17 augustus. Z. K. II. de prins van Prn is - sen heeft woensdag een bezoek bij prins A/bert, op het kasteel van Windsorafgelegd, en nog dien zelfden dag de koningin-weduwe en verscheiden andere leden der koninklijke familie bezocht. Na den volgenden dag een tegenbezoek van den gemaal der koningin ontvangen te hebben is hij, on der anderen door prins hduard van Saksen-Weimar vergezeld uitgereden, om de abtdij van Westminster te bezigtigen. Gisteren zijn de voornaamste bruggen over den Theems als mede de dokken, door Z. K. II. in oogenschouw geno men die daarna den tunnel heeft doorgewandeld. In den namiddag reed hij andermaal uit, bezigtigde de'11 Tower cn het Britsch museum, eu gaf des avonds een prachtig Feest, tot hetwelk, onder anderen, de hertog van Wellington genoo- digd was, wien de prins, na een toast ter zijner eer te heb ben ingesteld, met hartelijkheid en blijkbare teekenen van hoogachting de hand drukte. De graaf van NesseIrodedie eergisteren van Brighton herwaarts terugkeerdewerd bij zijne aankomst diep getrof fen door de ontvangst van eene depeche, die het berigt we gens het overlijden der Russische grootvorstin Alexaudra vierde dochter des keizers, en sedert u maanden gemalin van prins Frederik van Hesseninhield. De reeds sedert langen tijd kwijnende vorstin was den 24 jnnij 1825 geboren en dus niet veel ouder dan 19 jaren. Genoemde diplomaat keert zeer spoedig van hier naar Brighton terug. De tijding van het bombardement van Tanger heeft hier eenige daling ter beurze veroorzaakt. De Fitnes beijvert zich echter om dien nadeéligen indruk tegen te werken en betoogt, dat deze gebeurtenis lang voorzien was dat het Frankrijk en Maroecav als twee onafhankelijke landen vrij staat elkander te beoorlogen dat die krijg'dan eerst in het algemeen en voor Engeland in het bijzonder van belang zou worden ingeval Frankrijk een of meer plaatsen in Marocco zon blijven bezetten. Ook nopens de zaak van Otaheite voert dat blad een' ge matigder toon ofschoon het vol blijft houdendat Frankrijk hieromtrent eene genoegdoening aan Engeland schuldig is. Wat aangaat den afstand van Mehemed-Ali, deze gebeur tenis heeft hier te lande eenen diepen indruk gemaakt doch men meent, dat zij voor Engeland niet nadeelig zal zijn na de jongste overeenkomst met Mehemed gesloten, waarbij zekerd" 3 blijvende doortogt naar Indie wordt ver- Het Londensch zendelinggenootschap hield 11. woensdag eene opzettelijke vergaderingom over het op Otaheite ge beurde te raadplegen en vereenigde zich met de gedane voorstellendie hoofdzakelijk de strekking hadden 0111 te ver klaren dat zoowel koningin Pomaré als deEngelsche zende lingen op de Gezelschaps-eilanden zich loffelijk gedragen heb ben en dat hun lot de deelneming van allen verdient welke in de verbreiding van het zuiver Evangelie belang stel'len. De voorzitter der vergadering schreef alles wat door de Fran schen tegen genoemde vorstin en den heer Pritchard verrigt was aan wraak over de verbanning van eenige Fransche zen delingen nu twee of drie jaren geleden toeen aan de on matige eischen van vergoeding, waaraan Pomaré niet in staat was te voldoen. Maar, zeide hij verder, die koningin was bij de verbanning in haar volje regten de Jezuitische zen delingen hebben zelfs niet de geringste persoonlijke beleedi- ging ondergaan. Van een anderen kant wordt echter, zelfs in sommige Engelsche dagbladen ontkent dat Pomaré het regt had de Fransche zendelingen naar de Gambiereilanden te doen over! voeren en volgehouden, dat de heer Pritchard, in zijnen PARIJS den 17 augustus. Met de kweekelingen der po lytechnische school zijn moeijelijkheden ontstaan. De aan leiding daartoe is geweestdat zij den heer Duhamel die over hen als examinator in bepaalde vakken benoemd was niet als zoodanig hebben willen dulden omdat die benoe ming naar de meening dezer jongelieden tegen de bestaan de regelen had plaats gehad. De vijf eerste'kweekelingen die voor dezen examinator geroepen werden, hebben van zijne zijde geen onderzoek omtrent hunne verkregene kun digheden willen doorstaan, en zijn daarop door den gene raai, die aan het hoofd der school staat, van daar wegge zonden. De overige kweekelingen hebben vervolgens eene bezending aan den generaal afgevaardigd om hem te doen weten, dat zij het geheel met hunne weggezondene makkers eens waren en dat zijindien de maatregel niet ingetrok ken wierd het lot van dezen wilden deelen. De generaal heeft volgehouden waarop de school door al de leerlingen verlaten is. Daar echter de meeste leeraars der school voor hunne kweekelingen partij trokkendacht men dat het no» wel tot eene schikking zou komen, die zoo veel iongelic den aan hunne studiën teruggaf. Het bombardement van Tanger heeft onze oppositie bladen m eenige verlegenheid gebragt. De tijding van dat bomoardement was reeds hier aangekomen'toen zij en vooral ook de Constitutionnelde bekende tolk van den'heer liters, nog bezig waren te beweren, dat het Fransche ka binet te zeer «an'Engeland* leiband liep, om iets wezenlijks van de zeezijde tegen Marocco te durven ondernemen Thans zeggen diezelfde bladen dat Frankrijk zich in eenen oorlog heeft gewikkeld, waarvan het einde'niet te voorzien is; ot ook dat men aan Frankrijk in andere oorden der we- ïeld de tegen Tanger afgeschotene kogels zal doen betalen zoo dat de thans op Otaheite aanwezige Fransche zee-officieren 6 Z°"d,e" dragen voor den d°01' hunne makkers in de Middellandsche zee behaalden roem. De stad langer, het oude Tingis der Romeinen, is

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1