MIDDELBURGS CIIE COURANT. IV'. v\). Zalurdas 1844. 17 Augustus. BESTUREN en ADMINISTRATIEF Publicatie. Strandvonderij. NIEUWSTIJDINGEN. «DuitsrfUiiub. £Xatioualc iiliittic. Qbucrtcttttc. Jfvauferijk ^cbcvlattbett. OPROEPING van VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle Verlofgan gers binnen deze Stad aanwezig dat het Zijne Majesteit bij besluiten van den 3 en 16 Junij ji. No. 62 en 48 be haagd heeft te bepalen, dat de Najaars-bijeenkomst van een gedeelte der Verlofgangers van de Nationale Militie der Lig- tingcn 1841 en 184c, welke zich in hunne Haardsteden be vinden, op het tijdstip van den 1 September aanstaande, we der even als voorheen zal plaats hebben ten einde tot den 30 dier maand in den wapenhandel te worden geoefend. Dat bij Heeren Burgemeester en Wethouders zijn ontvan gen de Naamlijsten van die Verlofgangers tot deze Gemeente behoorendewelke de bedoelde exercitien zullen moeten bijwonen en van de zoodanigen die daarvan zullen zijn ver schoond terwijl elk Verlofganger omtrent de dagen waarop hij in de Hoofdplaats der Provincie zich moet bevinden, ten einde in Detachement of individueel te kunnen vertrekken de noodige renseignementen ter Stedelijke Griffie kan beko men op Dingsdag en Woensdag den 20 en 21 dezer, van des morgens ten 9 tot 12 ure. Wordende mitsdien alle Verlofgangers ten ernstigste aan gemaand, om zich op gemelde dagen en uren ten Raadhuize te vervoegen ten einde nopens hunne verpligtingen nader onderrigt te bekomen. En worden ten slotte alle Verlofgangers gewaarschuwd a. Dat geen individueel gereisd hebbende Verlofganger in werkelijke dienst bij het Korps zal worden toegelaten, dan alleen de zoodanigen wier Verlofpassen behoorlijk door het Plaatselijk Bestuur zijn afgeteekend terwijl alle individueel gereisd hebbende Miliciensdie niet van hunne Verlofpassen zijn voorzien of aan wier Verlofpassen de bedoelde afteeke- ning ontbreekt, niet alleen naar hunne Gemeente zullen wor den terug gezonden om de Verlofpassen af te halen of de zelve van de vereischte aanteekening te doen voorzien, maar daarenboven den tijd welke door deze heen en weer reizen verloren gaat door een daarmede gelijkstaand langer ver blijf bij het Korps, tot completering van den exercitie-tijd, zullen moeten te goed doen, onverminderd de disciplinaire straf, welke hun, ter zake dat zij, met veronachtzaming der hun bekend gemaakte verordeningen zich niet ten bepaalden tijde onder de wapens hebben gesisteerd kan te beurt vallen. b. Dat zij zullen moeten zijn voorzien van al de voor werpen van Kleeding, welke door hen bij het vertrek met verlof zijn medegenomenen dat degenenvan wie het bij de opkomst onder de wapenen zal blijken dat zij hunne Kleeding geheel of gedeeltelijk verwaarloosd of van de hand gedaan hebben, aan zich zeiven de straf zullen hebben te wijten, welke aan hen voor die handelwijze zal worden opgelegd. c. Dat de zoodanigen die tot het bijwonen der Exerci tiën opgeroepen zijnde zich daaraan zouden mogen onttrek ken ingevolge art. 168 der wet van 8 Januarij 1817, ter dispositie van het Departement van oorlog zullen worden gesteld, om in de iVIilitairc dienst, hetzij hier te Lande hetzij in de Koloniën te worden geëmploijeerdterwijl de zoodanigen, weike in gebreke inogten blijven op den bepaal den dag onder de wapenen op te komen niettemin geduren de den tijd van ecne maand in den wapenhandel zullen wor den geoefend en dus zoo vele dagen langer bij hunne korp sen zullen verblijven, als zij zich later bij dezelve hebben vervoegd. Gedaan ten Raadhuize der Stad -Middelburg, den 16 Au gustus 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SlNGEN zullen, op Dingsdag den 3 September 1844, des middags ten 12 ure preciesin eene der Zalen van het Raad huis aldaar in het openbaar aanbesteden of verpachten liet reinigen van de Stads Straten KaaijenHavens en Pleinenen alles wat verder tot de dienst der Mest- specien binnen die Stad betrekking heeften zulks voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren, in te gaan wet den 1 Januarij 1845 en zullende ein digen met ultimo December 1851. De Conditiënwaarop de voorschrevene Aanbesteding zal geschieden, liggen ter lezing van de gegadigden ter Secre tarie dezer Stad, van Maandag den 19 dezer maand tot op den dag der Aanbesteding. Vlissingenden 12 Augustus 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. van der SWALME. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare S. van der SWALME, Secretaris. den 19 tot en met den 29 dezer maand, voor Paarden en Rijtuigen gestremd zijn. Vere, den 15 Augustus 1844. De OPPEll-STRANDVONDER van WESTKAPELLE zal, daartoe gemagtigd, ten behoeve der regthebbenden te Westkapelle, op Woensdag den 21 Augustus aanstaande, des voormiddags .ten elf ure in het openbaar doen verkoopen Eene partij STRANDGOEDEREN, bestaande in Eiken en Greinen Scheeps-DeelenBalken Platen Dui gen, Watervaten, Kniën een eind Mast lang 10 EI, eene Raa lang 13 El, Seheeps-AfbraakIjzer, Brand hout en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Alles voor een ieder aldaar te zienen te bevragen bij den Strandvonder IV. Roelsete Westkapelle, alsmede bij den Oppèr-Strandvonder Mr. G. A. Fokker, te Middelburg. Men verzekerde dat het Fransche smaldeel voor Tanger op het punt was om naar Gibraltar onder zeil te gaan." Terwijl dus de moeijelijkheden met Marocco derzelver einde naderen, doet zich weder een nieuw staatkundig ge schilpunt op. Eene andere expeditie namelijk bestaande uit vier linieschepen onder bevel van den admiraal Perceval De- scnênesmoet, volgens de Globe, bevel gekregen hebben Uit hoofde van te doene herstelling door de Militaire Genie aan de Ravelijns- of uiterste Brug buiten de Zandijk- sche Poort te VERE zal de passage- over dezelve van af BERLIJN den 7 augustus. Het onderzoek in de zaak van den koningsmoorder Tschech is zoo goed als afgeloopeii daar de beschuldigde de volledigste bekentenis afgelegd en men nergens mede-sclnildigen gevonden heeft. Tschech be houdt de onverschilligheid, welke hij van den beginne aan heelt aan den dag gelegd., en schijnt zich te hebben voorge nomen om alle ontroering of elk teeken van berouw te on derdrukken. Toen hij op den avond van den aanslag uit de stads-gevangenis naar een anderen kerker overgebragt werd, onderhield hij zich op de meest onverschillige wijze met den inspecteur over den Georginenbloei in deszeifs tuin en on dervroeg dezen herhaaldelijk en naauwkeuriglijk naar de wij ze waarop hij zich die bloemen had weten te verschaffen. Op gelijke wijze gedroeg hij zichtoen hemin zijn ver hoor, de dame uit Keulen voorgesteld werd, welke het be wuste verzoekschrift overhandigde op liet oogenbiik dat de schoten vielen. Hij groette deze dame zeer beleefdelijk en verzekerde dat hij haar zeer goed herkende. Hij voegde er bijdat de wijzewaarop zij afgewezen werdhem in zijn voornemen versterkt had. Toen de dame de omstandig heid der afwijzing ontkende, en verklaarde dat de koningin haar minzaam aangehoord, en de koning eveneens haar ver zekerd had dat hare belangen reeds ter harte genomen en bevorderd waren geworden, verstomde Tschech en riep met hevigheid uit: Gij hebt niet met den koning gesproken, ik heb het niet gezienik bespiedde elke zijner bewegingen." Met betrekking tot zijn' vroegeren levensloop heeft Tschech vele gunstige getuigenissen bij te brengen; vooral heeft hij in den cholera-tijd, als lid eener beschermings-commissie met veel opoffering vele diensten bewezen: altijd was hij echter een hoogst op gewonden mandie zijne hartstogten niet be dwingen kon. -Prins Charles Lucien Bonaparteprins van Canino, bevindt zich thans hier ter stede, en houdt zich naar het voorbeeld zijns overledenen vadersuitsluitend met kunsten en werenschappen bezigzonder zich met de staatkunde in te laten. FRANKFORT den 10 augustus. Sedert den 6 dezer is, in de koninklijke gieterij te Munchen het thans voltooide standbeeld van Go the ten toon gesteld en zal met de daar bij behoorende basreliëfs eerstdaags naar de 'plaats van des- zelfs bestemming, Frankfort aan den Main overgebragt wor den. De groote standbeelden van Bolivarvoor Zuid-Ame- rika, van den koning van Napelsvoor Messina, en van IVre- de en Tilly,- voor de zoogenaamde veldhecren-hall te Mun chenzijn insgelijks gegoten, terwijl dat van den groother tog van Baden met de daarbij behoorende allegorische figu ren door den beeldhouwer bereids voltooid is. PARIJS den 12 augustus. Het gouvernement heeft heden de drie volgende tijdingen over de aangelegenheden van Marocco bekend gemaaktdezelve bevestigen de verwach tingen en de hoop op vredewelke de vorige depeches had den doen ontstaan. Tanger den 2 augustus. De keizer, van Rubnt komende, wordt te Alcazarop ij- dagreis afstands van Tanger, verwacht. Men zegt, dat de heer Drummond Tlay consul-gene raal van Engeland te Tanger, zich bij hem bevindt." Tanger den 3 augustus. De gouverneur van I.arache heeft van den keizer vol- magt ontvangen om met ons in onderhandeling te treden. De prins' van Joinvi-le heeft van zijne zijde den heer de Nyon consul-generaal van Frankrijk te Tanger daartoe gedelegueerd. Alle vijandelijkheden zijn gestaakten men gelooft aan eene vreedzame beslechting van dit vraagstuk." Gibraltar den 5 augustus 's avonds. Het gouvernement heeft tijdingen van den heer Drum mond Ilay ontvangen. De keizer zou aan Frankrijk en aan Sp'anje de voldoe ning waarop zij met regt aanspraak makentoegestaan hebben. De heer Ilay werd den volgenden dag 's avonds te Tan ger verwacht. «-* 5 w x ucuuen van Toulon te vertrekken en voor Tunis te kruisen, om de Turksche vloot, onder de bevelen van den kapitein-pacha welke in die wateren gewacht wordt, te beletten eenige vij andelijke poging tegen den bev van Tunis te ondernemen. Men meldt van Cauteretseen badplaatsje in het de partement der Hooge-Pyreneën het volgende: Eene rijke Engelsche dame die drie kinderen aan de tering had verlo ren, hield nog slechts een kind over, een 17jarige jonge ling, tot wiens behoud de ongeïoofelijkste zorgen werden be steed. Zijne onbedwingbare lust om in het gebergte rond te zwerven gaf de bezorgde moeder veel onrust, daar hij soms een geheelen dag weg bleef. Onlangs reeds 's morgens vroeg vertrokken kwam hij niet terug. Na een angstvollen nacht loofde zij 3000 fr. uit aan de bergbewoners, indien zij hem levendig, en 1200 zoo zij hem dood terug bragten. Na drie dagen zoekens vonden zij hem in een rots-spleet met verplet terd hoofden bragten de radelooze moeder het lijk te huis." AMSTERDAM den 14 augustus. Gisteren werd de zes tigste algemeene vergadering der maatschappij tot Nut vair t Algemeen in deze stad geopenddoor den algemeenen voorzitter, den wel-ed. heer W. H. Suringarmet eene re- tevoering, die ten onderwerp had: de maatschappij tot Nut van t Algemeen eene blijvende weldaad voor Nederland, met aanwijzing van het middelwaardoor zij dat zijn kan. Deze redevoering werd met gepaste toespraken besloten. Na het eerste deel der rede werden door den vice-voor- zitter den wel-eerw. zeer gel. heer D. 11. Wildschutde bun in den verledenen jare toegewezen gouden medailles ter hand gesteld aan den wel-eerw. heer van Berkumpre dikant te Wolsum en Westhem en aan den wel-eerw. heer D. IC. van Meertenpredikant te Oud-Beijerlandwaarna den algemeenen secretaris, ter verdere bezorging, de beide zilveren medailles werden overhandigd, toegekend aan den thans afwezigen heer J. Hondiuspredikant te Vreeland en aan den eerw. heer A. van Zuuk /Hagenaar destijds hulpprediker te Epe, doch sedert overleden welk eermetaal aan de naaste erfgpnamen van laatstgemelden zal worden toe gezonden. Tevens werd opgemerkt, dat in het afgeloopen jaar aan 85 personen ten gevolge van edelmoedige of menschlie- vende dadeneereblijken zijn toegekend waarvan de uit reiking aan de zorg der departementen wordt toevertrouwd, door welke de opgave geschied is. Des namiddags ten één ure werden de eigenlijke werk zaamheden dezer algemeene vergadering aangevangen meteen uittreksel uit het algemeen verslag waarbij onder anderen vermeld werddat in den loop van dit jaar weder een nieuw departement was opgerjgt, en de maatschappij thans 258 departementen en 13,795 leden telde, terwijl de blijde verwachting bestaat van het oprigten der departementen Stiens, 111 Vriesland, en Nunspeet, in Gelderland. Vervolgens werd berigt 1. Dat tot hoofdbestuurders, in plaats der als zoodanig aftredende gekozen waren de heeren IV. II. JVarnsinck Bz. en J. P. Heyealsmede dat de in het vorig jaar bestaan de vacature is vervuld geworden door den heer mr. IV. J. j C. van Hasselt. i2. Dat de keus tot algemeene penningmeesters zich bepaald heeft op de hefcren B. Tideman en L. M. Schouwenburg ter vervanging van de heeren B. Hulshof en A. Fockwelke gemeend hadden voor hunne respective betrekkingen te 1110e- ten bedanken. Eii 3. Dattot voorzitter voor de volgende algemeene ver gadering, door het hoofdbestuur uit deszeifs midden benoemd was de wel eeriv. heer ds. J. van Gilse. Daarna gaven hoofdbestuurderen het volgend verslag: Dat op zeven der elf prijsstoffen zoo op gewone wijze als voor onbepaalden tijd uitgeschreven, antwoorden wa ren ingekomen doch dat geen dezer antwoorden eene ge noegzame meerderheid van stemmen ter bekrooning op zich heeft mogen vereenigen dat de uitslag der beoordeelingen van de antivoorden op de 5de prijsstoffe voor alsnog niet kan worden medegedeeld dat 110. 4 en 9 van de gewone prijsvragen, en 110. 1 en 2 van die voor onbepaalden tijd dit jaar onbeantwoord waren gebleven. Voortsdatvan dc 13 stellen ingezonden vertoonscliriftenaan-no. n', ge- teekend on ne peut arrivèr a la perfection enz. de klei ne prijs of 25 gulden was toegewezen. Bij opening van het naambriefje bleek vervaardiger dezer schriften te zijn de heer G. A. Kestelooonderwijzer te Domburg. Na het bespreken van eenige huishoudelijke belangen der maatschappij deed dc commissie ter zake der armoede rap port van hare bevinding, waaruit bleek, dat zij zich dit jaar onledig had gehouden met de zamenstelling eener sta tistiek van de inrigtingen welke als zoodanig bij de depar tementen bestaan ter voorkoming of verzachting der armoe de. Genoemde commissie werd voor alsnog diligent ver klaard. Eindelijk werd aan dc orde gesteld het ontwerp van wet-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1