MIDDELBURGSCHE w COURANT. W. 98. Donderdag 15 Auguslus. 1844. BESTUREN en ADMINISTIUTIEN. NIEUWSTIJDINGEN. tDuiisrfilanb. JfVMufevijïi. v o o i-13 k i 11 a j c V'"fagafr (De aboQiieraents-prijs dezer Courant is 2,75 roor drie maanden' en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vódr 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van een tot zes re-els 1,50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op' gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsin- eener Advertentie het Hegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De ADMINISTRATEUR ven 's Rijks Schatkist in ZEE- LAND adverteert, dat van heden af, zoo ten zijnen Kantore als bij de Ontvangers op de woonplaatsen der belanghebben den, zullen worden uitbetaald de Ridder-Soldijen over het tweede kwartaal 1844. Middelburg, den 15 Augustus 1844. De Administrateur voornoemd P. P O U S. PETERSBURG den 27 ju lij. De ziekte der grootvorstin Alexandra Nicolajewna neemt steeds toe, zoodat men alle hoop moet opgeven. De keizerlijke familie, alsookde ge- heele bevolking der residentiezijn in de grootste droefheid gedompeld en iederen morgen ziet men scharen deelnemenden naar het keizerlijk winter-paleis snellen om de bulletins te lezen. Den 16 junij werd de stad Starokonstantinowin het district Volhynien, ten gevolge van eenen schrikkelijken branddoor eenen hevigen wind begunstigd bijna geheel verwoest. De meeste inwonerszijnde Jodenhebben al hunne have daarbij verloren 340 meest slecht gebouwde met stroo gedekte huizen brandden af. Zes menschenlevens gingen daarbij verloren. Er is door het gansche rijk eene inschrijving geopend tot ondersteuning der inwoners. Z. M. de keizer gaf, oogenbiikkelijk na het ontvangen van het be- rigteene som van 5000 zilveren roebels uit zijne privaat cassette. BERLIJN den 9 augustus. Volgens berigten uit Erd- mannsdorf in Silezie van den 5 dezer, waren IIII. MM. dc koning en koningin van Pruisseu voornemens den volgenden dag naar de badplaats Ischl te vertrekken, alwaar de konin gin eenigen tijd zou vertoeven. De koning daarentegen zou dc reis naar Weenen voortzetten, om den 17 naar Erdmanns- dorf terug te keeren. Alvorens die plaats te verlatenheeft Z. M. den 5 dezer de navolgende, in het regeringsblad open baar gemaakte proclamatie uitgevaardigd Ik kan den vaderlandschen bodem niet verlatenal is het slechts voor een korten tijdzonder openlijk in mijnen naam cn in dien der koningin den diep gevoelden dank uit te spre ken waarvan ons hart vervuld is. Hij is opgewekt gewor den door de tallooze mondelinge en schriftelijke bewijzen van liefde jegens onswaartoe de aanslag van den 26 julij aan leiding heeft gegeven van eene liefde die zich op het eigen oogenblik der misdaad in uitboczemingen van vreugde geopenbaard heefttoen de hand des Almagtigcn het moor dende lood van mijne borst afgewend had. Mijn hart ver heffende tot den Goddelijken Redder, ga ik met nieuwen moed aan mijn dagwerk, om wat begonnen is te voltooijen wat voorbereid is uit te voerenhet kwaadmet vernieuwde zekerheid van te zegevieren te bestrijden en voor mijn volk datgene te zijn wat mijne verhevene roeping mij oplegt en wat de liefde van mijn volk verdient. FREDERIK WILHELM." Volgens het Maagdenburger dagblad zijn de twee da- guerrotypenwelke Tschech van zich liet vervaardigen met zijne gedenkschriften in handen der regering. Tschech had dezeden 24 julijnaar Leipzig aan den boekhandelaar Br.ochhauszoo hij dacht in verzekerde bewaringgezon den, cn er last bijgevoegd, 0111 die, ingeval hij ter dood veroordeeld en gebragt werd in druk uit te geven. Broch- Jians heelt dezelve echter ongeopend aan de regering terug gezonden. Uit hoofde van de op vele plaatsen in Pruisseu zich vertoond hebbende vijandige gezindheid tegen te Joden heeft de regering een besluit uitgevaardigdwaarbij dc amb tenaren der politie gelast worden tot het nemen van al die maatregelen, welke noodig zijn om dit kwaad niet alleen te gen te gaan maar zelfs in de'szelfs kiem te verstikken. FRANKFORT den 8 augustus. Naar men van goeder- hand verneemt, is de Dnitsche bondsdag thans bezig, in gevolge een besluit van november 1837, met het uitwerken eener wet, betreffende de regten van •schrijvers cn uitge vers en beoogt dezelve eene overeenkomst over letterkun dig eigendomsregt met vreemde natiën tot welk einde on derhandelingen met Engeland Frankrijk en Be'lgie aange knoopt zijn. Uit Koiistnntiiiöpel schrijft men dat in Mossul nieuwe gewcldadigheden tegen de Christenen zijn uitgeoefend. Het ge peupel heeft de kerken en kloosters der aldaar aanwezige Dominikancr monniken uitgeplunderd en verwoest. LONDEN den 10 augustus. Behalve de reeds vermelde beraadslagingen in het parlement over de zaak van Otaheite heeft den 8 dezer nog in het hoogerhuis eene woordenwisse ling daarover plaats gehad waartoe de marquis van Clanri- carde aanleiding gaf. Hij bood een verzoekschrift van vrien den van het Protestantsche zendeling-genootschap te Leeds aan, die, ofschoon zij zich voor het behoud des algcmee- nen vredes verklaarden het gedrag der Franschen op Ota heite zeer afkeurden, en de bescherming van het parlement voor de Protestantsche zendelingen aldaar inriepen. De mi nister Aherdeen antwoordde, dat het Londensche zendeling genootschap zelf hem verklaard had geenerlei klagten over de behandeling van Engelsche Protestantsche zendelingen op de Zuidzee-eilanden ontvangen te hebben. De minister gaf voorts te kennen dat hij door regtvaardigheid en gematigdheid de geschillen met Frankrijk tot een goed einde 'hoopte te bren gendoch beklaagde zich over den belemmerenden invloed der oorlogzuchtige partij in de beide landen, ofschoon hij er bijvoegdedat de vijandelijkheid dier partijvoor zoo veel Engeland betrof, naar zijne overtuiging eigenlijk en al leen tegen de ministers-bank waarop hij gezeten waswas gerigt. Te Nottingham heeft II. woensdag eene treurige ge beurtenis plaats gehad. Eene groote menigte had zich vol gens de niét zeer loffelijke gewoonte bij soortgelijke sombere ge legenheden, naar de geregtsplaats begeven, om de doodstraf te zien voltrekken aan zekeren IV. Saville, die, volgens ei gen bekentenis, zijne vrouw en, zoo als uit het onderzoek gebleken was, ook zijne drie kinderen wreedaardig had om- gebragt. Toen de veroordeelde eene naauwe straat werd door gevoerd was het gedrang dergenen die hem zien wilden zoo hevigdat zij elkander van een smallen trap drongen waar door 12 personen, meestal jongelieden onder de 19 jaren, het leven verloren hebben, terwijl 21 anderen, meestal ge vaarlijk gekwetstnog in het hospitaal liggen. PARIJS den 10 augustus. Gisteren is er op het kasteel van Neuilly een groot familie-diner geweest, ter gelegenheid van den veertienden verjaardag van 's konings komst tot den troon. Des avonds was er groote receptie.. In den voormiddag had de koning ten gevolge van de ontvangst eener telegrafische depeche eeije conferentie niet den Britschen gezant Cowley- weinige oogenblikken daarna heeft de koning zicb naar de Tuillerien begeven en er den raad van ministers voorgezetenwelke tot 5 ure des namid dags geduurd heeft. Des avonds verscheen in den Messager het volgend telegrafisch Liérigt Tijdingen uit'fanger, van den 2 augustus, vermelden dat op dat tijdstip het aan den keizer van Marocco gegeven uit stel verstreken was, en er nog geen antwoord gekomen was op den jongsten brief van den heer de Nyon. Maar le Gregoisdie in den nacht van den 2 op den 3 van Tanger vertrokken wasbrengt de tijding aan dat op het oogenblik dat de vijandelijkheden zouden beginneneen brief van den keizer volmagt aan den pacha van Larache gegeven heeft om over den vrede te onderhandelen. De keizer berigtte bovendien aan den pacha, dat hij aan den prins van Joinville een' brief zou schrijven, die de ver zekering van de vredes-herstelling zou behelzen." Het ministerieel morgenblad merkt op deze depeche aan dat de tijdingen uit Marocco vredelievender luiden dan men zou hebben kunnen .verwachten. Op- het uiterst tijdstip op het oogenblik dat de vijandelijkheden zouden aanvangen waren er stellige beloften uit naam van den keizer gegeven om over de door Frankrijk gedane eischen te handelen, en het gezegde blad wenscht dat die belofte of aangegane ver- bindtenis zou kunnen gehouden worden. Met der daad wordt van elders aangemerktdat de hoofdzaak niet daarin bestaat dat de keizer van Marocco vredelievende verzekerin gen geeft:, want aan zijne vredelievende gezindheid heeft men nimmer getwijfeld, maar dat het de vraag zal zijn, of hij in staat is den invloeddien Ahd-el-Kader zich op een deel zijner onderdanen heefc weten te verzekeren, te verbre ken en of hij den emir zal kunnen verdrijven of verwijde ren waartoe zijn zoon volgens de vorige berigten den last gekregen had. Van de binnengedeelten van Marocco en var, de bewegingen van den maarschalk Bugeaud op het Maroccaansch grondgebied heeft men in de laatste dagen geene tijdingen ontvangen. Het Journal des Dèbats vermeldt nog uit de over Enge land uit Gibraltar van den 30 julij ontvangen berigten dat de stoomboot Hecla den vorigen dag Tanger verlaten en het berigt medegehragt had dat er eenige dagen te voren troe pen van den keizer de stad waren binnengetrokken doch haar weder verlaten hadden. Te Tanger was geen enkel Christen geblevenen ook al de Joden die konden had den de stad verlaten om niet blootgesteld te zijn aan de bru taliteit der soldaten uit het binnenland, welke zij nog meer vreesden dan de Fransche bommen. Nog meer dan de zaai; van Marocco houdt de qnestie van Otaheite de dagbladen der onderscheidene kleuren bezig. Die het ministerie zijn toegedaanwaarschuwen steeds tegen de verkeerde en overdreven lezingen der dagbladenen be- toogeudat men in Engel-and zelf, na den eersten indruk, de zaak uit een billijker oogpunt beschouwt; de oppositie beredeneert met levendigheid het voorgevallene, en vermeent zelfsdat het tot eene verandering van ministerie zal cn moet leiden. Men heeft thans berigten uit Haïti tot den 17 julij, waaruit blijktdat van de zijde der nieuw opgerigte Domi- nicaansche republiek op het Spaansche gedeelte des eiiands regtstreeks het aanbod is gedaan, 0111 zich onder het bel schermheerschap van Frankrijk te stellen; dat een deel der bewoners dier nieuwe republiek zich echter verzet hebben tegen dezen stap, en dat te midden der daardoor veroor zaakte beroeringen eene scheuring is ontstaan ten gevolge waarvan de tegen Frankrijk gestemde Dominicanen eene nieuwe republiek hebben opgerigt, die naar bet stadje Ci- bao heet. Men beklaagt zich in Frankrijk over de zware regens met sterken wind gepaard gaande die den oogst en de werk zaamheid 0111 de veldvruchten binnen te brengen zeer bena- deelen. Het schijnt, dat het niet alleen in Frankrijk is dat de mode van het cigaar-rooken een gedeelte der jeugd beheerscht; want de raad van opvoeding te Genève doet aanzoek dat aan de studerende jeugd het rooken zal worden verboden, als be schouwende zij dit gebruik niet alleen als onnut en oinveivoe- gelijkmaar ook als nadeelig zoo voor de gezondheid als voor de beurs en tevens gevaarlijk voor het ontstaan van brand. Men schrijft uit Madrid den 4 dezer dat de ministers van financiën en van justitie aldaar zijn teruggekeerd, en dat de eerstgemelde zich gehaast heeft eene conferentie met de directeuren der bank van St.-Ferdinand te houden wélke een goed gevolg heeft gehad daar de bank ei- in toestemt om aan de regering in de maand augustus een gelijk voorschot te doen als 111 de vorige maanden namelijk de som van 50 a 60 millioen realen, welke benoodigd zijn om de staats-aanee- legenhedeu op een geregeldcn voet te blijven besturen. Van genoemde som zouden omstreeks 30 millioen voor dc mi- nisterien van oorlog en marine bestemd zijn. Te Madrid had den in den toen afgeloopen nacht weder eenige arrestatien plaats gehad. De militaire magt nam bij voortduring zeer strenge maatregelen van voorzorg. Den 21 julij hadden de verkiezingen te Athene aan meer dan go menscheu het leven gekost, terwijl nog een grooter aantal gewond was. Men kent de oorzaak dezer gebeurtenissen niet, en meent, dat de oppositie 15 a 20 stemmen zou hebben. 's GRAVENIIAGE den 11 augustus. Men verzekert dat HH. MM. de Koning en Koningin den 20 of 21 dezer uit deze residentie zullen vertrekken en zich naar Weimar bege ven ten einde een bezoek bij hoogstderzelver dochter, H. k. H. de Erfgroothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach at te leggen. Men vvil weten dat de Koning veertien da gen en de Koningin omstreeks zes weken aldaar verblijven zal. J Deze week viel velen het genoegen te beurt, de schil derij van den Franschen zeeschilder Gudin te bezigtigen die aan Z. M. onzen Koning door hem is aangeboden. Het stuk stelt het oogenblik voor dat hoogstdezeive met de sloep het eskader verlaat, na van Prins Hendrikdie er het kom- mando over aanvaard had afscheid te hebben genomen. De gehcele vlootmet vlaggen en wimpels versierd en met het juichende scheepsvolk in de fa'sis óp het midden van het doel; afgebeeld eer zijde de stoom- cn andere schepenop den voorgrond eenige Zeeuwen in bootjes, die, doorliet wuiven met hoeden en doeken hunne belangstelling en vreugde over deze gebeurtenis laten blijken en *op den ach tergrond Vlissingen met zijne vesten en torens; ziedaar de beschrijving van het tafereel. Algemeene bewondering ver dient des kunstenaars werk om de buitengewone kracht en ronding der luchtom de doorschijnendheid en juiste kleur van het water0111 de gelijkenis, en hoewel schilderachti ge, toch historische groepering der figuren, eindelijk 0111de meesterlijke wedergeving van eene voor Oranje en Neder land belangrijke gebeurtenis. Sedert eenige dagen is alhier een model van een werk tuig bezigtigd dat uit België herwaarts is overgebragthet welk den naam van redder (s\auveur~) draagt en uitgevon den is door den Belgischen artillerie hoofd-officier Kessels. Dit werktuig moet dienen 0111 personen en goederen uit brandende panden te redden de daarmede in Belgie geno- mene proeven zijn allezins voldoende bevonden en men prijst het zeer zoo om het menschlievend doel als om de snelle werkingzijnde bij eene proefneming te Brusselin drie minuten tijdszes personen uit eene verdieping van 50 voet hoog, veilig naar beneden gelaten. Ook voor ons land is aan dit werktuig een brevet Van invoer verleend. ASSEN den 9 augustus. De zucht om deel te nemen nnn de voorgenomen kolonisatie in Suriname, is hier te lan de in een jaar tijds zoo toegenomen, dat zich daartoe be reids achthonderd huisgezinnen aangegeven hebben. Door

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1