MIDDELBURGSCUE m C IJ H A H IA IX". 97. Dingsslag 13 Augustus. 1844. "Mm BESTUREN en ADMINISTRATÏEN. NIEUWSTIJDINGEN. SmfechUrtub. (Btfoot-ÏH'itianjc. ^Icfectlaubctt. iaslgie. De abonoements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden» en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend te<»en 22 r„, rt n cents dc reSel met Uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmaktngen, waarvan de prijs is: van één tot *es regels 1, DO en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet Advertentie het iet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elk* plaatsin Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat op Maandag den 2 September 1844, des mid dags ten twaalf ure in de Vergaderzaal der Provinciale Staten in de Abdij te Middelburgten overstaan eener Com missie uit de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Sta ten van Zeelandin het openbaar zal worden overgegaan tot de Uitloting der Obligatie» van de Provinciale Geldlee- ningen van f 290,000 en van 20,000; welke ingevolge de Plans dier Geldleeningengearresteerd bij Koninklijke be sluiten van den 1 December 1822 No. 70, en van den 29 Julij 1842 No. 56met den 1 Januarij 1845 moeten wor den afgelost. Middelburg, den 12 Augustus 1844. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. De DIRECTIE maakt bekend, dat de NAJAARS-KOF- F1J-VE1LINGEN der Maatschappij van 1844 zullen ge houden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Donderdag den 29 Augustus 1844, 321,672 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Woensdag den 2 September 1844, 208,024 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 22,899 Dito DITO, teDordrecht. Te MIDDELBURGop Donderdag den 12 September 1844, 27,297 Balen Java KOFFIJ liggende aldaar. De Directie maakt tevens bekenddat de ordinaire soor ten onder deze hoeveelheden voorkomende niet beneden 22 Cents zullen worden losgelaten, en de afijkende sorte ringen niet dan in verhouding tot dien prijs van 22 Cents. Hetgeen mogt worden opgehouden zal niet anders dan met eene verhooging van 1 Cent, boven den prijs waartoe is opgehouden verkrijgbaar zijn en bij geene mindere par tijen dan van 2500 Balen. De Directie geeft voorts de ver zekering, dat zij, vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1845, geene andere Koffij dan de bovengemelde partijen zal aan de Markt brengen. De Monsters zullen op Woensdag den 31 dezer verkrijg baar zijn terwijl dc Notitieu met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 20 Julij 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. FRANKFORT den 6 augustus. De dagbladen van War schau verkondigen eene verordening des keizers, van 17 julijter beperking vooreerst van het stoken van brandewijn in Polen en ten tweede van het verderfelijk hand over hand toenemende misbruik van sterken drank. Voortaan zal de vergunning tot het vervaardigen van gebrande wateren slechts voor den tijd van 7 maanden in het jaar verleend worden en het ter verkrijging van zoodanige vergunning te betalen patent-regt, alsmede dat van de tappers, is verhoogd. In de gemeenten ten plattcnlandc mogen geene nieuwe brande rijen worden aangelegd zonder bepaald verlof der overheid. Voor de in de tapperijen te verkoopen sterke dranken is eene bepaalde graad van sterkte voorgeschreven Na julij van het volgende jaar zullen de Israëliten in de dorpen geene bran derijen of tapperijen meer mogen hebben in de steden kan hun daartoe verlof worden gegeven doch telkens slechts voor den tijd van één jaar. In steden van de iste, 2de en 3de klasse zal niet meer dan ééne tapperij op de 500 zielen, en in de kleinere niet meer dan ééne op de 300 mo gen bestaan. De inkomsten welke de geestelijkheid tot dus ver trok van branderijen of tapperijenzijn opgeheven en het gemis daarvan zal vergoed worden door andere middelen. Het door verscheidene dagbladen medegedeelde berigt, dat de prins van Pruissen, als opperbevelhebber des legers, aan de soldaten zou verboden hebben om lid van matigheids genootschappen te worden, wordt thans tegengesproken, en in een berigt uit Berlijn aldus verklaard Het matigheids genootschap te Potsdam had van den koning ondersteuning verzocht tot de uitgave van een geschrift onder den titel Vriendelijk voord aan Pruisscns brave krijgsliedenten einde hetzelve aanalle soldaten des legers te kunnen uitreiken. De koning wees dit aanzoek van dc hand, op grond dat het doel der matigheids-genootschappen beter zou bereikt wor den bijaldien dc regering zich buiten alle bemoeijenis daar mede hield; voorzeker een verstandig antwoord, ten einde alle vermoeden van dwang weg te nemen. Het genootschap wendde zich nu tot de kommanderende generaals der ver schillende korpsenmet verzoek ora de aap hen toegezonden exemplaren van dat geschrift onder de regementen te ver- deelen en te beproeven of er onder de manschappen geen gevonden zouden worden die een aantal exemplaren zouden willen koopen. Bij alle acht armee-korpsen werd aan dezen wensch voldaan en werden omstreeks 12,000 exemplaren verkocht. Alleen de prins van Pruissen zond de bij hem ontvangen exemplaren terug, met het antwoord dat het de gewoonte niet was inteekenlijsten van den kant der kom mandanten bij de troepen te laten rondgaanwaarbij hij overigens zijne goedkeuring over de pogingen der matigheids genootschappen in ondubbelzinnige bewoordingen te kennen gaf." LONDEN den 7 augustus. H. M. koningin Victoria is gisteren morgen, op het kasteel van Windsor, bevallen van een prins. Volgens de laatste tijdingen bevinden H. M. en de jonggeborene zich welvarende. Het berigt der be valling ismet behulp van den langs den spoorweg vervaar digden^ electro-magnetischcn telegraaf, in weinige minuten j van Windsor herwaarts overgebragten een der alhier uitko- mende dagbladen 'the Times') is daardoor in staat geweest j om hetzelve 40 minuten na de verlossingaan zijne lezers mede te deelen. De aankondiging der gelukkige bevalling en der geboorte van eenen tweeden zoon van H. M. heeft gedurende den loop van den dag aanleiding gegeven tot onderscheidene vreugdebedrijven in deze hoofdstad. De jonggeboren prins zal den naam voeren van hertog van York. Na een langduriger verblijf dan eenig vreemd monarch in de laatste tijden in Groot-Brittanje gehouden heeftis de koning van Saksen 11. zondagaan boord van het stoom schip Lightningvan Edinburg naar Hamburg vertrokken. Uit officiële mededeelingen blijkt, dat Engeland thans 89 gouvernements-stoombooten in dienstvijf welke voor de dienst gereed zijn en 35 welke in aanbouw of tot herstel ling op de werven zijn, telt, en dat zij gezamenlijk 27,875 paardenkracht bezitten. Men herinnert zich naauwelijks zoo groote verkoopen van ruwe wol en katoen, ten behoeve der fabrijken, als nu sedert drie weken op de Engeische markten hebben p'laats gehad hetwelk een verblijdend teeken van den toenemenden bloei van handel en manufacturen oplevert. Een zware brand heeft, in den nacht van maandag op gisterenverscheidene eerst onlangs gebouwde pakhuizen te Manchestermet al de zich daarin bevindende goederen in de asch gelegd, waarbij een werkman omgekomen en een ander zwaai bezeerd is. De schade wordt op ongeveer 20,000 p. st. begroot. IIet rijtuig., tot hiertoe tot het overbrengen der brie venmaal van Bristol gebezigdmaar welks dienst nu dooi den. vervoer langs den spoorweg vervangen wordt, heeft eenige dagen geleden op eene sombere wijze afscheid van liet publiek genomen. In plaats namelijk van den horen des postiljons en het lustig klappen der zweep te vernemenzag men den voorman, den postiljon, den stalknecht en de paar den met rouwmantelsals bij eene begrafenis, omhangen. Volgens door den walvischvaarder Favorite aangebra«-- te berigten uit Otaheite, had tusscheu dc inboorlingen en de Franschen eene schermutseling plaatsgegrepen, tengevolge, zeide men der poging van dc Fransche zeelieden, óm de vrouwen van twee opperhoofden, terwijl zij in het gebergte met hare mannen rustig aan den maaltijd zaten, met geweld naar boord van een hunner schepen te voeren. Meer dan iUUU vijftig Franschen zouden gedood of gewond zijn, en de ove rigen daarop de vlugt genomen hebben. Men heeft alhier berigten uit Nieuw-York tot den 20 julijwaaruit blijktdat tot dat tijdstip toe de rust te Phi- ladelphia niet verder gestoord was geworden. Er was voort durend in die stad eene geduchte militaire magt in de wa penen. De Mcxicaansche regering gaat voort met tegen het denk beeld der inlijving van Texas in de Vercenigde Staten te pro testeren en die inlijving als eene schending van haar grond gebied te doen voorkomen. Zij heeft, onder dagtce'kening van den 31 mei, een in dien geest gesteld stuk aaii de Fran sche SpaanscheEngeische en Pruissische gezanten te Mexico gezonden. Den 25 junij was een Noord-Amerikaansch smal deel voor Vera-Cruz aangekomen. Op daaromtrent door de Mexicaansche regering gevraagde ophelderingen was van de zijde der Vereenigde Staten geantwoord, dat de dreigende houding van Mexico tot dezen maatregel had genoopt. PARIJS den 7 augustus. Omtrent Marocco zijn weder geheel tegenstrijdige berigten in omloop. Van den eenen kant verneemt men dat de vijandelijkheden weldra zullen aan vangenterwijl de Labradorden 31 julij van Oran ver trokken en nu te Port-Vendres aangekomen berigt dat te Oran alles een aanstaanden vrede deed voorzien. Uit brieven -van BarpOlouavan 2 dezer, blijkt het, dat men aldaar eene militaire zamenzwering ontdekt heeft die niet zonder belang schijnt te zijn. Het oogmerk der' zaamgezworenen scheen te zijn zich van het fort Montjuich hetwelk, zoo als bekend is, alle fortificatiën dier stad be- heerscht, meester te maken. Het schijnt, dat in het regement van Saragossa de zamenzwering ontdekt is. Men heeft v n- •scheidenc onder-officier een officier en een kapitein "in hechtenis genomen dezelve bevinden zich op dit oogenblik in de gevangenis van de citadel. BRUSSEL oen 0 augustus. Z. M. de koning is gisteren slechts door zijtien bijzondere» secretaris verzeld naar hoostst- deszelfs kasteel in de Ardennen vertrokken. Naar men Ver zekert zal Z. M. aldaar tot in het midden der aanstaande week vertoeven. De bekende roman van den heer Sue, waarvan de uit gave onder den titel van de Wandelende Joodonafgebro ken wordt voortgezetgeeft aan de hier te lande uitkomen de dagbladen welke de partij van de geestelijkheid zijn toe- gedaanmeermalen aanleiding om de gedragingen der Jesui- ten die hevig in dat geschrift worden" aangevallen te ver dedigen. De lezing der dagbladen welke die romannaar gelang van derzelver uitgave in het Fransche dagblad', het welk als de orgaan van den heer Thiers bekend staat, mede- deelen, is op het platte land van wege de geestelijkheid ver boden geworden. MIDDELBURG den 12 augustus. Den 8 dezer heeft Z. M. het volgende besluit genomen Wij WILLEM II, enz. Wille"de verder ten uitvoer leggen de bepalingen tot aflos sing of verwisseling van nationale schuld, gemaakt bij de wet van den 25 junij 1844 {Staatsblad 110. 28), door'toe passing derzelven op de alsnog bestaande inschrijvingen in het grootboek der 5 pets. nationale schuld Op de voordragt van onzen minister van financienvan den 8 augustus 1844 no. 391 (geheim), Hebben besloten en besluiten Art. 1. De inschrijvingen in het grootboek der nationale schuld, rentende 5 ten 100, zullen achtereenvolgende door middel van loting, bij reeksen, het zij ter aflossing alleen hetzij ter aflossing of verwisseling in inschrijvingen in het grootboek der nationale schuld, rentende 4 ten 100, wor den aangewezen. Art. 2. Het bedrag en het tijdstip der uitloting wordt voor elke reeks, door ons bij een afzonderlijk besluit bepaald en tevensin geval van verwisselingde' prijs vastgesteld waarvoor de inschrijvingen in het grootboek rentende 4 ten 100 worden uitgegeven. Ingeval van verwisseling wordt, bij hetzelfde besluit de termijn bepaald binnen welken de houders der uitgelote'ka- p,talen moeten verklaren of zij de aflossing boven de ver wisseling verkiezen; en eindelijk de dag vastgesteld, waar op de aflossing of verwisseling van die reeks zal aanvangen met welken dag er verder geene rente op de 5 pets. schuld' verschuldigd is. De eerste reeks wordt afgelost of verwisseld op den eer sten october 1844. Art. 3. De uitloting geschiedt in het openbaar binnen 's Gravenhage in het lokaal van het ministerie van financiën ten overstaan van twee leden van de algemeene rekenkamer. De 111 de reeks ten bedrage der bepaalde som vallende in schrijvingen zoodanig als die bestaan bij het sluiten van het grootboek op den dag der uitlotjng worden door het lot aan gewezen bij lettersen zulks op de volgende wijzes Indien op de eerste uitgetrokken letter geene inschrijvin gen bestaan ten beloope van het voile bedrag der bepaalde som wordt het ontbrekende door de uitloting van een of meer andere letters aangevuld. Indien de rekeningenhetzij op de eerste hetzij op dc laat ste dei alzoo uitgetrokken letters voorkomendete boven gaan de bepaalde somvangt de aflossing of verwisseling aan met de eerste rekening onder die letter geboekt, en wordt die over de volgende rekeningen uitgestrekt tot dat de bepaal de som verkregen is. Wanneer dien ten gevolge de reeks zou eindigen in eene tekening waarvan bet bedrag de bepaalde som zoude doen overschrijdenkan er eene splitsing van die rekening plaats hebben zoodanig dat daarvan slechts dat gedeelte in de uit loting worde begrepenhetwelk benoodigd is om de reeks aan te vullen. Ait. 4.^ Van den uitslag der loting wordt ten spoedigste aankondiging in de Staats-courant en ter beurze van Amster dam gedaan met vermelding van de letters en nummers der rekeningen en, in geval van splitsting eener rekening vol gens het laatste gedeelte van het vorige artikelook van c'e som van die rekeningwelke in de aanwijzing tot afiossir, - of verwisseling is begrepen. Art. 5. Op het .grootboek wordt, nevens elke betrok 'n rekeningmuiiddcllijk ia; :oe:;?ni.van 'en virsko;" r

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1