HflDDELBURGSCHE' COÜRA M T. IV". 95. Donderdag 8 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. so 4. iDmledtlaufe. v0ol- Saxi jft'rtufivijk fiches:! «tuben. Dc ahooueineiits-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden» en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. Dc inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uit,.onderin;; van Huwelijks- Geboorte- en Dood bekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iedereu regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eeoer Advertentie liet Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BERLIJN den 2 aiignstus. Ten aanzien van den misluk ten aanslag' op het leven des konings zijn eenige nadere bij zonderheden bekend geworden. De minister van bintien- landsche zaken, roti Arniinheeft in het regeringsblad liet gerucht tegengesproken, dat de vrouw, welke, even voor liet lossen van het pistoolschot, een .verzoekschrift aan de koningin had overhandigd, de dochter van den moordenaar zou zijn en met dezen in overleg gehandeld zou hebben. Die vrouw is werkelijk terstond in hechtenis genomen, maar even spoedig gebleken de echtgenoot van eenen tot gevan genisstraf veroordeelden koopman uit de Rijnprovincie te zijn en in geene de minste verstandhouding met den misda diger staande. Deze ligt in den kerker aan ketenen gesloten, liet geregtelijk onderzoek over hem is den 28 julij begon nen en sedert voortgezet. Al zijne antwoorden dragen de duidelijkste blijken van overspanning, grenzende aan waan zin en het eenige waarover hij zijn leedwezen betuigt is dat hij zijn doel gemist heeft. Zijne dochter, die men mede in hechtenis had doen nemen is weder op vrije voeten ge steld omdat bij haar geene medewetenschap aan de misdaad is gebleken. De mantel en uniformrok des konings, door de pistool schoten van Tschech op meer dan ééne plaats doorboord zijn aan het crimineel geregtshof te Berlijn, als bewijsstukken, toegezonden. Men meent ontdekt te hebben dat de eerste ko gel op een der metalen knoopen van den rok is afgestooten, waardoor zich liet ontstaan der blaauwe plek op de borst laat verklaren. Ook het rijtuig, waarin HU. MM. gezeten waren zou als corpus delictinaar Berlijn gezonden we zen. Nader verneemt men, dat de misdadiger, 11a het lossen der pistoolzich tot den adjudant des konings wendde en hem toevoegde; Bescherm mij, mijnheer, ik sta hieron der de wet. Ik weet wel dat het mij bet hoofd zal kosten, maar door de volkswoede wil ik niet verscheurd worden." FRANKFORT den 2 augustus. Volgens berigten uitKon- stantinopel Van den 17 julij, had men daar uit Circassie tij ding ontvangen der nederlaag van een Russisch leger-korps bij Dervend en zon de Russische gezant te Konstantinopel bij de Porte zich beklaagd hebben over de vergunning aan de Circassiers 0111 zich van krijgsvoorraad te Konstantinopel te voorzien. In berigten uit Rome van den 20 julij leest men I11 weerwil van de onlangs te Bologna en Cosenza ge wezen zeer strenge vonnissenhoort men toch dat er nieuwe pogingen gedaan worden 0111 liet volk tegen de regeringen op te ï'iiijen. Eene zware verantwoording rust op degenen die jongelieden tot zulke doclloozc woelingen verleiden waar door talrijke huisgezinnen in eilendc en rouw gedompeld zijn." LONDEN den 3 augustus. In de beide parlementsluiizen zijn de jongst bekende gebeurtenissen op Otalieite ter spra ke gekomen. Op eene vraagwoensdag deswege door sir C. Napier den minister Peel gedaan, zcidc deze dat, blij kens de ontvangen berigten de Engeische onderdanen aldaar, vooral in den persoon van den consuleene grove beleedi- giug, van dc zijde eener Fransche tijdelijke autoriteit, on dergaan luidden en dat de Engeische regering voornemens was daarover onverwijld met die van Frankrijk in onder handeling te treden, die, naar hij vertrouwde, geen last tot liet verritte gegeven had en bereid zou zijn tot het ver schaffen van genoegdoening. Een soortgelijk antwoord ontving de marquis van Clavri- .cade eergisteren in het hoogerhuisbij monde van den mi nister .ihcrdecndie insgelijks zeide te vertrouwen dat de handelwijze jegens den consul Pritc'iard het Fransch gou vernement vooraf Onbekend" was geweesten dat het daar over even groot leedwezen als hij zelf zou gevoelen terwijl de vereisehte vertoogen waren ingediend en er geen gevaar van misverstand tu.sschen de beide regeringen, naar aanlei ding van deze zaak bestond. Men betoont zich hier dan ook tamelijk gerust wegens dc vreedzame vercfFcniiig dezer zaak te meer dewijl man nen als de hecren Huizot en Peeldie bezadigdheid met kun de paren wederzijds het roer van staat in handen hebben. Het gerucht wil, dat Fa li er Enrico en Harrison die wegens poging tot liet doen namaken en in omloop brengen van Nederiandschc coupons te regt staan slechts de werk tuigen zijn van lieden uit een veel meer gegoeden stand dan dien tot welke deze menschen behooren. Verklaringen, door Harrison gedaan zouden dit vermoeden bevestigen. Uit Engciscli Oost lndie zijn tijdingen tot 20 junij ont vangen. De grootste rust was toen aldaar heerschende, en ofschoon in Punjaub de ongeregeldheden voortduurden le den de Engeische belangen daardoor geene schade. De te rugroeping v.an lord Fileuburough was den 6 junij te Bombay bekend, en zou denkelijk tien dagen later ter kennis van zijn lordschap zeiven gekomen zijn. Het eenig nieuws uit China bepaalt zich tot een oploop van het gepeupel te Canton, hetwelk zich tegen de plaats had willen rigten waar de factorijen gevestigd zijn maar spoedig was beteugeld geworden Men sprak van een keizerlijk bevelwaarbij den manda rijnen het vervolgen der Christen-zendelingen verboden zon wezen en beloofde zich hiervan veel goeds voor de uitbrei ding van het Christendom in het Chinesche rijk. PARIJS den 3 augustus. Gisteren morgen omstreeks 12 ure kwam de koning van Neuilly op het paleis der Tuille- rien aan en hield toen een kabinetsraad die bijna 2 uren duurde; hier zon bepaald zijn, dat uit de leden der beide wetgevende kamers en van den raad van state drie commis sarissen zullen worden benoemd die naar Otaheite vertrek ken en aldaar"onderzoek doen zouden naar de gebeurtenissen die tot de afzetting van koningin Pomaré en de gevangenne ming van Pritcharcl geleid hebben. De regering zou dan eerst een bepaald besluit nemen 11a het rapport dier commis sie te hebben gehoorden dus op zijn vroegst over 8 of 9 maanden. Dit besluit van den minister-raad zou onmiddellijk aan den heer Cowley zijn medegedeeld. De beurs was heden vrij levendigten gevolge der aange legenheden van Marocco eu Otaheite. Er liep een gerucht dat lord Cowley, de Engeische ambassadeur alhier, met tij delijk verlof naar Londen terugkeeren zou. Verder zeide men, dat de HollandscheDeensche en Zweedsche vloten zich bij de Fransche gevoegd hadden, en dat de prins van Joinville, na een kort bombardement, de stad Tanger was binnengetrokken. De gemoederen zijn algemeen in onrust, zoo wel over de aangelegenheden van Marocco als over die van Otaheite. De oppositie weert zich bijzonder en trekt sterk tegen de En- gelschen te veld hetgeen niet weinig bijdraagt 0111 de span ning der natie te vermeerderen. Mén kan zich een denk beeld vormen, in welke mate de opgewondenheid reeds ge stegen isuit hetgeen gisteren avond in de groote opera ge beurd is. Men gaf daar het zangspel Karei VI (den waan zinnigen Fransch en koning uit het begin der vijftiende eeuw, tijdens wien de Fransche kroon gevaar liep aan Engeland te zuilen vervallen}. De toeschouwers hebben daarbij gevor derd dat dadelijk het lied aangeheven werdhetwelk tot referein heeft: Bood aan de tirannen! Nooit zal dc En gelse,'wiati in Frankrijk regeren F' Men heeft aan dit ver langen voldaan, en terstond heeft het publiek op de uitbun digste wijze zijnen bijval te kennen gegeven. Het lied is ten tweeden male gezongen moeten worden en thans zoo zeer in de mode, dat, naar men in vollen ernst verhaalt, meest alle straatmuzikanten bet op hunne draaiorgels laten zetten. De brieven uit Madrid, van den 27 julij, geven thans de oplossing waarom in den laatsten tijd zoo vele maatre gelen van voorzorg waren genomen. Een ministerieel blad uit genoemde stad deelt mede, dat cr eene verschrikkelijke zamenzwering ontdekt is. Men moest de kazernen in brand steken en de officiers 0111 het leven brengen. Er waren onderscheidene personen'in hechtenis geflomen. De bladen der oppositie trachtten dc waarheid van een en ander in twij fel te doen trekken. Latere brieven uit Spanje bevestigen het berigt eener in de hoofdstad ontdekte zamenzwering. Onderscheidene personen van rang waren in de zaak betrokken voortdu- j rend werden er arrestatien gedaan. Na de ontdekking der zamenzwering heerschte cr thans eene gewenscïite rust. 's GRAVENHAGE den 4 augustus. Gisteren avond is alhier, met buitengewone gelegenheid, dc blijde tijding ont vangen dat li. K. H. Mevrouw de Erfgroothertogin van Saksefi-Weimar-Eisenacli geliefde dochter van HIL MM., in den nacht van den 1 op'den 2 dezer te Wëimar geluk kig is bevallen van een' Prins. Volgens de jongste berigten moet H. K. II. de Erfgroothertogin benevens den jongge borene zich naar omstandigheden welvarende bevinden. Heden morgen is in de kerken der verschillende gezindheden waar sedert eenige weken deze' heugelijke gebeurtenis van de Voorzienigheid werd afgesmeekt, dankbaar aan de vervulling- van die gebeden gedacht, en algemeen doet zich de belang stelling der ingezetenen kennen in dc vreugde die het ko ninklijk geslacht deswege moet gevoelen. Z. M. de Koning is'eergisteren nacht, H. M. de Ko ningin en Z. K. II. Prins Alexandcr gisteren namiddag om streeks half-vijf ure, van Soestdijk per extra-spoortrein over Utrecht en Amsterdam in deze residentie teruggekeerd. Het heeft Z. M. den Koning goedgunstig behaagd aan den matroos der ede kl.\ A. de IFitgedetineerde aan boord van Zr. Ms. fregat de Sambre, in het Nieuwe Diep kwijtschelding te verleencn van de straf des doodsdoor middel van den kogelwaartoe hij wegens verregaand vcr- j grijp aan zijnen officier, den luit. der 2de kl. Mossel, ver oordeeld was, en die te veranderen in eene gevangenis voor den tijd van 6 jaren in een rasp- en tuchthuisterwijl hij is vervallen verklaard van den militairen stand. Dezer dagen werd uit Luxemburg het volgende gemeld: De Koning der Nederlanden ontving bij zijn jongst ver blijf alhier, onder andere deputatieuook hethoofd der Israë litische gemeente, wier representant', de opper-rabijn Samuel llirschZ. M. op de volgende wijze aansprak „Het bestuur der Israëlitische gemeente waagt het Uwe M. deszei Is innigsten dank te betuigen voor dc vele weldaden die de regeling van Uwe M. ons in dc laatste rijden weder heeft bewezen. Van Staatswege is voor ons, voor 0117e eerdienst en ons schoolwezen alles geschiedt wat wij maar konden wenscheii. Het is nu onze pligt, ons deze welda den waardig te betooneuen het zal ons ernstig streven blij ven, om te bewijzen, dat wij getrouwe onderdanen en goe de burgers va'11 den Staat zijn. Sire! Ik kom zoo even te rug van eene bijeenkomst van Duitsche rabbijnen daar wierp men de vraag op: in hoeverre de Jood het land zijner ge boorte als zijn vaderland te beschouwen hebbe. En men stel de vast, dat dc Jood zelfs dien Staat, welke hem als stief kind beschouwt, met alle krachten moet dienen,, daar het Jodendom regt en geregtigheid op aarde eischt, hetgeen slechts in het staatkundig leven verkrijgbaar is. Hoeveel te meer moeten wij oenen Staat beminnen, welke ons niet als stief kinderen, maar als echte kinderen beschouwt; eenen Koning, die onze godsdienst als elk andere hoogschat en bemint; een' Koninklijk Huis, dat in de donkerste tijden den Joden eene toevlugt en bescherming schonk. God behoede Uwe Ma jesteit!"De Koning antwoordde hierop: „Gij weet, dat niet slechts hier, maar ook in mijne Nederlanden vele Joden 111 dienst van den Staat zijn, en ik heb reden om mij daar over te verheugen-. Zij hebben zich altijd als getrouwe cn beproefde onderdanenen van oudsher als de beste vrienden van mijn Huis getoond. Mijne Staten waren voor hen al tijd een oord van toevlugt, en zij zijn steeds op het roem rijkst voor deze weldaad dankbaar geweest." Onze Oost-Indische berigten, loopende tot in de twee de helft van april jl.vermelden, dat zich weder op onder scheidene punten zeeroovers vertoond hebben, onder ande ren in de wateren der Molukkos. Bij Ternate was een in- landsch kruisvaartuig door 5 rooversvaartuigen aangevallen die echter met verlies waren afgeslagen geworden. Op dc klisten der residentie Menado,* op Celebes, hadden zij men- schenroof gepleegd. I11 straat Sunda waren 40 rooversvaar tuigen geziendie men dacht dat op de noord-oostkust van Sumatra te huis behoorden. De zeeroovers van Mangindano zegt een der berigten hadden liet voornemen 0111 hunne ge- heele magt van ongeveer -200 vaartuigen (waaronder een door hen genomen Europeesch ra-vaartuig) onder Celebes bijeen te brengenten einde wraak te nemen over de neder lagen, die zij in het vorige jaar ondergaan hadden en zélfs om liet uiterste te wagen tot het overmeesteren van het stoom- vaartmgvan hetwelk zij toen zoo veel hadden geleden. De schout-bij-nacht Mac'iiehenkoirimandant der Oost- Indische zeemagtis op dit berigt in persoon naar Makas ser /ertiokken, aan boord van Zr. Als. stoomschip Pho mix. MIDDELBURG den 7 augustus. Bij besluit van den 29 julij 11. beeft Z. M. tot majoor koinmandanC van be batailion rustende schutterij 110. 4 in de provincie Zeeland benoemd den heer J). Rekaarthans kapitein bij 'gemeld batailion. Nog heeft Z. M., bij besluit van den 30 dier maand, be noemd: tot burgemeester der stad Axel, in plaats van willen den heer ,7. Noskcden heer J. Janssen, wethouder aldaar; cn tot secretaris der gemeente Nieuwviiet, in plaats vair wij len den beer J. Orlebekeden heer P. de Kok. In den avond van II. zondag, omstreeks Hal F '1 nre iswaarschijnlijk door het omveder', brand ontstaan in dé schuur en het wagenhuis van eene der hofsteden van den lieer van Hoboken 'onder Körtgeeii in Noordbev.élandbe woond door A. van Leeuwen. De bliksem moet den noord westelijken hoek der schuur hebben getroffen zijnde dc brand zoo spoedig toegenomen, dat men besloot het'waven- huis af ie preken om het huis te behoudenzoo a's aëiukt is. Het genootschap voor leeraren aan de Nederiandschc gymnasten hield den 31 julij te Utrecht zijne 14de algcmeenc vergadering, onder voorzitting -van den heer mr. C. Dom Seiffen in welke vergadering verscheidene gewigrisre punten omtrent de ïnrigting der gymnasien en het onderwijs aidaar behandeld zijn geworden. Men verneemt, dat aan de heeren L. Rréderhuyzen en J. Sobbe te Amsterdam, vergunning verleend is tot hetop- rigten van een nanmtooze vennootschap onder de benaming- van Nederlandsche zec-assiirancie-co'mpagnie. Lij een koninklijk besluit van den 7 julij is bepaald dat op den Rijn-spoorweg, tusschen Utrecht en Arnhem,' vijf stations zullen worden gevestigdais te Driebergen' ^aarsbergenVeenendaalEden en Wolfhczel. I)e prijzen van Utrecht op Arnhem zijn daarbij bepaald: is;e klasse ƒ2,90, 2de klasse 2, 30, 3de klasse f 1 30. Men schrijft uit Dwars grachtgemce'te Giwhorn, provincie Overijssel..'Op den 2<5 juBj jl over! eeit alhier

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1