MSDÏIELBURGSCHE C ..O .'ft A W T. Nn. 04. Dingsdag 1844. 6 Augustus. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. fhtfelicAfic. DIRECTE BELASTINGEN. (bprocpim*. £ïcbcrl/mb©ieïïc 2DfnÜ0.cïtl<!nïb. JfiNutïmjfc '])k nbonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden» en iranco per Post/o. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. 'De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelanet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van éeu tot zes regels 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, nlzoo bij elke plaalsiiv- eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat bij Hun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ont vanger der Directe Belastingen ter invordering verzonden het Primitief Kohier No. i van het PatentregtDienstjaar 18 -}-v, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aan gaat, om, na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten on der herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaan gaande mogten bestaan, binnen drie maanden na heden, bc- hooren te worden ingediend. E11 opdat een iegelijk hiervan kennis dragenzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Rnadhuize der Stad Middelburg, den 2 Augus tus 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Ilun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. MUNCHEN den 26 juli/. Eergisteren gaf de bekende taan voor de helft uit Roomsch-Katholijke leden bestaan zal. Ter uitvoering van het door den Raad der Stad GOES bij deliberatie van den 28 November 1840, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 1 Julij 1841 No. 296, gear resteerd Plan van verevening en vernietiging der Obligatien uitgegeven ter voldoening van de onbetaald geblevene Inte ressen tot den laatsten December 1810 ingesloten, der ge vestigde Schuld ten laste dezer Stadwelk Plan in de Stads Courant van den 2 Augustus 1841 is gelnsereerd worden door Burgemeester en Wethouders van gemelde Stad de hou ders der voorzeide OBLIGATIEN, welke nog geene aan gifte hebben gedaan uitgenoodigd om in de maanden Au gustus en September dezes jaarsten Kantore van den Ste- delijken Ontvanger, schriftelijke aangifte te doen van de Obligatien, met opgave van dagteekening nummer en bedrag van het kapitaalwelke zij genegen zullen zijn in den loop dezes jaars tegen comptante betaling van dertig pet- Cent der hoofdsom en aanbetaling van den Intrest tot het einde van dat jaaruit 's Stads-Kas te doen aflossen en welke alsdan in de aflossing of uitloting ter aflossing zullen worden begrepen. Zullende deze Advertentie worden geplaatst in de Staats- Middelburgsche en Goesche Couranten. Gedaan ten Stadhuize van Goesden 6 Julij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads-Secretaris L. DE FOUW Jz. De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen ge veild worden Te ROTIERDAM, op Donderdag den 5 September 1844, 21,437 Kranj. en Kanass. Java SUIKER,") 435 Kisten DITO, j nggenae aiuaar. 16,976 Kranj en Kanass. DITO, ligg. te Amsterdam. 3>757 Dito Dito DITO, Dordrecht Te MIDDELBURGop Donderdag den 12 September 1844. 2,409 Kranj en Kanass. Java SUIKER, d d 100 Kisten DITO, J 'K.gencie aiuaa.. Waarvan de Notitien met de Veil-conditiën in tijds zullen worden uitgegeven. Arasterdam, den 3 Augustus 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fung, Secretaris. rekenkunstenaar Dase proeven van zijn ongemeen cijfertalent nadat hij vroeger de afdeeüng der natuurkunde aan de aka- demie door zijne ongehoorde proeven in verwondering had opgetogen. Het is ongeloofelijk tot welk eene hoogte enkele begaafdheden van des menschen geest bij sommige personen ontwikkeld zijn. I11 het bijna onmerkbaar kleine tijdstip waar in de ziel van den ljchtindruk in het oog bewustheid ont vangt, heeft de eojarige Dase niet slechts ieder getal van eene getallen-reeks die tot honderden reikt, maar ook de som die zij met voorafgaande en volgende uitmaakt, diep in het geheugen geprent, zoo dat bij in staat is de ingewikkeldste becijferingen uit het hoofd met die juistheid uit te voeren die de geoefendste rekenaar, zelfs met behulp van logarith- men, vergeefs zoekt te volgen. Hij behoeft bij voorbeeld slechts een getal geldstukken op eene tafel uitgeteld te zien/ om er terstond de juiste som van op te geven. De overige geestvermogens van den jongen man zijn over- het algemeen niet verwaarloosden zijn voorkomen is aangenaam. Heden bevindt zich de verdienstelijke en beroemde schrijver Heinrich Zschokkevan Aarau in Zwitserland, al hier, te midden zijner vrienden en vereerders. (Deze oor spronkelijke schrijver, thans 73 jaren oud, is ook in Neder land gunstig bekend. De vertaling zijner Uren aan de Gods dienst gewijd beleeft thans een 2den druk, en onlangs is zijne merkwaardige levensgeschiedenis, door hem zeiven on der den titel: Mijn levendenken en werkenzeer onder houdend beschreven mede in het Nederdujtsch in a dee- len, te Amsterdam bij Frijlink uitgekomen.) GOSLAR den 26 julij. In den nacht van den 14 op den 15 dezer barste alhier een zware brand uit, welke, of schoon alle moeite werd aangewend 0111 dien te blusschen echter niet werd overmeesterd, dan voor dat drie gebouwen in de asch waren gelegd. Men meende nu dat de ramp hierbij zou blijven, doch onverwachts bespeurde men dat .een van de torens der Marktkerk waarschijnlijk door het overwaaijen van vonken, vlam had gevat; hier was aan geene hulp te denken weldra stortte de toren in doch na alvorens zijn vuur ook aan den anderen toren te hebben me degedeeld. De brandende balken en het gesmolten metaal der klokken op het dak der kerk uitgestort, beschadigden het grootelijks, doch allermeest te betreuren is het, dat het schoon en welluidend orgel, voor bijna 120 jaren gebouwd ook door de vlammen aangetast en genoegzaam geheel ver teerd werd. Zoo is, aldus eindigt het berigt, eene kerk, wier stevigheid meer dan 800 jaren den tijd en de stormen getrotseerd hadin weinige uren met hare beste schatten ver teerd. Wel staat nog het gansche gewelf der kerk, en haar binnenste is niet geheel uitgebrand, doch zij biedt slechts een treurig beeld van puinhoopen en verwoesting aan. FRANKFORT den 30 julij. De koning van Zweden heeft den 20 dezer maand de zitting van den rijksdagin persoonmet eene treffende aanspraak geopend. Groote J sociale vragen nog van den laatsten rijksdag overgebleven zullen den tijd en de opmerkzaamheid van den rijksdag ver- eischen. Het ontwerp tot een nieuw strafwetboek zal voor gedragen worden dat met de gevoelens van den tijd over eenstemt als ook met de pogingen van hendie de noodige strengheid zoeken te .vereenigen met de achting, die de BERLIJN den 30 julijOnze Preus. ATlg. Zcituvg be gint thansuit de onderscheidene steden der monarchie de berigten mede te decien betrekkelijk den indruk van afgrij zen, welke de moord-aanslag op Z. M. allerwege verwekt, cn het gevoel van innige dankbaarheid voor 's konings be houd. Te Cliristiaanstadtwaar lil I. MM. den 26 des avonds aankwamen, hebben zij, behalve de deputatien uit Berlijn, ook die uit Frankfort aan den Ocier ontvangen. Den 27 des morgens hebben zij de reize verder voortgezet. Bij zijne terugkomst schijnt de koning Oost-Pruissen tc willen bezoe ken. Men heelt tijding dat hij tegen den 21 augustus te Dantzig en tegei: den' 25"te Koningsbergen verwacht wordt. In het begin van september zal Z. iVJ. bij Guttstndt en Heils berg over het eerste legerkorps, wapenschouw hóuden. Prins IViliem van Pruissenbroeder eu vermoedelijke opvolger van den thans regerenden koning, wordt eerstdaags over Antwerpen of Ostende in de hoofdstad te gemoet ge zien van waar hij zich 11a een kortstondig verblijf, naar Schotland zal begeven. In de tuinen van Windsor zijn op bevel van prins Al- bert. twee bijenkorven geplaatst. Dezelve zijn van glas ver vaardigd en hebben den vorm van een tempel. Men kan de bijen zien werken en er de honig uitnemen zonder iets te schenden. De maker is de heer Schell, een kwaker. Toen PI. M. de koningin en prins Albert kwamen, 0111 dezelve te bezigtigen hield de heer Schol-I zijn hoed op het hoofd en zeide tegen prins Albert: „Vriend, wilt gij de korven zien Dezelve zijn gereed kom hier en zie De konin gin en prins Albert lachten hartelijk over deze aanspraak. Eene poging tot het in omloop brengen van nagemaak te coupons <1 25 van Nederlandsche nationale 5 pets. werkelijke schuld is hier gelukkig in tijds ontdekt en ver ijdeld. Ook kan men de geruststellende verzekering geven dat al de vervalschte coupons zich in handen der politie bevinden. De Iersche stoomboot Robert Napierin de dienst tusschen Liverpo'ol en Londonderryis 11. woensdags, gedu rende de vaartdoor eene onbekend gebleven oorzaakin brand geraakt en nagenoeg geheel eene prooi der vlammen geworden. Een 3otal passagiers, dat zich aan boord bevond is met de booten gered maar hunne begaadjezoowel als de lading, is vernield geworden. De brieven uit Noord-Amerika maken gewag van een zwaren brand, die den 25 junij te Harbour-Gracein Nieuw- Brunswijk, gewoed, en voor eene waarde van ruim 30,000 p. st. aan gebouwen en goederen schade veroorzaakt heeft. Te Philadelphia heeft op nieuw een oproer gewoed waarbij verscheidene personen het leven verloren hebben. De aanleiding lag in het verzamelen van eene groote menigte wa pentuig en ammunitie in eene der R. K. kerkendoor de aldaar woonachtige Ierenwaaruit de inboorlingen het ver moeden opvatten dat men hen wilde vermoorden en hunne wo ningen 111 brand steken. Ten laatste is het der gewapende magt gelukt de orde te herstellen. Uit Sydney is berigt, dat de inboorlingen der Zuidzee- eilanden twee Engelsche schepen uitgeplunderd en verbrand en de equipagiemet uitzondering van een paar manschap pen, die het gevaar ontvlugt zijn, van kant gemaakt hebben. PARIJS den 1 augustus. Gisteren hebben de pairs de be grooting van uitgaven voor de departementen van justitie en buitcnlandsche 'zaken aangenomen. In de vergadering van heden zijn de beraadslagingen aangevangen over de begroo ting van uitgaven voor het ministerie van oorlogbij welke gelegenheid de heer de Boissy en de prins van de Moscowa inlichtingen hebben gevraagd nopens de Maroccaansche aan gelegenheden. De minister van buicenlandsche zaken heeft die inlichtingen bepaaldelijk geweigerd, op grond, dat de geopende onderhandelingen nog geenszins zoo ver waren ge vorderd, dat dezelve zonder bezwaar thans, reeds openbaar konden worden gemaakt. De minister heeft voorts verklaard dat het gouvernement geenszins voornemens is om de Fraii- 1 a a 1 ij. sche bezittingen op de Afrikaansche kust te verarooten mensch aan de waarde van den mensch verschuldigd is. Ook; 1/1 1 6 maar dat hetzelve zich heeft voorgesteld 0111 een bepaald za de ïaarhiksclie schatting aan Marocco niet lanirer be-1 - 1 ocp.i.,iu taald worden enz d°e' tÊ bereiken en ?e" eiIlde dila«oe te geraken zich fl* i* .-i. voorbehoudt 0111 zoodanig te handelen, als hetzelve in de gegevene omstandigheden vermeent te beboqren. De kamer LONDEN den 31 julij. De plegtige intrede van den Vheeft met deze verklaring van den minister genoegen genomen. nieuwen onderkoning van Ierland lord Ilcytcsbury heeft den 26 dezer, met het gebruikelijk ceremonieel, plaats gehad. Een van de voornaamste dagbladen der Iersche Repealers laat op hec verslag der ontvangst van Z. Exe. de volgende -veel beteekenende zinsnede volgen alle klassen van inge zetenen betoonden groote nieuwsgierigheid 0111 den nieuwen onderkoning te zien te krijgen die vermoedelijk de laatste zijn zal welke ooit zijnen voet op onzen grond zet." Men betoont zich te Dublin zeer tevreden over de onlangs door sïr R. Peel gedane verklaringdat de regering ernstig op de vervulling der behoefte aan universiteiten in Ierland bedacht isen wil weten dat de nieuwe gouverneur-géneraal in last heeft zich met deze zaak ernstig bezig te houden zoodat in de volgende parlementszitting een plan -deswege voorgelegd zal kunnen worden. Het blijkt nu, dat op verre 11a niet alle Iersche Roomsch- Katholijke bisschoppen in de uitschrijving van een irationalen boete- en bededagnaar aanleiding der jnkerkering van UConnell en diens vrienden toegestemd hebben. Alles duidt aan hoe het gouvernement genegen is de grie ven der Ieren zoo veel mogelijk weg te nemen. Ten bewij ze daarvan strekt onder anderen het wets-ontwerp welks tweede lezing eergisterenmet eene groote meerderheidin het lagerhuis is doorgegaan, en'waarbij bepaald wordt, dot de commissie voor liefdadige erfmakingeu in Ierland die vroeger uitsluitend uit Protestanten was' zauiengcstsid voor- De woorden van den minister hebben intusschennaar het schijntbuiten de kamer eenigcu indruk te weeg ge- bragt. Uit Algerie heeft men nog niets naders vernomen eu deze beide omstandigheden geven steeds aanleidingtot zeer uiteen lappende geruchten nopens den stand van zaken daar te lande. Men begint algemeen te verlangen dat het gouvernement, door de mcdedeelijg van eenige bepaalde tij dingen de bestaande- onzekerheid zal doen ophouden, Maandag II. de derde eu laatste dag der julij-fecsten hebben eenige ongelukken de. vreugde verstoord. Nadat het vuurwerk des avonds was afgestokenbegaf de menigte, die zoo groot was dat drie uren verliepen alvorens allen zich hebben kunnen verwijderen zich naar de 'Champs -Elysées om aldaar de illuminatie te ziendoor den grooten aapdrang van menschen geraakten verscheideneu onderden voet, waar van de meesten in staat waren te voet huiswaarts te Jieereu terwijl 9 na aderlatingen en, andere in die omstandigheden vereischte geneeskundige behandelingen ondergaan te hebben, in rijtuigen naar.hupnc woningen werden gevoerd. Een meisje van 12 of 13 jaren was reeds dood, toen men haar kon op nemen c;uit het gedrang brengen 5 andere personen waar onder de vader van gemeld meisjedie ook doezel uien nacht is overledenwerden naar het gasthuis Beaujon gcbr.a.gtraeii had hoop dat 3 hunner spoedig zouden herstellenrem,vijl de 5de nog in een gevaarlijken toestand verkeerde. Te. pii.J.Vn van de verwarring heeft men onCcrchtHc:) personen in uech- tenis genomen die ouder den schijn v«,n de on-.elukkiv.en

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1