MIDDELBURGSCUE C OVRAHT. W. 93. Zalurdas 1M4. 3 Augustus. BESTUREN ett AMÏNISTRATIEN. publicatie* DIRECTE BELASTINGEN. AlcbcvUnböchc i5anbcl-Rlaat®cfaappij. NIEUWSTIJDINGEN. iDuitscïtlanb. Jfcawfcvijfe iselsjic. ilcfecvlanbcii. De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden' en franco per Host 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indjen men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en, Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsin" eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat bij Hun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ont vanger der Directe Belastingen ter invordering verzonden het Primitief Kohier No. 3 van de Personele Belasting Dienstjaar i8|A, Wijken M V, met uitnoodiging aan een iegelijk, vvien zulks aangaat, om, na bekomene ken nisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten; onder herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mogten bestaan, binnen drie maanden 11a heden behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragenzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 31 Julij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRljPSKERKE, Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De fungerende MARKTMEESTER brengt mits deze ter kennis van het Publiek, dat de Tenten, Loodsen en Kramen, welke bij gelegenheid der Jaarmarkt zijn opgerigtmet toe stemming van Heeren Burgemeester en Wethouders, Maandag den 5 Augustus nog geopend zullen blijven. Middelburg, 31 Julij 1844. A. DUIK HENDRIKSE. De DIRECTIE maakt bekend dat de leenihgen van tien en dertien millioenen Gulden door de Nederlandsche Han- del-Maatscbappij aangegaan, ingevolge de besluiten, in de Algemeene Vergadering der Stcmgeregtigde Deelhebbers in de voornoemde Maatschappij, op den 28 April 1835 en op den 16 Maart 1837, genomen, en goedgekeurd bij de koninklijke besluiten van 3 Mei 1835 Iett. A.en 18 Maart 1837 No. 120, overeenkomstig het 4de Artikel der plannen en voor waarden van die leeningen en ten gevolge dezer kennisge ving, op den 1 Januarij 1845 aflosbaar zullen zijn, en dat alzoo van en met den laatstgenoemden dag, de Schuldbe- kentenis>en uit die leenigen voortgevloeidtegen intrekking •derzelven en van de daarbij behoorende niet verschenen Cou pons zullen worden afbetaald ten Kantore van de Neder landsche Bankte Amsterdammet bijvoeging van drie maanden rente en alzoo die ad 1000 met 1011,25, en -die ad 500 met f 505 62Izullende geene verdere rente dan tot en met den 31 December 1844 over deze Schuld- Bekentenissen worden voldaan. Amsterdam, 28 Junij 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. BERLIJN den 28 julij. Een aanslag op het leven des konings heeft eergisteren deze residentie met de grootste ont- •steitenis vervuld. HH. MM. de koning en koningin wilden dien morgen ten 8 ure eene reiseerst naar Erdmannsdorf in Silezie en verder naar de badplaats Ischlaanvangen; doch op het oogenblik dat Z. M. de koning in het rijtuig plaats nam en de lakkei zich bukte om het portier te sluiten naderde ■een man uit de menigte digt bij liet rijtuig en schoot met een pistool met duhbelen loop tweemaal achter elkander op het rijtuig, dat op hetzelfde oogenblik vertrok. Z. M. liet het zelve echter dadelijk stilstaan, en gaf de toesnellende, in angstige spanning verkcerende menigte te kennendat hij .ongekwetst was, dankte voor de algemeene deelneming, en zette vervolgens de reis dadelijk voort. Het is later bij «nauwkeurig onderzoek geblekendat beide kogels in het rijtuig gedrongen zijn, en dat het alzoo als eene bijzonde re genade der Voorzienigheid te beschouwen is dat Z. M. ongekwetst is gebleven. De'misdadiger is dadelijk gevat met moeite aan de volks woede onttrokken en in verzekerde bewaring gebragt. In de gevangenis noemde hij zich als de voormalige burgemees ter Tscheeken hij is ook als zoodanig erkend. Hij is 56 jaren oud was vroeger koopman later onderscheidene ja ren burgemeester te Storkowen nam in het jaar 1841 na op eene zeer slechte wijs zijne dienst volbragt te hebben zijn ontslag. Sedert hield hij zich meerendeels te Berlijn op, en zocht bij het bestuur eene aanstelling, welke hem, bij gebrek van ecnige aanspraak daartoe, werd geweigerd. Ook in het vorige jaar bekwam hij van Z. M. een derge lijk afwijzend antwoord. Hij is als. een zeer hevig mensch bekend, die zich in den hoogsten graad aan zijne driften overgaf. Bij een eerst geregtelijk onderzoek heeft hij als grond zijner wreveldaad opgegeven dat hij zich wiide. wreken voor denaar hij opgaf, onregtvaardige weigering om hem in dienst te stellen. Hij heeft tevens uitdrukkelijk verzekerd geheel uit eigene beweging gehandeld en aaii niemand van zijn voornemen kennis gegeven te hebben. Het stedelijk bestuur heeft heden morgen eene bijzondere dienst doen plaats hebben, ten einde den Almagdgen dank te zeggen voor de gelukkige redding des konings. In het officiële gedeelte van het Pruissische regerings- blad vindt men later het volgende berigt: HH. MM. de koning en de koningin zijn den 26 op den middag behouden te Frankfort aan den Oder aangeko men, en hebben, na een kort verwijl, de reis over Krossen naar Christianstadt voortgezet, alwaar hoogstdezelven vol gens de laatste tijdingendes avonds aangekomen zijn om den 27 des morgens de reis naar Erdmannsdorf te vervolgen vrouw tTAngeville wil niet dat eene Engelsche dezen roem uitsluitend zal genieten. Uit Marienwerder in de provincie Pruissen, meldt men als eene bijzonderheid dat het daarin den vroegen mor gen van den 17 gesneeuwd heeft. PARIJS den 29 julij, Z. K. H. de hertog van Nemours is uit het kamp van St. Omer op het kasteel van Neuilly teruggekeerd. Heden heeft de koning in de groote zaai der maarschal ken de belooningen uitgereikt aan de bekroonden der jongste tentoonstelling van nijverheid. Die belooningen bestaan" in mo gouden 350 zilveren en 550 bronzen medailles. Eene lange conferentie heeft tusscheu deii heer Guizot en den gezant van Engeland plaats gehad, ten gevolge waarvan het gerucht verspreid isdat lord Cowley voorgesteld zou hebben pm naar Marocco eenen gevolmagtigde "van Groot- Brittanje te zenden, belastom den keizer te brengen tot het bewilligen in de voorwaarden door Frankrijk voorgeschreven met bedreiging in geval hij mogt weigerenvan eene coa- Van den goeden welstand van Z. M. den koning blijkt Ut-a - nog uit een door hoogstdenzelve te Frankfort eigenhandig! tusschen de lransche en Engelsche mogendheden, geschreven brief, en het is ons te aangenamer deze tijding J ro e' eerste Hajjen der julij-feesten zijn geregeld te kunnen mededeelen, daar het gebleken is, dat Z. M. door e', ,^looPen* Heden is het de dag der openbare volks- vermakelijkheden. Reeds ten 6 ure riep het geschut van de eenen der misdadigerwijze afgeschoten kogels inderdaad ge raakt is, maar door eene genadige beschikking der Voorzie nigheid geen ander letsel heeft ontvangen, dan dat zich op het midden der borst een rood gezwel vertoont." Hetzelfde blad behelst nog het volgende In den avond van den 26 julijden dag waarop des morgens een waanzinnige het gewaagd had het moordend lood op het hoofd van een mildeu, deugdzamen, hooghar- tigen koning af te zenden, was in den schouwburg in de Königstadt eene tallooze schare zamengevloeid. Eene doffe verslagenheid scheen zich voor het begin der vertooning van alle aanwezigen meester gemaakt te hebbenmet zigtbaar af grijzen vernam men ailerwege naar de nadere bijzonderheden der in het Pruissische land, in de Pruissische geschiedenis ongehoorde misdaad. Dadr klonkennadat de ouverture afgespeeld was, de toonen van ons volkslied, en met blijde geestdrift verhief zich de gansche vergadering, instemmend met het gezang, waarin een getrouw volk aan zijnen lands- vader liefde belooft en trouwe zweert. Het was een schoon plegtig, i-n waarheid verheffend oogenblik. Voorwaar, eene wandaad als heden gepleegd waskan dat stond in dezen oogenblik een ieder helder voor den geest slechts als eene daad van waanzinals het gewrocht van diepe zedelijke ontaarding bij een enkel persoon beschouwd worden. In het stuk dat gegeven werd vond een der vertooners aan leiding om, in zijne rol van serjant, een couplet op de wij ze van den bekenden Dessauer-marsch in te vlechtenwaar in hij met hartelijke en eenvoudige woorden den dank van eenen soldaat voor de redding van den koning, jegens den Koning der Koningen uitsprak. Dit lied werd met uitbun dige bewijzen van bijval en met aanhoudende vivaPs voor het uit dreigend doodsgevaar geredde doorluchtige paar op genomen. Des avonds waren de Königstrasse en de Linden door de ingezetenen uit eigene beweging" luisterrijk verlicht. Jade Pruissen beminnenvereeren en bewonderen hunnen vorst; en zoo deze liefde nog verhoogd kon wor den dan is het geschied door het vreesselijke voorvaldat wij hebben moeten beleven. Het booze verzinke in duister nis terwijl de Pruissische adelaar zich al hooger en hoo- ger verheffe tot de sferen van het de wereld beschijnende 1 licht FRANKFORT den 28 julij. Prins Metternich wordt den 30 augustus uit Ischl te Weenen terug verwachtom ge durende het bezoek des konings van Pruissen aldaar te ver toeven die ongeveer 3 dagen in de Oostenrijksche hoofdstad blijven en dan naar Ischl terugkeeren zal. De vergadering der stenden van Ilanover is den 26 dezer geprorogeerd onder betuiging der koninklijke tevre denheid wegens den ijver en de voorzigtigheid waarmede vele belangrijke zaken waren behandeld geworden. De stad Reinerz in Silezie is den 22 dezer bijna ge heel door een verschrikkelijken brand vernield. Volgens een der dagbladen is die brand het eerst in eene brouwerij, vol gens een ander in den toren van het raadhuis ontstaanhoe dit zijnadat die omstreeks het middaguur uitgebroken was lagen bij den bevigen en telkens van rigting veranderenden wind des avonds reeds drie vierde gedeelten der stad in de asch. De badplaats lleiherz, waar zich nagenoeg al de bad gasten ophielden, was, bij de afzending der laatst ontvan gen berigten nog verschoond gebleven. Mejufvrouw Henriette d"Angeville dezelfde die ten jare 1839 de bestijging van den Mont-Blanc waagde, werd, volgens brieven uit Chamouny aldaar verwachtom den overtogt over den top van den Reuseen der gevaarlijkste punten der centraal-Alpen te beproeven. Dit waagstuk is j tot hiertoe slechts door één persoon namelijk eenige jaren geleden, door lady Arabella Campbellondernomen. Mejpf- invaiiden de bevolking tot de vreugde op, en van dat oogen blik af aan stroomde de menigte naar de op de pleinen en 'plaatsen opgerigte orchesten en tooneelenterwijl de behen- digsten uit de jongelingschap aan de cocagne-masten eer en prijzen trachtten te behalen. In den namiddag zullen er op de Seine spelen plaats hebben en heden avond de feesten be sloten worden door eene prachtige verlichting. De zaak van den heer Gaston de Montmorency prins van Robect] die tot oproer aanstokende platen en portret ten in omloop heeft gebragtzal in het begin van augustus voor de regtbank komen. Heden spreekt men weder van nieuwe politieke arrestatien die sedert eenige dagen onder de legitimisten zouden hebben plaats gehad. Te Algiers heeft men den 17 dezer berigt ontvangen, dat 4 h 500 Kabaïlen de tusschen Constantine en Biskara gelegen legerplaats van Bathena hebben aangetastmaar met aanzienlijk verliesdoor de weinig talrijke bezetting dier plaatsteruggedreven zijnzij hebben een 2otal dooden moeten achterlaten terwijl van de Franschen niet een en kel man gevallen is. Dit voorval heeft eene goede uitwer king gehad, want dezelfde Kabaïlen hadden op eene trotsche wijze aangekondigd dat zij Biskara den ^30 junij zouden komen aanvallen, en, terwijl alles aldaar in gereedheid ge bragt was 0111 hun goeden wederstand te biedenzijn zij niet verschenen. De ongelukkige uitslag van den'aanval op de legerplaats te Bathena heeft den vijand waarschijnlijk ont moedigd. Naar men wilzijn dezer dagen door de reerink depeches van den heer Dupetit-Thouars ontvangendie de afkeuring van zijn gedrag vernomen hebbendemet aandrang verzoektdat zijn opvolger zonder verwijl tot hem mogt wor den gezonden, naardien de slechte uitwerking, welke door het besluit der Fransche regering is te weeg gebragt, aan zijn persoonlijk gezag nadeelig zou kunnen wezen. BRUSSEL den 30 julij. De koning en koningin zijn met de jonge prinsen en hun ge.volg, zondag avond van Pa rijs op het kasteel van Laeken teruggekeerd. Den 26 dezer, des namiddags omstreeks 2 ure, is bo ven Luik een-hevig onweder uitgebarsten met zulke zware plasregens vergezeld als men zich niet herinnerde ooit in zo'o korten tijd te hebben zien vallen en waardoor de tuinen en moeslanden in de voorsteden dan ook verschrikkelijk hebben geleden. Te Aelst is den 27 dezer nieuwe rogge verkocht, wel ker hoedanigheid voortreffelijk was. De overige veldvruch ten beloofden eenen ruimen oogst. Aan de laatste loting voor de krijgsdienst in de pro vincie Zuidbraband hebben 6,453 jongelieden deelgenomen. Van dezen waren er 1,440 die konden lezen, schrijven en rekenen 1,961 die alleen konden lezen en schrijven "90 die alleen konden lezen, en 2,762 die geenerlei blijk'gaven van eenig onderrigt genoten te hebben. Een en ander geeft naar de erkentenis der Belgische bladen zeiven geen gunstig denkbeeld van den tegenvvooidigen toestand van liet lager on derwijs in hun land. Volgens uit de kolonie Santo-Thomas alhier ontvangen brieven, zou de Staat van San-Salvodorten gevolge van met Guatimala ontstane oneenigheden voornemens zijn het grondgebied van laatstgenoemden slaat te bemagtigen. 'sGRAVENDAGE den 31 julij. Morgen, donderdag, zal Z. M. de Koning zich waarschijnlijk weder naar Soest- dijk begevenom zaturdag met H. M. de Koningin langs den spoorweg over Amsterdam naar deze residentie terug te keeren. Gisteren avond is Z. Exc. de heer van Nessehode

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1