MIDDËLBURGSCHË COURANT. IV. 91. Dingsdas 1844. 30 Jülij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. Jfvanfecijfe ZEETIJDINGEN. Jlcbcvl.iitfescïic y- Qbucrtcntte. <6v<3Ut-23tritta«jc. ilcbcvlanbcu. De DIRECTE maakt bekend dat de SPECERIJ-VEI LING der Maatschappij van 1S44, zal gehouden worden te AMSTFAID AMop Maandag den 16 September 1844, en bestaan zal uit de volgende hoeveelheden 480 Vaten NOTEN,V1USCAAT liggende te Amsterdam. Rotterdam j» imsterdam. Rotterdam Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. 320 Dito DITO 260 Dito FOELIE 160 Dito DITO 95 Dito A.uboina NAGELEN t!o Dito DITO 372 Fardeelen J 27 Kisten Java KANEEL 704 Balen. J 331 Fardeelen DITO *61 Kisen NOTENZEEP 44 Dito DITO 3Ó2 Balen PEPER De Directie maakt tevens bekend dat de Notenmuscaat No. 1 onder de aangeslagene hoeveelheid voorkomende niet beneden 178 cents per J- Ned. Pond, en de Foelie C. niet beneden 175 cents per A Ned. Pond zullen worden los gelaten en de overige soorten van die Artikelen niet dan in verhouding tot de voormelde prijzen van 178 a 175 cents; terwijl hetgeen van de Noten en Foelie mogt worden opge houden niet anders verkrijgbaar zal zijn dan met eene ver hooging van vijl' cents boven den prijs waartoe is opge houden en bij gecne mindere hoeveelheden dan vijf Kavelin gen of tien Vaten. De Directie geeft voorts de verzeke ringdat zij, met uitzondering van de Peper, geene andere Specerijen dan de 1111 aangeslagenevóór primo Augustus 1845, zal aan de Markt brengen. De Monsters zullen op Woensdag- den 21 Augustus eerst komende verkrijgbaar zijn; terwijl de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam den 27 Julij 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. De Jaarlijksclie KERMIS der Gemeente HOEK zal dit jaar invallen op Maandag den 5 Augustus 1844, en eindi gen op Donderdag daaraanvolgende. LONDEN den 24 julij. Het hoogerhuis heeft gisteren het wets-ontwerp aangenomen, waarbij de uiterst gestrenge straffen tegen Roomsch-Katholijkcn in zekere gevallenwor den afgeschaft. De bisschop van Londen bood een sterken tegenstand aan dit ontwerp, hetwelk, naar zijn oordeel, de herstelling der suprematie.van Ronie in het vereenigd koning rijk ren gevolge hebben zou maar de lord-kanselier heeft betoogd, dat alle voorzorgen genomen waren om zoodanige vrees overtollig te maken. De Ilepealers te Dublin hadden onlangs tot eene uit- noodiging aan de Oranje-lieden besloten, 0111 met hen gemeene zaak te maken, ten eindezoo als zij het noemenIerland .eene natie te doen worden. In eene groote vergadering van ■Oranje-lieden en andere Protestanten onlangs te Rathfriland gehoudenis besloten dit aanzoek met verachting te ver- Averpen. Men gelooft dat de onderhandelingen, sedert eenigen tijd tusschen de Engelsche en Belgische regeringen gevoerd xom eeue dagelijksche gemeenschap tusschen Ostende en D011- vres daar te stellen tot het gewenscht einde leiden zullen. .Bij een onlangs gedanen pi'oeftogt heeft eene stoomboot den weg tusschen de beide genoemde plaatsen in den tijd van nog :geen 5 uren afgelegd. Kapitein fVarner heeft zaturdag 11., in de nabijheid van ürighton, in tegenwoordigheid van meer dan 50,000 aanschouwersonder welke zich vele personen van rang be vonden de sedert lang beloofde proef met het door hem uit- gevonden middel tot plotselinge vernieling van schepen ge nomen met dit gevolg, dat een tot dat einde kosteloos afge- sitaan fraai barkschip, van tusschen de 300 en 400 ton, in weinige oogenblikken zoo volslagen vernield werd, dat men miers meer dan de zinkende kiel en masten bespeurde. Het blijft tot hiertoe een raadsel welke krachten de uitvinder aanwendtmaar hij vvjimits het gouvernement de kosten •die hij tot hiertoe zelf gedragen heeft, voor zijne rekening neemt, en hem het geheim afkoopt, de proef op grootere schaal herhalen, en bewijzen hoe hij niet slechts een enkel schip, maar eene geheele vloot op eenmaal zou kunnen vernielen. Eergisteren zijn de palen, op welke de aanlegplaats .der stooiiibootcu bij Blackfriarsbritg alhier rustten bezweken, •waardoor een 2otaJ mensclten in het water isgestortvan welke bereids 4 opgevischt en vermoedelijk nog 3 andere omgekomen zijn. 'Uit Otahelte verneemt men, dat de admiraal Dufietit- Thótta'h, in het begin van januarij, nieuwe troepen ontscheept en zich van de woning der koningin Pomare meester gemaakt heeftdie daarop bij den Engelschen consul Pritchard de wijk had genomen. Hieruit volgt, dat het gezag dier vor stin geheel vernietigd was, en dat alles op een vernieuwden voet zal hebben moeten gebragt worden, toen de admirhal de tijding ontving dat zijn gedrag door de Fransche regering is afgekeurd. PARIJS den 25 julij. Daar de regering in de laatste da gen geene berigten omtrent de geschillen met Marocco had medegedeeldhebben zich spoedig allerlei geruchten ver breid die de zaken in een zeer ongunstig licht stelden doch tevens te ongerijmd waren om veel geloof te verdie nen. Zoo verhaalde mendat de prins van Joinville op het punt was om langer te bombarderen en eene versterking van 15,000 man had gevraagd dat de keizer van Marocco Abd-el-R haman was onttroond en Abd-el-Kader in zijne plaats gesteld dat sommige stammen in Algerie zelf tfigen de Franscheu waren opgestaaneindelijk verhaalde men dat de piins van Joinville een Engelsch schip had in den grond geboord omdat men aan de Engelsche zijde geweigerd had het regt-van onderzoek te erkennen, dat 'door de Franschen ten opzigte hunner schepen was toegestaan. Aan al deze geruchten is heden een einde gemaakt, door eene telegrafische depeche, waarvan de ministeriele bladen den hoofdzakelijke!) inhoud mededeelen. Zij is gedagteekend uit het bivouac van Sidi-Zaer, van den 16 julij, en ver meldt dat de maarschalk Bugeauddaartoe gebragt door eenen nieuwen aanval der Maroccanen hen geheel overhoop ge worpen en tot drie dagmarschen voorbij Oucjida vervolgd heeft. Hij was den 15 in het kamp van Lalla.-Maghia te ruggekeerd. Het gevolg van den toegebragten slag was ged weestdat alle stammen, zelfs die op het grondgebied van Marocco hunne onderwerping hadden aangeboden. Intusschen blijkt uit deze depeche nog niets aangaande den staat der onderhandelingen Uisschenden keizer van Maroc co en de Fransche onderhandelaarshet nu weder voorgeval? len gevechtwaartoe volgens de depeche de Maroccanen weder de aanleiding gegeven hebben, schijnt wel te bewijzen dat de keizer Ahd-el-Rhaman niet ter goeder trouw, of bui ten magte is om zijne troepen in bedwang te houden. Overigens ontvangt men een aantal berigten wegens de be wegingen der oorlogschepen van Verschillende natiën die laatstelijk in de baai van Gibraltar lagen. Het blijkt, dat reeds den 10 het geheele sma'deel van den prins van Joinville voor Algésiras ten anker lag. De prins zelf had zijne schout-bij- nachts-vlag van het linieschip le Sujfren geheschen van 90 stukken en met 1100 koppen bemand. De gemeenschap van zijne vloot met Tanger was zeer levendig. Tusschen de zee- magt der onderscheidene Europesche natiën heerschte in die wateren de beste overeenstemming. Zoo leest men dat er den 10 dezer aanboord van het Engelsche fregat IFarspite een bal is gegeven, hetwelk zoowel door prins Hendrik der Nederlanden als door den prins van Joinville was bijge woond. Alverder berigt men dat de prins van Joinville tot het bijwonen van een gastmaal en bal aan boord van het fregat, waarop prins Hendrik der Nederlanden bevel voert, is uitgenoodigd. Dat er niet te veel voorzorgen genomen kunnen wor den tegen het gevaar van dolle honden getuigt al wederom een allernoodlottigst voorval, hetwelk-dezer dagen te Saiut- Astier, in het departement van Dordogne, heeft plaats gehad. Een dienstmeisje aidaar was door eenen hond geheteu de wonden waren, zoo men niet beter wist, alle behoorlijk uit gebrand maar het schijnt dat het meisjeuit schaamachtig- heid niet van eene verborgene wond heeft willen gewagen, j Na verloop van eenigen tijd begonnen zich 1111 veroutrus- tende teekenen te openbaren. Een bijgeroepen geneesheer J beval eene aderlating; maar op het zien van het dikke groen- j achtige bloed, verklaarde hij alle hoop op herstel op te ge ven, en verwittigde de •huisgenootehdat er des nachts he vige toevallen te wachten waren, en men vooral behoorde te zorgen dat zij niemand anders zou kunnen deeren. Na de lijderesse des avonds verzorgd en van alles voorzien te hebben sloot men haar alzoo voor den nacht in hare ka mer op. Al spoedig begon de crisisbet verschrikkelijk gillen der ongelukkige getuigde van haar hevig lijden. Te vegeefs ge tracht hebbende hare deur open te stootenwrong zij zich door een venster-luikje, omstreeks 20 voet hoog van den buitengrondhetwelk men verzuimd had te voorzienen stortte neder op de straat. Zwaar aan het hoofd verwond vloog zij evenwel weder op en doorliep zij de straat al gillende. Een ieder vlugtte in doodschrik voor dit akelig bebloed en met hangende haren voorthollend spook slechts de heer Mapotheker, had den moed het ongelukkige meis je te gemoet te gaan voorzien van eenen wollen" deken trad hij op haar toe, wierp haar dien over het hoofd, en overmeesterde haar aldus. Er werd niets verzuimd om ver zachting aan haar lijden toe te brengenmaar te vergeefs onder de zwaarste folteringen gaf zij-weldra den geest. 'sGRAVENHAGE den 25 julij. Heden namiddag, om streeks half zes ure, is Z. M.-de Koning, 11a eene afwe zigheid van ió dagen, van hoogstdeszelfs togt naar het groot hertogdom Luxemburg, in deze residentie teruggekeerd. Het besluit door de provinciale Staten van Vriesland in hunne vergadering van den 18 dezer, „aar aanleiding van een door den heer baron van Heemstra gedaan voorste! ge- nomen 0111 namelijk een adres aan den Koning in te dienen ten einde eene spoedige herziening der grondwet te verkrij gen wekt hier in sómmige kringen nog ai opzien dewjjl velen, het meer of minder wenschelijke eener zoodanige her ziening geheel in het midden latende, van gevoelen zijn, dat de Staten eener provincie, als zoodanig, met het aanbieden van een adres 'van dien aard en strekking buiten de grenzen der attributen treden hun door de bestaande grondwetdie door eider hunner bezworen is voorgeschreven en dat het gouvernementdien ten gevolge genoodzaakt zou zijn de requestranten casu quo ia hunnen eisch niet ontvankelijk te verklaren. Op den 24 dezer werd te Groningen het jaarlijksch feest van het instituut v.oor doofstommen gevierd. De pre sident der hoofd-directiede heer II. O. Feithhield voor eene aanzienlijke .schaar eene belangrijke redevoering over het eigenaardige karakter der doofstommenwaarna de uit- deeling der premien aan vijftien der verdienstelijkste kwee- kelingen plaats had en de piegtigheid nog mét eene treffen de toespraak van den voorzitter besloten werd 159 kwee- kelingen zijn in het afgeloopen schooljaar op het instituut opgevoed .en onderwezen, terwijl er vier overleden zijn qn er zich dus. nog 155 bevinden als: 87 jongens en 68 meis jes en wel29 kweekeiingen uit de provincie Zuid-lfol- land 44 uit Noord-Holland, 21 uit Vriesland, 15 uit Gro ningen 7 uit Gelderland, 8 uit Overrijssel 10 uitUtrecht, 4 uit Noord-Braband9 uit Drenthe, 7 uit Zeeland en 1' uit Limburg. Het volle kostgeld wordt betaald yoor twee kweekelingen voor 33 wordt het gedeeltelijk betaald ter wijl 120 kweekelingen geheel voor rekening van het insti tuut zijn. Door het bestuur werd bekend gemaaktdat alle bij de hoofd-directie aangegevene doofstommen tegen het be gin van het volgend: schooljaar in september zijn opgeroepen. Als eene bijzonderheid wordt uit Utrecht gemeld dat op den 21 zijnde de eeiste zondag na de opening der ijzer- baan tot Driebergen, genoemde plaats door een buitengel woon talrijk eq aanzienlijk pubiiek is bezocht geworden bedragende het aantal personen van Utrecht tot Drieber gen en terug vervoerd, ruim 1150, terwijl het gezamenlijk getal dien dag over den Rijnspoorweg vervoerd ongeveer 3600 heeft beloopen. Naar men verneemt zullen tot het bijwonen der herfst- oefeningen van de miliciens der ligtingen van 1841 en 1842 verschoond zijn de miliciens der gemelde ligtingen welke zich zoodanige gunst door hunne gedragingen, gedurende den tijd dat zij onder de wapenen zijn geweesthebben waardig gemaakten geen schuld op het kleeding- en re- paratiefonds hebben achtergelaten. Z. M. heeft benoemd tot officieren van gezondheid der derde klasse bij de zeemagtde heeren J. U. Rosemei- jerM. J. 1\ van Prooijen en G. F. F. Riess/and. MIDDELBURG den 29 julij. Heden is alhier binnenge komen de kof de Stad Goorkapitein O. G. Bakker, van Huilmet twist. VLISSINGEN den 29 julij. Voor Antwerpen bestemd -zijn alhier ter reede gekomen: Maria LouiseJ. van der Steen, van Nieuw-York met katoen en rijst; de Magel- laanC. J. Meijer,- van'de Havannah met suiker; IFoud- sideW. Cott, van St. Domingo, met koffijCarolineL. Muggenbergvan Riga met hennepzaad die Frau Maria F. Heyen, van Carulinienseelmet haverSophia Christi na, N. 11. Mandol, van Husvvar, met hout; Skjo/d, M. Petersen, van Udewalle, en Frau MariaA. F. Aries,' vaii Carolinenseelbeide met haver; die Gure ÈrwartungJ. tlarmensvan Sudwe'sthornmet wol; de FereenigingH.' Carls, van Srraalsund en de Frouw LukjeE. B. Ri'nge- riiig, van Memel, beide met garst; Neptunes, C. Barch- mann, van Gothenburgmet timmerhout; de Frouw Jo'ian- na, G. H.Douwes, van Tonningen, met wol; Miiria Key F. je.Chère, van de .Havannah met suiker; Jo'tannisc! Schonke, van Dantzigmet rogge; .Manna Maria, j. Wilters, van Rusteringerseelmet haver en garst; Tordens- kioldC. L. Lied, van Riga, met hennepzaad, Fortuna J. A. Doyervan Hamburg, met stukgoederen. Zr. Ms. schooner de Doi.ruijn kommandant luit. ter zee iste lel. Stavenisse de Brauw is alhier gearriveerd. Door gemelde Schooner is den 26 dezer op de hoogte van Dó 11 gen es', gezien een barkschip toonende de Dordrecht- sche vlag 110. 55, en eene galjoot, toonende de vlag van het Cojlegie Zeemans Hoop no. 557 Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Blak Eagle j. Blooth met schors naar Londen; Jacohine IhnilJ. Andersen met suiker en tapijten, naar Christiaansaud ChristinaJ. Dethloff, naar Offen en Maria Ce'ciliaW. Lagbonne naar Newcn<tie (beide met ballast; Joanna Christina, B. Cissen naar Stock- (lvolm, met stukgoederen. Nog is naar zee gezeild, die Hof,mug, II. de Vos, van Brusselnaar Lynn met raapkoeken.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1