MÏDDELSÜRGSCHE COURANT. Nï°. 89. Donderdag 1844. 25 Julij. BESTUREN cn ADMINISTRATIEF fhtblicatic. NIEUWSTIJDINGEN. Jftvmkrijfc Qlbucvtcutie. i^cbcvïauböchc RÏAêstoclsrtjjjji;. <B*roct-25vitt,iujc. iflcbcrJrtnbött. VIERING ZON- en FEESTDAGEN. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op de Resolutie van Ileeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, van den 15 dezer maand, no. 1, Provinciaal Blad 110. 87); Herinneren de Ingezetenen dezer.Stad overeenkomstig de daarin voorkomende aanschrijvingaan de bepalingen der Wet van den 1 Maart 1815 Staatsblad 110. 15), betrekke lijk de viering der Zon- en Feestdagenzijnde van den vol genden inhoud Art. 1. Dat op Zondagen, en op zoodanige Godsdiens tige Feestdagen als door de Kerkgenootschappen van de Christelijke Godsdienst dezer Landen algemeen erkend en gevierd wordenniet alleen geene beroepsbezigheden zui len mogen verrigt worden welke de Godsdienst zouden kunnen storen maar dat in het algemeen geen openbare ar beid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijk heid als wanneer de Plaatselijke Regering daartoe schrifte lijke toestemming zal geven. Art. 2. Dat op deze dagen met uitzondering van ge ringe eetwaren geene koopwaren hoegenaamd op markten straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkochten dat Kooplieden en Winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren ver- koopetj. Art. 3. Dat, gedurende den tijd voor de openbare Gods dienst-oefening bestemd de deuren der Herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre de zelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn zullen gesloten zijn en dat ook gedurende dienzelfden tijd geenerhande spelenhetzij kolvenbalslaan of dergelijke mogen plaats hebben. Art. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden zoo als Schouwburgen, Publieke Danspartijen, Concerten en Hard draverijen op de Zondagen en algemeene Feestdagen zullen gedoogd wordenzullende het aan de Plaatselijke Besturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits 11 iet dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienst oefeningen. Art. 5. Dat de Plaatselijke Policie zorg zal dragen ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de na bijheid der gebouwen, tot de openbare Eeredienst bestemd, en in het algemeen alles wat dezelve zoude kunnen hinder lijk zijn voor te komen of te doen ophouden. Art. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van niet. hooger dan viif-en-twihtig Guldenof met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat inogten zijn deze boete te betalen.' Art. 7. Dat bij eene tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld wordenen wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard cn de Herbergen of andere publieke plaatsen voor ééne maand ge sloten." E11 opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelhui-} den 22 Julij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van CRljPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES verwittigen bij deze de daarbij belanghebbenden Dat de gewone JAARMARKT binnen deze Stad zal be ginnen den 17 Augustus eerstkomende, en eindigen den 31 dier/elfde maand. Dat op dezelve geene KwakzalversIloroskooptrekkers en dergelijkcn toegelaten,cn alle Draaiborden, Dobbelspe len Rijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen vóór den hierboven be paalden aanvang der Jaarmarktvrachtvrij en met opgave der ben'oodigde breedte in Nederlandsche Ellemaatzullen moeten geschieden aan de Marktmeesters A. Zitters en J. Grocnen'fgaan welke een ieder, alvorens te kunnen wor den geadmitteerddeszelfs Patent zal moeten vertooncn. Gedaan ten Sladhnize van Goesden 13 Julij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOI1R. Ter ordonnantie van dezelve De Stads-Secretaris L. de FOUW Jzn. De DIRECTIE maakt bekend, dat de NAJAARS-KOF- FIJ-VEILiNC'EN der Maatschappij van 1844 zuilen ge houden worden op de dagen en "plaatsenen bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Donderdag den 29 Augustus 1844, 321,672 Balen Java KOFFIJliggende aldaar. Ie ROTTERDAMop IVoensdag den 2 September 1844, 208,024 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 22,899 Dito DITO, te Dordrecht. Te MIDDELBURGop Donderdag den 12 September 1844, 27,297 Balen Java JKOFFIJliggende aldaar. De Directie maakt tevens bekend, dat de ordinaire soor ten onder deze hoeveelheden voorkomendeniet beneden 22 Cents zullen worden losgelaten, en de afijkende sorte ringen niet dan in verhouding tot dien'prijs van 22 Cents. Hetgeen mogt worden opgehouden zal niet anders dan met eene verhooging van i Cent, boven den prijs waartoe is opgehouden verkrijgbaar zijn en bij geene mindere par tijen dan van 2500 Balen. De Directie geeft voorts de ver zekering, dat zij, vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1845, geene andere Köffij dan de bovengemelde partijen zal aan de Markt brengen. De Monsters zullen op IVoensdag den 31 dezer verkrijg baar zijn terwijl de-Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 20 Julij 1844. VAN DEll OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. LONDEN den 20 julij. Graaf de Greyde aftredende lord luitenant van Ierland, heeft, met zijne familie, Dublin den 16 dezer, onder talrijke blijken der :algemeene belang stelling, verlaten. Zijn opvolger, lord Heytesbury, vertrekt den 25 dezer, vergezeld van zijnen geheim-secretaris den heer II. A. Courtderwaarts. Gisteren heeft sir R. Peel, bij gelegenheid der beraadsla gingen over het toestaan eener verhoogde toelage voor de opvoeding van Katholijken in Ierland het voornemen der regering te kennen gegeven om de daartoe bestemde sommen met de helft te vermeerderenen ook in de volgende parle- ments-zitting de aandacht der wetgevende kamers op eene verbetering in den toestand van het collegie te Mainoöth te vestigen tegen welk oogmerk de heeren Grogati en Vertier zich reeds voorloopig hebben verzetterwijl daarentegen de heer Milttes den eersten minister daarmede geluk wenschte. Te Ballymena, in het lersche graafschap Antrim, heeft den 12 dezer, na den afloop eener vergadering van oranje- Heden, een hevig oproer plaats gehad, waarbij een persoon, Craig genaamdgedood is geworden. Een zware brand heeft 11. zondag morgen de uitgestrek te fabrijk der heeren G. IVilson Co. en de daar nevens- staande der heeren J. G. Lavino Co., te. Salford voor het grootste gedeelte in de asch gelegd. Men heeft dezer dagen in een huis van de wijk van St. Giles een man eene vrouw en een meisje gearresteerd, welke bezig waren met het fabriceren van valsche munten die, zoo men zegt, tot eene uitgéstrêktc bende valsche mun ters behooren. De man heeft een vertwijfelenden tegen stand geboden aan de konstabels die hem kwamen arresteren hij heeft beproefd eenige stukken die uit den vorm waren gekomen binnen te slikken en is er bijna door gestikt. De ze drievoudige arrestatie heeft eene groote opschudding in de wijk veroorzaakt, welke door de heffe der bevolking van de hpofd-stad bewoond wordt; de ambtenaren der policie zijn uitgejouwd geworden cn vreesden een oogenblik dat d<»ze in lompen gebuide menigte de gevangenen zou willen bevrijden, maar aangezien deze expeditie niet zonder ge vaar was, vooral in eene wijk als deze zoo waren de kon stabels goed gewapend en hield hunne houding de menigte :n bedwang, die zich vergenoegde hen ..jouwende te volgen tot aan de naastbij zijnde wachtpostwaar de gevangenen wer den gedeponeerd; een groot aantal werktuigen en materialen dienende tot de fabricatie van valsche munten is in beslag genomen. Volgens een blad van Nieuw-York heeft eene over strooming van de Missisippi en van de Roode rivier vrees- selijkc schade in de katoenplantagien aangcrigt. PARIJS den 20 julij. De gedeputeerden hebben in de laatste dagen een groot aantal ontwerpen van wet van wei nig aanbelang afgehandeld houden zich nu met het budget van ontvangsten bezig, en zullen waarschijnlijk nog heden tot de stemming daarvan overgaan waarmede hunne werk zaamheden zullen geïndigd zijn. Men denkt echter niet dat het koninklijk besluit, waarbij de'zitting gesloten wordt, vóór den 12 augustus in de kamer zal worden gelezen. Uit eene publiek gemaakte telegrafische depeche blijkt dat de prins van Joinville - in den avond van den 8, aan boord van het stoomschip Pluton te Gibraltar is aangeko men dat hij zich den 9 vat) daar naar Tanger heeft bege ven en des avonds te Gibraltar teruggekeerd zijnde den gou verneur-generaal heeft bezocht; de overheden der stad Gi braltar hebben hem met de mee. te onderscheiding ontvangen cn de bevolking beijverde zich zeer om den zoon van den koning der Franschen te zien. Volgens eene andere depeche heeft de keizer van Marocco het gedrag der bevelhebbers die den 15 junij een strijd met de Fransche troepen hebben aangevangen,, afgekeurd en zijnen zoon bevel gegeven hen at te zetten. Hieruit zou men moeten opmakendat de gis- j ting, welke bij de Maroccanendie zich op de grenzen der Fransche bezittingen bevinden heerschten welke door de I tegenwoordigheid van Abd-el-Kader wordt aangewakkerdin I strijd is met het gedrag, dat de keizer tegen-over Frankrijk schijnt te willen houden. lu Spanje worden de toebereidselen voor de expeditie tegen Marocco met allen mogelijkeu spoed voortgezetde troepen zijn reeds tot Alicante en Carthagena gevorderd. Te Sarragossa zijn de drie- moordenaars van den gene- raal F.steller door een krijgsraad ter. dood veroordeeld, en heett de volvoering dier straf nu tot eenige ongeregeldheden geleidwaarop de regeringdie den opstand in zijne be ginselen te keer wilde gaande stad in staat van beleg heeft verklaardmen wachtte dat deze maatregel slechts van kor ten duur zou zijn. 1 MIDDELBURG den 24 julij. Zr. Ms, smaldeel onder /bevel van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlandenis den j 4 dezer te Gibraltar binnengeloopen. J Van den Helder schrijft men den 19 dezer: Op heden is alhier van Vlissingen binnengekomen Zr. Ms. stoomschip Cycloop, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. F. A. CoertsenGenoemd stoomschip zal hier ge stationeerd blijven om bij voorkomende gelegenheid de stoom- dienst alhier te verrigten. Het heeft Zr. Ms. stoomschip Cura£ao afgelost, hetwelk spoedig uit Hellevoetsluis naar West-Indie zal vertrekken ter vervanging van het stoomschip de Etna hetwelk onder bevel van den luit. ter zee ie. kl. van Maanen, van daar te Hellevoetsluis is- teruggekomen." De provinciale Staten van Groningen hebben in hunne zitting van I9'dezer tot lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaalter vervanging van wijlen mr. P. T. Tresling verkozen den heer mr. B. IVichers, vice-president van het provinciaal-geregtshof. I11 de vergadering der provinciale Staten van Vriesland van,den 18, is, op het voorstel van den heer mr. S. baron van Heemstra en op het rapport van eene den 2 dezer benoemde commissie, besloten, dat de provinciale Staten van Vries land, op grond van de motiven, in het voorstel vervat, een eeioiedig adres aan Z. M. den Koning zullen indienen, ten einde eene spoedige en doelmatige herziening van de bestaan de grondwet, in overeenstemming met den geest des tijds en naar de behoeften des volks te verzoeken. Het gedeelte van den Rijnspoorweg van Utrecht tot Driebergen is den 17 dezer voor het publiek geopend, en met den besten uitstag bekroond geworden. Het aantal per sonen heen en terug vervoerd, heeft omstreeks 300 bedra gen. De baan ligt door een der vruchtbaarste streken der provincie, en biedt, zoo wel van nabij als in de verte, eene reeks van schoone gezigtspunten aan. In den nacht van vrijdag den 19 dezer is een water molen bij IJsselsteyn door den bliksem getroffen en tot den giond toe afgebrand; ook is door hetzelfde onweder brand ontstaan in eene woning te Nieuwenhoórn, bijB-rielle, die nog al. aanmerkelijke schade heeft veroorzaakt. In den Komt- en Letterbode van den 19 dezer vindt men een verslag van dr. Lobry van Troostenburg de Bruyn uit Voorts, wegens eene lood vergiftiging. Deze geneesheer werd geroepen bij een' schilder, wiens drie kinderen sedert eenige dagen zeer ongesteld waren. Daar hij loodvergifti- gin'g vermoedde, deed hij onderzoek, en vernam, dat er voor drie dagen in een klein laag en gesloten vertrek ge durende den achtermiddag en avondeene groote hoeveel heid oud lood was gesmolten, en dat de kinderen in dit ver- trek den middag en den nacht hadden doorgebragt. Zijn j vermoeden bevestigd vindende, behandelde hij de zieken met dat gunstig gevolg dat zij a-Hen herstelden. De geneesheer voegt hierbij: „Jat het te wenschen ware, dat handwerks lieden en kunstenaars meer bekend waren met de gevaren die door onvoorzigtigheid voor zich en de hunnen uit de behandeling hunner materialen kunnen ontstaan." r De onlangs ontdekte komeet is ook op het observato rium te Leyden waargenomen. Zij is voor het ongewapend oog onzigtbaar en haar licht wordt aanmerkelijk verzwakt door dat van den dageraad, die, in dezen tijd des jaars, den gehecleu nacht niet van den hemel wijkt. Door een' goeden kijker vertoont zij zich als éene ronde, vioeijend uït- loopende nevel, met een helder lichtpunt in het midden. Naar de laatste waarnemingen van den hoogleeraar Kaizer, op genoemd observatorium, stond zij den 19 dezer, des'avo'nds ten 10 ure, op 230 gr. 41 min. regte klimming, en 39 gr. 27 min. noordelijke afwijking, en al/oo zeer digt bij het punt van den hemel, waar de sterrebeelderi Hercules, de Kroon cn Boötes zamenkomen. Hare regte klimming- neemt dagelijks 1 gr. 14 min. af, terwijl ook hare afwij king kleiner wordtten bedrage van 42 min. dagelijks. De Staats-Courant van den 20 dezer behelst vier konink lijke besluiten, ter regeling van 's lauds financiën: 1-, ®e:: b«®!,'U 1't-ir.lemle Hat de' nog overige losrenten 1,-n laste V.H1 s Rij&s Uve.zeesclie ber.ütingen rentende rijf ten llomle, «I i,„ bedrage alsnog van een kapitaal van./ 3*,50!)voor zee vu -|c dliossmi; daatvau vuor <U-ii -0 nu;,u>tuö 13ii uiei i* vuili:» d ver-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1