MIÖDELSÜRGSCHE C O R A N T. W. 87. Zaturdag 1844. 20 Julij. BESTUREN en AD1INISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. üiotiftcatic. OU«bc0tcbiiig Suitöcfïïanb. Jrawfttrijït ^tebevlatibcn. runi' ii 11 'iiiiwm De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben dendat door Zijne Exc. den Heer Opper-Houtvestermet overleg van Ilun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Sta ten is bepaald dat de Jagt op GanzenEenden en JVater- snippenin deze Provinciezal geopend zijn op den i Au gustus aanstaande; met dien verstande echter, dat dezelve, ivat de publieke Jagt aanbelangtalleen op het water, langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moeras sige gronden zal geopend wordenen bepaaldelijk zal ge sloten blijven in en langs de Bosschen alsmede op Bouw en Weilanden tot het gewone Jagtveld behoorende. Zullende de opening van de Groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden ge plaatst, mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stede lijke- en Gemeente-Besturen ter affixie worden toegezonden. Middelburg, den 16 Julij 1844. De Staatsraad Gouverneur voornoemd i, VAN VREDENBURCH. VAN GROVE MAATKOLEN. De VICE-ADMIRAAL Directeur en Kommandant der Marine te VLISSINGENis voornemens op Vrijdag den 26 Julij aanstaande, bij inschrijving, aan den minst-aanbiedenden; onder nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Minis4 ter van Marine, aan te besteden, de levering aan de Ma rine te Vlissingen van 80 k 100,000 Nederlandsche Ponden GROVE MAATKOLEN om aldaar op den i-o Augustus aanstaande in het Transportschip Dordrecht te worden geladenvrij van Accijns en verder op de gewone voorwaar den waarvan de gegadigden bij de Directie der Marine te Vlissingen kennis kunnen nemen. De Biljetten van Inschrijving zullen op gezegeld papier geschreven uiterlijk op den 26 Julijden dag der Aanbe steding des middags vóór twaalf ure, franco aan den Directeur en Kommandant voornoemd moeten bezorgd zijn en eene naauwkeurige opgave moeten bevatten van den Prijs voluit geschreven waarvoor de gegadigden de levering der vóórzegde Kwantiteit per 1000 Nederlandsche Ponden- willen aannemen, 13 Vlissingen, den 1.8 Julij 1844. De Vice-Admiraal Directeur en Koinmail- dant der Marine E. LUCAS. Op Woensdag den 24 Julij 1844, des voormiddags ten elf ureten Huize en Ilerberge van G. Adriaanumte WALZOORDEN zal door de Directie der Watering' van Walzoorden in het openbaar worden aanbesteed: 1. Het leggen en onderhouden, gedurende drie jaren, van de KRAMWERKEN van gezegde Watering; en 2. Eenig ZINK-, RIJS- en AARDEWERK aan dezelfde Watering. Zullende het bestek en de voorwaarden ter inzage liggen bij den Dijkgraaf te Hulsten ten kantore van den Rent meester van 's Konings Partikulierc Domeinen te Klooster- zande terwijl de aanwijs zal geschieden op Dingsdag den 23 bevorens, des namiddags ten één ure, te beginnen aan den Molenpolder. VERGyVDERING der Leden van de Middelburgsche Af- deeling des Nederlandschch BIJBEL-GENOOTSCHAPS op aanstaanden Maandag den 22 Julij des middags ten één ure, in het Museum alhier, ten einde de jaarlijksche Reke ning te hooren en niéuwe Directeuren te verkiezen in plaats der aftredende. Middelburg, 16 Julij 1844. A. M. CRAMER, Secr. Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren, dat de.uitdeeling der Prijzen zal plaats hebben op Woensdag 24 Julij 1844, des middags ten 12 ure, in het Lokaal der Akademie. FRANKFORT den 13 julij- Even als in Praag hebben er in de fabrijkstad Rcichenbcrg, in het gebergte aan de Saksische grenzen groote onlusten plaats gehad en hebben de wevers alic machinewerken en verscheidene gebouwen vernield 3000 man troepen zijn van Marienstad afgezonden om de rust te herstellen. Men meldt dat Z. M. de koning van Pruissen zich nog in den loop dezer maand naar Silezie begeven zal, om zich in persoon met den toestand der fabrijk-districten be kend te maken. De Russische grootvorst Covstantijn is den 4 der vo rige maand in welstand te Archangel gearriveerd. Tot ver breiding van het Orthodox Grieksch geloof in de provincie Jakut.sk heeft de keizer van Rusland de daarstelling van twee draagbare kerken bevolen. Te Rome is het gerucht verbreiddat de buitengewone Russische gezant von Butenief met langdurig verlof haar Pe tersburg terugkeert, en dat zijne zending tot hiertoe vol slagen mislukt is. Te Ancona werd in den aanvang dezer maand van eene tweede expeditie van Italiaansche vlugtelingen naar Calabrie gesproken. Volgens aldaar uit de Levant ontvangen berigten, was Grivas den 4 dezer nog altijd aan boord der Fransche korvet Diligente, die toen in den Archipel was gaan krui sen. Tusschen de heeren Lyons en Piscatory was te Athene eene merkelijke spanning ontstaan. De oppositie, door de krachtige maatregelen van den generaal Kalergis beteugeld zou besloten hebben zich in haren tegenstand uitsluitend tot constitutionele middelen te bepalen. De Zwitsersche landdag heeft zich den 9 en 10 dezêr met de handelwijze van het voorzittend kantons-bestuur ten aanzien van Walliserland bezig gehouden hetwelk in eene stemming over onderscheidene punten geëindigd isomtrent sommige van welke de genoemde handelwijze is gebillijkt, terwijl zij ten aanzien van anderenvooral van het 'derwaarts zenden van den Staats-secretaris Meijer in dubbele betrekking, afgekeurd is. PARIJS den 15 julij. Gisteren middag is te Neulliy door den aartsbisschop van Parijsin tegenwoordigheid der konink lijke familiede doop toegediend aan den jongen hertog van Alenfon dieblijkens het extract uit het register van den burgerlijken staat van 's konings huisde namen bekomen heeft van Ferdinand Philippe Marie tPOrleans. Voorts geven de bladen verslag van de lijkdienst die eer gisteren in de kapel van het kasteel te Dreux in tegenwoor digheid der koninklijke familie gehouden isvoor den nu twee jaren geleden ongelukkig omgekomen hertog van Or- leans. De kapel was naar de omstandigheid versierd, en treffend was de droefheid van de familie-betrekkingen des over leden prinsen vooral van zijne jeugdige weduwe de herto gin van Orleans. De heer Thiert heeft in de zitting van de kamer der afgevaardigden voorlezing gedaan van zijn verslag omtrent de wet wegens het middelbaar onderwijs. Dit verslag is, gelijk zich wel liet verwachten, ten eenenmale strijdig met hetgeen de R. IC. geestelijkheid te dezer zake verlangt. Er wordt daarbij op den voorgrond gestelddat gevolg moet worden gegeven aan art. 69 van het charter, volgens hetwelk de vrijheid van onderwijs zal worden ingevoerd doch. dat deze vrijheid geenszins bijv. met de vrijheid van koophan del gelijk te stellen is. Niemand moet onderwijs kunnen geven dan die door den Staat daarvoor waardig is gekeurd. ,De vrijheid bestaat hier daarin dat de huisvaders hunne kin deren naar zoodanige scholen kunnen zenden als het meest met hunne neigingen en inzigten overeenkomtmaar zelfs de huisvaders kunnen zich het regt niet aanmatigèn 0111 hunne kinderen tot slechte burgers op te'kweeken. Alzoo wil de heer Thitrtof de commissie, wier woordvoerder hij is, dat wel door ieder Burger bijzondere scholen of opvoedings gestichten van middelbaar onderwijszonder voorafgaande magtiging kunnen worden opgerigtdoch dat de Staat, de regering, van de onderwijzers daarbij waarborgen van zede lijkheid en bekwaamheid moet vorderen even als de rege ring van de advokaten geijeesheerennotarissen en velean-' dere openbare ambtenaren vergt; alsmede dat over de scho len een bestendig to'ezrgt zal worden gehouden welk toe- ,zigt dooreen afzonderlijk ligchaam, de universiteit, moet worden uitgeoefend. Hij acht het dus eene geheel onaanne melijke aanmatiging der geestelijkheid dat zij de zoogenaam- J de kleine seminarienwelker aantal thans 118 bedraagt, i en waarop 20,000 jongelieden worden onderwezen aan het toezigt der regering zou willen onttrekken. Aan die aanma tigingen gehoor te geven zou volgens hem eene omverwer- ping van alle wetten, van alle beginselen zijn. Dit verslag zal ongetwijfeld levendig twistgeschrijf uit lokkendoch wel in dit jaar van geen practisch gevolg zijn daar de zitting der wetgevende kamers tón einde spoedt, en er geen tijd over zal zijn voor de behandeling van zulk eene veelomvattende wet als die wegens het middelbaar on derwijs. Het getal der bewaarscholen was in Frankrijk in 1841 slechts 55°- Uet is 1111 tot omstreeks 1300 geklommen zoo dat de ondersteuning ieder jaar op het budget voor deze instellingen toegestaanniet onvruchtbaar is geweest. De heer Gastellenbuitengewoon gezant van den staat Nicaragua, in Noord-Amerika, is door den heer Guizot ontvangen. Hij vraagt de. bemiddeling van Frankrijk om de geldelijke aangelegenheden tusschen zijn gouvernement en Engeland te regelen, welke oorzaak zijn van de blokkade van San Juanvervolgens vraagt hij het beschermheerschap, en biedt ons bij voorkeur alle noodzakelijke tegemoetkoming aan voor de doorgraving van de landengte van Panama. De Moniteur Agrko/e meldtdat Frankrijk jaarlijks voor 8 a 10 millioen buiter,landsch 'veé op de markten telt, en slechts voor 2 ii 3 ntiliioen uitvoert, in 1840 heeft Frankrijk voor 41 millioen koren ontvangen en slechts voor 1 it 2 millioen uitgevoerd. Te Lyon zou in mei II. eene zamenspanning ontdekt zijn ten doel gehad hebbende om door eene enkele los branding van 12 geweren, dc overheden der stad, als zij van ccuc plegtige mis zouden férugkeerenneer te vellen cu alzoo de stad, van hare regering beroofd, te bemagtigen. I11 de Toulonsche bladen van den 1 r julij leest men Het gerucht is te Foulon in omloop geweest, dat, vermits de keizer van MarocCo al de door Frankrijk gedane eischen bewilligd had, aan het smaldeel onder de bevelen van den prins van Joiiiville reeds bevel gezonden was om onmiddellijk naar Frankrijk terug te keeren. Wij achten dit berigt op zijn minst voorbarig. Brieven uit Oran van den 2 dezer melden, dat genoemd smaldeel destijds terreedevan Mers el ICebir vereenigd' wasen dat men 'daar met onge duld den terugkeer verwachtte van de stoomboot Ie PJtarè die nnar Tanger gezonden wasom het ultimatum der Fran sche regering aan den keizer van Marocco over te brengen. De prins van Joinville had nog geene bijeenkomst kunnen hebben met den maarschalk Bugeauddie zich in het bin nenland bevond alles was mét één woord nog onveranderd in denzêlfden staat. Van een anderen kant verneemt men dat dé abt Coquereau, benoemd tot almoezenier der naar de kusten van Marocco gezonden divisie zich op zijnen post moet begevenen dat het bevel 0111 twee regementen ligte ruiterij in te schepen niet ingetrokken is. Uit een en an der moet men dus opmaken dat er nog niets beslist is." Hét gouvernement heeft gisteren avond het volgende telegrafische berigt uit Spanje bekend gemaakt Bayonne den 13 julij. Bij decreet van den 4 dezer gepiaats in de Madridsche courant van den 10, zijn de cortes ontbonden geworden; de kiescollegien zijn bijeengeroepen tegen den 3 septemder de algemeene verkiezingen zullen den 14 plaats hebben, en de nieuwe cortes zich den 10 october vereenigen. Een ander decreet van den 4 herstelt in de Baskische provinciën de (provinciale) deputatien en de municipaliceiten overeenkomstig de fueros. De algemeene junta's zullen zich onmiddelijk vereeiiigen en commissarissen benoemen, die be last zullen wezen om met het gouvernement de questie der fueios te behandelen, welke aan de aanstaande cortes zal onderworpen worden. Niets is veranderd geworden in de douanende admi nistratie der justitie en policie. Een derde decreet beveelt de overbrenging van het lijk vin Montes-de-Oca van Vittoria naar Madrid. sGRAVENHAGE den 17 julij. Z. M. de Koning wordt in de eerste dagen nog niet alhier terug verwacht. Hoogstdezel- ve zal over Maastricht en Tilburg retourneren, en wordt in lhatstgCmelde stad omstreeks den 23 of 24 dezer te gemoet gezien. HH. KK. HII. de Prins en de Prinses van Oranje zijn gisteren morgen uit deze residentie vertrokkenom zich naar Italië te begeven. Dè' provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in hun ne zitting van heden tot lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Geiieraal verkozen de heer M. A. F. II. Hofman 'in plaats van den heer A. van Rijckevorselwelke de onlangs oP hem uitgebragte benoeming niet had aangenomen. In de vergadering van de provinciale Staten van Gel ei anc van den 9 dezer is het nieuw ontworpen reglement, op het beheer der rivierpolders voor dé provincie Gelder land mét 43 tegen 21 stemmen aangenomen. - Naar men wil, .zou besloten zijn, of althans ernstig geraadpleegd worden 0111 de gevangenpoort alhier waaraan zoovélë historische herinneringen verbonden zijn, in den Go- thischen stijl te herstellenen zou deswege het oordeel van eèn ook in dat bijzonder gedeelte" van het vak ongemeen verdienstelijken bouwkundige uit eene naburige stad zijn in geroepen. Te Hellevoetsluis arriveerde den 14 dezer, Zr. Ris. stoomschip Etna, luit. der ie. kl. C. F. van Mannen van Suriname. LUXEMBURG den 12 julij. Gisteren avond is Z. M. de Koning-Groothertog hier in goeden welstand aangekomen Lcn terstond zonderde stad zelveaan te doen, door de voor- stad Clausen naar zijn paveljoen te Walferdange gereden. Ook is bereids gisteren avond hier aangekomen dc Fransche luit.- generaalbaron Achardkommandant der vesting Metz gevolgd door eenen schitterenden staf. Die generaal heeft in last om den Koning-Groothertog namens Koning Loden'/jk Fi- Ups .te c om p 1 i m e n t eren Verder wordt uit Luxemburg gemeld dat ook de graaf von Königsmarckgezant van Z. M. den Koning van Pruis sen te 's Gravenhage in genoemde stad was aangekomen. Z. M. Zouden 53 audiëntie verleenenden 14 eene soirée bij den gouverneur bijwonen den 15 een bal, dat de stad aan Z. M. aanbood, met hoogstdeszelfs tegenwoordigheid vereeren; den 16 zich naar Remich en met de stoomboot naar Echternach begeven alwaar aan Z. M. een feest zou wo -- den gegeven. Den 17 zou Z. M. de stad Diekirch bezoe ken, en des avonds te Walferdange terugkeeren. Z. M. werd overal met de uitbundigste bewijzen van lief de en gehechtheid door dc menigte ontvangen, SOEST DIJK den 14 julij. Heden morgen is II. M. de .Koningin, vergezeld van Prins A/exander en gevolg, te Soest ter kerk geweest, onder het gehoor van d Bonnet. Zijn wei-eerw. predikte naar aanleiding van Lucas XI vs. j en deed eene gemoedelijke aanspraak aan de Vorstin, bij wc!- ke hij van de weldaden gewaagde die hij w -rtdm un 'd.mr

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1