MIDDELBURGSCHE COÜRAN IV. 86. Donderdag 1844. 18 Julij. BESTUREN en ADIMNISTRATIEN. MËUWSTÏJMNGEN. iSckctibwafcitig. PROVINCIE ZEELAND. OïcNubcgsIcbtug. Suilsdsï.mb. JfirisMÏmjfe België. Hcbcrlanbcn. STEDELIJKE BELASTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat bij dep Raad dezer Stad voorloopig is gearresteerd de Leggerrol voor de ont vangst der Plaatselijke Belasting op de Fouragien over 1844, en dat die Rolvan heden af tot en met den 29 dezer maand ter Stedelijke Griffie ter lezing zal leggen des morgens van tien tot twaalf ureten einde een iegelijk in de gelegenheid zoude zijn om zich met zijnen aanslag bekend te maken alsmede dat aldaar eene Bus is geplaatst tot de ontvangst der reclamatien welke de belanghebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op de voormelde Rol in te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Julij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert dat, van heden af, ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald de Interessen der Borgtogten van 's Rijks Comptabele Ambtenaren in deze Provincieover het eerste halfjaar 1844; wordende de belanghebbenden hierbij opmerkzaam gemaaktdat bij den ontvang dier gel den de Acten van Inschrijving zullen moeten worden over gelegd. Middelburg, den 18 Julij 1844. De Administrateur voornoemd P. POUS. PUBLIEKE VERPACHTING van TIENDEN, en van de HOFSTEDE DE ORANJE ZON, behoorende tot 's Konings Partikuliere Domeinen. Ingevolge magtiging van den Heer Administrateur van de Partikuliere Domeinen des Koningszal de Rentmeester dier Domeinen Kantoor Middelburgop de ondergemelde dagen en plaatsenin het openbaar verpachten de TIENDEN over den jare en oogst van 1844, en de HOFSTEDE DE ORAN JE ZON, als: Te FEREop Zatnrdag den 20 Julij 1844, des morgens ten 10 ure precies, de Tienden, en daarna de bo. vengemelde Hofstede de Oranje Zonthans in Pacht bij P. Geldof. Te Flissingenop Dingsdag den 23 Julij 1844, des mor gens ten 10 ure precies. De conditiën kunnen gelezen worden ten Kantore van de Notarissen IV. M. Snijder, te Vere, en A. Van der Swalme, te Vlissingen. Middelburg, den 12 Julij 1844. MIRANDOLLE. Op Woensdag den 24 Julij 1844, des voormiddags ten elf ureten Huize en Herberge van G. Adriaansenste WALZOORDEN zal door de Directie der Watering van Walzoorden in het openbaar worden aanbesteed 1. Het leggen en onderhouden, gedurende drie jarenvan de KRAMWERKEN van gezegde Watering; en 2. Eenig ZINK-, RIJS- en AARDEWERK aan dezelfde Watering. Zullende het bestek en de voorwaarden ter inzage liggen bij den Dijkgraaf te Hulsten ten kantore van den Rent meester van 's Konings Partikuliere Domeinen te Klooster- zandeterwijl de aanwijs zal geschieden op Dingsdag den 2-3 bevorensdes namiddags ten één urete beginnen aan den Molenpolder. zing in loco worden gedaandoor den Opzigter van den Waterstaat .7. Bourdrezen voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur en het Kerkbestuur voornoemd. Het gedrukte Bestek is it 150 te bekomen bij den Boekdrukker A. J. de IVildete Middelburg. VERGADERING der Leden van de Middelburgsche Af- deeling des Nederlandschen BIJBEL-GENOOTSCHAPS op aanstaanden Maandag den 22 Julij des middags ten één ure, in het Museum alhier, ten einde de jaarlijksche Reke- ning te hooren en nieuwe Directeuren te verkiezen in plaats der aftredende. Middelburg, 16 Julij 1844. A. M. CRAMER, Secr. Op Donderdag den 25 Julij des jaars 1844, des voormid dags ten 11 ure, zal, onder nadere approbatie, door Pastoor en Kerkmeesters van de R. K. Gemeente te Middelburgten overstaan van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland in de Bovenzaal van de Iiandel-So- cieteitin den Langendelft, te Middelburg, worden aan besteed Het sloopen van een dubbel Heerenhuis, staande in de lange Noordstraat, Wijk C. No. 25, te Middelburg, en het opbouwen van een nieuw KERKGEBOUW aldaar, met TOREN en SACRISTIJEN, benevens het inrigten van een oud Gebouw tot eene KOSTERS- WONING, alles met inbegrip der vereisciite Mate rialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek op hetwelk de bovengemelde aanbesteding zal plaats hebben zal boven en behalve aan het Lokaal van het Gouvernement der Provincie Zeeland, ter lezing liggen bij den Hoofd-Ingenieur en het Kerkbestuur voornoemd en voorts op alle zoodanige plaatsenalwaar gewoonlijk de bestekken van publieke werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd' worden. - Zullende vier dagen vóór de besteding dc noodige aanwij- FRANKFORT den 11 julij. Volgens ingekomen brieven zou de Russische grootvorstin Alexandra van een dood kind verlost zijn en in hoogst bedenkelijken toestand vérkeeren. De gezamenlijke bisschoppen in Zwitserland hebben bij den landdag een verzoekschrift tot wederherstelling der kloos ters ingediend. Nadat de orde in Albanië volkomen hersteld is heeft de Porte een commissaris derwaarts gezonden zoo tot on derzoek naar de oorzaken daarvanals tot herstel der gele- dene schade. De Engelsche gezant Stratford Canning heeft den sultanin bijzondere audiëntie de tevredenheid zijner regering betuigd over de bescherming, door de Porte aan hare Christen-onderdanen verleend. Volgens brieven uit Athene van den 26 junijhad al daar den 23 eene volksbeweging plaats gehad aangestookt door de tegenstanders van het ministerie, die hetzelve daar door omver wilden werpen. Kalergis kwam met de gewa pende magt tusschenbeide en joeg de oproerige menigte uit een. De koning en de koningin warentoen deze tooneelen voorvielentoevallig buiten de stad toen zij des avonds terugkeerden was de rust hersteld. LONDEN den 13 julijBij het lagerhuis is thans eene wet wegens de ijzeren spoorwegen aanhangig, waarvan het doel schijnt te zijn om langzamerhand het overnemen dier wegen door de regering, en dus ook het exploiteren daar van door den Staat voor te bereiden. Naar men beweert zal het Britsche smaldeel op de kusten van Marocco uit drie linieschepen van 120, 90 en 84 stukken, twee fregatten, twee of drie kleinere oorlogs vaartuigen en eenige stoomschepen bestaan. Door de paketbooten Rochester en G'arrick zijn berig- ten uit Amerika aangebragt tot den 26 junij. Den 17 dier maand had het congres zijne zittingen gesloten welke in de twee laatste dagen vrij ongeregeld waren toegegaan. Geene besluiten van eenig aanbelang waren bij het einde der zitting genomen. De voorzitter van het comité van financien ver klaarde dat de schuld, die het vorige jaar 25,385,000 doll. beliep, met 2,295,000 dollars verminderd was, en tegen den 1 januarij aanstaande tot op 15 en een derde millioen zou worden gebragt. Het congres heeft aangaande de aanhechting van Texas geen besluit genomen en'zal niet voorin de eer ste week van december weder bijeenkomen zoo de presi dent geene buitengewone zitting belegt. PARIJS den 13 julij. Gisteren namiddag omstreeks 3 ure is de hertogin van Nemours van een zoon bevallendievol gens de belofte door den hertog tijdens zijn laatste bezoek in Bretagne gedaan den titel van hertog van Aleiifon zal voeren. Sommigen hebben zich verwonderd, dat de geboorte c van den jongen prins door salvo's uit het geschut is aange- kondigddewijl hij de vermoedelijke troonopvolger niet is, en zulks tijdens dc geboorte van den graaf van Eu is nage laten. Morgen zal de jonggeboreneop het kasteel van Neuilly, in tegenwoordigheid des konings, door den aarts bisschop van Parijs den heiligen doop ontvangen. In de kamer der gedeputeerden zijn heden de discus- sien over het wets-ontwerp wegens het budget van uitgaven over 1845 voortgezet, en is de begrooting van uitgaven voor het departement van marine aangenomen. Vervolgens heeft de heer Thiers het rapport der commissie van onderzoek we gens het ontwerp van wet op het lager onderwijs gelezen. De slotsom daarvan isdat dit onderwijs moet georganiseerd zijn volgens het grondbeginsel van vrijheid in art. 69 der Charter vervat, en gegeven worden doormannen, welke het gouvernement tot de mededeeling daarvan waardig keurt. Statistieke opgaven toonen aan dat van de ongeveer een millioen inwoners van Parijs meer dan 100,000 ten laste der inrigtingen van liefdadigheid komen zonder omtrent 80,000 andereu mede te rekenen die van tijd tot tijd ondersteuning ontvangen. Wederom is dc openbare aandacht gevestigd op een zoogenaamd berucht proces, dat den 10 voor het hof van assises van Aucli zal plaats hebben. De zaak betreft zekere mevrouw Lacoste eene dame van slechts 25 jaar oud die beschuldigd wordt haren echtgenoot, een man van 70 jaren met behulp van een derden, zekeren schoolmeester te Ri- gcupcu Mcilhan gehecten vergiftigd te hebben. Na 'eeuen geruimen tijd vruchteloos door de gendarmes gezocht te zijn heeft zij zich zelve ter beschikking van den" procureur des konings gesteld. Heden zijn de dagbladen gevuld met het verslag der eerste zitting van het hof, waarin de akte van beschuldiging werd gelezen en de beide beklaagden gehoord. De heer F. Mauvais heeft alhier' dezer dagen eene nieuwe komeet ontdektdie zich in het sterrebeeld Hercules, en wel tusschen de sterren Sigma en Tau vertoonde. Deze komeet was door den nachtkijker goed te onderscheiden. Zij vertoonde zich onder eene middellijn van 3 of 4 minuten en met eenen kleinen en helderen kern in het midden. BRUSSEL den 14 julij. De algemeene beraadslagingen over de wet omtrent de differentiele regten hebben op den 12 dezer voor den senaat een aanvang genomen. Een der krankzinnigen die zich in de gemeente Ghecl ophoudenheeft den burgemeester Lehon onverhoeds aange vallen 22 messteken-toegebragt en hem van het leven be roofd. Naar men verzekertheeft de krankzinnigeeen gewezen geneesheer, die schrikkelijke daad gepleegd uit wraak, om dat de burgemeester hem verboden had genees middelen te verkoopen. Te regt wordt dit verschrikkelijk voorval als een nieuw bewijs aangevoerd van het gevaarlijke om lieden wier hersenen gekrenkt zijn vrij te laten rondwan delen. MIDDELBURG den 17 julij. De Staats-Courant van den 14 behelst in een bijvoegsel het ontwerp van wet tot vast stelling van een nieuw tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer. De Regering heeft gemeend, bij de zamenstelling des tariefs, niet beter aan de behoeften des tijds te kunnen voldoendan door het aannemen van een algemeen vrijgevig stelselmet bijbehoud echter van eene matige bescherming voor alle die takken van het volksbestaan waarvan men op goede gronden verwachten kandat zij hier te lande met vrucht kunnen uitgeoefend worden, en welke geacht mogen wor den die bescherming niet te kunnen missen. Den 14 dezer is hier met genoegen het berigt ontvan gen dat de weleerw. heer A. M. Snouck Hurgronje het be roep tot predikant te dezer stede heeft aangenomen. Uit Rotterdam wordt gemelddat ook de weleerw. heer J. J. van Oosterzee het beroep naar die gemeente heeft aan genomen. Uit Groningen is berigt, dat aldaar den 13 de zer is overleden de heer mr. T. P.Tresling, advokaat al daar en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Uit Luxemburg worden onderscheidene bijzonderheden gemeld van de feestenwelke in dat hertogdom zouden plaats hebben bij gelegenheid van het verwacht verblijf van den Koning-Groothertog. Te PaffenthalEchternach en an dere plaatsen zouden overal vlaggen uitgestokende huizen met groen versierd en geïllumineerd worden enz. De stad Luxemburg zou Z. M.onder andere feesten een bal geven. Het stedelijk bestuur heeftonder dagteekening van den 8 dezereene proclamatieop de ontvangst des Groothertogs betrekkelijk uitgevaardigd. Te Vlissingen had 11. zaturdag, tusschen den middag, het öjarig zoontje van .7. C. Beekvurensloeproeijer bij het Belgisch loodswezen aldaar, het ongeluk ter hoogte van de Hellebaardierstraat in het water te vallenen verkeerde in levensgevaar, hetwelk werd bemerkt door den Nederland schen zeeloods C. van der Eyckdie dadelijk ter redding van den kant in het water sprong, welke menschlievende daad na veel inspanningmet dat gevolg werd bekroond dat hij den knaap bereikte hem levend aan wal bragt en aan de ouders terug schonk. Den 6 april jl. hebben eenige Joden te Weesp de on- voorzigtigheid gehad eenige kinderen met rood krijt op den neus te teekenenhetwelk door eene oude vrouw voor be spotting van de Christelijke godsdienst werd beschouwd. Dit had ten gevolge, dat den 10 april de jongens de glazen der synagoge met steenen inwierpenals ook bij eenige jo den. Deze zaak is geregtelijk onderzochten. diende den 11 julij voor de arrondissements-regtbank te Amsterdam als wanneer 42 getuigen zijn gehoord; 21 personen worden in deze zaak beschuldigd. De Israëliten roemen zeer het gedrag van dr. Epkernadie een der eersten was die zich naar de synagoge begeven heeft en dezelve verder voor ge welddadigheden behoed zou hebbenterwijl ook het gedrag eener Christen dienstbode Camelia Feenhof, hierbij opmer king verdient, welke, toen zij den troep naar het huishaars meesters zag komenzich alleen voor de deur gesteld heeft om dit huis, werwaarts zij hoorde roepen dat men gaan moest, te beschermen, en door hare krachtige taal en hou ding de menigte heeft doen heengaan zónder dat er iets werd uitgerigt. De regtbank heeft de uitspraak der in deze te vellen von nissen bepaald op den 18 dezer. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, op den 26 junij 11. concessie te verleenen tot de oprigting eener naamiooze maatschappij tot verbetering van het vaarwater over het Zwolsche Diep door middel van land-aanwinning. Men meldt uit Enschedé, in Overijssel, het volgende: Op den 27 junij laatstleden had alhier de begrafenis plaats van den landbouwer L. Scholtenuit het naburige Eschmarkedie in den vroegen morgen van den 24 dier maand aan de gevolgen van des avonds te voren bekomen

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1