ADYERTENTIEPf. ST.0 OIJAGTEN, MiddelburgDordrecht Doller dam Stoonijagt <le Stad Goriucheiu. G orinehemDordrecht Middelburg De Notaris D. J. van der Horst Serlé zalop HEDEN Dingsdag 16 Julij 1844, des avonds ten acht ure, in het Nederlandsch Logement in de Abdij, te Middelburg, in het opeiibaar bij opbod en afslag verkoopen De Notaris Jan Loejf zal op Vrijdag den 19 Julij 1844, des voormiddags ten 10 ure, in de Herberg de Oranjeboom op WESTKAPELLE aan den meestbiedende presenteren te verkoopen De Notaris D. J. van der Horst Serlé zal, op Woens dag den 24 Julij 1844, des avonds ten acht ure in het openbaarbij opbod en afslag verkoopen 9h vati de oorzaak gelegen is in de steeds toenemende behoef ten van verschillenden aard, en in de vermindering der in- I komsten voornamelijk van die uit de indirecte belastingen voortvloeiende. Het beheer der geldmiddelen is intusschen bevredigend. Plaatselijke Belastingen. Met uitzondering van eene verliooging der stedelijke belasting op het gedistilleerdden wijn de boter en de steenkolen te Middelburgwelke ten gevolge van het steeds verminderd rendement der aldaar geheven wordende belastingen dringend noodzakelijk is ge- weëst, zijn de plaatselijke belastingen in de steden onveran derd gebleven. Het gevolg der belastingen, bijzonder in de steden, doet meer en meer den wensch uitkomen dat de plaatse lijke belastingen mogen worden herzienen vervangen wor den door een stelsel, bij hetwelk de meervermogenden7?;ecr, de minvermogenden minder worden getroffen. Waterstaat en Wegen. De zeewaterkeerende werken dezer provincie zijn in het afgeloopen wintersaizoen van buitengewone aanvallen verschoond gebleven. Nationale Militie en Schutterijen. Het voor de ligting der nationale militie van dit jaar, bij Zr. Ms. besluit van den 14 februarij 11., opgelegd kontingent, bedraagt 491 man. Het getal dergenen, die, op grond van art. 21 der wet van den 8 januarij 1817, uit de dienst zijn ontslagen, bedraagt slechts één en dat der ontbrekenden bij de korpsen van de vorige ligtingen 19, makende een gezamenlijk kontingent van 511 man uit. Die manschappen zijn, op de, bij de evengemelde wet bepaalde tijdstippen afgeleverdmet uitzondering van 10 man, waarvan 3 uit hoofde van ziekte en 7 zonder be kende redenen achtergebleven zijn. Volgens de laatste opgave is de sterkte der dienstdoende schutterijen in tle steden Middelburg, Zierikzee Goes en Vlissingen buiten de reserve, 691 man 5 die der 3 heele en 3 halve bataillons rustende Schutterij in de provincie 2346 manschappen in active dienst. De wapenen en het ledergoed bevinden zich, overliet algemeen, in goeden staat. Kunsten en Wetenschappen. De kunsten en wetenschap pen vinden ook in dit gewesthare waardige beoefenaars. Het, in de hoofdplaats bestaande Zeeuwsch genootschap, hetwelk onder deszelfs bestuurders en leden mannen van ver diensten en geleerdheid telt, biedt een ruim veld aan voor de' bevordering van kennis en maatschappelijk nut. De teeken-akademie te Middelburg, en de teekenscholen te Zierikzee, Goes en Vlissingen, met de, aan de teeken- akademie in eerstgemelde stad verbondene industrie-school voldoen bij voortduring aan hare instelling. Het getal leerlingen bij dezelven bedroeg gedurende den laatsten leertijd, 297, waarvan 140 gratis onderwijs genoten. Het getal leerlingen is alzoo verminderd met 9. Aan de teekenschool te Middelburg zijn bij gebrek van toereikende subsidie uit de stedelijke kas, de oefeningen naar het naakt menschenbeeld nog niet kunnen worden hervat. Dit is alzoo tot eene geschiktere gelegenheid uitgesteld. Voor de gemelde inrigtingen zijn 4 gewone medailles aan het departement van binnenlandsche zaken aangevraagd en ontvangen, twee bestemd voor de teekenakademie te Mid delburg-en eene voor elk der reekens-cliGlen te Zierikzee en Goes. Nopens de provinciale geneeskundige school luiden de ont- vangene berigten gunstigzoowel wat betreft den ijver waarmede de verdienstelijke leeraren bet onderwijs bevorderen als ten aanzien van den lust en de' vlijt der leerlingen om zich te bekwamen. Het aantal leerlingen bedroeg op den 1 jnnij jl. 20, waar van 14 voor de heel- en verloskunde 5 voor de artsenij- mengkunde, eene vrouwelijke leerling voor de verloskunde; zijnde in het verleden jaar het examen afgenomen, als heel kundigen 3, als artsenijmengkundigen 3, als verloskundigen 1. Zes leerlingen, waaronder een beneden de 16 jaren, voor de Latijnsche taal hebben de school vóór den leertijd verlaten; een veelbelovend jongeling van de school is aan dezelve door den dood ontrukt. Gevangenissen. De toestand der gevangenis-gebouwen in deze provincie is in het algemeen niet zoo bevredigend -als -wel vvenschlijk geacht wordt. Krankzinnigenhuizen. Behoudens eenige op aanbeve ling van het Hooger Bestuur, daargestelde geringe verbete ringen hebben de twee in deze provincie bestaande gestich ten tot opneming van krankzinnigen geene verandering on- ergaanen verkeeren dezelve nog in denzelfden onvolko men staat. Armwezen en Instellingen van Weldadigheid. Omtrent dezelve wordt gezegd, dat de bestuurders van de, in deze provincie bestaande, instellingen van weldadigheid, gods huizen eii armen-fondsenmet eenen prijzenswa-ardigen ijver en belangstelling blijven voortgaanom den toestand der be- hoeftigenhetzij door het verschaffen van werk hetzij door het verstrekken van ondersteuningzooveel mogelijk te ver zachten. De in dit gewest aanwezige spaarbanken leveren het be wijs, dat bij die instettingen een algemeene vooruitgang blijft bestaan. Eene aanwinst van 99 deelnemers en eene aan zienlijke vermeerdering der inleggelden welke die van 1842 roet 5874,18 te bovengaan, getuigen dat bet nut derzelve meer en meer wordt ingezien. Door deze instellingen zijn in 1843 f 17399 5 38 belegd terwijlhetgeen aan de deelne mers is terug betaald, f 119,07! beneden het bedrag van 1842 is gebleven. De zieken- en .begrafenis-bussen zijn te Middelburgen te Vlissingen respectivelijk met één verminderd en tellen 19 in getal; het getal der deelnemers bedraagt ,3433 dat dei- onderstand genoten hebbenden 274. Ten behoeve dezer laat sten is 169 voor ziekengelden, 555 voor geneesmiddelen en geneeskundige hulp uitbetaald, en voor begrafenis-kosten 5044,92! uitgegeven. Het getal der commissien en vereenigingen tot uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen in den winter is hetzelfde gebleven. Te Middelburg echter is eene derzelve door eene verecniging tot het bezoeken der armen binnen die stad vervangen, welke, daarrtoe door ruime bijdragen der inge zetenen in staat gesteld, ouder meer andere uitdeeliugende behoeftigste armen van beddendekens en kleedingstukken heeft kunnen voorzien. De gezamenlijke uitgaven dezer 8 commissien, bedragen 12191,92, welke som, behalve uit de inschrijvingen en vrijwillige giften van partikulieren met 1450 uit de plaatselijke kassen is gevonden. Het stedelijk bestuur van Zierikzee is er in geslaagd bij besluit van 12 december 1843 de koninklijke goedkeuring te erlangen op het ontworpen reglement op de beleenbank ald?.ar, onder eigen beheerdewelke, gedurende 1843 bui ten werking geweest zijndemet den 1 mei jl. weder is ge opend. De genootschappenwelke aan schamele armen onderstand verleenen(de Dorkasj, hebben in derzelver getal geene verandering ondervonden dezelve tellen 656 contribuerende leden. Voor 1342 behoeftigen is, aan onderstand van al lerlei aard3498 76 te koste gelegd. Deze uitgaaf is door de bijdragen der contribuerende leden buitengewone giften van partikulieren en goede sloten van vorige dienst jaren bestreden. Nog is door het genootschap te Middelburg: Moederlijke Weldadigheidaan 65 behoeftige kraamvrouwen, voor on dersteuning in natura verstrekt 978, 28 uitgegeven, wel ke som is gedekt geworden door de' jaarlijitsche bijdrage van H. M. de Koningin, ad f 200, gevoegd bij de contributien van 143 leden en het saldó van het vorig dienstjaar. De zaïnenstelling van de in dit gedeelte van het verslag ver melde bijzonderheden levert de uitkomst op dathoezeer de menschenliefde hare weldadige hand steeds tot-leniging en verzachting der armoede uitreikthet getal behoeftigen in deze provincie steeds toeneemt, en de lasten der armen-iu- rigtingen dagelijks grooter worden. (Jrlet slot hierna, j VLISSINGEN den 15 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: WenneginaP. H. Cowell, van de Havannah, met suiker; der 4 SoskendeP. Albert- senvan Koningsbergen, en Q.'iristineJ. Dethloff, van Ri ga, beide met lijnzaad; Gesina, J. B. Dohrmann, van Pe tersburg, met stukgoederenSy/p'iideD. Dillwitz en In- ger MathildaM. Jensen beide inet balken; de Stad Mep pen B. J. Lammers; de Vrouw Carolina, G. T. D11 wel, en das VertrouwenJ. Mund alle drie met hennepzaad; 'Po- sendonC. Bradhering, met hout, alie zes van Riga; Jo- hanna Sophia M. J. Faeks, van Dantzig, met rogge; Co lombo A. Scheerling, van Rio Janeiromet koIHj en ka toen Maria Cecilia W. Lcybooyerin van Mantanzas met stukgoederen; Ni novaJ. Johansen van Nervamet hout. Nog zijn alhier ter reede gekomen: ValentineJ. Moller, naar Geud en Josep'iine MarianneH. Otten naar Den- dermonde gedestineerdbeide van'Riga, met hennipzaad. BATH 'den 10 julij. Gedurende de maand jnnij zijn aan het kantoor van in- en uitklaringexpeditie en betaling al hier, de navolgende schepen ingeklaard: 2 met potaarde 2 met gebakken steen31 met ballasteen met boomen en planten, 2 met boekweit, 2 met garst, 11 met hout en houtwerk, 3 met kalk, 55 met steenkolen, een met houts kolen, 7 met meubelen, 86 met hard-, straat-en zinksteen 35 met stukgoed, 2 met mandenwerk, 2 met ijzer, 3 met zaad, een met passagiers en 69 ledig; te zamen 315 sche pen, waarvan 233 onder Nederlandsche en 82 onder Bel gische vlagalsmede 309 ledige visch- en mosselschuiten en 30 stoombooten. Uitgeklaard: 8 met aardappelen, een met dakpannen, 20 met haard- en boonstroo-asch2 met biezen, een met chi- corei-wortel9 met garst, 3 met haver, 2 met boonen 6 met hooi, 22 met houteen met jenever, 7 met kaas, 2 met raap- en lijnkoeken 2 met riet, 3 met tuf- en molen steen, 2 met slagtvee, 25 met stukgoederen, 2 met tabak, een met traan 3 met vaatwerkeen met vlas3 met wol 21 met zoute en drooge visch, 2 met zaad, 4 met passa giers en 174 ledig; te zamen 327 schepen, waarvan 234 onder Nederlandsche en 93 onder Belgische vlagalsmede 328 vaartuigen met versche visch en mosselen en 30 stoom booten. KJeden beviel voorspoedig van een' ZOON, C. J. van Rentcrgemgeliefde Echtgenoot van MiddeiJsurg J. A. POERSTAMPER Een voor alle Nering geschikt WINKELHUIS en PAK HUIS met derzelver ERVEN staande binnen de Stad Mid delburg op de Pottemarktop den hoek van de Lange.- villeWijk K. No. 192, in hetwelk gedurende vele jaren en thans nog wordt uitgeoefend Nering in Tabak Snuif,, Sterke Dranken enz. De voorschrevene Vaste-Goederen zullen daags vóór en op den dag der Verkooping te zien zijn op vertoon van een Toegangbiljet, ten Kantore van genoemden Notaris te,, verkrijgen. OPENBARE VERKOOPING. Qp Woensdag den 17 Julij 1844, des voormiddags ont tien ure, zalmen in den Wilhelmina-Polder te WILIIEL- MINA-DORP, nabij de Stad Goes, door het ministerie van den Notaris L'ankhorstresiderende te Goes voormeld, publiek presenteren te verkoopen honderd-veertig gecroi- seerde drie- en vierjarige- LEICESTEIl OOIJEN, bijzonder tot voortteeling geschiktbenevens tien LEICESTER RAM MEN. De Veiling zal- geschieden wat de Ooijen betreft, in partijtjes van tien te gelijk en de Rammen ieder afzon derlijk; alles om comptant Geld, dadelijk na de toewijzing te voldoen. Nadere informatien zijn te bekomen bij den Wel-Edelen Heer van den Boschte Wilhelmina Dorp voor- noemd. Een HUISSCHUUR en ERF staande op de Oude Markt, te Westkapelle No. 38, met 14 Roeden 30 Ellen ERF TUIN en BOOMGAARD beuevens 41 Roeden 70 Ellen WEILAND tegen het Hof gelegen voorts zes Percec- len BOUW- en WEILAND alle gelegen onder Westka pelle .bij dp uitgezette Kaarten in het breede omschreven. Nadere informatien te bekomen bij den Eigenaar Jan Ja- nis Rbelseen ten Kantore van opgenoemden Notaris. Het vermaarde KOFFIJIIUIS DE EEND RAGTstaan de op de Groote Markt binnen de Stad Middelburg Wijk K. No. 3, in de Grondbelasting over 1844 aangeslagen op 39, 10. De Verkooping zal plaats hebben binnen bet voorschreve Koffijlmis hetwelk daags vóór en op den dag der Verkoo ping zal kunnen worden bezigtigd op vertoon van een Toe gang-biljet te bekomen ten Kantore van bovengenoemden Notaris, alwaar, gedurende acht dagen te voren de voor waarden van Verkoop voor een ieder ter lezing zullen zijn. Op Dingsdag den 24 Julij 1844 zal men, in de Boven zaal van de voormalige Ilandel-Societeit in den Langendelft, Wijk H. No. 14, binnen Middelburg, ten overstaan van den Notaris D.J.van der Horst Serlé en getuigen, publiek aan bieden te verkoopen een' zindelij ken INBOEDEL, bestaande in een Eikenhouten Kabinet, dito Bureau, uittrekkende en andere Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen een Ledi kant met Behangseleerte RustbankBedden, Kussens, De kens, Paardenharen Matras, gemaakte Vrouwe Kleederen, Lijf-Bed-en Tafellinnen Goud, Zilver, Verlakt en Glas werk Japansche en andere Porceleinen Koper, Tin, Blik en Ijzerwerk voorts een geschilderd Kabinet en drie dito Kisten Linnen- en Boekenkassen eene PersKarpetMat ten en wat verder zal worden gepresenteerd. Alles op Maandag den 22 Julij te voren, van des morgens 9 tot ia en des namiddags van 2 tot 6 ure, voor een ieder te zien. PUBLIEKE VERPACHTING van TIENDEN, op Don derdag den 25 Julij 1844, des voormiddags 11 ure. in het Nederlandsch Logementstaande in de Abdij binnen de Stad Middelburg. Nieuw aangekomene PEKELHARING bij PlaggeKortend. den 14 Julij 1844. Eenige kennisgeving. Stads-Omroeper varende in het Beurtveer (usschen de Steden en op alle daar tnsschen gelegen Plaatsen. Jui.ij 1844. PJedcn overleed ons geliefd.Jongste Kindje, HENDRIK JACOBUS in den ouderdom van ruim vier maanden. Middelburg J. van KOOTEN. den 13 Julij 1844. j. A. van KOOTEN, geb. Schuering. Vrienden en Bekenden gelieven deze voor bijzondere ken nisgeving aan te nemen. y\l wie iets te vorderen heeft vanof verschuldigd is aan de Nalatenschap van wijlen JACOBA MARIA du BOIS gelieve daarvan opgave of betaling te doen ten Huize van den ondergeteekendeExecuteur-Testamentair, vóór den 1 Augustus aanstaande. J. W. de BRUYN. CONSERVATIE der OOGEN. J)e Gezigtkundige J. GUDENDAG, van Dusseldorf, zal gedurende eenige dagen te spreken of te ontbieden zijn bij M-ejufvrouw de Wed. Stroeken in de Abdij. Hij beveelt bijzonder zijne Wallastonsche BERGKRISTAL-GLAZEN aan alle zwakke en kortzigtige Lijders. Jjsze week in lossing Schipper L. Adrianensmet beste Brabandsche MAATKOLENvoor civiien prijs; adres bij A. Pieterse en J. Bate, Van Middelburg Dingsdag 16, 'smoi'g. 11 ur. *Woensd. 17, 5,1 *Donderd. 18, 6~ Vrijdag 19, 6.| 19, Zaturdag 20, Zondag 21 Dingsdag 23, 6L- 3 31- Va n Rofferdan Dingsdag 16,'smorg. Woensd. 17, Donderd. 18, Vrijdag 19, Zaturdag 20 Zondag 21, Dingsdag 23, 5 5 6 6 7 7 10 ur. varende tusschen en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen Julij 1844. van G orin r.kem Dingsdag 16,'smorg. 4!ur. Donderdag 1 8 6 Zaturdag 20, 6! Dingsdag ra ti Mi dde Ihu rg Woensdag 17,'swidd. 1 2 ur. Vrijdag 19,'smorg. 1! Maandag 22, -3 Woensdag 24, -5! TER DRUKKERIJ VAN DE GEUROKDERS ARRAIJAMS.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 2