O U II A i\ T. TV0. 85. Dingsdng EESTUREN co ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 1844. 16 Julij. 3talic- Bwcbctt. SDuitschlattb. Jfvnukvijfc üclgtc. ülcbcvlaubctt. Verslag van de Gedeputeerde Staten der Provincie Zeeiand. Op Woensdag den 24 Ju 1 ij 1844, des voormiddags ten •elf ure, ten Huize en Herberge van G. Adriaansens te WALZOORDEN zal door de Directie der Watering van Walzoorden in het openbaar worden aanbesteed 1. Het leggen en onderhouden, gedurende drie jaren, van de KRAMWERKEN van gezegde Watering; en 2. Eenig ZINK-, RIJS- en AARDEWERK aan dezelfde Watering. Zullende het bestek en de voorwaarden ter inzage liggen bij den Dijkgraaf te Hulsten ten kantore van den Rent meester van 's Koniugs Partikuliere Domeinen te Klooster- zande terwijl de aanwijs zal geschieden op Dingsdag den 23, bevorens des namiddags ten één ure T te beginnen aan den Molenpolder. VENETIE den 28 junij. Eergisteren avond heeft een hevige orkaan gewoed in de provincie Padua en vooral in het arrondissement Conselve. Deze orkaan heeft boomen ontworteld twee stevige huizen vier korenschuren en een molen omvergeworpen sluizen doorgebroken en twee sche pen weggevoerd twee meisjes onder het puin der omgestor- te huizen bedolven, zijn er dood uitgehaald; 22 menschen zijn meer of min ernstig gewonden bovendien zijn onder scheidene stuks vee door de instorting der gebouwen verplet terd. Dezelfde orkaan heeft zich gelijkelijk in de provincie Polesine doen gevoelendaar heeft hij al de huizen van het dorp Contea 6 uitgezonderd verwoest meer dan 700 men schen zijn daar thans zonder verblijfplaats. Te Pettorazza is ecne vrouw en een kind door het omvallen van een huis gedood. Onnoodig zou het zijn te gewagen van de vernie ling der velden in die streek, waardoor de orkaan zijnen weg genomen heeft. STOKHOLM den 2 ju!ij. Bij koninklijke bevestiging is thans bepaald, dat ons unie-wapen voortaan in verticale rig- ting regts het wapen van Zweden en links dat van Noorwe gen, met een in het midden geplaatst wapen van het konink lijk geslacht, zal voeren. Dienvolgens zijn ook bepalingen omtrent de oorlogs-de harings- en de handels-vlag ge maakt. Dit besluit heeft in Noorwegen veel genoegen ver wekt, en is onder anderen te Christiania met de uiterste geestdrift ontvangen. FRANKFORT den 9 julj. Volgens een door het dag blad van Augsburg medegedeeld berigt uit Triest, heeft, behalve het Engelsche bewind, ook het Zweedsche kabinet geweigerd de kennisgeving van den hertog van Bordeaux betrekkelijk het overlijden van den hertog van Angoulême aan te nemenen hebben de overige mogendheden blootelijk berigt gegeven van de ontvangst der bewuste mededeeling zonder verder eenig antwoord daarop te geven. Uit Trier verneemt mendat de oude Romeinsche Basilika (gewoonlijk het paleis van Constantinus genaamd) voor een Evangelisch bedehuis zal ingerigt worden. De noo- dige plannen daarvoor zijn bereids aan de gemeenten ter goedkeuring voorgelegd en door deze goedgekeurd. Een ooggetuige verhaalt, dat hij den 1 dezer bij het 'klooster Laach niet verre van Coblentz een buitengewoon natuurverschijnsel beeft waargenomen, 's Morgens ten half vijf ure, steeg het meer, bij schoon en rustig weder, eens klaps buitengemeen hoog, en in hetzelfde oogenblik daalde hetzelve nog meerzoodat nog nimmer geziene afgronden eensklaps waargenomen werden. Tevens hoorde men een •donderend geluid, verhief zich eene verstikkende luchtwer den verscheidene boomen uit den grond gerukten zag men op het meer eene menigte doode visschen en vogels drijven. Dit alles was het werk van een oogenblik. LONDEN den 10 julj. De financiële toestand van Por tugal is nog altijd zeer hagchelijk. Het laatste oproer, of beter gezegd, de krachtontwikkelingen 0111 hetzelve te dem pen, hebben niet minder dan 12 millioen fr. gekost en de schatkist geheel uitgeput. Volgens een berigt uit de Vereenigdc Staten van den I- junij was voor de grootc jury, die voorloopig omtrent den bloedigen strijd te Philadelphia tusschen de inboorlingen en de Kotholijke Ieren uitspraak moest doen het onderzoek in deze zaak den 15 ten einde geloopeu. Dien ten gevolge waren tegen 161 personen bevelen tot inhechtenisneming uit gevaardigd. Volgens brieven van Rio de Janeirotot den 12 mei, had de keizer den 3 dier maand de zitting der wetgevende kamers in persoon geopend. De troonrede hield weinig bijzonders in, maar de bevolking bad dien dag vele bewijzen van verknochtheid aan den keizer en van tevredenheid met het tegenwoordig bestuur gegeven. PARIJS den 11 julj. De lieer Guizot heeft gisteren in de kamer der pairs, op aanzoek van den prins de la Móskowa ophelderingen gegeven ten aanzien der aangelegenheden van y Marocco, en verklaard, dat het gouvernement op driepun ten bij de regering van Marocco aangedrongen had: 1. dat geene vijandige verzameling van troepen zich op de grenzen meer vormen zoude2. bestraffing der agenten die de schen ding van het grondgebied bewerkt hebben en 3. dat Abd- el-Kader van de grenzen verwijderd wordt. Blijkens de berigtengisteren ontvangenis aan het 2de punt reeds voldaan, zijnde de kai'ds, die tot de schending van het grondgebied last gegeven hebben in hechtenis ge nomen en gegijzeld. De Constitutionnel meldt, dat Abd-el-Kader van den zoon des keizers van Marocco, ecnigen tijd vóór dat de Franschen tegen Marocco optrokken, 6000 Engelsche gewe ren had ontvangen, en tevens voorschriften, in hetEngclsch en Arabisch geschreven hoe de artillerie het geschut moest behandelen. Het berigt, dat het Spaansche gouvernement tot eene expeditie naar Marocco heeft beslotenheeftnaar men verzekertbij het leger vrij wat geestdrift verwekt. De gedeputeerden hebben gisteren de begrooting voor binnenlandsche zaken goedgekeurd. Daarna zijn de beraad slagingen over de begrooting der marine aangevangen wel ke in de vergadering van heden zijn voortgezet. De nota omtrent het Fransche zeewezen welke door den prins van Joinville is opgesteld gewordenis bij die gelegenheid her haaldelijk ter sprake gebragt. De heer T/tiers heeft het eerste gedeelte van zijn rapport op de wet nopens het onderwijs aan de leden der commissie van voorloopig onderzoek medegedeeld. Het geheele stuk zal eene zoodanige uitgebreidheid bekomen, dat hetzelve waar schijnlijk niet vatbaar zai zijn om in de openbare zitting te worden voorgelezen. De oneenigheid tusschen de advokaten van de Parijs- sclie balie en den president van het geregtshof van Parijs den heer Seguieris nog niet uit den weg geruimd. Het1 hof heeft de leden van den raad van de orde der advokaten in liet ongelijk gesteld hunnen brief vernietigd en hen tot de orde vermaand. Deze leden hebben daar geenszins ge noegen mede genomen, maar zullen zich, elk in het bijzon der, tegen dit besluit in cassatie voorzien. Zij blijven in middels weigeren om voor den presidentover welks on hebbelijke uitdrukkingen zij zich met reden kunnen bekla gen te pleiten en hebbenhangende den verderen loop dezer zaak, allen hun ontslag, als leden van den raad der orde ingezonden. De Revue de Paris berigtdat de beroemde reizigster en zonderlinge vrouwlady Stanhopewier dood voor drie of vier jaren in Syrië aangekondigd was, waarschijnlijk zel ve de mare van haren dood heeft laten uitstrooijen 0111 des te gemakkelijker hare reize te kunnen voortzetten terwijl zij zeer zeker zelve zich thans in den omtrek van Parijs bevindt, waar zij zicli vertoont van een groot getal dienst maagden omringd doch die allen even als zij gekleed zijn en digte sluijers voorhebben zoodat men haar niet kan on derscheiden men weet echter dat zij eene Engelsche van oorsprong is en Stanhope heet. De omstreken van de stad Blois, in het departement van Loir-en-Cherzijn het tooneel van eenen verschrikkelij- ken gruwelte weten van eenen vierdubbelen moordge weest. Zekere aan de Granges wonende grondeigenaar Gron- teau isdoor zijnen zoondie ongerust geworden over zijne niet-verschijning, met openbreking der deur in zijn huis was ingedrongenmet wonden overdekt en bijna levenloos ge vonden nevens hem lagen de lijken van eenen mannelijken en van twee vrouwelijke dienstboden. De moordenaren schij nen door een kelderraamwaarvan een der ijzeren bouten was uitgebroken, in het huis gekomen te zijn. Niettegen staande het huis door meerdere andere omringd is, heeft geen der buren eenig gerucht vernomen. Men hoopt den ver wonden Gronteau nog in het leven te zullen behouden en welligt door zijne verklaringen de daders op het spoor te komen. Volgens de laatste alhier ontvangene berigten uit Triest, zijn de meeste ltaliaansche uitgewekenenwelke onlangs hebben gepoogd eene omkeering van zaken in Calabrie te bewerkendoodgeschoten geworden. BRUSSEL den 11 juli/. De Nederlandsche gezant de heer Roe'nissen is naar Luxemburg vertrokkenten einde Z. M. den Koning der Nederlanden aldaar te ontmoeten. Volgens het dagblad van Namen zal ook de heer Smits gou verneur van Belgisch Luxemburg, zich derwaarts begeven, ten einde Z. M., namens zijnen souvereitite begroeten. Naar men verneemtzal de Belgische bank certifica ten aan toonder uitgeven voor de nieuwe leening', en de intressen ook betaalbaar stellen te Amsterdam. AMSTERDAM den 10 ju lij. Wij vernemen, dat de Staat der Nederlanden ten gevolge van de overschrijving op de daartoe bestemde registersthans eigenaar is geworden van ai de vaste goederen vroeger aan de maatschappij van weldadigheid toebehoord hebbende, voor zoo ver die name lijk gelegen zijn aan de Ommerschans en te Veenhuizenmet uitzondering alleen van ongeveer 900 bunders veen of heide. Voor het bedrag van hetgeen de Staat nu nog van die maat schappij te vórderen heeftzijn op al hare vaste goederen hypothecaire inschrijvingen genomen. Ook de roerende goe- deren te Veenhuizen en aan de Ommerschans aanwezig zijil het eigendom van den Staat geworden. ARNHEM den 11 julijIn de zitting der provinciale Staten van Gelderland is eergisteren ter tafel gebragt een adres van den aarts-priester van Gelderland bezwaren daar tegen inbrengende, dat door de onderwijzers in de gemengde scholenbij de behandeling der Biibelsche geschiedenis en Christelijke zedekundeleerstellig godsdienstig onderwijs wordt gegeven, hetwelkvolgens de leer der R. Katholijke kerk niet dan van het kerkelijk gezag mag uitgaan en ver zoekende dat de Staten maatregelen gelieven te nemen om zoodanig onderwijs van de gemengde scholen te weren. Op een voorstel van den voorzitter, ismet 58 tegen 5 stem men besloten dit stuk te verzeilden naar gedeputeerde Sta ten ten einde 11a verhoor van zoodanige autoriteiten als zij noodig zullen oordeelenvan hun onderzoek verslag te doen in eene volgende algemeene vergadering der Staten. Naar men verneemt, zijn dezer dagen ook bij andere pro vinciale Staten-vergaderingen dergelijke adressen ingediend geworden. Voor het provinciaal geregtshof van Gelderland is we derom eene regtszaak een dubbel huwelijk betreffende, aan hangig geweest; deze is dezelfde misdaad, waartegen nu bin nen korten tijd drie veroordeelingen gevallen zijn. Thans is eene infamerende straf uitgesproken tegen H. van Sunder welke in 1836 te Breda en in 1839 te Arnhem een huwe lijk had aangegaan. Een berigt uit deze stad meer uitvoerig de verwoesting door de dennenrups in eenige oorden der provincie Gelder land mededeelende, meldt onder anderen dat in 1725 door die soort van rupsen, in 14 dagen tijds, bijna 1000morgen bosch bij Neurenberg vernield werden. MIDDELBURG den 15 julij. Door Z. Exc. den minister van financiën is vrijdag 11. aan de^he.eren leden van de beide kamers der Staten-Generaal officieus toegezonden liet ontwerp van wet, houdende vaststelling van een nieuw tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer, vergezeld van de daarbij behoorende memorie van toelichtingzoodanig als hetzelvebij de opening van de naastvolgende zitting der Staten-Generaalaan Hun Edel Mogenden ter behandeling zal worden aangeboden. Men ineldt uit RotterdamMet leedwezen verneemt men, dat onze kundige en ijverige stadgenoot, de heer A. van Rijckevorsel Hz.gemeend heeft voor zijne herkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te moeten be danken weshalve de provinciale Staten van Zuid-Holland tot eene nieuwe keus zullen moeten overgaan." De provinciale Staten van Vriesland hebben, in hunne zitting van den 9 dezer, tot leden der Staten-Generaal be noemd, de heeren mr. N. van Heiomabij herkiezing, en mr. S. baron van Heemstra grietman van Oostdongeradeel in plaats van het aftredend lid mr. JV. B. Buma. Uit Maastricht schrijft men van den 10 dezer, dat de arrondissements-regtbank aldaar dien dag uitspraak gedaan heeft in de zaak van A. E. Quesneschrijver van het dag blad le Duché de Limbourgaangeklaagd van in gemeld ge schrift Zijne Exc. den heer gouverneur van Limburg te heb ben gelasterd. De beklaagde is aan het hem te laste gelegde feit schuldig verklaard en tot. dezelfde straf veroordeeld welke vroeger, bij het vonnis bij verstek tegen hem gewezen was uitgesproken, te weten: eene gevangenis van drie maan den, 500 boete en ontzetting der burgerlijke regten gedu rende den tijd van vijf jaren. De veroordeelde wilde zich van het tegen hem gewezen vonnis onmiddellijk in hooger beroep voorzienen zou zich in appel door mr. de pinto advokaat bij den hoogen raad der Nederlandenvoor het hof van Limburg laten verdedigen. Blijkens de Staats-Courant is in den aanvang van het jaar aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie de noodige magtiging afgezonden, 0111, zoodra het getal Rijks stoombooten in Indie dit zal gedoogen, en men met eenige zekerheid kan rekenen op de aankomst en het vertrek der Engelsche stoombooten te en van Singapore, het noodige te verrigten, om eenmaal in de maand ecne stoomboot naar die plaats te zenden, tot het brengen en afhalen van brieven; terwijl het uitzigt bestaat, dat nog in den loop van dit jaar het vereischte getal stoomschepen in Indie zal aanwezig zijn. De thans ontvangene Javasche couranten tot den 30 maart jl. behelzen het, vooral voor den handel belangrijke berigt, dat de betrekkingen met de eilanden van Balie en Lombok (eigenlijk Salaparang) geregeld zijn. Den i o dezer op den middag kwamen te Vlaardingeti de beide laatste haringjagersden 5 dezer uit de vloot naar huis afgezeild, te gelijker tijd aan, met vrij gunstige zeeberigten wegens de visscherij over het algemeen. (Vierde vervolg, j De Huishoudelijke Begrooting en de A'gcmcenc Provinciale Begrooting in cijfers uitgedrukt is voor ecne verkorte tne- dedeeling min geschiktde daarbij bijzonder belangstellen den verwijzen wij tot het verslag zelve. Gemeente-Financien. De financiële toestand der ste den en gemeenten isover het algemeen niet ruim waar-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1