MIDDELBÜEGSCHE COURANT. N°. 83. Donderdag W 18 44, II Julij. MM BESTUREN en ABMINISTRATÏEN. MEUWSTJJDIHGEH. Jranfevtjfe PROVINCIE ZEELAND. SSanbcgitebing. A A N BESTEDI N G. 3Duit9ClilAub. k s? o1- 23 v i 1 ia tis i3e!aic. De abonuements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden' en franco per Post 3. De abonnementen "worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentie'n behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes rebels 1 50 en vcor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. i ■iim-roiggMiSÜMU. Op Donderdag den 25 Julij des jaars 1844, des voormid dags een 11 urezalonder nadere approbatiedoor Pastoor cn Kerkmeesters van de R. K. Gemeente te Middelburgten ■overstaan van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland in de Bovenzaal van de Handel-So- .cieteitin den Langendelft, te Middelburg, worden aan besteed" Het sloopen van een dubbel Heerenltuisstaande in de lange Noordstraat, Wijk C. No. 25, te Middelburg, en het opbouwen van een nieuw KERKGEBOUW aldaar, met TOREN .en SACRISTIJEN, benevens het inrigten van een oud Gebouw tot eene KOSTERS- WONING, alles met inbegrip der vereischte Mate rialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek op hetwelk de bovengemelde aanbesteding zal plaats hebben zal boven en behalve aan het Lokaal van het Gouvernement der Provincie Zeeland, ter lezing liggen bij den Hoofd-Ingenieur en het Kerkbestuur voornoemd en voorts op alle zoodanige plaatsenalwaar gewoonlijk de bestekken van publieke werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaandoor den Opzigter van den Waterstaat J. Bourdrezen voorts nadere iuformatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur cn het Kerkbestuur yooruoevnd. Het gedrukte Bestek is h 1,50 te bekomen bij den Boekdrukker A. J. de Wildete Middelburg. binnenlandsche zaken toegekend is eergisteren ook in het voorgedaan en welke door de regtbanken zal moeten worden hoogerhuis ter sprake gekomenen door den graaf van Rad- I beslist. Een vadernamelijk die aangifte kwam doen van nor voorgesteld dat ook dit huis eene commissie van onder- de geboorte van zijn kind 'heeft geweigerd de «eboorte-acte J1 te onderteekenen, omdat dezelve in het Fransch was gesteld, zoek benoemen zou, hetwelk hij door de benoeming der com missie uit'het lagerhuis niet overtollig gemaakt achtte, naar dien dit nietzoo als dat der lords de getuigen onder eede hooren kon. De hertog van Wellington erkende de noodza kelijkheid van het onderzoekstemde in de vorming eener commissie, mits zij eene geheime wezen zou, toe, en gaf de namen der 7 leden daarvan opde meerderheid van welke tot de oppositie zou behooren. Het lagerhuis heeft eergisteren met eene groote meerder- Het KERKBESTUUR der Roomsch-Katholijke Gemeente te OUD-VOSSEMEER is voornemens op Maandag den 15 Julij, des voormiddags ten elf ure, ten overstaan van den Heer Ingenieur der Waterstaat, te THOLEN in de Her berg van de Wed. van Loenhoutin het openbaar aan te besteden Eenige verandering aan het DAK der Roomsch-Katho lijke Kerk te Oud-Vossemeer met leverancie der daar toe benoodigde Materialen. Het bestek ligt ter lezing bij de Wed. van Loenhoutzijn de nadere inlichtingen te bekomen zoo bij het Kerkbestuur als bij den Heer Ingenieur bovengenoemd. FRANKFORT den 5 julij. De gewone zitting van den Zwitserschen landdag is den 1 dezer met de gebruikelijke plegtigheden geopend. Uit Stockholm schrijft men, dat het eindelijk gelukt is een zekeren Erik Janssondie door het volk voor een pro feet werd gehouden en het overgehaald had godsdienstige ge schriften tot eene gezamenlijke waarde van 1000 thalcrs te verbranden te grijpen nadat men het huiswaarin hij gevlugt wasbestormd hadhetwelk zelfs niet zonder bloed vergieten afliep. Volgens de alhier uic Athene ontvangen berigten van den 15 junijhad men daar de sedert lang uit Petersburg verwachte depeches ontvangeninhoudende de officiële er kenning van den tegenwoordigen staat van zaken in Grieken land en de nieuwe constitutie aldaarvan wegen den Russi- scben keizer. Dien ten gevolge waren de diplomatieke be trekkingen tusschen Rusland en Griekenland weder aange knoopt en was daarvan door den tijdelijken vertegenwoordi ger van Rusland te Athene aan het corps diplomatique ken nis gegeven. Blijkens het verslag van den Russischcn minister voor de volksverlichting, over den staat van zijn ministerie gedu rende 1843 telden de 6 universiteiten toen te zamen 2966 .studenten. Buiten deze waren er in de elf Ieerdistricten 2153 hoogcremiddelbare en lagere scholen, met 172,885 leerlingen. Van deze elf Ieerdistricten bevat het schooldistrict Warschau de meeste scholen en scholieren Siberie daaren tegen nog altijd de minste, namelijk slechts 28 scholen met 1180 leerlingen. De partikuliere scholen bedroegen in het geheele rijk 562. Van deze werden er 80 in 1843 nieuw opgerigt. In den lnatsten tijd had de ministerop last des keizerszich bijzonder toegelegd op de verbetering van het onderrigt voor vrouwen, en waren in de twee laatste jaren 8 modelscholen opgerigt. LONDEN een 6 julij. De gewoonte otn aan het alge meen postkantoor brieven te openen ten gevolge van het regt daartoe bij eene wet aan den secretaris van Staat voor zeggende dat hij een Vlaming was, geen Fransch verstond, en de acte dus in het Vlaamsch wilde geschreven hebben. De officier van den burgelijken stand weigerde dit echter aangezien de formulieren in het Fransch gesteld waren. De vader heeft den officier doen dagvaarden, en hem voor de gevolgen der niet aangifte verantwoordelijk gesteld, liet ste delijk bestuur heeft in de weigering van den officier blijven volharden zoodat thans de zaak door dc regtbank zal moe heid besloten tot de behandeling in comité van het ontwerp j ten worden beslist tot verbetering der armwet. J De beroemde tooneelspeelster Rachel is in deze hoofd- Eergisteren is bij het huis der lords, als hof van ap- j stad aangekomen, pél, de behandeling van het beroep op het vonnis der regt-j fftchstrl bank te Dublin, in zake van CCConnell en diens medever-MTnnm pttti r t M 1 oordeelden, aangevangen. De advokaten die 10 in getal MIDDELBURG den 10 juhj. Den 4 dezer is te Leem zijn, met den heer Th. Wilde aan het hoofd, willen bèwij- CerSte tent00ns£elllnS van voorwerpen van kuus zendat het vonnis in niet minder dan 34 punten op verkeer de gronden geveld is. Door den prokureur-gerteraal en den soliciteur-generaal zullen deze pleitbezorgers wederlegd wor den. Opdat men de zaak niet noodeloos moge rekken, heeft de lord-kanselier, reeds bij den aanvang, de wederzijdsehe partijen verwittigd dat alles binnen 4 dagen diende af te loopenwaarop de advokaat Wilde geantwoord heeftdat van zijne zijde alles zou worden aangewend 0111 aan deze begeer-' te te beantwoorden. Gedurende de met 5 dezer geëindigde drie maanden hebben de openbare inkomsten des rijks 176,299 p. st. min der dan in hetzelfde trimester van het vorige jaar, maar over het geheele jaar 2,440,336 p. st. meer opgebragt, het welk inzonderheid aan de meerdere opbrengst der in-en uit gaande regten, accijnsen zegelregten en posterijen is toe te schrijven, PARIJS den 6 julij. De kamer van afgevaardigden heeft het budget van oorlog aangenomen. Bij deze gelegenheid is het ministerie uitgenoodigd geweest om opheldering te ge ven omtrent deszelfs oogmerken ten opzigte van Marocco. De heer Guizot heeft daarop te kennen gegeven dat aange zien de voornaamste grief van. Frankrijk bestond in het ver blijf van Abd-el-Kader op het grondgebied van Marocco het eenige doel hetwelk men zich voorgesteld had bestond in het verkrijgen van diens uitdrijvingten einde hij bij de Marrocceze.n niet meer de versterkingen en hulpmiddelen zou vinden om den oorlog in Algeria voort te zetten. Men beeft berigten uit de stad Algiers tot den 30 ju nij. Zjj bevestigen wat men reeds van de vermeestering der stad Ouschda op het Maroccaansche grondgebied, door den maarschalk Bugeoud wist. Hij heeft zich zonder slag of stoot van die plaats meester gemaakt, welke gebleken is van meer belang te zijn, dan men dacht, hebbende men bevonden dat zij 7 a 8000 zielen telt. Na zich aldaar een paar dagen opgehouden te hebben, en aan de bewoners van Tlemcen die door den invloed van Abd-el-Kader te-Ouschda werden opgehoudengelegenheid te hebben geschonkenom naar hunne haardsteden terug te keerenheeft de maarschalk zich met zijne krijgsmagt naar het nieuwe punt gewenddat de Frauschen thans aan de zeekust, op de grenzen van Maroc co, hebben bezet. Men noemt die plïiats thans Djema-el- Rahzawat. Zij is zoodanig gelegendat zij als de haven van Tlemcen kan worden aangemerkt, doch die haven is, gelijk verre de meeste in Algerianiet zeer veilig. In dc haven van Oranwaar de prins van Joinville zich sedert den 28 junij bevindt, worden de oorlogschepen ver zameld, die voor eenen togt op de kusten vun Marocco be stemd zijn. I11 de stad Algiers heeft den 26 junij een hevige brand gewoed, die in den gaarkeuken van een Jood is ontstaan, maar spoedig tot houten .gebouwen is overgeslagen, waarin benoodigdheden van het Fransche leger werden bewaard. Slechts een gedeelte dezer krijgsbehoeften is bewaard geble ven. Men begroot de schade op 600,000 fr. Ook de wo ning van den bisschop van Algiers heeft groot gevaar geloo- pencn deze geestelijke heeft persoonlijk zich bij de pogin gen tot het bedwingen van den brand zeer loffelijk gekweten. In het Madridsche regeringsblad van den 30 junij is een besluit der koningin openbaar gemaakt, waarbij bepaald wordtdat al de schuldendie thans ten laste van de rege ring loopenten gevolge van gedane voorschottenverevend zullen worden door de afgifte van 3 pets. schuldbrieven, die daarbij tegen den koers van 35 pet. zuilen worden be rekend. In den aanhef van dit besluit wordt gezegd dat tot geheele regeling van het fiuancie-wczeii vereischt wordt, dat vooraf de rijks-inkomsten en de opbrengst der belastin gen ontheven worden van alle daarop thans klevende ver- j banden en vcrpügtingen. mg van voorwerpen van kuust en nijverheid, door Friezen vervaardigd, geopend. Blijkens den catalogus hebben niet minder dan 250 ingezetenen der provincie een aantal van 700 voorwerpen ingezonden en on der dezen stukken van groote waarde en zeldzame schoonheid. Eij koninklijk besluit van den 1 dezer zijn bij het mi nisterie van financiën bevorderd en aangesteldtot referen darissen de heeren mr. J. F. J. B. Tielemans en 1). van Hoytema tot dusverre hoofd-commiezen tot commiesdc heer G. Roodcnburg tot dusverre adjunct-commies en tot adjunct-commiezen de heeren W. G. Denick PatijnL. A. van den Ende W. C. de Waal, J. C. Leich en C. A. J. van Dam tot dusverre geëmployeerden. Z. M. heeft den Frauschen generaal Paixhanswiens stelsel van artillerie al meer en meer verspreid wordt, cn ook hier te lande voor de marine, de vestingen en de kus ten aangenomen istot ridder der orde van den Nederland icheti Leeuw verheven. De Stenden van Luxemburg hebben, in het aan den Koning-Groothertog gerigt adres, hunne gevoelens van liefde en gehechtheid jegens Z. M. hernieuwd en voorts Zr. Ms. aandacht en zorg ingeroepen nopens onderscheiden punten van gewigtvoor het groot-hertogdom. Zij hebben verschillende wetten opgenoemd, weilte nog voor het goede beheer nood zakelijk zijn voorts den Koning gebeden het lot te verze keren van een groot aantal jonge Luxemburgers wier toe komst door de naauwere grenslinien van het land zeer bepaald is, door uitsluitend aan hen de posten en bedieningen in Je verschillende administratien te begeven, en eindelijk gevraagd dat de juiste grenslinie tusschen het geestelijk en het wereld lijk gezag afgebakend, en het lot der geestelijkheid verze kerd mogt worden. Naar men verneemt, zal in den Helder gestationueerd worden Zr. Ms. stoomschip Cyct.oop, gekommandeerd door den kapt.-luit. ,7. F. A. Coertseu. Den 1 dezer is, op het oostelijk punt van het Good- winsand eene nieuwe baak opgerigt, zijnde eene ijzeren ko lom van 45 voeten hoogte, rood geschilderd en gevelgeiijk op een grooten afstand zigtbaar. Uit Deventer schrijft men van den 29 junij: Gisteren heeft de wedren door de leden van de socië teit der Valkenjagt, overeenkomstig het deswege bekend ge maakte programma, plaats gehad. Men had ditmaal de heide achter Iloog-Soeren daartoe ver kozen en aldaar eene baan doen gereed maken ter len te i van eene mijl. IIII. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Alexanderde hertog van Leeds de graaf van Lyndendc baron van Westreenende baron de Ktiyf'en de heeren J\[ew- come en Crawjvrd waren de deelgenooten in dezen edelen wedstrijd waarin de fraaije hartsvanger dien Z. K. II. de Prins van Oranje voor den overwinnaar bestemd had aan den heer Newcbme ten deei viel. Nogtans gaven al de aan zienlijke ruiters bij herhaling blijken van hunne bedrevenheid, dewelke vooral bewonderd werd toen de rijbaan op vier verschillende plaatsen door hekwerk was afgeslotenhet welk moest worden overgesprongen. Ook aan de ingezetenen tot op 2 uren afstands van het Loo woonachtig, was de gelegenheid verschaft, om van hunne geoefendheid in het paardrijden te doen blijken. De drie uitgeloofde premien zijn behaald door B. Kamphorst van het Loof 4.0H. Steenbergen van Vaasseu ƒ15, cn B. van den Broeck van Apeldoorn f 5. II. K. II. de Prinses van Oranje, benevens de beide jeug dige Prinsen en aanzienlijk gevolg, woonden dezen wedren bij. In de pauze gebruikten de Vorstelijke personaadjes en aanzienlijke gasten, in eene daartoe opzettelijk opgerigte teut een dejeuner dinatoirhetwelk daar ter plaatse'in eene veldkeuken was gereed gemaakt. Eene ontelbare menigte toeschouwers, zoowel van hier als van omliggende plaatsen, was zaraengevlocid om getuige te zijn van dit echt nationaal Vermaak dor doorluchtige personen welke door ha ver- BRUSSE1 tie spreiuen deg programma's genoegzaam hadden doen buiken jSSLL den 7 -tilij. Veel ophef mankt hier eene qrres- j dat de tegenwoordigheid de- mr.ezetciicn hun r.;ui Uke zich deze weck bij den burger lijken stand heelt 1 de zijn. Ondanks liet ::iu wec.er Keerde een icoer

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1