MIDDELBURGSCUE C O R A IV T. IV°. ,82. Dingsdag 1844. 9 Julij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. JVanïu-ijk fJublicatic. DIRECTE BELASTINGEN. AANBESTEDING. (Bvunt-Bvittanjc. Bdgie. ilcbcrlanfecu. Verslag- van de Gedeputeerde Staten der Provincie Zeeland. De abonuements-prijs dezer Courant is 2,75 yoor drie maandenen franco per Post f 3. De abonuementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel, jaars. 'De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst liebbén. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitsondering Tan Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen;, -dat bij Hun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ont,- -vanger 'der Directe Belastingen ter invordering verzonden liet Primitief Kohier No. 2 van de Personele Belasting Dienstjaar i8J-i Wijken G L, met 'uitnoodiging aan een iegelijk, wien zulks aangaat, om, na bekomene ken nisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door, hem verschuldigde te kwijten; onder herinnering tevens, dat de bezwarenwelke dienaangaande mogten bestaanbinnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragenzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 Julij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. Het KERKBESTUUR der Roomsch-Katholijke Gemeente te OUD-VOSSEMEER is voornemens op Maandag den 15 Julij, des voormiddags ten eJf ure, ten overstaan van den Heer Ingenieur der Waterstaat, te THOLEN in de Her berg van de Wed. van Loenhontin het openbaar aan te besteden Eemge verandering aan het DAK der Roomsch-Katho lijke Kerk te Oud-Vossemeermet leverancie der daar toe benoodjgde Materialen. H?t bestek ligt ter lezing bij de Wed. van Loenhoutzijn- 4e nadere inlichtingen te bekomen zoo bij het Kerkbestuur als bij den Heer Ingenieur bovengenoemd. LONDEN den .3 julij. In het huis hunner lordschappen heeft gisteren avondop de voordragt van den graaf van Dal/iausie, de derde lezing van de ministeriele sniker-bill plaats gehad waarna deze bili ook in weerwil van den ■hevigen tegenstand van lord Monteagieonverwijld, zon der eenige wijziging doorgegaan is. Dienzelfden avond is in het huis der gemeenten nogmaals ■door den heer T. Duncombe de bekende brieven-openings- questie ter tafel gehragten is dien ten gevolge ten slotte met de goedkeuring van de gezamenlijke leden van dit huis, door sk J. Graham eene commissie van negen parlements leden voorgedragen, aan wier onderzoek en uitspraak het ge drag door genoemden minister in deze Zaak gehoudenthans uitsluitend onderworpenzijn zal. Men feoiidt zich, thans bezig met den openbaren ver koop der bibliotheek van wijlen den hertog van Sussex. Som mige oude en zeldzame exemplaren van bijbels en andere godsdienstige werken hebben hooge prijzen opgebragt. On der anderen beeft een Hebreeuwsehe bijbel in 1452 te Na pels gedrukt, 135 p. st. gegolden. ie Bolton heelt, eenige dagen geleden, een verschrik kelijk ongeluk plaats gehad. In de fabrijk van den heer Brookcs aldaar is, namelijk, terwijl het werk in vollen gang wasde stoomketel van eene der machines plotseling ge barsten met zooveel geweld dat het dak en het grootste ge deelte der muren uit eikander gerukt en ingestort is. Des avonds waren de lijken van 10 werklieden gevonden, doch, naardien ongeveer 100 hunner in die fabrijk arbeiden, en nog niemand zich had opgedaan die de ramp was ontkomen vreesde men dat nog zeer vele slagtolfers onder de puinen begraveu lagen. Men schrijft uit Lissabon dat te Oporto zeker deser teur gearresteerd en gevangen gezet isdie gedurende twee maanden in zijne levensbehoeften voorzien had, door zich, in de provinciën Minho en Beira van plaats tot plaats voor dom Miguel uit tc geven eereposten en titels weg te schen ken en zich in vergelding daarvoor door de bedrogen in woners rijkelijk doen onthalen. In den oogenblik toen hij ontdekt en gearresteerd is was hij juist bezig, ten huize van een welgesteld ingezetenen te Lanhose met al de versier selen van een groot aantal ridderorden bedekt, eene levée te houden en een aantal personen tot den handkus toe tc laten. Ofschoon het bedrog van dezen fortuinzoeker op zich zelf niets bcteekentheeft de zaak daardoor benig belang, dat zij bewijst hoe talrijken aanhang dom Miguel nog in Portugal vinden zon bijaldien hij zelf zich werkelijk aldaar vertoonde. PARIJS den 3 julij. In de zitting van de kamer van af gevaardigden is heden het ontwerp van wet betrekkelijk den spoorweg van Parijs naar Straatsburg met 191 tegen 62 stem men aangenomen, en daarmede de reeks van voordragten betreffende de spoorwegen afgehandeld. Hedeu is uitspraak gedaan in het criminele regtsgeding 't welk de aandacht zoo zeer heeft opgewekt. De jonge Donoh Cadotop wien zware vermoedens rusten, dat hij uit gouddorst zekeren Rousselet had uitgelokt om zijnen vader ora het leven te brengen is ontslagendoch laatstgemelde is aan dezen moord schuldig verkiaard en tot altijddurenden dwang arbeid veroordeeld. In Turin heeft eene gebeurtenis plaats gehad, welke getuigt van den aivermogenden invloed der geestelijkheid op het bewind in de Sardinische Staten. Bij gelegenheid van een vuurwerk is de dochter van den heer Heldewierden voormaligeu Nederlandscben gezant aan het hof van Turin op eens verdwenen en later is het gebleken dat zij tegqn den wil van haren vader, doch geholpen door den aartsbis schop zich in een geestelijk gesticht had begeven ten ein de in hetzelve tot de R. K. godsdienst over te gaan, en na derhand eene echtverbindtenis te sluitendie haren vader ai- mede ongeraden was voorgekomen. De Nederlandsche mi nister steunende op de voorregtenaan zijne betrekking- verbonden heeft zich naar het klooster van St. Croce be geven en de minderjarige dochter teruggevorderd. Hij heeft haar gesproken, doch op hare verklaring, dat zij zich vrij - willig in dat gesticht bevond heeft de aartsbisschop gewei gerd haar te laten volgen. De vader heeft zichmet den cegenwoordigen gezant, den graaf van Liedekerkeen onder steund door de Pruissische, Engelseheen zeifszoo men verzekert, Oostenrijksche gezanten, tot de Sardinische re gering gewend ten einde langs dien wegde uitlevering- van het nvjnderjarige kind te bewerken doch de regering heeft geantwoord, geene bevoegdheid daartoe te hebben weshalve de vader genoodzaakt is geweest de stad Turin zonder zijne dochter, te verlaten. [Latere berigten mel den, dat de heer Heldewier te Parijs is aangekomen Als een -tweede blijk van dien invloed wordt gemeld dat er, tot gerief van den handel, eene verordening is uitge vaardigd waarbij eene dagelijksche uitgifte der brieven van den post is bevolen geworden doch dat men op het be klag van den aartsbisschop, dadelijk daarop is teruggekomen en dat de uitgifte der brieven op zon-en feestdagen gestreng is verboden. Te Madrid hebben vele arrestatien plaats gegrepen ten gevolge eener groote zamenzwering.; welke ontdekt is. Onder de gevangen gemaakten bevindt zich de beruehte Ca- jetano Carderodie zich in 1834 onder het ministerie Mar- tinez de la Rose aan het hoofd van een opstand heeft geplaatst. BRUSSEL den 4 julij. De koning is van Gend terug, en vertrekt dingsdag naar Parijs. De volksfeesten te Gend zijn in de daad luisterrijk geweest. De koning heeft ge tracht zich aangenaam te maken bij de Vlamingen en heeft onder anderen bij het leggen van -den eersten steen van het entrepot, bemerkende, dat de vergulde truffel een Fransch opschrift had gezegd dat liet voegzamer ware geweestdit opschrift in de landstaal te vervaardigen De berigten ten aanzien van de ontvangst des konings in de hoofdstad van Oost-Vlaanderen zijn zeer verschillende. Onpartijdigen ko men daarin overeen dat zij van de zijde der meergegoede klasse zeer koel is geweest. Verscheidene fabrijkanten heb ben verzocht van een bezoek des konings verschoond te zijn, uit hoofde van den kwijnenden staat hunner zaken. Met de vlasspinnerij gaat het nog naar wenschmaar de koning heeft zelf zijne vrees te kennen gegevendat zich welligt te dien aanzien, van de zijde van Frankrijk, nieuwe belemme- ringen zullen opdoen. MIDDELBURG den 8 julij. Gisteren isdoor den bree- den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, tot predi kant bij dezelve beroepen, de wel-eerw. zeer gel. heer Hamoud Marinus Suouck Hurgronjeth. dr. en predikant te Vere. Uit Vlissingen den 6 wordt gemeld: In den namiddag van den 3 dezer had een zoontje van den heer J.deGroof, scheepsreeder en Belgisch consul hier ter stede het onge luk van den kant nabij dc Beursbrug in het water te storten begon reeds tc zinken en verkeerde alzoo in levensgevaar naauweljjks werd zulks bemerkt-door den heer Lodewijk Hamilton of Si'Ivertonhi11, Nederlandsche rivierloods alhier, (welke zich juist daar in de nabijheid bevond) of dezen sprong zonder te aarzelen van den kant in de diepte, en stelde alle zijne inspanningen te werk om het zinkende kind te redden 'welke menschlieyende -en gevaarvolle daad met dat gewenscht gevolg werd bekrooyd dat hij het geluk had den knaap tc bereiken, hem aan de diepte te'ontrukken be houden aan wal te brengen en aan de bedrukte ouders terug te geven. Eer en dank zij den edelen redderwelke reeds meermalen blijken van zijn menschlievend karakter omtrent zijne in levensgevaar verkeerende natuurgenooten heelt ge geven i" Door de Staten der volgende provinciën zijn benoemd tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Noord-Brabandde aftredende leden de heeren mrs. J. A. Mutsaers en J. L. A. Luybenen in plaats van het aftre dend lid den heer A. J. Ingenhouszde heer mr. L. D. Storm griffier der arrondissements-regtbank te Breda. Gelderland: herkozen de lieert. IV. van Dam van ïsselt en in plaats van jhr. mr. IV. L. F. C. van Rapparddie verzocht had bij de te doene keuze buiten aanmerking te mo gen blijven, de heer mr. .7. M. de Kempenaer. Zuid-Hollandherkozen jhr. A. van Rijckevorsel Hz. en de heer mr. P. C. Schooneveld. Noord-Hollandherkozen de heer mr. J. J. Uytwerf Sterling, jhr. mr. II. Backerjhr. mr. P. van Akerlaken en de heer mr. H. A. van Bleisvxijkterwijl in plaats van jhr. mr. A. War indie verzocht had buiten aanmerking te blijven is verkozen de heer mr. J. S. van Naamen, lid bij de arrondissement-regtbank te Amsterdam. Utrechtherkozen de heer IV. R. baron van Heeckeren van Brandsenburg. Overijsselherkozen de heer J. H. graaf van Rechteren tot Appelterti. Groningen herkozen de heer mr. H. J. H. Modderman. Drenthe: herkozen de heer mr. G. Kniphorst. Limburg: de heer P. II. Strens, ter vervanging van den heer Petit. Bij besluit van den 2 dezerheeft Z. M. jhr. mr. J. van Iddekinge, agent van het ministerie van financien te Am sterdam, benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst. Den 2Ó junij 11. is aan de Leydsche hoogescliool in de medicijnen gepromoveerdde heer A. E. Cortvriendt van IJzendijke na de verdediging zijner dissertatie continens Quaestionés duas Zr. Ms. stoomschip Merapie gevoerd door den kapt.- luit. IV. T. Baarsden 27 junij uit Hellevoetsluis naar Ba tavia vertrokken is den 29 te Falmouth binnengeloopeu. De eerste haringjager is den 4 's namiddags te Vlaardin- gen aangekomen, en heeft 39 ton haring aangebragtdie te gen 700 per ton verkocht zijn. Gedurende de maand junij zijn over den Zuid-Hol- landschen spoorweg vervoerd geworden 61,594 reizigers; de opbrengst van reizigers en goederen was ƒ59,190,57!. Men meldt uit Arnhem van den 3 dezer Dezer dagen heeft zich eene zware ramp in sommige dennenbosschen beginnen te vertoonen eene ramp, welke de eigenaars dier bosschen met groote schadezelfs met de ge- heele vernieling hunner boomenbedreigt. Het is namelijk de gezellige dennenrups Phal, Noct. Piniperdaj welke men eensklaps in eene verbazend groote menigte in eenige bos schen, en wel het eerstin een bosch onder Roozendaal ont waard heeft, dóch te laat om hare vernielzucht tegen te gaan daar zij reeds de meeste dennenboomende overigen laten zij ongedeerd van al hun groen beroofd hebben waardoor zij ontwijfelbaar moeten sterven, dewijl zij, hunne sappen niet kunnende verspreiden, daarin stikken. Deze rups ver toonde zich dit jaar, uit hoofde van het koude weder, eerst half junijis groen van kleur doch niet grooten' spint zich in het laatst van augustus in, om tot haren veranderings- staat over te gaan. Hoezeer men haren overtogt tot de om liggende bosschen heeft pogen te beletten, door 0111 het aan gestoken bosch eene grup van 94 duim diep en 1 el 25 duim breed te graven en wel in eeue binnenwaar'dsche rigting aan de zijde van het bedreigde bosch is het gebleken dat dit weinig helptzoodat de schadewelke deze rupsen nog kunnen aanrigten, onberekenbaar is." Gezondheids-toestand vervolg De, voigens het door ons aan UEd. Groot Aehtb. ge daan verslagin het vorige jaar te Arnemuiden ontstane ziekte welke meestal van eenen rhumatischen gastrischen aard was, en toen minder bekommering had gebaard, heeft later een meer ernstig aanzien bekomen en werd door de geneeskundigen voor eene Typlius bilioso-nervosusgehouden. Deze ziekteonder de vele behoeftigen der gemeente die het aan alles ontbrak, met rasse schreden voortgaande, en dreigende tot de naburige gemeenten over te slaan kon op de gevolgen bedacht onze bemoeijiug daarmede niet achterblijven. Wij hebben ons dan beijverd om met dc provinciale com missie van geneeskundig onderzoek.en toevoor/.igr mitsga ders met het plaatselijk bestuurdc noodigc voorzieningen

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1