MIDDELBURGSCUE COURANT. IV". 78. Zalurilag 1844. 29 Juuij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Publicatie. DIRECTE BBLA.STLVGEN. GUubimbigtttg. Ülcbcclaubecltc ióattbcl-iRaatschappij. Ülcbcvlaubschc ^aubel-itlaatschappij. SJiiiiöcalanb. JVa ttïmjk ;£lcbevlanbcit. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat bij Hun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ont vanger der Directe Belastingen ter invordering verzonden het Primitief Kohier No. I van de Personele Belasting Dienstjaar i8|5, met uitnoodiging aan een iegelijk, wieu zulks aangaatomna bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het doorhem verschuldigde te kwij ten onder herinnering tevensdat de bezwarenwelke dienaangaande mogten bestaan binnen drie maanden na he den behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragenzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 Junij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare J. W. van SONSBEECK L. S. Lid van den Raad. De BURGEMEESTER van DOMBURG maakt bij deze bekend datingevolge overleg met de Commissie der Bad- Inrigting alhier de opening der ZEEBADEN zal plaats hebben op Maandag den 1 J111 ij aanstaande terwijl tot het nemen van Binnen-Baden in het Bad-Paveljoen reeds dage lijks gelegenheid is doch de aankondigingbetrekkelijk het afrijden van een Rijtuig van Middelburg naar Domburg bij II. J. Hendrikse, in de Courant van Ditigsdag den 25 Juuij jl. No. 76 moet voorloopig beschouwd worden niet te zijn geplaatst. Domburg, 28 Junij 1844. De Burgemeester A. van der. MEULE. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen, in de Provincie Zeelandte Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden: Vooreerst: Dat de zoodanigen, die verlangen met den eerst- volgenden Cursus, in de maand Augustus 1844, als Leer lingen bij gezegde School te worden ingeschreven zich in Persoon of met vrachtvrije brieven van henz'elvenof van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te melden bij den Secretaris der Commissieen aan denzelven zullen behooren over te leggen of te doen toekomen een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woon plaats a'.s wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtwijzingen zullen worden gegeven. Ten tweede Dat de aanvang der Lessen van den eerstvol- genden Cursus zal plaats hebben op Woensdag den 7 Augus tus 1844, na dat op Dingsdag den 6 Augustus, des middags ten twaalf ure, in het gewoon Lokaal der School, zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingenbij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En, ten derde, dat, onder goedkeuring der Commissie, bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren, en van den Heer Docent in de Latijnsche Taal, is vastgesteld, dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren, als omschreven zijn in de Aankondiging, welke aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aan geplakt. Middelburg, den 24 Junij 1844. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTE RD/i Mop Donderdag den 11 Ju lij 1844, 18,905 Kranj. en Kanass. Java SUIKER, ligg. tz Amsterdam. 13,027 Dito DITO Rotterdam 2,338 Dito DITO Dordrecht. SU 49 Dito DITO J 100 Kisten DITO I" Middelburg. Waarvan de Notitien met de Veil-conditiën in tijds zul len worden uitgegeven. Amsterdam, den 8 Junij 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fuug. Secretaris. De DIRECTIE maakt ingevolge het 94ste der Artikelen van overeenkomst beltend, dat door den Raadin deszelfs zitting van heden in overeenstemming met de bepalingen van het 92ste en 9de der evengenoemde Artikelen is be sloten tot de uitkeering van een Dividend over het boekjaar ^43 ten bedrage van twintig Gulden over elk Aandeel groot 1000, staande op naam; en verwittigt dientenge volge de Houders van Aandeelen op naamdat, overeen komstig den inhoud der bij die Aandeelen afgegevene nieuwe Dividend-bewijzentot de betaling tegen intrekking van het negende derzelve, zal worden gevaceerd bij de Nederland se,'ie Bank te Amsterdamen wel te beginnen met den 1 Augustus 1844. Amsterdam, 22 Junij 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekend, dat door haar zal xVorden gevaceerd tot uitbetaliug der Interessen over de eerste helft van het jaar 1844, ge durende de maand Julij 1844, op de gewone plaats en uur, en zulks tegen aanteekening op de Inlegboekjes. Wordende bij deze de Deelhebbers herinnerd, dat deze uithaiing van Intrest niet verpligtend iszullende de niet afgehaalde renten, eerst 11a afloop dier maand, als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 28 Junij 1844. IIUBERTUS REKKER, Secretaris. FRANKFORT den 24 junij. Hoewel de rust in den Ker kdijken Staat sedert eenigen tijd niet meer openlijk verstoord wordt, schijnt de regering echter nog ver van onbezorgd te wezen, en worden vele maatregelen van voorzorg genomen, terwijl de arrestatien en veroordeelingen onafgebroken voort duren. Deze laatsten bestaan meestal in verbeurdverklaring van goederen en verwijzing naar de galeijen. Ook ih Na pels en Sicilië duren de woelingen, uit de zucht naar een constitutionelen regeringsvorm ontsproten voort. Terwijl de berigten uit Konstantinopel van den 5 de zer, den staat van zaken in Albanië als bijzonder gunstig voor de Porte deden voorkomen leest men thans in de Augsburger Allgemeine Zeituug het volgende berigt uit die hoofdstadhetwelk met de eerstgemelden in geenen deele strookt De Porte tracht door het openbaar maken van blijkbaar valsche berigten nog altijd den waren staat van zaken in Albanië te verbergen gelijk zij dit van den aanvang af ge daan heeft. Zeker is het, dat eene afdeeling Turkschc troe pen na in de haven van Durazzo ontscheept te zijn door de Albaniers overrompeld is en 300 doodeu verloren heeft. De Albaniers houden nog altijd de meeste bergpassen bezet. Hun aantal is zeer aanzienlijk, en in moed en krijgsbedre- venheid overtreffen zij verre weg de Turksche troepen. Het voordeel, hetwelk dezen door hunne betere krijgstucht zou den hebben wordt ruimschoots opgewogen door de onbe kwaamheid hunner aanvoerders. Daarbij heeft het Turksche leger gebrek aan ligte artillerie terwijl het zware geschut in die streken onbruikbaar is." HAMBURG den 21 junij. liet geheel vergaan van het Hamburger stoomschip Manchester is thans als eene zeker heid aangenomen. Ook heeft reeds de directie der Hansea- tische stoomseheepvaart-maatschappij in de pVochentl. Nac/t- richien van heden eene oproeping tot onderstand van 12 we duwen en 30 kinderen uitgevaardigd die door dit ongeluk van hunne verzorgers beroofd zijn. De bemanning van het schip bestond uit 22 personen. KLEEF den 22 junij. Gisteren wertl, na een driedaagsch regtsgeding voor het hof van assises alhier, de bakker Pieter Jacobs uit Marienbaum wegens vergiftiging zijner vrouw, ter dood veroordeeld. Het was eene merkwaardige strafregts- zaak, die door de bijzondere omstandigheden, welke haar begeleidden, te meer de publieke belangstelling boeide. Het slagtoffer van den moordenaar was eene <>4jarige weduwe, welke hijzelf eerst 32 jaren oud, omstreeks het midden van verleden jaar had gehuwd met oogmerk gelijk thans aan den dag ligt, zich spoedig wederom van haar te ontslaan, opdat hij hoe eerder hoe beter, erfgenaam van haar vermo gen konde worden. Arsenicum, dat hij haar in brandewijn had ingegevenis daartoe het geschikte middel geweest. PARIJS den 24 junij. De hertog van Bordeaux heeft alle Europesche hoven kennis gegeven van het overlijden des hertogs van Angoulême en met die kennisgeving klagten over de onwettige opvolging verbonden. Mij voegt hierbij, dat hij niets zal uitrigten hetwelk den beerschenden vrede zou kun nen verstoren. De hertog van Angoulême heeft bij uitersten wil bepaald dat zijne weduwe het vruchtgebruik zijner goe deren genietenen dat de hertog van Bordeaux twee derden en diens zuster een derde zijner bezittingen erlangen zal. De regering heeft de volgende telegrafische depeche van den gouverneur-generaal van Algerie aan den minister van oorlog openbaargemaakt, betekkelijk eene nieuwe ont moeting tusschsn de Fransche en Maroccaansche troepen gedateerd Toulon den 23 junij ten 8 ure des morgens Lal!». Magania den 16 Junij. Gisteren te midden van eene conferentie met den aan- I voerder van het Maroccaansche- legerhebben zijne troepen 1 ten getale van 5000 ruiters, op ons gevuurd, en eenen of. ficier benevens twee soldaten gewond, zonder dat van on zen kant op dezen aanval geantwoord is. De conferentie is afgebroken, en de generaals Lamoricière en Bedeau zijn door de Maroccaansche troepen aangetast geworden. Een oogenblik daarna ben ik aangekomen, heb den vij and aangetast en hem een verlies van 3 of 400 dooden toe- gebragtdie in onze magt zijn gebleven. Ik heb hem voorts een aantal paarden en 3 of 400 geweren afgenomen. Nim mer was eene tuchtiging beter verdiend. Wij hebben 6 doo den en een 2otal gekwetsten gehad." Volgens berigt uit Toulon van den 21 dezer, was Z. K. H. de prins van Joinville dien morgen aldaar aange komen. Dezelve had zich terstond aan boord van het linie schip le Suffren begevenhetwelk zijne vlag voert. De troepen die aan de expeditie naar Marocco moesten deelne men zouden den eigen avond ingescheept worden eii men dacht dat het smaldeel bij gunstigen wind den 22 in zee zou steken. s GRAVENHAGE den 26 junij. In eene vereenigde zitting op heden van de beide Kamers der Staten-Generaal is, door Zijne Exc. den minister van binnenlandsche zaken namens Z. M. den Koning de gewone zitting der Staten- Generaal over 18431844 gesloten, met de volgende aan spraak Edel Mogende Heeren De zitting, die thans eindigt, levert een gelukkig keer punt in de financiële aangelegenheden des Rijks. De gevol gen der drukkende gebeurtenissen van de laatste jaren deden dé toekomst, uit het geldelijk oogpunt, met steeds toenemen de bezorgdheid te gemoet zien. Door overeenstemming tus- schen de Regering en U Ed. Mog., tot het beramen van redmiddelen en door de voorbeeldige medewerking der natie bij derzei ver uitvoering, is een helder en heilrijk vooruitzigt voor het Vaderland geopend. De jongst aangenomen begrootingende besparingen op de beschikbaar gestelde gelden van het laatst verloopen jaar, het opheffen van een aanzienlijk lal bijzondere Rijks fondsen zijn zoo vele bewijzen dat de Regering zich beijvert om onder de zorg voor den geregelden loop van zaken 's Lands blijvende belangen op eene afdoende wijze voor te staan. Intusschen heeft de regeling der financiële aangelegenhe den zoo veel tijd gevorderd dat men met uitzondering van eenige speciale wets-ontwerpendie veelal U Ed. Mogs. goedkeuring wegdroegengeene andere belangrijke onder werpen van wetgeving ter tafel kon brengen. Gewigtige werkzaamheden wachten dan ookUEd.Mog. in de eerstvolgende zittingen daaronder de ontwerpen van wet die een uitvloeisel zijn van art. 6 der grondwet, en de tarieven op den in- uit- en doorvoer. Indien de geest blijft heerschen om door eensgezind streven krachtdadig 's Lands belangen te bevorderen dan mogen wij vertrouwen dat onze pogingen met den besten zegen zullen achtervolgd worden. In naam des Konings verklaar ik deze gewone zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten." De Eerste Kamer der Staten-Generaal had in hare zitting van gisteren, aangenomen: 1. het ontwerp van wet tot aflossing of verwisseling van nationale schuld 2. dat tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot in 1S43 en 3. dat tot nadere vaststelling van het bedrag van het ze- ge'.regt op de certificaten van nationale schuld. Naar men verneemt is thans bij den Raad van State in behandeling het tarief voor de notarissen hetwelk alzoo spoedig in werking zal kunnen komen. Hierdoor zal in eene iang gevoelde behoefte worden voorzienen tevens meer eenheid in de berekening van het honorarium der no tarissen worden gebragt. ROTTERDAM den 26 junij. Uit het bevorens medege deelde zestal van predikanten is heden door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier het volgend drietal geformeerd: dd. .7. J. van Oosterzee, theoi. doet., te Alkmaar; D. Pijzei, te Dordrecht, cn ,7. E. de Voogdte Nijmegen. MIDDELBURG den 28 junij. Bij besluit van den 1 8 de zer is door Z. M. tot burgemeester der gemeente Biervliet benoemd de heer C. G. van Alter.asecretaris aldaar, uit welke laatste betrekking hem tevens op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Bij besluit van den 19 dezer heeft Z. M.op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan den heer E. E. Schutterals burgemeester der gemeente Ooster- land en Sir-Jansland. Den 19, 20 en 21 dezer, is te Groningen hét oud studentenfeest ter herdenking' van den akademTschen leeftijd loopende van het jaar 1820 tot en met 1830, met luister gevierd geworden. Honderd zeven-en-zestig voormalige kweekeliugen der Groningsche hoogeschool namen er deel aan. Reeds den 19 vroegtijdig wapperden de vlaggen van torens en gebouwen en speelde het klokkenspel. Ten elf ure to gen de feestgenooten naar de Nieuwe kerk, waar reeds eene talrijke en aanzienlijke schaar vergaderd was om de pleg- tige welkomstrede aan te hooren die gehouden werd door den heer mr. J. A. van Roijen, advoka'at en notaris te Zwol le. Daarna had er een feestelijke maaltijd plaats in het huis Stad en Lande buigen de Heerenpoort. Den 20 had er in het instituut voor doofstommen eene publieke les voor de

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1