MIDDELBÜRGSCHE COURANT. m 76. Dingsdag 1844. 25 Jimij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. JfvAnfcrijfc ilcbcrlnttböcftc ^anbcUitlaatdchappij. MAATSCHAPPIJ OUufecïstcöiug. tEhiitsddanb. (öroot-iSHttrtujc iaclqie. ücöcvSanfecn. l)e abomiements-piijs dezer Courant is 2 ,75 voor drie maanden' en franeo per Post ƒ3. De nbonnemeiiten worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt eomptautof bij'hët einde van ieder vierendeel jaars. De inzending dër "Atlvértentién behoort te geschieden des morgens vódr 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De ^WnlieQ tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmalungen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaalsim; eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De DIRECTIE maakt ingevolge het 94ste der Artikelen van overeenkomst bekend dat door dén Raadin deszelfs zitting van lieden in overeenstemming met de bepalingen van het 92ste en 9de der evéngenoemde Artikelen, is be sloten tot de uitkeering van een Dividend over 'het boekjaar 1843, Een bedrage van twintig Gulden pver elk Aandeel groot ƒ1000, staande op naamen verwittigt dientenge volge de Houders van Aandeelen op naamdat, overeen komstig den inhoud der bij die Aandeelen 'afgegevene nieuwe Dividend -bewijzentot de betaling regfeii intrekking van het negende derzelvezal worden gevaceerd bij de Nederland sdia Rank te Amsterdamen wel te beginnen met den 1 Augustus 1844. "'.'.ij Amsterdam 22 fértiif4844. •VAN DER OUDERMÉULEN, President. T. SCHUURMANDirect, fung. Secretaris. tof bevordering van Landbouw en Veeteelt. Ingevolge 33 alinea 2 der Statuten, worden de zoo- danigen, wier Vee ofandére voorwerpen op den 19 Junij 11. met Prijzen of Prentten zijn bekroond geworden bij dézen uitgenoodigd0111 vóór ultimo Junij aanstaande de vereischt wordende gecerttticèerde bewijzen Van eigendom bij den on- dergeteekende over te leggen wordende de zoodanigen te vens herinnerd aan het bepaalde bij 35, omtrent het inle veren van verkeerde of onjuiste verklaringen. Middelburg, den 25 junij 1844. De Secretaris der Maatschappij voornoemd W. Ph. VIS. De BURGEMEESTER van DOMBURG maakt bij deze bekend datingevolge overleg met de Commissie der Bad- IirrrgtriTg alhier, de opening der ZEEBADEN zal. plaats ■hebben op Maandag den 1 juli) aanstaande terwijl -tót het nemen van Binnen-Baden in het Bad-Paveljoen reeds dager lijks gelegenheid is alsmede dateven als vorige jaren van at' den 1 Jtiftjgedurende het Badsaizoen alle dagen uitgenomen des Zondags, teil 10 ure des morgens, bij II. J. Ilendriksete Middelburg, Cen Rijtuig zaf gereed staan om wanneer er Passagiers zijn naar Domburg te rijden bij W-ion plaatsen besproken en nadere informatien deswegens verkregen kunnen worden. Domburg, 25 Junij 1844. De Burgemeester, A. VAN DER MEULE. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente HENGSTDIJK, Kanton Hulst, 5de District van de Provitr- cie Zeelandbrengen ter kennis van de belanghebbenden dat op Vrijdag den 5 Julij aap taande des namiddags ten drie ure, onder nadere goedkeuring, publiek aan den minst- doende zal worden aanbesteed Het bouwen van een nieuw SCIIOOL-LOKAAL met ON DERWIJZERSWONING. Het bestek en planwaarnaar de aanbesteding zal geschie den ligt dagelijks ter lezing in de Gemeente-Kamer ten Huize, en Herbefge van Pieter Hermansaldaar. Hengstdijk, den 19 Junij 1844. Burgemeester en Assessoren voornoemd W. V. d. HOOFT. Ter ordonnantie van dezelve Dé Secretaris B. P. van DALEN. BERLIJN den 17 jtthij. Z. M. de keizer van Rusland heeft den j5 van Stettin over Swiuemuiide, alwaar eene Russische stoomboot voor hoogstdenzelven gereed lag, de terugreis naar Petersburg voortgezet. Z. M. de koning en de prins van Pr nis se 11 welke den keizer tot Stettin verge zeld hebben, zijn in deze hoofdstad teruggekomen. HAMBURG den 18 junij. Z. M. de koning en de kroon prins van Zweden zijn den 10 van hunne reis naar de zuid westelijke streken des rijks te Stokholm teruggekomen. FRANKFORT den 17 junij. De Zwitsersche landdag is tegen den 25 dezer, en dus 5 dagen vroeger dan gewoonlijk bijeengeroepen. In de eerste plaats zal daarin beraadslaagd worden over de aangelegenheden van Walliserland en over de verdrijving der Jezuiten uit Zwitserland. Omtrent den inhoud der uit Athene ontvangen® herig ten van 4 junij wordt voorloopig uit Munchen gemeld, dat de zoogenoemde ministeriele crisis nog" voortduurde en dat de verkiezingen voor de wetgevende kamer in de provin ciën steeds aanleiding gaven tot onlusten. De bevolking van het koningrijk Beijeren beliep in het vorige jaar 4,440,327 zielen. LONDEN den 18 junij. In de zitting van bet lagerhuis van gisteren heeft het ministerie zich hersteld van de neder- laagdie het den 14 ter zake van het voorstel ter vérmin dering van de inkomende regten op de suiker geleden had. In die zitting heeft de heer Peel eene lange redevoering ge houden, waarin hij verklaarde dat de regering volhardde bij het door haar voorgedragen stelsel van regten op de suiker, volgens hetwelk die, voortkomende uit de Engelsch-West- Indische koloniën, met een regt van 24 schellingen'bezwaard zou worden; noodigende hij het huis uit, om 'op het den 14 genomen besluit terug te komen, waarbij, overeenkom stig het amendement van den heer Mi-les, dat regt tot 20 schellingen verminderd werd. Niettegenstaande een hevigen tegenstand, zelfs van de zijde van eenige staatkundige vrien den des ministers, heeft het huis het voorstel van dezen laat- sten met 255 tegen 233 stemmen aangenomen. Het gebruikelijke gastmaal, hetwelk de hertog van Wel lington jaarlijks op Apsley.house ter gedachtenis van den slag vaia Waterloo, aan zijne nog in leven zijnde wapenbroe ders bij dat gedenkwaardig treffen, geeft, is gisteren avond insgelijks door Z. K. II. prins Albert bijgewoond. Op 'ge- melden dag heeft tevens de ontblooting van het ridderlijke standbeeld plaats gevonden, hetwelk nieuwelings ter eeref van den hertog van Wellington in deze hoofdstad tegenover de koninklijke beurs is opgerigt. Het stoomschip Firefty moet zich naar Tanger begeven met depeches aan den Eugelschen consul aldaar, wélke hem het gedrag zullen doen kennen dat hij ten opzigte der tus schen Frankrijk en M'arocco ontstane geschillen houden moet. Van Malta schrijft men, dat het stoomschip Geyserden 29 me; naar de liaveh van Marseille vertrokken wasom den nieuwen gouverneur van Engelsch-Indie aldaar in te nemen en naar Alexandria over te brengen. Het schip Saladinkapitein M'Kenzieis den 20 mei op 90 mijlen oostwaarts van Hallifax totaal verongelukt terwijl de kapitein en zijne vrouw vermoord zijn gevonden. Een zwaar vermoeden heerschtdat de equipagie deze misda- den gepleegd zou hebben ten einde daardoor in het bezit der kostbare lading te geraken. De admiraliteit heeft dien ten gevolge bevel tot de arrestatie der manschap uitgevaardigd. Maandag hebben nabij Ediinburg® 2 zonderlinge wèd- loopen plaats gehad namelijk tusschen menschep en paarden in beide van welken de eerstentot tweemalen toede zege hebben behaald. PARIJS den 19 junij. Gisteren is de heer Doublé door den maarschalk Soult met depeches voor den maarschalk Bu- geitid naar Algéri# afgezonden. Men verzekert hier, dat de heet Doublé belast is de tusschen Frankrijk en Marocco ontstane oneenighcidzoo mogelijk, in der minne te schikken. Er zijn vaartuigen te Marseille aangekomenwelke berigten uit Algerie hebben medegebragt, die terstond naar het departement van oorlog zijn opgezonden. Wat die berigten inhouden is nog niet bekend doch men vermoedtdat de zelve belangrijk zijn. Onderscheidene regementen hebben last ontvangen 0111 onmiddellijk naar Algerie te worden in gescheept. De pairs-kamer nam gisteren het ontwerp van wet op de brevetten van uitvinding met 93 tegen 4, en dat betrekkelijk eene ligting van 80,000 man met 89 tegen 4 stemmen aan. In de zitting der kamer van gedeputeerden werd het wets ontwerp betrekkelijk den spoorweg van Orleans naar Bor deaux gisteren met 218 tegen 56 stemmen aangenomen. De strijd tusschen den president Séguier en de advo- katen van Parijs schijnt nog niet geëindigd; men zegt, dat genoemde prisident de proetireurs zoekt over te halen 0111 in plaats der advokaten voor het koninklijk geregtshof te plei ten. I11 tusschen is door het geregtshof besloten dat de de ken en de leden van den raad van discipline der orde van advokaten voor hetzelve ter verantwoording zullen worden geroepen. Een dagblad van Triest behelst, dat Mehemed-Ali voor nemens is de landengte van Suez door te doen gravenen door de uitvoering van deze ontzaggelijke onderneming welke groote handelsvoordeelen aan Egypte zou verschaffenzijnen naam in de geschiedenis te vereeuwigen. BRUSSEL den 20 junij. De kamer van vertegenwoor digers heelt in hare zitting van gisteren de beraadslagingen over de tabakswet ten einde gehragten met ter zijde stel ling van het door de regering voorgestelde ontwerp, tot eene verhooging van liet inkomend regt op den tabak besloten. Met eene vrij aanzienlijke meerderheid is liet voorstel ver worpen, 0111 ook de biniienlandsehe tabaksteelt met eene be lasting te 'bezwaren s GRAVENI1AGE den 21 junij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden heeft Z. Exc. de minister van financiën eene uitgebreide .redevoering tot verdediging van het wets-ontwerp betrekkelijk de aflossing of verwisseling van nationale schuld uitgesprokenen ten aan zien dier zaak veie inlichtingen gegeven, waartoe ook be hoorde, dat van de zijde dér Belgische regering reeds met 1 augustus aanstaande een aanvang zou worden gemaakt met de betaling van den tweeden termijn van bet Belgisch aan deel in de Nederlandsche Staatsschuld. Ook heeft Z. Exc. de toezegging gedaan dat eerlang het wets-ontwerp wegens liet tarief der regten van in-, uit- en doorvoer aan de ver gadering zou kunnen worden aangeboden. Daarop zijn nog eenige woordenwisselingen gevolgd ten slotte waarvan het wets-ontwerp wegens de aflossing of ver wisseling van schuid is aangenomen met 43 tegen 14 stemmen. Nog is in deze zitting de wet wegens het zegelregt van certificaten van nationale schuld met algemeene stemmen aan genomen. Ingevolge art. 84 en 137 der grondwet en de in wer king zijnde provinciale reglementen zullen de Staten der pro vinciën op den eersten dingsdag in de maand julij bijeenko men en onder anderen zich bezig houden met het verkie zen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 111 de plaats van de dit jaar artredenden, zijnde voor Noord- Btaband de heeren A. J. Ingen/ioiisz, mr. .7. L. A. Luyben en mr. J. A. MutsaersGelderland de heeren jhr. mr. IV. L. F. C. van Rappard en E. IV. van Dam van IsseltZuid- Holland de heeren mr. P. C. Schoöueveld en A. van Rijcke- vorsel I-lz.Noord-Holland de heeren jhr. mr. A. IVarin jhr. II. Backerjhr. mr. P. van Akerlakenmr. A van Bleiswijk en mr. .7. .7. Uytwerf Sterling Zeeland jhr. mr. .7. Snouck liurgronjeUtrecht IV. R. baron van Heeckeren van Brandsenbur.gVriesland de heeren mr. N. van Hel 'oma en mr. IV. II. BumaOverijssel .7. graaf van Rechteren Groningen de heer mr. II.H. ModdermanDrenthe de heer mr. G. Knipborst, en Limburg jhr. mr. P. F. .7. Petitte zamen twintig leden waarvan sommigen onder anderen' de heeren mr. van Rappard en mr. Bumamoeten verzocht heb ben bij de te doene keus buiten aanmerking te blijven. ROTTERDAM den 21 junij. Uit het bevorens opgege ven twaalftal van predikanten is heden door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier het volgende zestal geformeerd dd. J. F. Kuyperte Middel burg; D. Pijzei, te Dordrecht; J. J. van Oosterzee theol. doet. te Alkmaar; .7. E. de Voogd, te Nijmegen; C. L Jungiuste Rijswijk, en .7. R. de Bruine,'te Vlissingen de laatste bi, overstemming tegen G. L. van der Kuyp tè Sliedrecht. Jt ZIERIKZEE den 22 junij. Men verneemt met veel ge noegen, dat de zwarigheden, die sinds verscheidene jaren den opbouw onzer nieuwe kerk zoo ongelukkiglijk verhin derd hebben, thans zijn uit den weg geruimd, en het twist geding dat daarover.met den voormaligen aannemer van dat gebouw bij de arrondissements-regtbank te Breda aanhan gig was, en dat dreigde nog lang te zullen duren, door eene minnelijke schikking is ten einde gebragt. Men vleit zich alzoo dat de voortzetting van den opbouw alsnu zoodra mogelijk zal worden hervat, en dat alzoo dit gebouw, dat reeds tot eene aanzienlijke hoogte is opgetrokken en' tot welks daarstelling zoo hier als elders zoo vele aanzienlijke giften in der tijd gegeven zijn, eerlang het treurig verlies door ons in het jaar 1833 geleden eenigermate zal vergoe den en zoo wel tot versiering van dit gedeelte der stad verstrekken zalals de godsdienstige vereering des Atler- hoogsten binnen onze muren gelijk in vroegeren tijd opluisteren. Men verneemt dan ook dat reeds eene commissie uit het collegie van kerkvoogden en notabelen der Hervormde ge meente is benoemd om alles ten dien einde voor te bereiden. MIDDELBURG den 24 junij. Ter vervulling van de aanstaande vacature, veroorzaakt door het bij koninklijk be sluit van den 19 maart 11. verleende emeritaat aan den wel- ecrw. zeer gel. heer dr. A. I. Snouck Hurgronjeheeft de kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente alhier vrijdag 11. gefoimeerd het volgende twaalftal van heeren predikanten: A. M. Snouck Hurgronje, th. dr.te VereII. van Ma nen te NoordeloosII. van Voorstte WormerII. IV Vollenhoven van Daalente Maassluis; C. E. van Koetsveld' te Schoonhoven; .7. 11. de Bruinete Vlissingen- y' van Dcinsete Naaldwijk; H. M. G. Koolhaast te' Doètin- chem; 7. II. Bötkente VlissingenJ. Appel, teKokkenge; te Enge en, en .7. van Leeuwente Vrouwepolder. oor e el achtbaren raad dezer stad is met den eer sten julij aanstaande op deszelfs verzoek eervol ontslagen de heer M. IV. Krijger, controleur bij de administratie der plaatselijke belastingen en is met dat zelfde tijdstip cen ge lijk verzoek eervol toegestaan aan den heer .7. C. IJülsebcr als adjunct stads geneesheerterwijl de door dit laatste ont- slag-opengevallene betrekking aan tuee daartoe benoemde geneeskundigen is opgedragen, zijnde de heeren G. B. C.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1