MIDDELBURGSCUE COURANT, x 22 Junij. I if N". 75. Zalurdag 1844. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. G L RUuistctric nat» Jfuiaucieti. Geidffeeiting van 127 Millioen. COMMISSIE LOON VOOR WERK. jDuii0citl<ntb. JVanïc rijft. ik! «ie. ülcbcrlanbcu 47 7, 5 I. r7 nsisdaa na nultetf - mrn gsolq r aa sbiiiis -De abonuements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maahdefi£0 iranpo per Dost/JJ. De abonnementen worden \oor hiet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. 'De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. fCrCJken,d ,e-e" 22 c«'nts <Ie regel, Iflet uitzondering Tan Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendraak.ngenwaarvan de prijs is van éé0 tot zes regels f 1 50 gn;VOor lederen régel daarboven 22 cents. Dezelvebehoeven niet Advertentie het Re., op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plantsin„ eeoer tgt van Zegel (3a ets.) moet worden betaald. De AGENT van 's Rijks Schatkist, Hoofdplaats Middel burg adverteert 1. Dat, ingevolge nadere bepalingen van Zijne Excellen tie den Minister van Financien de uitgelotene 5' per Gents Losrenten Overzeesche Bezittingen, voor het aandeel in Ef fecten der Geldleeuing. van 127 millioen, zullen worden aan genomen: die op den 4 Mei 11. uitgeloot (om'teven wanneer gefourneerd, wordende) met goeddoening der rente tot 31 Mei 1844, en die op 29 Mei 11. en volgende dagen uitge loot (mits na 1 Julij 1844 gefourneerd wordende) met goed doening der rente tot 30 Junij 1844. 2. Dat door hem Agent geen fournissement in ontvang vermag te worden gebragt waarvan het montant niet werke lijk in zijne kas is gestort. Zullende echter de fournis sementen op den verschijndag van een termijn, dóór de Hee- cen Ontvangers ter verzorging bij hem Agent overgenomen, doch waarvan het montant later wordt overgebragt, be schouwd worden als op zijn tijd te zijn gefourneerd; en 3. Dat door hem Agent tot ontvang der fournisseinenten van den eden termijn der voorzeide Leeningvan den 24 dezer tot en met den 15 Julij daaraanvolgende, dagelijks, except des Zondags op de gewone Kantoor-uren en na afloop van een termijnvoor auticipate fournissementen des Donderdags, zal worden gevaceerd; zullende de Heeren Ontvangers der Directe Belastingen in het District Middel burg (except de Stad) in het District Coes en in het 4de District, mede tot en met 15 Julij 1844, tot overname van fournissementen vaceren. Middelburg, den 14 Junij 1844. MIRANDOLLE. Door den Heer President der COMMISSIE van den LAND BOUW, ontvangt de Vereeniging tot het bezoeken der Ar men eene som van f 50, zijnde het provenu van het Entrée- Geld, bij het houden der Tentoonstelling den 19 dezer in de Sociëteit Sint-Joris ingezameld, voor welke beschikking de Vereeniging voornoemd haren' dank bij deze brengt. Do Directie der Vereeniging voornoemd, F. Z. ERMERINSVoorzitter. M. J. BOONESecretaris. De COMMISSIE onder de Zinspreuk Loon voor Werk berigt door deze, dat het Openbaar Verslag harer werkzaam heden, gedurende den afgeloopen Winter, zal worden gedaan op Maandag den 24 Junij aanstaande, des middags ten één uur in de Walsche Kerk alhier terwijl de Commissie de vrijheid neemtzoowel hare InteékeViaren als ook allen die in deze Inrigting belang stellentot bijwoning dezer verga dering vriendelijk uit te noodigen. Middelburg, den ao Junij 1844. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMERPresident. H. RE1CKERSecretaris. Die eenig nnrigt weet te geven omtrent het leven of den dood van NI COL AAS EEKMAN wordt verzocht daarvan opgave te doen ter Secretarie van Vlissingen. Genoemde Persoon is 37 jaren oud van eene middelma tige lengte donker van uitzigt en is gekleed met een wit en daarover een rood Hemd, een blaaiuv lakensch Buis, zwart Vest, gebreide roode Halsdoek en een lange Broek van graauw Linnen, hebbende hij in zijne ooren een paar gouden Ringen. FRANKFORT den 16 junij. Z. M. de keizer van Rus land, welke den 13 te Berlijn is aangekomen, is gisteren van daar vertrokkenom de terugreis naar Petersburg over Stettin voort te zetten. Z. M. de koning van Pruisscn heeft deu keizer naar laatstgenoemde zeehaven vergezeld. PARIJS den 17 junijHeden morgen ten 5 ure is de prins van Joinville naar Toulon afgereisd vvaar hij zijne vlag als contre admiraal op het schip Ie Suf ren zat'hijschen. Prins Lodewjk Napoleondie zich nog op het fort te Ham in ge vangenschap bevindt, zou aan de regering hebben verzocht om als vrijwilliger aan den Maroccaanschen oorlog deel te mogen nemen. Sedert eenigen tijd heerschte reeds eene merkbare ver koeling tusschen deu heer Séguiereersten president van het koninklijk geregtshof, en velen der advökateu. Zij is nog vermeerderd sedert hij, weinige dagen geleden een hunner, die uitstel der behandeling zijner zaak verzocht had dewijl zijn eenige zoon dienzélfden morgen was oyerleden, dit ver zoek op eene bitse wijze schijnt te hebben geweigerd. De raad van discipline dér orde is daarop vergaderd, en heeft het besluit genomendat zijne leden niet meer voor ge noemden president pleiten zoüdenalvorens openbare her stelling var. eer aan de balie gedaan zou zijn-, welke zij in hare onafhankelijkheid en waardigheid gekrenkt achten. Van dit besluit is den heer Sluierschriftelijk kennis gegeven. Onderhands.che pogingen om eene verzoening te weeg te bren gen zijn ten eenemale mislukt, Berigten uit Algiers van den 10 junij behelzen dat het gedrag van den Maroccaanschen generaaldie een strijd met de Franscheu heeft gewaagd, door zijn bevelhebber is afge keurd. Men dacht algemeen dat de oorlog niet verder zou worden voortgezet de generaal Bi/geaud was te Oran terug gekeerd en had, zich van daar terstond naar den luitenant- generaal de Lamoriciire op de grenzen vgn Marocco begeven. Den 6 dezer was van Oran een stoomschip, naar Tanger vertrokken, met depeches voor. den Franscheu consul aldaar alsmede om den keizer voldoening te vragen vöör de doof zijne troepen begane vijandelijkheden. Den 4 is de hertog van Aumale van zijnen togt te Gonstantine teruggekeerd. BRUSSEL den 17 junijBij besluit van gisteren heeft de koning bepaald, dat de" inschrijving 'voor de geldleeuing van 84 millioenen fr.bestemd tót' afkoop van dén 'tweeden termijn van het Belgisch aandeel der Nedéiiaudsche staats schuld en vastgesteld bij de wet van 22 maart j 1den 29 dezer geopend zal wordeu. Er zullen in deze Ujening wor den uitgegevep obligatie» van 2000, 1000, 500 en 250 fr., eene rente dragende' van 4! pet. van t mei 11. af. Deze renten zullen bij halfjarige termijnen betaald worden te Brus sel Antwerpen en Parijs. Voor amortisatie dezer leening wordt bestemt! een half ten honderd van het nominale kapi taal behalve de rente der geamortiseerde obligatie#. Voor den 1 mei 1852 zal geenê aflossing k parj van cte ujt fe ge_ ven obligatien kunnen plaats hebben. De obHgatien worden aangeboden tegén; den -prijs van 104 fr. voor 100 fr. nomi naal kapitaal, en tevens wordt bepaald, dat, zoo erbinnen een jaar na de dagteekening van dit besluit, nieuwe obli gatien tégén eene rente van 4} pet. mogtèn worden uitge gevendit slechts zal kunnen geschieden tegen een hoogeren prijs dan de tegenwoordige. Het bedrag der inschrijvingen zal in 6 termijnen vóór den 1 julij 1845 moeten gestort worden, bij den algemeenen rijks-kassier of deszelfs agenten in de provinciën, of ook bij de Nederlandsc'he banks-tè Am sterdam, mits 14 dagen te voien daarvan kennis gevende aan het ministerie van financien te Brussel. 's GRAVENIIAGE den 18 junij. De Koning, die, zoo als bereids gemeld is bij gelegenheid van het verjaarfeest van de Prinses van Oranje, gisteren morgen vroegtijdig over Anjsterdam en Utfecht naar ht Loo was vertrokken is he den morgen weder alhier gerenurneerdde reis van hiernaar Amsterdam is per buitengewmen spoortrein door Z. M. in 78 en de terugreis heden mogen in 75 minuten afgelegd. Uit Luxemburg, schrij; men, dat Z. M. de Koning Groothertog en Z. K. II. dePrins van Oranje tegen het ein de dezer of het begin der vlgende maand aldaar verwacht worden. Tijdens de reis van Z. M naar Luxemburg en Limburg wordt II. M. de Koningin t< Soestdijk verwacht. In de zitting van de 'vveede Kamer der Staten-Gene- raal van den 19, is het ont'erp van wet tot opheffing van het fonds voor de droogmakig van den Zuidplas met 32 te gen 22 stemmen afgestemd, en dat tot verhooging der be grooting over 1844 en 1845 ten behoeve der Vriesche we gen met 53 stemmen tegen Jéne stem aangenomen. MIDDELBURG den 21 jwj. Ten gevolge der voor- l'obpige mededeeliug in onze ourant van 1L donderdag, ge ven wij hier een verslag var.iiet leest der inwijding, het welk door de maatschappij ti bevordering van Landbouw en Veeteeltbinnen deze stad, o woensdag den 19 dezer is ge vierd geworden. Reeds vroegtijdig in den tergen werd het vee van alle zijden, en wel voornamelijk ït dit eiland, alsook uit het naburige Zuidbevelandter mtoonstellihg aangebragt. De voor hetzelve 111 den tuin deisócicteit van St. Joris, welke te dien einde door de directhwas afgestaan, aangewezene ruimte, en de daar achtergeleéne en van wege de stedelijke regering daartoe aangewezem gracht, voldeden volkomen aan de behoefte van geschikt' plaatsing voor het vee. Op genoemde gracht bevon zich eene menigte inlandsche runderen zoo koeijen als jog vee; terwijl in den tuin ter wederzijden der middenlaan aan den eenen kant een veer tigtal paarden, en aan deu al effen kant de zes stuks vol bloeds Engelsclie Durhamsche urtgchoornde stieren, alsmede eetiig melkvee en jonge vaareu van hetzelfde ras, bene vens de inlandsche stieren geplaatst waren. Aan het einde der laan bevonden zich de veredelde Leicéstór en DiShly scha pen, welke zich door derzelvcr hoedanigheden en vóïbloeds kenteekenen allergunstigst voordedenen voorts een broed veredelde varkens van het beroemde Berkshire met het Chi- nesche gekruiste ras. De drie ter keuring van dit vee be noemde commissien, wendden den vroegen morgen ter beoor deeling van paarden, runderen en schapen aan. len elf ure werd in de concertzaal, door den voorzitter der maatschappijvoor een zeer aanzienlijk getal toehoor ders waaronder ook verscheidene daartoe opzettelijk oyer- gekomene vreemdelingen, de inwijding.s-rede gehouden, waarbij een kort overzigt der geschiedenis van den land' bouw van af deszelfs eerste ontwikkeling, voortgang en bloei en het daarop gevolgde verval, vooral sedert den on dergang van Komes heerschappijgedurende de midden- en volgende eeuwen werd gegeven; vervolgens toonde de spre ker aan, hoe sedert de helft der vorige eeuw, de landbouw zich mét kracht poogde te herstellen; hoe ook de weten schap haaf gëbied tot denzelven uitstrekte en door haren invloed in andere landen eenen nooit gekenden vooruitgang deed ontstaandaarna trachtte dezelve het groote belang van den landbouw voor de provincie Zeeland te betoogen en het nut aan te wijzen, dat elders door dergelijke maatschap pijen was verkregen; hoe daardoor niet alleen landelijke nijverheid was bevorderd, maar ook hoezeer de algemeene belangstelling in dit zoo achtbaar bedrijf dien ten'gevolge was opgewekt en toegenomen. Na deze gelukkige in En geland, Duitschland en Frankrijk erlangde gevolgen te hebben vermeld na tevens den verbazenden vooruitgang van den landbouw in dit laatste rijk sedert dat de ,-< - w» landjeugd niet langer aan de bebouwing van den grond door den oorlog werd onttrokkenen de jaren van vrede groote kapitalen aan den landbouw hadden hergeven te hebben aangewezen toonde de spreker aan van hoe groot belang het ware dat Zeelands bewoners, en vooral de Zeeuvvsche jongelingschap zich meer op de kennis der landhuishoudkunde toelegde op dat alzoo dit en volgende geslachtendaarvan de gun'stige gevolgen mogten ondervinden. Nadat deze redevoering tot blijkbare voldoening der toe hoorders was afgeloopen en een kort verslag van de aan vankelijke werkzaamheden der maatschappij was medegedeeld nam de tentoonstelling eenen aanvang, en boeide het zich aldaar bevindende vee de werktuigenzaden en kunstmest- specien, de algemeen belangstellende aandacht Na den afloop derzelvevereenigden zich meer dan o00 leden dezer maatschappij aan eenen vriendschappelijke!! disch welke in de smaakvol versierde zaal der kolfbaan van dé sociëteit was aangerigthier bevonden zich alle standen der maatschappij door hetzelfde doel ve'reenigd en hier legden Zee ands bewoners uit alle oorden der provincie te zameh gevloeid één en denzelfden geest, dat het belang van Zee- landbouw aan allen dierbaar wasduidelijk aan den jands dag. Toepasselijke toasten aan Z. M. den Koning, den geëer- biedigden beschermheer der maatschappij aan den heer staatsraad gouverneur die dezen maaltijd met deszelfs tegen woordigheid vereerde, en steeds zoo vele blijken van des zelfs belangstelling in Zeelands landbouw aan den dag legde benevens vele anderen werden met geestdrift toegejuicht Middelerwijl werd door de commissien, voor°de keuring van het vee en de beoordeeling der werktuigen benoemd derzelver rapport uitgebragten werden de nommers aan welke de premien waren toegedacht bekend gemaakt. 'Deze nommersvergeleken met de registersbij den voorzitter be rustende en door den secretaris nageslagen bleek het dat waren toegekend voor zijnde het beste driejarige akker-merriepaard toebehoorende aan B. van den Bosse te Vrou wepolder 40. tweede pnjs: aan A. Hotiebrandse te Grijps- kerke 25. zijnde het beste tweejarige ak'kerpaartjtoebehoo rende aan N. J. Ladenbergxe. Middelburg /'30. tweede prijs aan A. Rooze te Serooskerkeƒ15. zijnde het beste eenjarige paard toebehoorende aan A. de Pagter te Westsouburg, f 20. tweede prijsaan II. Brouwer te Biittinge 1 o. zi jnde de beste melkkoetoebehoorende aan D. Gidionse te St. Lauréns f 25 tweede prijs: aan A. Davidse f 5* zijnde clë beste vaars beneden de behoorende aan H. Barentse te tweede prijs: aan J. Poppe zijnde het beste eenjarige de premien No. 8 27 49, 22 24, 26 23 te St. Laurens 12, 42 rende aan J. G. minadorp 15. aan denzelfdèn ram 20. aan denzelfden voor twee jaren 15. va ti drie jaar, toe- li itthem f 20. te Vere f 12. vaarskalftoebehoo- den Bosch te Wilhel- voor den besten eenjarigen den besten hun boven de

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1