MIDDELBURGSCUE C O R A N T\ W. 74. Donderdag 1844> 20 Jirnij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. Bcfeenbiuakittg. S3uitödticiuh. <Ü5vüot-23tnttrtnjc. JfcAttlmjfi öeïgtc. -.vjinoj iUi 1 - 'M De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert datvan af Maandag den 24 dezerzoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers dei< Woonplaatsen van de belanghebbendenzullen worden uit betaald de Traktementen en Toelagen aan de Ambtenaren in deze Provincie, over het 2de Kwartaal 1844. Middelburg, den 20 Junij 1844. De Administrateur voornoemd P. P O U S- VERPACHTING van LANDERIJEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat op Donderdag den 11 Julij aan staandedes middags ten 12 ure, in een der Vertrekken van het Raadhuisin het openbaarvoor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren zullen worden verpacht De GRAS-ETTINGFN van het Oude Havenkanaal dezer Stadalsmede van de Dijken daartoe behoorende in te gaan den 1 Januarij 1845, en zulks in drie Perceelen en voorts op zoodanige voorwaarden alste rekenen van heden, dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezonderd), van tien tot twaalf ure ter Stedelijke Secretarie voor een ieder ter lezing zullen liggen. Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelburg, den 17 Junij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS, De KERMIS te WESTKAPELLE zal dit jaar plaats hebben op den 5 en 6 Julij aanstaande; op eerstgemelden dag zal naar de Gaai geschoten en den volgenden dag naar den Ring gereden worden. Westkapelle, den 15 Junij 1844. De Burgemeester der Gemeente P. J. BERTEL. FRANKFORT den 14 junij. Volgens schrijven uit El- berfeldtzou de Pruissische regering, tot bevordering der matigheid voornemens zijn 0111 de belasting op den brande wijn namelijk op het fabrikaat van denzelvente vervier- vuldigen en daarentegen die op het bier geheel op te heffen. HAMBURG den 14 junij. De eerste walvischvanger die ooit te Hamburg uitgerust werdheeft deze haven ver laten, om zich naar de Zuidpoolstreken te begeven. Dit vaartuig de Hanseaat genoemdis 650 tonnen grootde gansche equipagie heeft het vaste besluit genomenzich ge durende de geheele reis van alle sterke dranken te zullen ont houden op voorwaarde van dagelijks twee rations koffij te ontvangen. Dien ten gevolge is op den Hanseaat slechts een zeer geringe voorraad van wijn en brandewijn ingescheept die zelfs een deel uitmaakt van de scheeps-apotheeken niet anders toegediend mag worden dan als geneesmiddel en op uitdrukkelijk bevel van den geneesheer. Het schijnt dat de matigheid nog veel noodzakelijker is voor walvisch- vangers dan voor andere schepenwant wij hebben de overtuigendste bewijzendat er negen tiende gedeelten der ongelukken, den walvischvangers van Denemarken en Zwa den overgekomenbijna alleen veroorzaakt worden door het buitensporig gebruik van sterke dranken onder de schepe lingen. 3; LONDEN den 1 5 junij. In het hoogerhuis heeft den 13 dezer eene woordenwisseling over de zaken van Marocco plaats gehad. Lord Clarendon gaf daartoe aanleiding. Hij sprak zoowel van de aanhangige geschillen en dreigende vij andelijkheden tusschen Spanje en Marocco, als tusschen Frankrijk en dien Barbarijschen staat, en weidde uit over de zeer vriendschappelijke betrekkingen die steeds tusschen Engeland en Marocco hadden bestaan en over de geneigd heid dier laatste mogendheidom naar Engelands raadgevin gen te luisteren. De minister van buitenlandsche zaken lord Aberdeenheeft in zijn antwoord te kennen gegeven, dat de Britsche regering steeds de zorg voor het handhaven des vredes als hare aangenaamste en nuttigste taak beschouw de dat zij daarvan een bewijs had gegevendoor tot het herstel des. vredes tusschen Tunis en Sardinië mede te wer ken dat zijvernemende dat Spanje oorlogzuchtige toebe reidselen tegen Marocco maakte, insgelijks tusschen beiden was gekomen, om eene botsing te beletten, ofschoon dit, ten gevolge der zonderlinge handelwijze van Spanje, eerst laat had plaats gehaddat zij daarbij van de zijde van Frankrijk welwillende medewerking had ontvangen en dat zij ook dientengevolge de hoop koesterde dat de vrede tusschen Frankrijk en Marocco, in weerwil van den reeds plaats gehad hebbenden strijd nog bewaard zou blijven en daartoe geene pogingen zou verzuimen. In den loop zijner rede gat hij te kennendat de keizer van Marocco den vrede wildemaar welligt door zijne zeer geestdrijvende on derdanen verder zou worden gebragt dan hij wenschte. Ook Frankrijk werd door hem voorgesteld als allezins geneigd om den vrede te bewaren. In de zitting van het lagerhuis van gisteren heeft het mi nisterie eene niet geheel onbelangrijke nederlaag geleden. Het voorstel betrekkelijk de vermindering van de inkomende regten op de suiker uit vreemde niet slavenhoudende landen of koloniën heeft een tegen-voorstel van den heer Mi les uit gelokt hetwelk strekte om het inkomend regt op de sui ker uit de Engelsche West-Indische koloniën tot 20 schellin gen te verlagen, terwijl dan te gelijk het regt op de ruwe suiker uit Java Manilla en China tot 30 schellingen per 100 pond zou worden verminderd. Dit tegen-voorstel is in weerwil van den tegenstand van den minister Goulburn met 241 tegen 221 stemmen aangenomen. Het gerucht eener aftreding van den eersten minister Peelten gevolge van den uitslag der stemming over de sui- kerwet, is thans alhier in omloop, maar vindt nog geen al gemeen geloof. De officieren en equipagie der te Woolwich terugge keerde stoomboot Black Eagle roemen als om strijd de spraak zaamheid en minzaamheid des keizers van Ruslandgeduren de den overtogt naar Holland. Onder anderen onderhield Z. M. zich langen tijd met den serjant der mariniersover het verschil tusschen de handgrepen in Engeland en Rus land bij het presenteren van het geweer in gebruik, en nam zelf een geweer, om deze laatsteden serjant duidelijk tema ken. Bij herhaling betuigde hij zijn genoegen over den spoe- digen en gemakkelijken overtogt, en beschouwde het stoom werktuig en de geheele zamenstellihg der boot tot in de ge ringste bijzonderheden. Hoogstdeszelfs afscheid van de of ficieren en manschappen is ook bijzonder hartelijk geweest, en behalve eene som van 350 p. st.om onder de equipagie van de Black Eagleen van 150 p. st. om onder die van de Lightning verdeeld te worden heeft hij den luitenant Marriatt een diamanten ring, en de mindere officieren nog afzonder lijke giften in geld vereerd. Het kan niet missen (zegt een der dagbladen) of het bezoek des keizers aan dit land moet van goede uitwerking zijn al ware het ook alleen omdat de tegen hem bestaande vooroordeelen daardoor zijn weggenomen. In zijne gedragin gen gedurende dat bezoek heeft men geene dan de meest hof felijke en vriendelijke behandeling jegens iedereen kunnen op merken gepaard aan een diep gevoel voor de hem betoon de oplettendheden." Het Nederlandsch eskader, onder de bevelen van prins Hendrik der Nederlanden is des avonds van den 11 dezer in de haven van Plymouth gearriveerden den volgenden morgen is Z. K. H. met de overige officieren aan wal ge staptwaarna zij tegenbezoeken bij den haven-admiraal, sir D. Mtlneen bij den aldaar bevelvoerenden generaal zijn gaan afleggen. Van het balcon der woning van eerstgemel den zagen zij de evolutien van ongeveer 1100 man troepen en 11a het afleggen der genoemde bezoeken begaf zich de prins onder militaire eerbewijzingenweder aan boord van de Jason. Woensdag heeft Z. K. II., in gezelschap der voornaam- ste militaire en maritime autoriteiten het middagmaal bij sir D. Mtlne gebruikt, en verder eene aldaar ter zijner eere aan gelegde avondpartij bijgewoond. Het, voorgenomen bezoek aan het arsenaal was tot gisteren uitgesteld. De Times behelst weder een vertoog 'over de Fransche zeemagtwaarin hij ten slotte zegt, dat die magt eigenlijk in zoo verre slechts krachtig is, als zij niet met de Britsche in botsing geraaktdat de Fransche vlag in alle zeeën zoo onafhankelijk en geacht is als die van elke andere zeemo gendheid; dat, indien Frankrijk evenwel ooit een* aanvallen den oorlog ondernam tegen Engeland hetzelve vertrouwen mag, dat noch de aan de Fransche zeemagt bestede kosten, noch de onbetwistbare moed harer officieren iets anders zou den uitwerkendan haar verderf of wel hare opsluiting in hare havens. Frankrijk (zegt het blad) is de tweede zee mogendheid maar om dien rang te behouden moet het in vrede met de eerste blijven.'''' Sedert eenige dagen wordt de toegang tot OTConnell bezwaarlijker dan in het begin gemaakt. Eene deoutatie uit den stedelijken raad van Dublin is afgewezen en niet dan met veel moeite is alleen de lord-mairemet nog twee ande re heeren toegelaten. Ook het aanbieden van een adres uit Limerickdoor den heer Smith O'Brien is geweigerd. Met het stoomschip Britatmia zijn hier nadere berigten uit de Vereenigde Staten aangebragt, volgens welke de han del aldaar zeer bloeijend en het geld overvloedig was. PARIJS den 15 junij. Men leest in het Journal des Dé- bats ouder dagteekening van gisteren De aankondiging, die in verscheidene dagbladen voor komt dat de prins van Joinville dezen morgen Parijs ver laten heeft, is eene dwaling. Het vertrek van dien prins is eenige dagen uitgesteld." I11 eene partikuliere correspondentie leest men omtrent het zelfde onderwerp onder anderen het volgende Men gelooft dat de prins niet voor dingsdag of woens dag aanstaande naar Marocco vertrekken zal. De prins zoumeent mende hem toevertrouwde zending niet hebben willen aanvaardenvooral op een oogenblik dat de tijdingen uit Marocco van meer ernstigen aard worden alvorens de zekerheid te bezitten van niet blootgesteld te zullen zijn aan hetgeen met den schout-bij-nacht Dupetit-Thouars ten aanzien der inbezitneming van Taïti gebeurd is, dat namelijk zijn gedrag later Werd afgekeurd. Wij vernemen, dat de beide ministers zich na hun onderhoud met den prins bij den ko ning vervoegd hebben en dat deze eenigen tijd later den prins van Joinville bij zich heeft doen roepen. Het was bijna elf ure des avonds toen deze nieuwe bijeenkomst was afgeloopen." Het dagblad la France verschijnt, ter zake van den dood des hertogs van Angoulême, voortdurend met rouwranden. De Quotidienne heeft die randen reeds afgelegd. De heer Chateaubriand heeft in eerstgemeld dagblad een* kortenmaar gevoelvollen brief over het overlijden des vor sten doen plaatsen waarin hij onder anderen zegtde deugdzame vorst is in den Hemel zijn waar vaderland gaan zoeken. Daar zullen geene omwentelingen hem meer berei ken." De bladen van onderscheidene staatkundige kleur brengen alle hulde aan het karakter en de gematigde denkwijs van den overleden hertogdiezegt b. v. de Constitutio- nelzoo hij al het kwaad niet kon tegengaan er nooit toe heeft medegewerkt. Volgens brieven uit Görtzzal mevrouw de gravin de Marne (hertogin van Angoulême) terstond na de begrafe nis van haren overleden gemaal, met haren neef, den hertog van Bordeaux, en diens zuster mademoiselleGörtz verla ten 0111 zich naar Kirchberg te begeven en aldaar voor eerst verblijf te houden. Het Journal des Débats behelst heden eene beschou wing over den overleden hertog en laat hem in zijn karak ter als mensch en christen regt wedervarende hertog was zegt hijniet bestemd om eene rol in de wereld te spelen en met het verlies der kroon ontviel hem een last dien hij buiten staat zou geweest zijn te dragen. Het eenig staat kundig gevolg van den dood des hertogs was, dat de legi timisten vroeger verdeeld daar sommigen den hertog van Angoulême anderen den jongeren hertog van Bordeaux als den koning der Franschen aanmerkten, thans eenparig den laatstgeraelden als den wettigen koning van Franrijk erken nen en dus de eendragt onder hen hersteld wasdoch de le gitimisten moesten zich te dien aanzien niet misleidende dood van den hertog van Angoulême naauwelijks in Frank rijk opgemerktdoen hen blijven wat zij te voren waren eene zwakke onbeduidende minderheid, en, het zij vereend, of verdeeld zij vermogten niets, dan op zichzelven het on geluk laden en het gewigt eener verpletterende verantwoor delijkheid. Men zegt dat de heer de Chateaubriand en andere legitimis ten binnen kort naar Görtz zullen vertrekken. Verscheidene Fransche R. Katholieken hebben een adres aan Daniël O'Connell onderteekend, hetwelk door den graaf de Montalembertpair Frankrijk, is opgesteld. Eergisteren is de heer Kirsch van hier met een lucht bal opgestegenhij had voor twee dagen levensmiddelen met zich genomen. Gisteren daalde de luchtreiziger te Charonne tot op korten afstand van den grond doch steeg toen op nieuw en is vervolgenszonder eenig letsel te hebben be komente Champagne, 40 mijlen van Parijs, nedergedaald, van waar de heer Kirsch heden in de hoofdstad is tertiaire- keerd. bb Berigten uit Madrid tot den 9 dezer zijn alhier ont vangen en behelzendat het besluit tot ontbinding der cortês weldra zal worden bekend gemaakt; dat allen die zich ten ge volge der laatste oproerigheden nog in de gevangenis bevon den hunne vrijheid herkregen hebben en dat de heer Fer- nando Munozdie thans te Parijs woonachtig is, tot grande van Spanje is verhevenonder den titel van hertog van Rianzaro. Te Havre zijn brieven uit de Havannah van den 12 mei aangekomen, waaruit, blijkt dat de rust op het eiland Cuba is herstelden dat men nieuwe ontdekkingen had gedaan aangaande de afschuwelijke zamenzwering der Negers. Men had 62 pakken rattenkruid gevonden welke bestemd waren 0111 de wateren van de Havannah te vergiftigen. Ouder de ge vangen Negers bevindt zich een zekere Charles Blake/y wien men den rang van generaal had toegekend, en die uit Parijs een prachtig uniform had ontboden. BRUSSEL den 16 junij. De kamer van vertegenwoor digers heeft zich nog weder in hare zitting van gisteren met de wet op den tabak bezig gehouden. De heer Tenthofprediker van den koning der Belgen, en president der Synode is door de consistorien der Her vormde kerk tot inspecteur-generaal der openbare scholen tot die gezindte behoorende, benoemd. I11 een der Belgische bladen leest men De eerw. vader TKalle geestelijk bestuurder van de Belgische kolonie in Guatemala is eergisteren uit Brussel naar Rome vertrok ken waar hij met den generaal van het genootschap der Jezuiten de zaken betrekkelijk de vestiging van het genoot schap in de republiek van Guatemala bepaaldelijk gaat rege len. Hij rekent in october aanstaande in België terug te zijn en wordt door zijnen broederden abt Malle /be stuurder van een weeshuis en aalmoezenier der gevangenissen te Brugge vergezeld."

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1