MIDDELBÜRGSCHE COUR A N T. N°. 73. Dinssdas 1844. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitödilaub. JVanferijfe. 18 Jlliiij. DIRECTE BELASTINGEN. <£n*00t-23ïittanjc. Hcbetiattbett. -De abonnements-prijs dezer Courant is f 1,75 Yoor drie maanden' en franco per Post 3. 'De abonnementen worden -voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en yoor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsin- Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. eentx BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat bij Hun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ont vanger der Directe Belastingen ter invordering verzonden het Suppletoire Kohier No. 7 van het Patentregtover het 4de Kwartaal van het Dienstjaar i8| J, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaatomna bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het doorhem verschuldigde te kwijten; onder herinnering tevens, dat de bezwarenwelke dienaangaande mogten bestaan binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragenzal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Junij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BERLIJN den 1 x junij. Het dezer dagen door de rege ring uitgevaardigde verbod tegen den windhandel in spoor- vveg-actien heelt hier ter beurze een geweldigen schok te weeg gebragt. De door den speculatie-geest tot eene buiten sporige hoogte opgedrevene prijzen der bedoelde actiën zijn plotselings aanmerkelijk gedaald, en daardoor zijn zeer groo- tc verliezen geleden. Het bewuste verbod betreft geenszins den handel in ten volle betaalde inlandsche spoorweg-aandee- lenmaar slechts de verkoopen op tijd van buitenlandschc spoorweg-actien en van bewijzen van inschrijving waarvoor •de gelden nog gestort moeten worden. Den 4 dezer heeft in de in Silezie gelegen fabriekplaatsen Peterswaldau en Langenbiclau een oploop der boomwollen- wevers plaats gehadwaarbij een aantal fabriekgebouwen ge plunderd zijn. De uit Sclnveidnitz ter hulp gesnelde militaire magt slaagde in Peterswaldau al zeer spoedig in het herstel len der rust, doch slaagde in Langenbillau niet dan na van hare wapens gebruik te hebben gemaakt, ten gevolge waar van een aantal oproerlingen dood op de plaats bleven. Deze en andere krachtdadige maatregelen der regering hadden te weeg gebragt, dat de rust sedert niet meer was verstoord geworden. FRANKFORT den ie junij. Het voorstel van Aargau om dejezuiten uit Zwitserland te verdrijven, is inden groo- ten raad van Bern, zoowel door Roomsch-Katholijke als Protestantsche vertegenwoordigersmet luiden bijval ontvan gen zoo dat men niet twijfelde of genoemde raad zou daaraan zijne goedkeuring hechten. HAMBURG den 12 juti'ij. Volgens de berigten uit Zwe denwordt koning Oscar op zijne reis overat met de leven digste geestdrift door de bevolking ontvangen en weet hoogstdezelve allen, die met hein in aanraking komen, door eene ongemeene minzaamheideenvoudigheid en opregtheid •op het naauwst aan zich te verbinden. Laatstelijk was Z. M. van Gothenburg haar Ström vertrokken. DUSSELDORP den 13 junij. De keizer van Rusland is gisteren op den middag, over Weselte Munster aange komen, en heeft, na een oponthoud van slechts weinige oogeublikkende reis naar Brunswijk voortgezet. LONDEN den 12 junij. De keizer van Rusland heeft 'bij zijn vertrek eene groote menigte kostbare voorwerpen zoo als gouden snuifdoozeuuurwerken en ringen met edel gesteenten, aan de voorname hofbeambten geschonken. Aan de gezamenlijke hofbedienden heeft Z. M. eene som van 2000 p. st. gegeven. Wijders heeft hoogstdezelve aan het genootschap tot ondersteuning van hulpbehoevende vreemde lingen 1000 guinjes geschonken; aan de armen van St. Geor- ge-kerspel 200 guinjesvoor het monument van Nelson eene bijdrage van 500 p. st.voor dat van den hertog van Wel lington even zoo veel; enz. Zoo lang de keizer in Engeland vertoefde heeft hij nooit van de voor hem gereed staande prachtige ledikanten gebruik gemaakt, maar rustte des nachts op een met stroo gevuld lederen tijk, dat op den grond gelegd was, uit hoofde Z. M. zulks voor de gezondheid dienstiger achtte. Onder andere kleine bijzonderheden wegens liet verblijf des keizers wordt verhaald dat, toen hij laatstleden zaturdag mor gen een der grootste sqciteits-gebouwcn alhier met ecu be zoek vereerdena vooraf te hebben doen verzoeken niet anders dan ais een gewoon lid ontvangen te worden dc kok dier sociëteit niet weinig verbaasd stond toen de groote al- leenheersclier zich verwaardigde een gesprek met hem aan te knoopen en hem onder anderen te vragen hoe hij roastbeef toebereidde. O'Corwell blijft dagelijks vele bezoeken ontvangen en draagt bij die gelegenheid een zeer prachtigen fluweelen man tel en sierlijk hoofddekselals gaf hij vorstelijke aiidientien. Ook de overige staatsgevangenen leven op een zeer gemak- kelijken voet, en aan de vrouwen der gehuwden onder hen is het verblijf is de gevangenis toegestaan. Op bevel der II. K. aartsbisschoppen en bisschoppen in Ierland zullen op iederen zon- en feestdag gebeden voor O^Connell in alle Iersche bedehuizen dier gezindte worden opgezonden. Volgens de Noord-Amerikaansche bladen, heeft de president den senaat kennis gegeven dat hij eene vloot naar de golf van Mexico en eene aanzienlijke krijgsmagt naar de grenzen van Texas gezonden heeft hetwelk als de uitvoe ring van een geheim artikel bij het gesloten traktaat wordt aangemerkt. PARIJS den 12 junij. De kamer der pairs hield heden geene zittingmaar heeft gisteren het ontwerp van wet aan gaande de recrutering van het leger met 97 tegen 6 stemmen aangenomen. Door de kamer der gedeputeerden werd gisteren het wets ontwerp betrekkelijk de verbetering der Fransche zeehavens met 163 tegen 71 stemmen, en dat betreffende de vesting-1 werken van Havre met 174 tegen 101 stemmen aangenomen, j De onlangs tot gouverneur van Indie benoemde sir Iienry Hardinge is gisteren middag door lord Cowley en den heer j Guizot te Neuilly aan den koning voorgesteld. Lodewijk Antoniè hertog van Angoulêmeoud groot- prior van Frankrijk, oud groot.admiraal en oud dauphin, is (gelijk wij reeds in ons vorig No. hebben gemeld) den 3 j«n'.i te Göritz overleden. Hij werd den 6 augustus 1775 te Versailles geboren en had dus bijna den ouderdom van 69 jaren bereikt. Men zegt dat het hof den rouw over den hertog zal aannemen'. Volgens de berigten uit Göritz, heeft de hertog zijn langdurig lijden met de grootste onderwerping gedragen en werdook door dc armen wier onvermoeide weldoener hij wasdiep betreurd. Zijn stoffelijk overschot zou den 8 de zernevens dat zijns vaders, Karei X, te Castagnavizza worden bijgezet. Men weet, dat hij Frankrijk met "dezen en de verdere koninklijke familie den 16 augustus 1830 verla ten heeft, 11a veertien dagen vroeger ten behoeve van zij nen neefden hertog van Bordeauxzijne regten op den troon te hebben afgestaan. Zijne weduwe, de dochter van den ongelukkiger; Lodewijk XVitelt thans ruim vijf-en-zes tig jaren. De heer de Montalembert is te Lyon aangekomenen de dagbladen der geestelijke partij geven hoog op van de geestdrift, waarmede hij door het meerendeel van de bevol king dier stad is onvangen geworden. Naar luid dier dag bladen, zijn de onderscheidene redevoeringen, door dien heer in de kamer der pairs gehoudenbij- gelegenheid der beraadslagingen over de wet op het onderwijs', in verschil lende talen overgezet geworden, en maken dezelve allerwe gen een diepen indruk. Vooral zouden dezelve in Spanje weerklank vinden. De vijandelijkheden tusschcn de Franschen en de Ma roccanen zijn thans werkelijk aangevangen. Nadac eenige dagen te voren eene schermutseling tusschen de ruitersdie Abd-el-Kader thans op de grenzen van Marocco bijeen heeft en gewapeuden van aan Frankrijk onderworpene stammen had plaatsgehad, is de krijgsmagt van den generaal de Lamoricière bp het onverwachtst den 30 mei door 1500 li 2000 ruiters van het Moroccaansche leger, dat hij sedert eenigen tijd te genover zich had, aangetast. De Maroccanen hebben met woede en onder een vreesselijk krijgsgeschreeuw aangevallen doch zijn met groot verlies teruggeslagen. Het gevecht heeft niet verre van de rivier Motiilah plaats gehad, en de Maroc canen zijn, volgens den generaal de Lamoricièretot dezen aanval twee uren ver op het Fransche grondgebied doorge drongen. De grensbepaling is echter aan die zijde zeer on zeker. De terug-geslagene Maroccanen zijn naar Ouchda ge- vlugt. De Fransche generaal scheen zich nog te vleijen dat de aanval tegen het bevel des keizers was geschied en vooral het gevolg was van gebrek aan paardenvoerder onder den woesten hoop. B'ijkbaar willen de Fransche bevelheb bers, zoo dit slechts eenigzins mogelijk is, eenen regtstreek- schen oorlog met de Maroccanen vermijdenmisschien om dat zij voor eenen opstand in Algeria zelf vreezen. Bij voort during werden intusschen troepen naar de grenzen der pro vincie Oran gezonden. Dc maarschalk Bugeaudofschoon den 3: mei uit de stad Algiers vertrokken, was den 4 junij nog niet op het tooneel van den strijd aankomen. Men ver- moedde, dat 'hij gedwongen was geweest onder weg hier of daar met zijne stoomboot binnen te loopen. Te Parijs liep den 12 het gerucht van eene door den telegraaf aangekon digde meer beslissende overwinning op de Maroccanen. Het stellige berigt van het uitbreken des oorlogs in Alge. ria heeft alhier ter stede nog al eenigen indruk te weeg ge bragt. Er is een kabinetsraad gehouden, welke door den koning en hoogstdeszelfs zonenden hertog van Nemours en den prins van Joinville, is bijgewoond. Naar luid van som- mige berigten, zou daarin besloten zijn, om den maarschalk Bugeaud te gelasten om slechts verdedigenderwijze te werk te gaanen in geen geval veroveringen te maken op het Maroccaansche grondgebied. Morgen of overmorgen zal de prins van Joinville van hier naar zijne bestemming ver trekken. Het Journal des Débats van heden deelt eeii berigt uit Algiers mede nopens de handelingen der Jesuiten in dat oord. Naar luid van het berigthebben zich aldaar twee geestelijke congregatiën gevormd, onder leiding van zekeren Jesuic Tixier. Het gemelde dagblad laat zich in tamelijk hevige bewoordingen uit over de grondstellingen, welke door die geestelijke inrigtiiigen worden verbreid en welke grooten- deels zouden strekken om het gezag van het thans regeren de stamhuis in dc kolonie te ondermijnen en Hendrik V als wettig vorst te doen voorkomen op grond dat de kolonie onder het bestuur van den oudsten tak der Bourbons is ver overd geworden. Het onwederhetwelk zondag den 9 dezer alhier aan de tentoonstelliing zoo veel schade gedaan heeftschijnt meer zuid-oostelijk een' dag later gevoeld te zijn ten min ste is in den omtrek van Iroyes den 10 een onweder ge vallen hetwelk de veldgewassen van verscheidene dorpen verwoest heeft. Graan, wijngaarden, boomgewassen, vee, alles heeft door den hagel geleden, waarvan de steenen on gemeen groot geweest zijn onder anderen zijn meer dan tweehonderd jonge ganzen daardoor gedood. Eene boerderij is door den bliksem getroffen en afgebrand. *s GRAVENIiAGE den 12 junij. Z. M. de Keizer van Rusland heeft de volgende decoratien verleend Aan den graaf van der Duin van Maasdam opper-hof- maarschalkde St. Alexander Nevvsky-ordeaan den ba ron van Doorn van JVestkapelle grootmeester van het Huis der Koninginde orde van den Witten Arend aan den mi nister van oorlog, den luitenant-generaal. Listde orde van den Witten Arend; aan den vice-admiraal Rijk, minister van marine, de orde van St. Anna iste kl. in diamanten; aan den luitenant-generaal de la Sarraz minister van bui- tenlandsche zaken, de St. Anna-orde iste kl.aan den gene- raal-majoor Evers, de orde van St. Stanislaus iste kl.aan den baron de Grovestinsintendant der paleizen de orde van St. Anna 2de kl. in diamanten aan den kolonel Voet de orde van St. Anna 2de kl. met de kroonaan den ko lonel Buchnerde orde van St. Stanislaus der 2de kl. met de kroonaan den kolonel Storm de Grare de orde van St. Anna 2de kl. met de kroon aan den kolonel Verheijede orde van St. Stanislaus 2de kl. met de kroon aan den ma joor Akersloot van Houtende St. Stanislaus-orde 2de kl.; aau den majoor Akerlakende St. Stanislaus-orde ede kl. aan den kapitein Cromtnelin de St. Wladimir-orde 4de kl. aan den kapitein ter zee Ver-Iluellde St. Wladimir-orde 3de kl.aan den kolonel baron van Coehoorn, de St. Anna-orde ade kl.; aan den majoor Merkes de St. Anna-orde ede kl. met de kroon aan den kapitein baron van der Cape Ikde St. Wladimir-orde 4de klasse; aan den kapitein Heemskerk, de St. Wladimir-orde 4de kl. (de laatste vier officieren zijn ad judanten des Konings); aan den luitenant de Vos van Steen rijk de orde van St. Anna 3de kl.; aan den luitenant Schmidt von Altenstadtde St. Anna-orde 3de kl.aan den luite nant Musquetierde St. Anna-orde 3de kl. aan den lui tenant graaf IVorbert van IVassenaar de St. Anna-orde "de kl.aan den luitenant van Panhuysde St. Anna-orde 3de kl. en aan den luitenant Speyaert van JVoerden de St. An na-orde 3de klasse; alle ordonnans-officieren des Konings. Het heelt Z. M. den Keizer voorts behaagd den baron von Maltitz, die sedert eenige jaren de betrekking van mi nister van Rusland bij ons hof vervultmet de St. Anna- órde iste kl. te begiftigen; den heer de Beek, eersten se cretaris der Russische legatiemet de St. Anna-orde 3de kl.en den baron de Nicolai tweeden gezantschaps-secreta- ris tot kamerheer te verheffen. Z. M, onze Koning heeft de vólgende decoratien verleend aan graaf Orlof het koramandeurs-kruis der Militaire Wil- leins-orde; aan den adjudant-generaal van den Keizer Ad- lersbergliet grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw aan den staatsraad in werkelijke dienst Reinheid het komuiandeurs-krtiis der orde van den Nederlandschen Leeuw aan den adjudant vorst PVassilichikofen aan den eden kapitein Adlersbergadjudant van den Grootvorst- Troonopvolgerhet koinmandeurs-kruis der orde van den Nederlandschen Leeuw; aan den staatsraad von Peickerhet kommandeurs-kruis van de Eikenkroon, en aan den staats raad honorair Kirilin het ridderkn k der orde van de Eiken kroon.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1