MIDDELMRGSCHE C 8 R A I T. .Y. 72.. Zaturdag 1844» 15 Junij. .BESTUREN en ARIINISTRATIEN. ftefccubmafciüg, NIEUWSTIJDINGEN. Bcfcctt&maktwgcu. ilïimslmc wan JNniuictcn. Geldleening" van 127 Millioen. COMMISSIE LOON VOOR WERK. ïü)uit9chlagt&. Jfvawfmjli Selgic. 5 ilcbcïlawbciï. raE8=®HraSÖ9H6SS&EHHgjï!sg ssBsseasBseeui Het PROVINCIAAL GEREGTSHOF in ZEELAND -maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke overeenkom stig art. 17 der Wet op de Regterlijke Organisatie en liet beleid der Justitie, en art. 11 van het Reglement op de wij ze van Eeds-aflegging enz.vastgesteld bij Zijner Majesteits besluit van den 14 September 1838 {Staatsblad no. 36) ge durende de Vakantie, van den 1 Julij aanstaande tot en met den 31 Augustus daaraanvolgende, belast zal zijn met de af doening van spoed verehchende zaken en van Strafzaken hare gewone Teregtzittingen zal -houden op de navolgende dagente weten Maandag den 1 Julij.- Zaturdag den 13 Julij- Maandag „15 Zaturdag 27 Maandag 29 en voorts op Zaturdag 10 August. Maandag 12 August. Zaturdag 24 Maandag 26 telkens aan te vangen des voormiddags te tien ureen dat overzulks de eerste gewone Regtdag voor Burgerlijke zaken, na de Vakantie zal zijn op Dingsdag den 3 September de zes paars. Middelburgden 29 Mei 1844, Op last van den Hove De Griflier A. VRÉKE. De ARRONDISSEMENTS-REGTBANK te Middelburg Proy.incie Zeeland, maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke, overeenkomstig art. 17 en 18 der wet op de Regter lijke Organisatieen art. 11 tot en met art. 15 van het Re glement 110. 1 vastgesteld bij koninklijk besluit van den 14 September 1838 "Staatsblad 110. 36), gedurende de Vacan- tieaanvangende den eersten Julij en eindigende den laatsten Augustus aanstaandebelast zal zijn met de afdoening van Burgerlijke en Handelszaken welke spoed vereischen en van Strafzaken hare gewone teregtzittingen zal houden twee malen ter week te weten Vrijdag den 5 JulijZaturdag den 6 Julij', Maandag 8 Dingsdag 9 Vrijdag 19 Zaturdag 20 Maandag 22 Dingsdag 23 Voorts Vrijdag 2 Augustus, Zaturdag 3 Augustus, Maandag Vrijdag 16 Maandag Dingsdag Zaturdag „17 „19 Dingsdag 20 Vrijdag 30 Zaturdag „31 telkens aan te vangen des voormiddags ten tien urèmet be paling dat op Vrijdag en Maandag behandeld zullen wor den de Burgerlijke en Handelszaken, welke spoed Vereischen, en op Zaturdag en Dingsdag de Strafzaken. Zullende de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke en Handelszaken11a de Vacantiezijn op Woensdag den 4 September dezes jaars. Middelburg, den 22 Mei 1844. In kennisse van mij Griffier J. II. KOOLHAAS. De AGENT van 's Rijks Schatkist, Hoofdplaats Middel burg adverteert 1. Dat, ingevolge nadere bepalingen van Zijne Excellen tie den Minister van Financien de uitgelotene 5 per Cents Losrenten Overzeesche Bezittingenvoor het aandeel in Ef fecten der Geldleening van 1 27 millioen zullen worden aan genomen die op den 4 Mei 11. uitgeloot (0111'teven wanneer gefourneerd wordende) met goeddoening der rente tot 31 Mei 1844, en die op 29 Mei 11. en volgende dagen uitge loot (mits na 1 Julij 1844 -gefourneerd wordende) met-goed doening der rente tot 30 Junij 1844. 2. Dat door hem Agent geen fournissement in ontvang vermag te worden gebragt waarvan het montant niet werke lijk in zijne kas is gestort. Zullende echter de fournis- sementen op den verschijndag van een termijn, door de Hee- xen Ontvangers ter verzorging bij hem Agent overgenomen doch waarvan het montant later wordt overgebragt, be schouwd worden als op zijn tijd te zijn gefourneerden 3. Dat door hem Agent tot ontvang der fournissementen van den eden termijn der voor zei de Leening, van den 24 dezer tot en met den 15 Julij daaraanvolgende, dagelijks, except des Zondagsop de gewone Kantoor-uren en na afloop van een termijnvoor anticipate fournissementen des Donderdags, zal worden gevaceerd; zullende de Hecren Ontvangers der Directe Belastingen in het District Middel burg (except de Stad) in het District Goes en in het 4de District, mede tot en met 15 Julij 1844, tot overname van ionrn issernenten vaceren. Middelburg, den 14 Junij 1844. MIRANDOLLE. JAARLIJKSCHE DANKDAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG ■In aanmerking nemende dat, naar aanleiding van het Ko ninklijk besluit van den 1 Augustus 1831 110. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van bVaterloo dit jaar zal plaats hebben op Zondag den 16 Junij aanstaande; Gelet op de wet van den 1 Maart 1815 {Staatsblad no. 21) houdende voorschriften ter viering der dagen aan de openbare Christelijke Godsdienst toegewijd, en op de aanschrijving van Heereu Gedeputeerde Staten van den 2 October deszelven jaars Verzameling no. 6) Manen bij deze elk en een iegelijk aanom gemelden Dankdag op eene godsdienstige en zoo veel mogelijk stichte lijke wijze te vieren; terwijl door de Beambten der Plaatse lijke Policie ten naauwkeurigste zal worden toegeziendat de bepalingen der in het hoofd dezer omschrevene wet stip - te 1 ijk worden naargekomen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 10 Junij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BEC1US. Wegens een opgekomen bezwaarvindt de Commissie onder de zinspreuk Loon voor JVerk zich verpligtden termijn voor het geven van haar Openbaar Verslag, welke bepaald was op aanstaanden Maandag den 17 dezer, eene week uit te stellen. Zij neemt derhalve alsnu de vrijheid 0111 hare geëerde Begunstigers uit te noodigen om gezegd Verslag te willen komen bijwonen op Maandag den 24 Junij des middags ten één ure in de JValsche Kerk alhier. Middelburg, den 14 Junij 1844. De Commissie voornoemd Namens dezelve, v A. M. CRAMEIl, President. II. REKKER, Secretaris. ALGEMEENS VERGADERING der Maatschappij tot bevordering van LANDBOUW en VEETEELT, op Dings dag den 18 Junij 18.14, c'es voormiddags ten tien ure, in de Concertzaal te Middelburg. BERLIJN den 9 junij. Den 5 dezer heeft Z. M. de koning van Ilanover, bij gelegenheid van hoogstdeszelfs 73sten verjaardag, een nieuw ondersclieidiugsteeken voor de militairen ingevoerd. Hetzelve heeft den naam van Ernst- August'-kruis ontvangen. Slechts vijftigjarige dienst in het Hanoversche ieger geeft daarop aanspraak. De hertog van Cambridge en een aantal hoofd-officieren zijn tot ridders de zer orde benoemd. Blijkens het dagblad van Petersburgvan den 3heeft Z. M. de keizer van Rusland den aartsbisschop van War schau, Nikanoreen aan de aartsbisschoppelijke muts te dragen kruis in diamanten geschonken als een bewijs van hoogstdeszelfs tevredenheid wegens de zorgwelke die pre laat steeds voor het welzijn der Grieksche kerk aan den dag legtals ook wegens de wijsheid den ijver en de zachtzin nigheid zijner apostolische bemoeijingen. Z. M. de koning van Zweden is den 31 mei uitStok- holm te Gothenburg aangekomen en in. die stadde twee de residentie des rijks, met groote geestdrift ontvangen. FRANKFORT den 8 junij. Dezer dagen is het reeds sedert geruimen tijd hangende proces, hetwelk de erfgenamen van den in de helft der 17de eeuw overleden Mefzger-JVeib- nom tegen de Nederlandsche regering aanvingen in hoog ste en laatste instantiegeheel ten gunste dier regering be slisten daarbij uitgewezen, dat de klagt verjaard is. Het punt in questie was eene vordering van tusschcn de 30 en 4.0 millioen. Van wege de Porte is den 22 mei de tijding van twee behaalde overwinningen over de oproerige Arnauten aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden' medege deeld. Echter bleven zijin overal verspreide bendenzich nog aan allerlei wreedheden en gruwelen overgeven. DUSSELDORP den 11 junij. Terwijl er in het Noord westen van Duitschland gedurende dezen voorzomer althans niet over te veel regen en vochtigheid geklaagd kan worden schijnen in de Oostelijke en Zuid-Oostelijke deelen des lands zeer zware regenbuijen gevallen te zijn. De Zwabische Mer- curius behelst, met betrekking hiertoe, den volgenden brief van den 2 dezer uit WeetienDe met hagel QSchlossenj vermengde plasregenswelke vele dagen lang bij herhaling hier gevallen zijn hebben in den omtrek dezer residentie stad groote schade gedaan. Woonhuizen zijn door de opge zwollen regenstrooinen tot den grond toe weggespoeld en in vele wijnbergen de wijnstokken met wortel en al uit den grond geraakt. Dergelijke berigten ontvangt men ook uit eenigc provinciën, met name uit Bohcmen, Hier te Wcenen heef: deze plasregen toevallig tot eene ontdekking geleid, welke bijdragen zal om het zedelijke onkruid, hetwelk in heimelijke schuilhoeken alhier voortwoekert, uit te roeijen. Onze stad wordt allerwegen van ruime riolen doorkruist, waarvan de hoofdtakken groote uitgestrektheid hebben. Van deze gemeen schap onder den grond nu schijnt zich eene dievenbende tot bereiking harer, bet licht schuwende oogmerken bediend te hebbenten einde met hulp daarvandoor deze riolen en derzelver zij-spruiten in de huizen binnen te dringen en ook wel in dezelve een gepast entrepot aan te leggen 0111 het ge roofde te verbergen, loen weinige dagen geleden de hemel zich door eenen geweldigen stortregen van water ontledigde hoorde men in de voorstad Spittelberg een angstig hulproe pen onder aan het roosterwerk van een der hoofdriolen waar de onderaardsche bewoners in gevaar stonden om te verdrin ken. Op eene huil toegestoken ladder stegen twee dier lieden naar boven en gaven te kennen dat in het kanaal nog drie hunner makkers achtergebleven waren die nu ook gehaald werden. Zij hadden kaarsenmiddelen om dezelve te ont steken valsche sleutelsvijlen en andere werktuigen bij zich en moeten naar men zegtvan het punt waar het riool in de ïiviei Wien zijne uitlozing heefttot daar waar zij uit hetzelve gered zijn geworden ruim een kwartier uur gaans vertot bereiking hunner misdadige oogmerken onder den grond voortgewandeld zijn. Eergisteren zijn in de binnen stad desgelijks twee zulke lieden opgebragtdie voorgeven de riolen doorkruist te hebben 0111 aangespoeld ijzer of an der metaal op te zoeken." PARIJS den 10 junij. In de zitting van de kamer der afgevaardigden van heden heeft de minister Villemain bij die vergadering de wet op het middelbaar onderwijs ingediend!, die reeds door de pairs is aangekomen. Het is echter on waarschijnlijk dat deze wet in de zitting van dit jaar door de afgevaardigden zal worden afgehandeld. De werkzaamhe den van dezen zullen zich, naar het zich laat aanzien, voor het sluiten der tegenwoordige zitting tot de aanhangige wet ten wegens spoorwegen en de begrooting voor 1845 bepalen. De nieuwe gouverneur-generaal van Indiesir Henry- Hardinge is gisteren met zijn zoon en zijn vleugel-adjudant te Dieppe aangekomen, en wordt lieden te Parijs' verwacht, van waar hij morgen zijne reis naar Marseille zal voortzetten. Zondag 11., des middags omstreeks half 3 ure, heeft men alhier een zwaar onweder gehad, waarvan de voor de tentoonstelling ingerigte loodsen vooral veel te lijden had den. De hagelslag en stortregens waren zoo geweldig, dat de goten, het water niet kunnende verzwelgen, meerendeels gesprongen zijn, de met zink overdekte platte daken vol scheu ren zijn geraakt en het water bij stralen en stroomen naar binnen gedrongen is. De wanorde was weldra algemeende eigenaren der kunstgewrochten zag men deels zfch beijve ren om hunne eigendommen zoo goed mogelijk onder ta fels en planken te beschutten, deels alle krachten inspannen, om de omvallende stellaadjen te stutten en over eind te hou den. Het gedrang was ontzettend en het duwen en gillen verschrikkelijk, de vrouwen vielen in massa flaauwde wanorde werd nog vergroot door het naar binnen stuiven van de zich buiten het gebouw bevindende wandelaars; de schade is aanzienlijk en drukt des te sterker op de eigenaren der goedeien daar de meeste polissen van assurantie geenc bepalingen inhouden omtrent schadedoor regen of hagel veroorzaakt. Door een der Spaansche dagbladen wordt gemeld dat de Maroccanen op nieuw aan de Spaansche vlag eene belee- diging hebben aangedaan door het uitplunderen van een Spaansch koopvaardijschip waarvan zij de bemanning heb ben omgebragt. Men denkt dat ten gevolge van dezen gru wel, de oorlog tusschcn beide gouvernementen onvermijde lijk is. BRUSSEL den 11 junij. De kamer der vertegenwoor digers heeft, in hare openbare zitting van zaturdag', bepaal delijk het tarief der differentiële regtengoedgekeurd. Dit is ook, na eene langdurige •beraadslaging, het geval geweest met de reeds in het comité-generaal aangenomene uitzonde ring der 7 millioen ponden koflijten gunste van Nederland. Een lid deed een voorstel, om zoodanige uitzondering ook te verleenen voor 180,000 ponden tabak, langs de Maas bin nen te voeren. Ook dit keurde de kamer goed, doch slechts met de meerderheid van ééne stem. Op voorstel van den 1 minister van binnenlandsche zaken, heeft de kamer eindelijk j bepaald, dat het tijdstip voor de naturalisatie der buiteulaud- (sche schepen tot op 18 maanden na de afkondiging der wet zal verlengd worden. Ook de aitikelsgewijze discussie is gisteren afgcloopcn en nu blijft nog maar enkel te beslissen^ omtrent het laatste voorstel van de commissie van onderzoek, houdende, dat er aan het gouvernement, gedurende 5 jaren, een crêdiet geo pend zal worden van 500,000 fr.te vinden uit 5 additio nele centimes op de regten van douane en yan doorvoer alsmede op het tonnengeld; dit crcdict zou bestemd zijn tot het bevorderen der industriële uitvoeren. Het behandelen van dat voorstel is op heden bepaald. Intusschen is aan de beurs van Antwerpen nogmaals eene petitie tegen het ontwerp opgemaakt, om aan de afgevaar digden te worden ingezonden. sGRAVENHAGE den 11 junij. Gisteren middag ten even half 5 ure is Z. M. de keizer van Rusland, van hoogstdes zelfs reis naar Londen, in deze residentie teruggekeerd. Heden 11101 gen heeft er eene luisterrijke inspectie plaats gehad op het veld voor de nieuwe kavalierie-kazenienwei-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1