MIDDELBURGSCUE C OüRAI T. N0. 09. Znturdag 1844. 8 Junij. Landbouw. NIEUWSTIJDINGEN. jA'anïmjfc publicatie. iUaatedtappij tot fïut oait 't Algemeen. iillsUllb. iDuitsrftlaub. :jDe abonnernents-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden' en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden xoor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. 'De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks-" Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes re-els 1 50 en voor iederen regel daarboven: 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Rtgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. SCHUREN VAN STRATEN ENZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Overwegende dat de groote droogte welke bij voortdu ring aanhoudtde noodzakelijkheid doet ontstaan tot het; iiï acht nemen der meest mogelijke spaarzaamheid omtrent het gebruik van het water Gezien art. 31 2 van het Reglement van Algemcenfi Plaatselijke Policie; Hebben goedgevonden te bepalen als volgt: Het is verboden de Straten Stoepen of Huizen te schu ren mitsgaders de Glazen te wasschen en zulks tot tijd en •wijle dit verbod bij publieke afkondiging zal worden inge trokken zullende elke overtreding van hetzelve overeen komstig het bovenaangehaalde Reglement van Policiewor den vervolgd en gestraft. E11 opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst.- Gedaan ten Randhuize der Stad Middelburg, den 5 Junij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun. Edel Achtbare A. M. BECIUS. PROGRAMMAL der Inwijding van de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, op Woensdag den 19 .lunlj aanstaande. Er zal des voórmiddags ten 11 urein het Lokaal der •Concertzaal te Middelburg eene daartoe strekkende Rede voering worden gehouden en daarna een aanvankelijk ver- .slag van de aangevangen werkzaamheden worden gegeven. Vervolgens zal in den Tuin van de Sociëteit Sint-Joris op de Balans en op daaraan palende gracht van het Molenwa ter van af des namiddags ten één tot drie ure, de Tentoon stelling van het aangebragtc en het daaronder begrepen, on langs in Engeland aangekochte veredelde Rundvee en andere voorwerpen ten dienste van den Landbouw, worden gehou den. Eindelijk zal die dag besloten worden met, een en vriend- schappelijken maaltijd onder de Leden der Maatschappij. De Leden 111 Walcherendie aan den maaltijd wenschen deel te nemen worden uitgenoodjgd van dit hun voornemen, ten minste acht dagen te vorendaarvan den Conciërge van Sint-Joris tc willen verwittigen bij wien de bewijzen van toegang h twee 'guldenwaaronder eene halve flcsch wijn begrepen isper hoofd, verkrijgbaar zijn gesteld; wordende de Leden in de overige Districten verzocht, daarvan, vóór dien tijd, aan de Voorzitters der Afdeelings-Besturen in der- zelver Sectien mcdedeeling te doen. De Leden worden verzocht de bewijzen van derzelvcr lidmaatschap mede te brengen als moetende dezelve strek ken tot bewijs van toegang bij de Inwijdings-rede en de Vee schouwing wordende dezelve tevens uitgenoodigd zich langs den trap in de Abdij naast het Hotel van den Heer Gou verneur naar de Concertzaal te begeven. Voor de zoodanigen evenwel, die, ofschoon gecne Leden zijnde, verlangen mogten de Inwijdings-rede bij te wonen, is de ingang op de Groenmarkt opengesteld moetende ech ter zoowel hiervoor als ter bezigtiging der Tentoonstelling eene Entree van 25 cents per Persoon worden betaald. De Inzenders van het ter tentoonstelling aangegevene Vee wordeii uitgenoodigd hetzelve des morgens tusschen 7 en 8 ure tc willen aanbrengen; namelijk, liet Inlandsche Rund vee aan den ingang bij de Manegeen de Paarden langs de Balans* in den Tuin der bovengenoemde Sociëteitdewijl de beoordeeling ter toekenning van premien ten negen ure een aanvang nemen zal. De overige voorwerpenten nutte van den Landbouw zullen reeds den vorigen dag moeten worden aangebragt. Tevens worden de Inzenders van Vee bij dezen geïnfor meerd dat op den morgen der Tentoonstellingdoor de welwillende medewerking der Regeringde Biljetten van .in- en uitvoer gratis bij het binnenkomen der Stad zullen worden afgegeven. Middelburg, den 8 Junij 1844. Namens het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland W. Pu. VIS, Secretaris. DEPARTEMENTS-VERGADERING op Woensdag den 12 Junij 1844, des middags ten 1 ure, over dPunten van Beschrijving. De toelichting van het Wets-ontwerp ligt van heden af ter inzage der Leden ten huize van den óudérgeteekende. P. de MARET TAK, Secretaris. De gewone jaartijksche KERMIS tc OOSTBURG dit jaar gehouden zullende worden den 20, 21 en 22 Junij aanstaande en volgende dagengelieven Kooplieden en Kramers welke dezelve wenschen bij te wonen, zich tijdig, met Vrachtvrije ^brieven tot het bekomen van Standplaats aan te melden bij den ondergetekendeMarktmeester tc Oostburg P. ScilEERENS. PETERSBURG den 23 mei. Z. M. de keizer heeft ons in den nacht van eergisteren op gisteren plotseling verlaten en is van Zarskoje-Selovergezeld door de adjudanten-gene raal graven Orlof en Ad Ier bergover Berlijn naar Londen op reis gegaan, 's Keizers vertrek gebeurde wederom zoo snel en verraste de bevolking dezer residentie zoo zeer, dat nog gisteren toen men gewaar werd dat de keizerlijke vlag van het winter-paleis weggenomen was, iedereen, slechts weinige wél onderrigteji uitgezonderd, meenden, dat de kei zer slechts voor weinige dagen naar Moscou gereisd was, om de, begraving van vorst Dimitri Coliczin bij te wonen, wiens lijk dezer dagen aldaar uit Parijs moet aankomen. Ook bij ons beginnen allengs volksschriften tot onder wijs en verlichting der lagere volksklassen te verschijnen. Zoo wordt thans een nieuw volks-lecsboek in de Russische taal, ouder den titel van Zondag-avonds onderhoud voor het' volk aangekondigd het schijnt ingerigt om vele boekdeelen te moeten uitmaken en opstellen te moeten bevattendie voor den kring der volksbegrippen gepast zijn. Dezer dagen is de volgende gewigtige verordening hier uitgevaardigdHuwelijken tusschen personen van het Pro- testantsch en van het Grieksch geloof moeten in Finlandbij uitzondering, in de kerken van beide de geloofsgenooten in gezegend worden. De in die echtverbindtenissen verwekte kinderen volgen de belijdenis des vaders. Gemengde huwe lijken in andere declen des rijks geslotenkunnen volgens de nieuwe Evangelische kerkwet van het jaar 1832, nadat zij in de Grieksche kerk ingezegend geworden zijnook voor het Lutherscbe deel door eenen bijzonderen actus in die kerk gewijd, doch de in die huwelijken verwekte kinders mogen slechts in de gebruiken der heerschende landskerk gedoopt en opgevoed worden. FRANKFORT den 3 junij. Het gerucht eener op handen zijnde groote zamenkomst van verscheidene monarchen aan welke onder anderen de keizers van Oostenrijk en Rusland en dc koning van Pruissen deel zouden nemen, houdt nog al tijd standen Karlsbadin welks nabijheid Kouingswarth de groote heerlijkheid van prins Metternichligt, wordt als de voor die zamenkomst bestemde plaats genoemd. Ook ge- looven velen dat zich de keizer van Rusland, na zijne te rugkomst uit Londengeruimen tijd te Weenen zal ophouden. Nadat laatstgemelde keizer, den 26 der afgeloopene maand des middags ten twaalf ure, te Postdam aangekomen was, en liet middagmaal gebruikt had heeft hij het grootste gedeelte van deu namiddag in afzonderlijke gesprekken met den koning van Pruissen doorgebragten is daarop door dezen verge zeld des avonds naar Berlijn terug gekeerd. Onder de menigvuldige gissingen door het onverwacht vertrek van keizer Nicolaas naar Engeland ontstaan be hoort ook dat hoogstdeszelfs reis betrekking op de aangele genheden van Griekenland hebben zou, waaraan het kabinet van Petersburg zich zeer veel gelegen laat liggen. Anderen geloovendat de bekende brochure van den prins vau Join- ville den monarch aanleiding gegeven zou hebben om zich met het Engelsch kabinet nader persoonlijk te gaan verstaan. Men zegtdat de bekende reiziger en schrijvervorst 1'iickler Mitskattden koning van Pruissen, die "zich naar de Lausitz begeven heeft, op zijn uitgestrekt landgoed aldaar luisterrijk dacht te ontvangen. Dc staatsraad van Walliserland heeft, volgens berigten tot 24 mei, die aanhangers van het zoogenaamde Jonge Zwit serland welke leden van den Grooten Raad zijn, door de dis- tricts-presidentcn doen uitnoodigen hunne plaatsen te komen innemen. Die van Montiiey hebbenin eene krachtige nota geweigerd te verschijnen maar anderen zich bereid betoond. Denkelijk zal aan enkelen hunner aangekondigd worden, dat zij, door de deelneming aan de troebelen, bun stemregtwei- ligt zelfs dat vau verdere zitting, verbeurd hebben. Het getal der in de geleverde gevechten gesneuvelden of ten gevolge hunner bekomen wonden later overleden is groo- ter dan eerst gemeend werd. Onder dat der Ouder-Wailisers telt men niet minder dan 8 officieren. 1 c Sion is den 25 mei eene bekendmaking van den plants- ltommandant Courten uitgevaardigd en overal aangeplakt bij welke die plaats in staat vau beleg verklaard wordt. De koning vau Beijcren is den 23 mei onder den naam van. graaf d\dugustn te Rome aangekomen en door de aldaar verblijf houdende Beijersche kunstenaars verwelkomd. Uit Italië stemmen de berigten daarin overeen dat de rust van dat land met geene ernstige verstoring meer bedreigd wordt. Nogtaus bleef een naauwlettend onderzoek aanleiding tot gedurige arrestatien geven niet alleen in de hoofdstad van den Kerkelijken Staat, te Bologna en in Romania,maar ook in minder beduidende plaatsen van andere legatien. On der de personen welke te Bologna in hechtenis zitten bevin den zich vijf geestelijken, waarbij drie monniken, die door eene uit hunne kloosters gevoerde briefwisseling onder ster ke verdenking zijn geraakt. Niet onbelangrijke brieven zou den onder de papieren van zekeren Qalettiwiens regtsge- ding in genoemde stad aangevangen was, gevonden zijn. Het bevestigt zich niet dat de Oostenrijksche troepen dit jaar vroeger dan anders, tot het maken van groote manoeu vres, bij Verona zullen zamentrekken. Naar gewoonte zal zulks eerst in de eerste helft van october geschieden. Volgens te Konstantinopel ontvangen berigten uit Klein- Azië'waren 12 plaatsen in het district Kiangari nabij An gora, door eene zware aardbeving geteisterd geworden, ver scheidene huizen ingestort, 167 menschen onder de pui'nhoo- pen begraven en veel meerderen gewond. De dag op welken dit onheil gebeurd is wordt niet genoemd. MAAGDENBURG den 24 mei. De geest van associatie, welke alle oorden van het vaderland doortrekt, heeft zich ook van de Joodsche natie meester gemaakt. Op voorslag van rabbi dr. Philippson alhier, den uitgever der Allg. Zei- tung für das Judenthum, zullen in den loop dezes zomers de rabbijnen en Joodsche geestelijken van Duitschland vergaderen, om gemeenschappelijk raad te plegen over Is- raels stelling in den tegenwoordigen tijd en over deszelfs toe komst. Reeds zijn aanmeldingen tot deze zamenkomst ont vangen van de rabbi's te Darmstad, Bernburg, Brunswijk BreslauSchwerin Trier, Bonn, Stolp, Luxemburg, Hii- desheim, Munchen, Eschwege, 'Kissingen, DresdenV Bir- kenfeid, Oldenburg, WeimarGluckstad, Landau, Pirma- senS, Kaisersluttern, Redwitz, Bairluth, OfFenbach, de tem pelpredikers te Hamburg, Weenen, Praag, Marienwerder en het geestelijke lid der koninklijke Wurtemburgsch Israëli tisch opper-kerkbestuur, kerkraad rabbi Meijer. De dag der zamenkomst is op den 12 junij aanstaande vastgesteld en de residentie-stad Brunswijk, mét bewilliging der staats-regering aldaartot plaats daarvan gekozen. PARIJS den 2 junij. Nadat de heer Billaudel, in de zitting van heden van de kamer der gedeputeerdeneene pe titie van inwoners van Bordeaux aangaande het middelbaar onderwijs, had overgelegd, werden de beraadslagingen over de supplementaire en buitengewone credietenen wel aangaande de voor de marine aangevraagde, voortgezet. De heer Lan- juinais.stelde voor, de questien over de ongenoegzaamheid van het materieel en de evenredigheid eener stoomende of zeilende marine tot de beraadslagingen over het budget uit te stellen waarin werd toegestemd. De heer Lacrosse maak te eenige opmerkingen betrekkelijk.de Fransche zeemagt en de uitgaven vau het departement van marine. Ilij zeide, dat in 1843 eene som van 280,000 fr. was toegestaan tot vermeerdering van het aantal stoomschepen; dit was zeer noodzakelijk doch thans is het geld uitgegeven en men merkt noS ge.en grooter aantal stoomschepen op. Bij de wet van 16 .jutij. 1840 werd een crediet van 28 miilioen fr. ter be schikking dei' Regering gesteld, tot het aanbouwen van zce- stoombóoten. Volgens den redenaar zijn de meeste dier schepen gebouwd, doch zij liggen alleen als bewijzen van hetgenc Frankrijk kan doen in de Fransche havens. Hij wilde dat het gouvernement een naar de behoeften der' mari ne geëvenredigd budget deed aannemen en dat eene com missie voor het goed gebruik der marine waakte. De minis ter van marine vatte hierop het woord en merkte onder an deren aan dat het getal uitgeruste en in dienst gestelde sche pen van 140 tot 197 was opgevoerd. Een brief uit Tanger houdt in dat de keizer van Ma rokko den heiligen oorlog tegen Frankrijk heeft aangekondigd daar hij meent dat Frankrijk zich in de geschillen tu-schcn Marokko en Spanje heeft gemengd. De keizer zou veel op de toerustingen rekenen welke Abd-el-Kader sedert vele maanden bij de groote stammen op de grenzen van Algerie maakt; ook zou een zoon van Moulley-Abd-el-Khaman zich met groote strijdkrachten bij den emir hebben gevoegd. De luitenant-generaal de Lamoricière had eene subdivisie van Or- leansville moeten afzendenten einde de divisie van Tleme- cen te ondersteunen de divisie van Tlemecen was reeds zeer talrijk, en had vroeger aanzienlijke versterkingen van de be •zettingen van'Oran, M'ostaganem en Mascara verkre-en De regering heeft de volgende telegrafische deneche ontvangen en publiek gemaakt malta den 29 mei. De tijdingen uit Indie van den 1 mei en uit China vau den 10 maart behelzen geen nieuws dan den moord van Sudjet-Singkdie op verzoek van zijnen oom Hiza-Siughen op aandrang der oproerige troepen, naar Lahore was gekomen. Een niet opium geladen Eneebch vaartuig is door dc Chinezen aangehouden en op.p br t', nau

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1