MIDDELBVRGSGHE U li A T. N°. 66. Zaturdag 1844. I Junif. BESTUREN en ADMINISTRATIEF Skfccn&mafcittg. NIEUWSTIJDINGEN. MAATSCHAPPIJ BRANDWAARBORG-MAATSCHAPPIJ iDuttscltEiub. <*5rojöt--33ritt.'5ujc. Jrattfcrijfc. De abouuements-prijs dezer Courant is 2 ,75 voor drie maanden en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij bet einde van ieder Yierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven ie zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Het PROVINCIAAL GEREGTSHOF in ZEELAND maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke, overeenkom stig art. 17 der Wet op de Regterlijke Organisatie en het beleid der Justitie, en art. 11 van het Reglement op de wij ze van Eeds-aflegging enz., vastgesteld bij Zijner Majesteits besluit van den 14 September 1838 (Staatsblad no. 36) ge durende de Vakantie, van den 1 Julij aanstaande tot en met den 31 Augustus daaraanvolgende, belast zal zijn met de af- .doening van spoed vereischende zaken en van Strafzaken hare gewone Teregtzittingen zal houden op de navolgende dagente weten Maandag den 1 Julij. Zaturdag den 13 Julij. Maandag „15 Zaturdag 27 Maandag 29 en voorts op Zaturdag 10 August. Maandag 12 August. Zaturdag 24 Maandag 26 telkens aan te vangen des voormiddags te tien ureen dat overzulks de eerste gewone Regtdag voor Burgerlijke zaken 11a de Vakantie zal zijn op Dingsdag den 3 September de zes jaars. Middelburg, den 29 Mei 1844. Op last van den Hove De Griffier A. VllÉKE. tot bevordering van LANDBOUW en VEETEELT in de Provincie Zeeland. Het AFDEELINGS-BESTUUR der 9de Sectiegevestigd, te Oostburg, brengt bij deze ter kennis van diegenen, welke naar de onderstaande prijzen zouden verlangen mede te din gen dat het Bestuur, in. deszelfs vergadering van den 10 April jl.heeft besloten een zilveren Zak-Horlogieals hoofdprijs een dito Ketting en een dito Cachet en Sleutel, als tweede en derde prijzen uit te reiken aan de drie Land- manszoons of Knechts, welke, na het rooven van den Oogst van dit jaar af tot ultimo October daaraanzullen bevonden worden het handigst en doelmatigst zoo met den Waalsch'en als kleinen Ploeg te hebben gewerktbij de beoordeeling waarvan voornamelijk zal worden gelet, of door den Ploe ger op de keereinden behoorlijk is ingezet en uitgekeerdof de voren regt zijn geploegd en de Landen gelijk gelegd ter bevordering van de vruchtbaarheid en afwatering. Als beoordeelaars dezer werkzaamheden zijn benoemd de Leden der MaatschappijJannis du Bois te NieuwvlietHendrik Elias., te Oostburg, en Abm. Risseeuw Iz.zoon, te Kad- zaIKi. De uitreiking der prijzen zal met gepaste plegtig- heid plaats hebben te Oostburg, op den 20 November aan staande als zijnde een dier dagen 11a St. Maarten waarop alle Landbouwers-Bedienden uit hunne dienst ontslagen zijn, en die gewoonlijk als dagen van uitspanning worden gebruikt. Namens het Afdeelings-Bestuur voornoemd, De Secretaris, M. THERIE. voor de Provincie Zeeland gevestigd te Middelburgonder Directie van den Heer P. DE WIJS. ^COMMISSARISSEN van bovengemelde Maatschappij bren gen ingevolge art. 31 der Statuten, bij deze ter kennisse van de belanghebbenden dat op heden door den Directeur is 'Overgebragt de rekening en verantwoording van de Admi nistratie door hem over den jare 1843 gehouden, welke rekening door de aanwezige Deelgenooten is goedgekeurd en geslotenen dat bij deze gelegenheid aan de Deelgenooten is gegeven een algemeen overzigt van den tegenwoordigen toestand der Maatschappijen van de werking derzelve van af hare oprigting, ten blijke dat dezelve van jaar tot jaar in bloei is vooruit gegaan, en onder 1 April dezes jaars 1844 alreeds is opgeklommen tot het aanzienlijke kapitaal van tien millioen negen honderd-en-dertien duizend acht honderd acht- en-zeventig Grilden; dat, gedurende het vijftienjarig bestaan der Maatschappijslechts negen maal tot het omslaan voor vergoedingen van brandschaden is behooren te worden over gegaan en datvoor vergoeding dezer brandschaden en voor kosten van Administratie te zamen genomen niet meer dan zestig cents per mille gemiddeld per jaar is gevorderd eene bijdragewelke door de jaarlijksche betaling voor verzeke ringen op vaste Premie aanmerkelijk wordt te boven ge gaan en welker geringheid aizoo tot het meest overtuigend bewijs mag verstrekken, dat, zoo al de verzekering op vaste Premie eene meer gelijkmatige betaling te weeg brengtde bijdragen in deze Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij eene voordeeliger uitkomst opleveren. Middelburg, den 30 Mei 1844. Namens Commissarissen voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. FRANKFORT den 26 mei. Volgens bcrigteu uit Stok- holm van den 1:8 dezergaat koning Oscar onafgebroken voort metdoor goede huishouding, door veranderingen over eenkomstig den geest van den tegenwoordigen tijd en vader landslievende bedoelingen de van hem door zijn volk gekoes terde gedachten te verwezenlijken. De staf des konings, die vroeger zeer talrijk was, is tot op 8 adjudanten verminderd, terwijl het talrijke korps kabinetsheeren kamerheeren ordon nans-officieren ontbondenen de diensdoende staatsdames ontslagen zouden worden. De tot nu toe bestaan hebbende jurisdictie der sloten en burgten, alsook de regtspleging van het rijksmaarschalks-ambt was nu werkelijk afgeschaft en daar mede aan den door den Zweedschen rijksdag zoo dikwerf geui- ten wensch voldaan. Ook sprak men van eene ophanden zijn de nieuwe reorganisatie van het Zweedsche ministerie. Naar brieven tot den 24 dezer te oordeelen mag de binnenlandsche strijd in Walliserland als geëindigd worden beschouwd. De troepen van het oppergedeelte hebben over al de overhand behouden en die van het benedengedeelte zijn zoo gedesorganiseerd dat het moeijelijk vallen zou hen weder bijeen te verzamelen. Het getal der eersten was bo vendien veel sterker daar men het op 2400 man schatte terwijl de tegenpartij nooit meer dan 800 man heeft kunnen monsteren. Bijna al de kantons hebben troepen tot bescherming van hunne grenzen, op de been gebragt, en door dat van Waad- land is zelfs een bataillon naar Williserland gezonden. De bijèënroeping eener buitengewone vergadering van den land dag om de algemeens rust te herstellen en te handhavenis door de raden van onderscheiden kantons goedgekeurd. Het bevestigt zich niet dat de Opper-Wallisers, op hunnen zegevierenden togt, verscheidene dorpen in brand gestoken zou den hebbenen door de Neder-Wallisers is zulks alleen ten opzigte van enkele huizen geschied, om hunnen terugtogt te dekken. Te Konstantinopel waren den 8 dezer berigten uit de provinciën ontvangen volgens welke de oproerige Aruauten reeds onderscheidene schermutselingen tegen de troepen der re gering met voordeel hadden doorgestaan. Niet alleen veree- nigden zich talrijke overloopers met de rebellen, maar in Bu'garye zouden zich twee regementen in inassa aan hen aan gesloten hebben. De muiters waren in grootere en kleinere benden, over geheel Bulgarye Ilu mei ie, Macedonië en een gedeelte van Albanië verspreid en stonden onder 4 hoofd aanvoerders die met elkander in gemeenschap schenen te handelen. KEULEN den 25 mei. Den 18 dezer is een Joodsche godsdienstleeraar, Jacob Sack, van Immendorf, die eenige verbeteringen in de leer wilde invoeren en zijne geloofsge- nooten trachtte te verlichten vermoord. Men vond hem des nachts onder eenen hoop steenen. Zijne geloofsgenooten schijnen hem, tot dank voor zijnen ijver, gesteeuigd te heb ben. Den 20 dezer werd reeds, op bevel van bet crimineel geregtsbof van Ehrenbreitsteineen verdacht inensch ge arresteerd, zijnde een Israëliet uit Anderuachknecht bij een welgezeten veehandelaar en leeraar (Gemeinde Vorsteher) te Immendorf. Men heeft hem eenige uren na den moord, des nachts om 1 ure, gezien bij het dorp Arzheim 0111 in dit ongewone uur eene koe te halen. De gendarmen vntteden hem den 20 op de veemarkt te Bendorf. Men zoekt nog 2 andere verdachte Joden uit Immendorf, den een' heeft men ontmoet niet ver van de plaats der gruweldaad zonder dat hij voor zijne tegenwoordigheid aldaar eenigen aanmerkelijken grond kon opgeven; de andere schijnt, om de op hulp ge roep toesnellende personen te ontgaan niet naar Immendorf, maar naar Ehrenbreitstein te zijn geloopen en aldaar over nacht te hebben. Hoe stil en hoe wel overlegd die moord ook des nachts is gepleegd, zal dezelve aan het daglicht worden gebragt en zullen de schuldigen hun verdiende loon ontvangen. LONDEN den 26 mei. Het geregtshof te Dublin heeft eergisteren eindelijk uitspraak gedaan in de zaak van den heer O^Connell c. s. De eerste regter of presidentde heer Pen- nefather en zijn ambtgenoot Barton hebben verklaard dat zij geene gronden hadden gevondenom de door de gezwo renen gedane uitspraak volgens welke al de beklaagden schul dig zijn voor nietig re verklaren en mitsdien een nieuw ge ding toe te staan. De regter Perrin daarentegen heeft als zijn gevoelen Opgegevendat er ten aanzien van den heer O'Connell en een van deszelfs mede-beschuldigden te weten den priester Tiernejgrond bestond om een nieuw geding te gelasten. De vierde regter eindelijk de heer Crampton heeft gemeend, dat alleen ten aanzien van den geestelijke Tierney grond aanwezig was tot vernietiging der gedane uit spraak en mitsdien tot het instellen van een nieuw geding. Hij is van oordcel geweest, dat, ingeval de uitspraak ten aanzien van den beschuldigde Tierney vernietigd en geene nieuwe vervolging van denzelven bevolen mogt worden echter de uitspraak ten aanzien van de overige beschu.digden van kracht bleef. Het gevoelen van den regter Perrindat de uitspraak der gezworenen ten aanzien van den heer O'Connell vernietigd be hoort te worden, berust op de bedenking, dat de in de nieuwsbladen voorkomende verslagen van de redevoeringen van dien beschuldigde aan de gezworenen voorgedragen zijn als bewijsmiddelen en het mogelijk isdatofschoon over vloedige andere bewijzen voor deszelfs deelneming aan eene strafbare conspiratie aanwezig zijn ook die uit de nieuws bladen geputte onwettige bewijsmiddelen invloed hebben ge had óp de uitspraak der gezworenen. De reden, waarom de uitspraak ten opzigte van den heer Tierney vernietigd zou moéten wordenis deze dat de gezworenen niet behoorlik hebben uitgemaakt, dat die beschuldigde, op den dag waar op hij lid werd van het genootschap tot intrekking der Unie reeds bekend was met de handelingen en het doel van dat genootschap. PARIJS den 27 mei. De heer Jacquet Laffitte is gisteren avond in 77jarigen leeftijdalhier overleden. Toen in de zitting der kamer van afgevaardigden van heden de brief van zijnen schoonzoon den prins van de Moskowa, voorgelezen waswaarbij dit overlijden werd aangekondigdverhieven zich dadelijk verscheidene stemmen om het verlangen te uiten, dat al de afgevaardigden de begrafenis van dat lid mogten bijwonen. Die begrafenis zal eerst na vijf of zes dagen plaats hebbenals zijnde de nagelaten betrekkingen des overledenen voornemens0111 daaraan den meest moge- lijken luister bij te zetten. De heer Laffitte was te Bayonne geboren en heeft door werkzaamheid eerlijkheid en schranderheid zijne fortuin ge maakt, zoodanig, dat het Parijssche bankiershuisaan welks hoofd hij stondvele jaren achtereen onder de eerste in Frankrijk geteld werd. Ilij genoot vroeger zoozeer het al gemeen vertrouwen dat Lodewijk XVIIItoen die koning in 1815 uit Parijs vlugten moest, hem zijn bijzonder ver mogen toevertrouwde, en dat Napoleondrie maanden later tot gelijke noodzakelijkheid gebragt, hetzelfde deed, en latei- op St. Helena hem tot uitvoerder van zijnen uitersten wil benoemde. Tot de omwenteling van 1830 genoot Laffitte, als hoofdleider van de toenmalige liberale oppositie in de kamer van afgevaardigden en wegens zijne weldadigheid en mildheid, in Frankrijk eene ongenieene mate van populariteit. Ilij had op den loop dier omwenteling en op de verheffing van den hertog van Orieans tot koning der Franschen zeer grooten invloed, en werd dan ook nog in 1830 tot voor zitter van s konings raad benoemd. Slechts weinige maan den handhaafde hij zich in die betrekking, waarvoor hijten minste in eenen stormachtigen tijd naar veler oordeel, niet opgewassen was. Ten gevolge der omwenteling van 1830 verloor hij zijn vermogenen alleen door krachtige onder steuning van meer dan eene zijde kon hij zich als bankier handhaven. Sedert behoorde hij steeds tot de tegenpartij in de kamer van afgevaardigden en bij meer dan eene gelegen heid, ja nog in den aanvang van dit jaar, toen hij als oud ste lid der kamer hare zittingen opende heeft hij in sterke bewoordingen zijn leedwezen uitgedrukt van tot eene om wen teling te hebben medegewerktdie eene orde van zaken heeft doen ontstaanwelke niet met zijne inzigten strookte. Gedurende de ziekte van den heer Laffitte liet de ko ning eiken morgen naar den toestand van den grooten bankier vragen. Men verzekert, dat meer dan 100,000 personen bij zijne be grafenis zullen tegenwoordig zijn alle regterlijke en genees kundige scholen, zoo wel als de leden van vele genootschap pen, zijn daartoe uitgenoodigd. Men vreest voor eenige on geregeldheden, even als bij de begrafenissen van de de La- marque en Lafayette doch alle mogelijke maatregelen zullen genomen worden 0111 de rust en orde te bewarenen de "an- sche bezetting van Parijs zal in de wapenen zijn. De gezamenlijke Parijsche pastoors hebben zich dezer dagen bij hunnen aartsbisschop vervoegdom te protesteren tegen een gezegde van den heer Persil in de kamer der pairs, volgens hetwelk de mindere geestelijkheid de denkwijze der bisschoppen omtrent de zaak van het onderwijs niet zou dee- lcn. De aartsbisschop heeft in zijn antwoord aan deze be zending zijn genoegen daarover in sterke bewoordingen be tuigd en met zinspeling op een gezegde van den minister Guizot te kennen gegeven dat de bisschoppen hever dan hunnen vroegeren staatkundigen invloed (het lidmaatschap van de kamer der pairs) terug te willen erlangen den hun toe komenden invloed op de opleiding en de vorming van ver- t standen hart der Kathoïijke jeugd, onder een stelsel van Vrij heid zonden uitoefenen. Tevens heeft hij de verwachting uitgedrukt, dat overal in Frankrijk de pastoors zouden toonen van omtrent het vraagstuk van onderwijs eebccl een s cmrh i r met de hoogere geestelijkheid te denken.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1