MIDDELBÜRGSCBE COURANT. Donderdag 30 Mei. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. N°. 65. 1844. NIEUWSTIJDINGEN. Bwitscvlanb. iDuitecWnub. (Brcot-Brittaujc. Belgis. ficbcvlaubcu. S5Sfi8S3SS5 De abonüements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden en Iraneo per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaÜDg geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentie 11 behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitsondering van Huwelijks- (reboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsin-eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente Sint-Laurens c. a. verwittigen bij deze de belanghebben den dat de KERMIS in die Gemeente dit jaar invalt op den 7 Junij aanstaande en dat op den volgenden dagbij gelegenheid dier Kermisnaar den RING zal worden gereden. Sint-Laurens c. a.den 29 Mei 1844. Burgemeester en Assessoren der Gemeente voornoemd HUBERTUS REKKER. Ter ordonnantie derzelve P. van de GR AFT Secretaris. Bij den ondergeteekende zijn op den 27 dezer ontvangen de navolgende giften alle in verzegelde pakjesmet aan duiding dat dezelve bestemd zijn voor het Zendeling-Genoot schap gevonden in de kerk-collecten N. kerk, 2 6 mei, voormidd. van P. 5 in goud; 27 meivan M. 2 60. Oostkerk27 mei, van C. N. 2,60van S. ƒ1,50; 10 in goud; —ƒ5,20; —ƒ2,60. De drie laatste zonder letters. JAC. JOAN van DEINSE. Direct, en Thes. LAUSANNE den 22 mei. De burger-oorlog in het kan ton Wallis heeft, volgens berigten van daar, die tot gisteren loopen eene ernstige wending bekomenen de verwarring is aldaar ten top gestegen. Twee hoofdpartijen staan in liet kanton tegen elkander over, namelijk die der Opper-Walli- sersdie meerendeels Duitsch spreken en wegens hunne ge hechtheid aan liet oude en aan de zaak der geestelijkheid de mannen van het Oude Zwitserland worden genoemd, en de partij der Neder-Walliserswaardoor men de meestal Fransch sprekende dalbewoners moet verstaandie voor democrati sche beginselen gestemd zijn en de mannen van het Jonge Zwitserland heeten. In 1840, toen insgelijks Wallis door burgeroorlog werd verscheurdhebben de Neder-Wallisers de bovenhand bekomen. Thans heeft het tegenovergestelde plaats. De mannen van Opper-Wallis of van het Oude Zwit serland hebben, nadat zij onder de wapenen waren geroe pen, ten getale van 1500 ii 2000 man, de Neder-Wallisers die minder sterk waren voor zich uitgedrevenachtereen volgende Sion (Sitten), Martigny en St. Maurice bezet, in den bergpas van Irient een vrij scherp gevecht aan hunne tegenstanders geleverdwaarbij 20 of 30 dooden zijn geval len, en overal de bovenhand behouden. Door schandelijke buitensporighedenzoo als het in brand steken van gehuch ten, het mishandelen van vrouwen cn het verminken van lij ken is de strijd van weerszijden gekenmerkt. I11 het nabu rig kanton Waadtland en ook aan de Fransche grenzen wer den onderscheidene maatregelen van voorzorg genomen. Ook het bondgenootschappelijk bewind, dat vroeger met het vol doen aan een verzoek om gewapende tusschenkomstuit hoofde van den tegenstand van sommige kantonsheeft ge aarzeldschijnt thans tot zulk eene tusschenkomst te willen overgaan. BERLIJN den 24 mei. H. K. H. prinses Albrecht van Pruissen is met hoogstderzelver kinderen van hier naar Ca- mentz op reis gegaan. Terwijl de prins van IFasa zijnerzijds verklaart zich de regten zijlier familie op den Zweedschen troon voor te be houden heelt koning Oscar den 7 dezer eene bekendmaking doen afkondigen waarbij het verbod van gemeenschap met den voormaligen koning Gustaaf Adolf en diens kinderen den 10 december 1812 uitgevaardigd, wordt opgeheven, naardien, zegt Z. M.het derde eener eeuw bewezen heeft, dat hij aan de inwoners van Zweden dit bewijs van vertrou wen gerustelijk schenken kan. FRANKFORT den 25 mei. De koning van Beijeren is den 14 dezer van Bologne te Florence aangekomen en door den groothertog verwelkomd. Reeds den volgenden dag zou Z. M. de reis naar Rome voortzetten. Den 8 dezer heeft de Paus eene circulaire aan alle patriarchen primaten aartsbisschoppen en bisschoppen af gezonden in welke de betrekking der kerk tot de bijbel genootschappen ontwikkeld en inzonderheid gewag gemaakt wordt van de pogingen der Christelijke vereeniging teNieuw- York, om hare werkzaamheden tot Italië uit te strekkeu. Na dere bijzonderheden wegens den inhoud dezer circulaire zijn nog niet bekend. Te Rome betoont de policie grooten ijver in het opsporen en in hechtenis nemen van verdachte personen. Tot hiertoe schijnen de pogingen der regering van Na pels 0111 de heerschende ellende in de provinciën te vermin deren nog van geen zeer afdoenden aard te wezen. In eenen brief uit Athene van den 6 dezer leest men De ontdekking van een geheim genootschap tot omver werping der bestaande orde van zaken heeft alhier eenen die pen indruk gemaakt. Het genootschap schijnt zich over het geheele land uit te strekken en heeft ook takken in de Turk- sche provinciën; het heet: De groote broederschap." In het eerst hield men het bestaan van dit genootschap vooi een verzinselmaar thans heeft het zich bevestigddat er werkelijk eene zamenzwering bestaat; men weet echter niet met zekerheid, van waar dezelve uitgaat. De oppositie, die er tegen het ministerie bestaat, wordt dagelijks van meer beteekenis en komt met eiken dag duidelijker te voorschijn. De gisting in de provinciën neemt dagelijks toe en zal wel tot 11a den afloop der verkiezingen voortduren. Van alle zij den komen er berigten in omtrent de ontvangst der gewezene afgevaardigden ter nationale vergadering in de plaatsen waar zij verkozen waren; deze berigten doen den heerschenden geest duidelijk kennen." LONDEN den 25 mei. Eene commissie uit het huis der- lords houdt zich thans, op last der koningin, met de over weging bezig van een verzoekschrift, door sir Augustus d Es te ingediend, en waarin hij aanspraak maakt op den rang en titel van hertog van Sussex. Volgens de koninklijke hu welijks-acte, en de daarop gegronde wet van maart 1772, is de echtvereeniging, ten jare 1792, te Rome, tusschen nu wijlen den hertog van Sussex en lady Augusta Murray zonder toestemming van den toenmaligen koning GeorgelII gesloten, ten liove steeds als nul en van geener waarde be schouwd, en dien ten gevolge sir Augustusdie uit dat hu welijk voortgesproten istot hiertoe van alle aanspraak op den rang en ticei zijns vaders verstoken gebleven. Sommige dagbladen dringen bij deze gelegenheid aan op het intrekken der koninklijke huwelijks-akte. In het lagerhuis, welks zittingen voor eenige dagen geschorst zijn is niet veel van algemeen belang verrigt. Woensdag is door de directeuren der Oost-Indische com pagnie een allerkostbaarste maaltijd aan den nieuwen gouver neur-generaal sir II. Hardingegegevendie bij deze ge legenheid eene aanspraak hield in welke hijonder anderen zeide de overtuiging met zich te nemendat hij zoowel het vertrouwen der directeuren als van zijne voormalige ambtge- nooten, de ministers, genoot, en, door dat vertrouwen ge sterkt, trachten zou de hem opgelegde zware verpligtingen zoo goed mogelijk te vervullen. Tijdens hij van zijne be noeming kennis kreeg was zijne eerste vraag geweest hoe de hertog van IFellington daarover dacht, en toen hij vernam dat deze zijne goedkeuring daaraan hechtte had hij geen oogen- blik meer over de aanneming geaarzeld, naardien'hij verzekerd was dat hetgene de hertog goedkeurde niet verkeerd wezen kon. Tot algemeene verwondering, heeft de opperregter in het koninklijk geregtshof te Dublin woensdag aangekondigd, dat de uitspraak in de zaak van D. O'Connell en zijne mede beschuldigden eerst vrijdag zou geschieden. Men giste dat dit nieuwe uitstel aan verschil van gevoelens tusschen de reg- ters moet worden toegeschreven en wilde weten dat niet al leen de heer Crampton maar ook een ander zijner ambtgenoo- ten van gevoelen bleef dat de motie tot herziening althans voor een der aangeklaagden behoorde te worden ingewilligd. In den morgen van den 17 dezer is in een stilstaand water tusschen Manchester en Stockton ijs ter dikte van een Engelschen schellinggevonden terwijl in onderschei dene oorden van Engeland dezer dagen ook eene beduidende hoeveelheid sneeuw gevallen is. Men zal zich een denkbeeld kunnen vormen der uit gebreidheid van den eijerhandel hier te lande wanneer men verneemt dat het schip Princess Alicevan Dublin naar Fleet- wood11. zondag 38 ton of ruim 700,000 eijeren heeft aangebragt, die terstond langs den spoorweg, naar Manches ter Birmingham en Londen verder gezonden zijn. PARIJS den 25 mei. De kamer der pairs heeft gisteren na eene beraadslaging van 27 dagende wet omtrent het middelbaar onderwijs met 85 tegen 51 stemmen aangenomen. De artikelen daarvan die de kleine seminaricn betreffenzijn zoodanig vastgesteldals zij door de commissie waren ont worpen. De heer Cousin heeft tot den einde toe beweerd dat door deze wetsbepalingen aan de geestelijke kweekscho len privilegiën werden geschonkendie een aanmerkelijk deel van het middelbaar onderwijs onder het onmiddellijk toezigt der geestelijkheidzonder genoegzamen invloed der rege ringzouden brengen. De kamer der gedeputeerden nam gisteren het wets-ontwerp aangaande de exploitatie van den spoorweg van Montpellier naar Nimes met 190 tegen 60 stemmen aan. De regering- zal alzoo met de exploitatie en de dienst langs deze spoor weg-linie belast worden. Na de stemming ontwikkelde de heer Cousture zijn voorstelhetwelk ten doel heeft de ver- 1 plaatsing van het politiek domicilie der kiezers toe te staan, onder deze enkele voorwaarde dat men 50 fr. directe be lastingen betaalt in het arrondissement waar men in het ver volg de regten van kiezer wil uitoefenen. De in overweging neming van dit voorstel is bijna met algemeene stemmen aan genomen. De prins van Joinville is naar Compiègne vertrokken men wil hiei weten dat hij daar voor eene maand in arres is geplaatsen dat een groot aantal personen uit de hoogere kringen zich derwaarts begeeft. Daar de heer Gutzot van den prins van Joinville geene herroeping zijner nota heeft kunnen erlangen zou hij voor nemens zijn in de kamer eene rede uit te spreken tegen de officiers-generaal die hunne pligten ais prins vergetenten einde hunne voorgewende regten ais burgers te doen gelden. Omtrent 400 werklieden arbeiden dagelijks aan de groote gevangenis in de straat Traversière Saint-Antoine, welke volgens het cellulaire stelsel wordt ingerigt. Deze ge vangenis heeft den vorm van een halven cirkel van omstreeks 200 ellen in middellijn is reeds geheel omgeven door eenen hardsteenen muur, wiens hoogte niet minder dan 10 ellen is. Nadere berigten omtrent hetgene den 12 dezer in Al- gerie heeft plaats gegrepen zijn door de regering ontvangen en publiek gemaakt: 8 a 10,000 Kabaïlen zijn, in de om streken wan Dellysdoor 5 bataillons, welke een deel uit maken der kolonne die onder het bevel van den gouverneur- generaal staat, door 600 man der Arabische ruiterij en door 80 man der Fransche kavailerie verslagen. Het verlies der Kabaïlen wordt op 300 350 manschappen geschat, terwijl van de Franschen slechts 3 mannen gedood en 20 gewond zijn. Door middel van den telegraaf weet men thans, dat de koningin Isabella met hare moeder en zuster, vergezeld door den eersten ministergeneraal Narvaezin den och tend van den 20, uit Madrid naar Barcelona vertrokken is. De Madridsche regerings-bladen verzekeren steedsdat deze reis geen ander doel heeft dan het gebruik door de jonge koningin vau de minerale wateren vaii Caldas, welker heil- zamen invloed op haren gezondheidstoestand H. M. reeds in 1840 heeft ondervonden. Desniettemin waren te Madrid nog den 19, tot welken dag de gewone berigten van daar loo pen, allerlei verontrustende geruchten wegens deze reis in om loop, aan welke geruchten door de oppositie-bladen voort durend voedsel werd gegeven. Sommigen beweren, dat de reis in verband staat met ontwerpen van den generaal Nar- vaesom een absolutistisch regeringsstelsel in te voeren. An deren spreken van ontwerpen voor een huwelijk der jon»-e koninginwelke men bij deze gelegenheid zou willen bevor deren of tot stand brengen. De graaf de Bomfim en andere Portugesche uitgewekenen zijn naar de stad Soria getrokken, welke hun tot woonplaats is aangewezen. De regering heeft hun maandelijks de som van 19,856 realen toegestaan. In Marocco schijnt men bij voortduring toebereidselen voor het afkeeren van eenen vijandelijken aanval van de zij de van Spauje te maken. BRUSSEL den 26 mei. De kamer der vertegenwoordi gers heeft0111 de loopende dienst te verzekeren eergiste ren twee credieten voor het departement van binncnlandsche zaken en het budjet van oorlog toegestaan. Daarna heeft de kamer de beraadslagingen over de bijzonderheden van het ontwerp nopens de differentiele regten voortgezet, en wel bepaaldelijk over de artikelen walvisch en hout. Er is be paald geworden dat het vraagstuk nopens de Hollandsche entrepots vooreerst onaangeroerd zou blijven. De kamer beeft zich tot dingsdag verdaagd. 's GRAVENHAGE den 26' mei. De centrale afdeelirjg van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren een aan vang gemaakt met liet zamenstellen van haar voorloopig ver slag over de ontwerpen vau wet, welke in de zitting vau dingsdag jl. zijn aangebodenen die eergisteren een onder werp van overweging in de afdeeiingen hebben uitgemaakt. Aanstaanden woensdag zullen de afdeelingen met het onder zoek van het wets-ontwerp wegens de aflossing en verwis seling van nationale schuld, beginnen. Uit eene nadere oiiiciele kennisgeving blijkt, dat ver zoekschriften of requesten behooren tot de eenzijdige onder- handsche geschriften, vermeld bij liet 3de lid van art. 13 der wet van 3 octobcr 1843, en dat mitsdien daartoe ook ireze- geid papier van 15 cents mag worden gebezigd. Men verneemtdat de stedelijke en gemeente-besturen uitgenoodigd zijn om in de driemaaudelijksche rapporten betrekkelijk de koepok-inenting, als eene belangrijke bijzon derheid te doen vermelden, hoe vee! der door.kinderziekte besmette personen vroeger waren gevaccineerden hoe veel van deze overleden zijn. - Eenige dagen geleden is er gemelddat Z. K. I J. Prins Hendrik weldra een nieuwen togt in de Middellandsche Zee I zou ondernemen. Thans verneemt men dat de Prins aanstaan- 1 den woensdag de residentie verlaten zal0111 zich naar Viis-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1