MIDDELBÜRGSCHE COURANT. W. 64. Dingsdag 28 Mei. BESTUREN en ADIINISTRATIEN. Landbouw. NIEUWSTIJDINGEN. (Bt-oot-iavittflujc Jftrauïmjtc isclgtc. AUcbctrlanbcn. 'IIII un De abouuements-prijs dezer Courant is 2,75 voor -drie maanden eö franeo per lost ƒ,3. De abonnementen worden "voor niet inindpr dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt com.ptantof bij het einde yan ieder vierendeel j aars. De inzending der Adyertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te ge.ven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, jnet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voqr iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het lifgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Ten gevolge der vroeger gedane uitnoodigingtot het honden eener wédploeging in dit Eiland Walcheren wordt hiermede aan de Belanghebbenden en Voorstanders van den Landbouw ter kennis gebragt Dat de dag van wege het eerste Afdeelings-Bestunr is. be paald op Dingsdag den 4 Junij, des namiddags ten één mir, op de Hofstede Poppendommeonder Grijpskerketerwijl de dag door het tweede Afdeelings-Bestmir insgelijks is bepaald Op Woensdag den 5 Junij, ten één uur, op de Hofstede bij dé Wedutve Braamsonder de Souburgen. Een ieder'der Mededingers wordt uitgenoodigd om zich ter bestemder plaats "en op het bepaalde uur, met derzei ver Ploeg en Paarden, te laten vinden, als wanneer aan hen de vereischte aanduiding van het werk zal worden aangewezen; zullende de aanmelding tot mededinging, bij de onderstaande Commissarissen niet later worden aangenomen dam tot Woensdag avond den 29 Mei. Commissarissen vaH het iste Commissarissen van het 2de Afdeélings-Bestuur Afdeelings-Bestunr K. MALJAARS, A. FRANKE te Aagtekerke. te Meliskerke. P. GESCHIERE A. de PAGTER te Poppendomme. te Oost- en Westsouburg. J. WATTEL, J. de GROOT, te Serooskerke. te Kbudekerke. D.e COMMISSIE van Spijsuitdeeling aan .Minvermogenden te Middelburg maakt bij deze bekend dat zij op Donder dag den 23 dezer maandvolgens gewoonteheeft gedaan rekening en verantwoording harer administratie over het af- geloopen Winter-saizoenbij welke gelegenheid aan de be langhebbenden is geblekendatgedurende gezegd tijdsver loop onder de behoeftige klasse van Ingezetenen zeven-en- vijftig duizend zeshonderd Portien voedzame Soep zijn uit gedeeld. De Commissie rekent zich verpligt, onder vermelding van het bovenstaande, openlijke hulde alhier te moeten doen voor het vertrouwenhetwelk derzelver Medeburgers bij vernieu wing in haar gesteld hebben en van deze hunne gunstige ge zindheid wederom ondubbelzinnige blijken hebben gegeven door de ruime en edelmoedige bijdragen, ten behoeve dezer algemeen erkende nuttige inrigting. De Commissie houdt zich overtuigd, dat deze uitdéeling, bij de schaarschheid aan werk en daaruit ontstane drukkende armoede in den afgeloopen Winter wederom aan velen eene ruime verkwikking heeft verschaft; vertrouwt dat van deze spijze door hare arme Stadgenooten met een dankbaar ge voel is gebruik gemaakten beveelt zij deze inrigting bij voortduring aan de welwillendheid .van de meer ..gegoede In gezetenen, zonder wier bijstand de Armen zich van dit krach tig middel van onderhoud zouden verstoken zien. Middelburg, den 23 Mei 1844. Namens de Commissie II. DU BUISSON BECIUS Sefcretaris. LONDEN den 22 mei. Heden hervat het koninklijk ge- regtshof te Dublin zijne zittingen maar zal denkelijk eerst morgen uitspraak doen wegens de bekende motieom het regtsgeding der politieke beschuldigden van nieuws aan te vangen. Het algemeen gevoelen is, dat de regters eenstem mig besloten hebben zulks te weigeren, naardien een hunner, de heer Crampton overtuigd geworden zou zijn dat daar voor ook ten opzigte van den priester Tierney geene gronden bestaan. LI. zondag is alhier op de riviernabij de London- brug, een treurig ongèluk gebeurd. Een bootje, waarin ziih 'een 13tnl jongelieden bevond, en daaronder 2 meisjes, een wan welke een jong kind bij zich had, is door de dei ning. die eene stoomboot, welke zij te digt naderden in hqt water veroorzaakte, omgeslagen. Beide de meisjes zijn ver dronken, "in weerwil der inspanning van een der jongelingen, öm eene van'haar en hét kind te redden; want daar de krach ten Hem Oiitzönkenis hij, met het meisje en het kind, eene prooi der golven geworden. Van dé overige jongelingen zijn enkejen gered, het lijk van een der anderen is later op gehaald, sommigen .worden nog vermist. - Het beroemd .portret van een Joodschen Rabbijn, door Jlattbnandtdezer dagen in de openbare verkooping der schilderijen van wijlen den heer Harman alhier, door den heer Farrer voor 410 guinjes gekocht, is door dezen met behoorlijke winstaan de directeuren der nationale galerij afgestaan, en alzoo publiek eigendom geworden. Over het algemeen hebben in gemelde verkooping de werken van oude Hollandsche meesters hooge prijzen opgebragt. Een gezigt op Dordrecht, yan Cuypheeft onder anderen 10,40 guinjes, en een landschap van Hobbema 1850 guinjes gegolden. Naworthcastle, het landhuis van den graaf van Carliüe en door zijne oudheid en historische merkwaardigheden be roemd is den 18 dezer bijna geheel eene prooi der vlam men geworden. Partikuliere berigten uit Lissabon, tot den 14.dezer, doen zien, dat er dagelijks in die hoofdstad en andereplaat sen van Portugal ten gevolge van de jongste oproerige too- neelen in dat rijk nog een aantal arrestatien van verschil lende personen plaats vinden. Men vindt in de Kaapsche papieren eenige bijzonder heden omtrent het doel der komst van het schip Brazilië te Natalin het vorige jaar. Het is bekend hoe dat vaartuig toen door de Engelsche autoriteiten werd afgewezenin de vooronderstelling dat zijne verschijning het. gevolg was van politieke kuiperijen tusschen de boeren en personen in Holland. Thans was men overtuigd dat de afzending in verband stond met de zucht van eenige Hollandsche familien om in de: be hoefte aan godsdienstig onderwijs in de kolonie Natal te voor zien tot welk einde de proponent Hamvergezeld van zijn gezin, derwaarts is gezonden. Daar niemand aan land heeft mogen komen.kon men ook geene opheldering geven en is de heer Hamna van Mozambique naar Madagascaren van daarnaar Delagoabaai gezworven te hebben, eindelijk genood zaakt geweest op deze laatste plaats te verblijven., ,tot .dat hij de boeren van zijne aankomst kon verwittigen en de noodige m'uïdelen erlang-en om tot hen te komen. 'sMans wederwaardigheden zijn nog daardoor vermeerderd dat hij zij ne huisvrouw *en kind (welk laatste gedurende den overtogt geboren was) tijdens deze omzwervingen door den dood verloren heeft. Des te beklagelijker zal men de doorgestane verdrietelijkheden vinden als het waar is wat de gemelde papieren zeggen, namelijk dat, ware de Brazilië aan de Kaap gelanden het doel der zending behoorlijk ontwikkeld geworden geene de minste hinderpalen in den .weg gelegd zouden wezen. PARIJS den 22 mei. Het Journal des Dé bats behelst thans een vertoog tegen het geschrift van den pfins de Joiirvllle over de minderheid van het Fransche in vergelijking met het Engelsche zeewezen. Daarbij wordt vrij duidelijk té kennen gegeven dat de gewezen eerste minister Thiers aan dit ge schrift, of liever aan de groote openbaarheid die thans daar aan gegeven wordt, niet vreemd is; dat die staatsman de be kwaamheid van den koningszoon zich ten nutte gemaakt heeft om een wapen te meer tegen het bestaande ministerie te be zitten en dat de koning zelf den eenigzins onstuimigeti aan val van zijnen zoon tegen hetgeen met opzigt tot het zeewe zen en vooral ook van de oorlogsstoomschepen in Frank rijk bestaat, niet goedkeurt. Volgens alhier ontvangen berigtèn van den ip dezer is de burgeroorlog in Walliserlartd uitgebarstenen het tuighuis in handen der troepen van Neder-Walliserland gevallen. Vol gens eene andere tijding heeft de partij van Opper-Walliser- land het tuighuis vermeesterden zich zonder slag of stoot van Sion meester gemaakt. In Waadland maakte de overheid ten gevolge dezer gebeurtenissentoebereidselen om de grenzen te verdedigen. BRUSSEL den 23 mei. De kamer van gedeputeerden heeft in de twee laatste vergaderingen een grooten stap voor waarts gedaan door vast te stelleneerstelijk dat het be ginsel der differentiale regten voor sommige producten zoo wel zal gelden ten gunste van de plaats, alwaar dezelve zijn voortgebragtals van de vlag waaronder dezelve worden ingevoerd en voortsdat producten uit de andere w.ereld- deelenwelke dadelijk uit de landen alwaar dezelve zijn voortgebragtonder de vlag dier landen worden aangevoerd met goederendoor Belgische vaartuigen aangevoerd, zullen gelijk staan bijaldien de Belgische schepen in die gewesten een gelijk voordeel genieten. De Britsche regering heeft een ernstig vertoog tegen de differentiale regten doen- indienen. 's GRAVENIIAGE den 24 mei. Zijne Exc. de minister van financiën heeft bekend gemaaktdatovereenkomstig het bepaalde bij artikel 5 van 's Konings besluit van den 23 april 1-844 {Staatsblad 110. 24), en bij Zr. Ms. latei- besluit van den 20 dezer, 110. 193, op den 29 dezer maand en des noodig op den volgenden dag of dagen, des.middags ten 12 ure, in het openbaar, in het lokaal van het minis terie van financiën te 's Graven'hagcten overstaan van eene commissie uit de algemeene rekenkamer, zal plaats hebben de nalotingstuksgewijze, van 5,243 losrenten ten laste van 's Rijks Overzeesche Bezittingen rentende 5 ten honderd ter vervanging van de op den 4 dezer uiigeloten losrenten, welke zijn gestort in de vrijwillige 3 pet. geldleening en in de deelneming tot plaatsing van 4 pet., Oost-Indische obliga- tien zullende de bij deze naloting uit te trekken nummers, ter aanwijzing van de af te lossen losrenten aflosbaar zijn op den 1 julij aanstaand,eof zoo veel vroeger als de houders dit mogten verlangen, terwijl11a den dag der aflossing en uiter lijk na den 1 julij aanstaande, daarop geene verdere renten worden voldaan. Men verzekertdat het Z. M. dezer dagen behaagd heefteen besluit te nemen waarbij de besluiten houdende magtiging tot het opwerpen van conflicten, worden ingetrokken. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van heden is ontvangen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, tot aflossing van na tionale schuld. Daarbij wordt voorgesteldom de 80 mil- lioenen 2I pet. Belgische inschrijvingen te gelde te maken tegen een prijs van 59J. pet. van het nominaal kapitaal. La ter zal er op gelijke wijze over de nog overige 8-0 millioenen 2|- pet. Belgische inschrijvingen worden beschikt. Er zal een nieuw 4 pets. grootboek worden aangelegd. De 5 pet. werkelijke schuld alsmede de 5 pet. Oost-Indische losren ten zullen tegen pari worden afgelostof tegen schuldbrie ven rentende 4 pet. worden verwisseld. Later zal gelijke aflossing der schuldbrieven van het amortisatie-syndicaat ad 4i- pet. en andere effecten plaats hebben. De gelden die uit de leening van de 127 miliioen beschikbaar zullen'ko men zullen tot de aflossing van de schuld worden besteed. De nieuwe schuldbiievenrentende 4 pet.zuilen voor geen lageren prijs dan 95 ten honderd van liet nominaal kapitaal worden uitgegeven. In het grootboek zullen worden opge nomen de 4 pet. Oost-Indische losrenten, ook die, welke in den laatsten tijd zijn uitgegeventenzij de houders dier schuld brieven verklaren mogten dit niet te verlangen. Er zal aan de rekenkamer behoorlijke rekening en verantwoording worden gedaan. Dit ontwerp, met de daartoe behoorende stukken, is, ter overweging, aan de afdeelingen verzonden. De vergadering is tot nadere bijeenroeping verdaagd. Volgens een ingezonden brief in de Amsterdamsche courant, is de eerste vergadering der belanghebbenden, bij de instandhouding van den straatweg tusschen Amsterdam en Rotterdam, den 15 dezer te 's Gravenhage gehouden en heeft de ontwerper van het plan tot het leggen van een as- phaltspoorde heer C. Suetensalle daartegen opgeworpen aanmerkingen en zwarigheden met kalmte en blijkbare ken nis van zaken opgelost. Het model van een asphaltspoor op natuurlijke breedte vervaardigd, lag, met het plan en dè verdere bescheidenvoor, ieder ter vrije bezigtiging. De zamenstelling van dat ijzerharde asphaltspoor (dus eindigt de briefschrijver) en de doelmatige inrigting van het geheele ontwerp, gaf ons allen de stille hoop, dat Z. M. zulk eene welbegiepenegoedkoope en bespoedigde communicatie, langs den bestaanden straatweg goedgunstig zal ondersteu nen en beschermen." UTRECHT den 22 mei. In eene der brochures over de matigheids inrigtingen vonden wij de kermissen in de steden en ten platten lande aangewezen als aanleidingen tot onma tigheid en bevordering van het misbruik van den sterken drank wij voegden er in onze gedachten bij aanleiding tot zedeloosheid en bevordering van ontucht met al derzelver gevolgen!" En daarom wenschten wij, met zoo vele wel- denkendendat de voor velen zoo verderfelijke kermissen toch mogten worden afgeschaft. Die wensch werd levendi ger nadat de koninklijke goedkeuring zich aan gemelde inrig tingen hechtte. En daarom zagen wij met genoegen het lof felijk voorbeeld dezer dagen door liet gemeente-bestuur van Zeyst gegeven, alwaar de gewone kermis dit jaar geen plaats zal hebben. Eere hebbe dat bestuur dat voorbeeld vin- de navolging! het zal toch wel geen betoog behoeven, dat de kermissen voor velen verderfelijk zijn getuigen de nieuws bladen en de regtszalen Maar heeft de kermis dan ook gee ne goede en voordeelige zijde? Van ouds moge de kermis behoefte zijn geweesten aan velen voordeel hebben opgele verd toen veel goederen van buiten moesten aankomen en om een voorbeeld uit Utrecht te noemenvreemden tot aan den Springweg en in de Zaalstraat plaats moesten zoeken opdat ingezetenen zich toen nog zeldzame koopwaren konden aanschaffen; toen inwonende winkeliers zelve zich door eene plaats aan de Mariekerk of Dom te nemen van vele overgehouden goederen konden ontdoen; maar nu nadat ma gazijnen als van Sinkelen dergelijken zich hebben gevestigd verkoophuizen met elkander 0111 de minste prijzen wedijve ren en door een en ander de kleinere winkeliers als het wa re worden verdrongen om geene andere zaken te noemen nu is de kermis geen behoefte meeren wat de voordee- len betreftde plaatselijke kassen mogen door de plaatsgel den van loodsen ter vertooning van akelige en ergerlijke too- neelenof ter verkoop van zoo vele voorwerpen van weel de in het nadeel van den gezeten burger, of door de opcen ten van den genever-accijns worden aangevuld herber gen kroegen en andere publieke (of stille) huizén mogen er belang bij vinden; helaas, de nadéeleii die er tegen over I staan zijn oneindig veel meerof zou hét geen nadeel te

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1