MIDDELBURGS CIIE COURANT. N°. 63. Zaturdag 1844. 25 Mei. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. ADMINISTRATIE dkr DOMEINEN. SDuitsclilanb. Jfcrttifcrijk ülcbcvUubcu. De abonuements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden' en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tejjen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmr,kingen waarvan de prijs is van één tot zes re-els ƒ1, 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Rcgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zee land zal hare gewone ZOMER-VERGADERING houden binnen Middelburg, in de Abdij, op Woensdag, den 19. Junij 1844, des voormiddags te elf uren; zullende op Donderdag den 20. dier maanddes morgens te acht urenworden over gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedragbenevens van eene authentieke acte hun ner geboorte zich ten minste acht dagen te voren bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, den 24. Mei 1844. ADR. P. van DEINSE. Secretaris. PROVINCIE ZEELAND. Openbare Veiling van Beilijkbure SCHORREN. Op Zaturdag den 1 Junij 1844, des voormiddags 0111 10 urezal door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van- Gent, ten overstaan van den Notaris C. E. Vermandeire siderende aldaar, in het Logement van Zeeland, te SAS- VAN-GENT worden overgegaan tot de Openbare Veiling vau De BEDIJKBARE SCHORREN en de zich daarin bevin dende Kreeken en Killengelegen voor den Beukels- polderonder de Gemeente BiervlietProvincie Zee land ter grootte van 226 Bunders, Kadastraal bekend (voor zoo ver dezelve zijn opgemeten) onder de No. 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 222, 223 en 231 van Sectie C., palende ten Noord westen aan de Schorren in eigendom toebehoorende aan de Erven van den Heer C. B. Thomaes en voor het overige aan de nog voor geene Bedijking vatbare en aan het Rijk verblijvende Schorren en Aanwassen zoodanig als dezelve op de daarvan door den Landme ter Pieterszen opgemaakte Kaart met roode Lijnen eenen project Dijk voorstellende, zijn aangeduidi. De algemeene en bijzondere voorwaarden van verkoop zoomede de bovenvermelde Kaart en een Extract uit het Kadastrale plan der Gemeente Biervliet; betrekkelijk de te veilen Schorren zullen ter lezing en inzage liggen ten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen, te Sas-van-Gent terwijl de voorwaarden mede te lezen liggen in het Hotel van het Provinciaal Gouvernement, te Middelburg; ten Raad- huize der Gemeente Biervliet; ten Kantore van den Notaris Vermandei, te Sas-van-Genten in het Logement van Zee land aldaar. De Ontvanger der Domeinen voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. BERLIJN den 49 mei. Uit Petersburg van den 1 dezer wordt gemelddat Z. M. de keizer van Rusland bij ukase te kennen heeft gegeven, dat het hoogstdeszelfs bepaalde wil is, dat de straf met den stok, zoo als vroeger reeds bij zij ne lijfwacht, nu ook bij geheel het Russische leger nog al leen bij zware misdaden zal toegepast worden en dat in het algemeen een groot aantal rottingslagen niet meer naaf de wil lekeur van den chef van het regement, maar na een vonnis van eenen krijgsraad, mag gegeven worden. Tegelijkertijd zijn de overtreders van dit bevel met strenge bestraffing en zelfs met degradatie bedreigd. STETTIN den 17 mei. Heden of morgen gaat van hier het eerste gewapende zeeschip van Pruissen en het Tolver bond onder zeil, in de eerste plaats naar hetBritsche kanaal, en van daar naar de Middellandsche zee of naar Amerika. Het is de korvet Amazone, van 14 stukken en eene beman ning van 120 koppen. De regering is nu voornemens onze haven zeer te doen vergrooten ten einde de grootste zee schepen voortaan tot hiertoe mogen opvaren. PARIJS den 20 mei. In de zittingen van de kamer der pairs worden de beraadslagingen over het middelbaar onder wijs nog voortgezet. De kamer der gedeputeerden heeft 11. zaturdag het wets ontwerp betrekkelijk de gevangenissen met 231 tegen 128 stem men aangenomen. In de zitting van heden werd aan de ka mer kennis gegeven van het overlijden van de contre-admiraal Lalandegedeputeerde van Morlaixdie in 1840 het bevel voerde over de Fransche vloot in de Middellandsche zee en door ziekte nu reeds gedurende twee jaren verhinderd werd deel aan de werkzaamheden der kamer te nemen. Vervol gens hielden de gedeputeerden zich met het ontwerp van wet aangaanden den spoorweg van Nimes naar Montpellicr bezig, hetwelk men meent dat nog heden zal worden aangenomen en alsdan zullen morgen de discussien over de supplementai re crediéten van 1843 en 1844 aanvangen, welke tot hevige debatten over de aangelegenheden van la PlataSt. Domin go en Otaheite leiden zullen. De supplementaire credieten over welke door de kamer zal worden beraadslaagd, bedragen meer dan 40 millioen fr. Men heeft berigt ontvangen dat de gouverneur van Algiers de generaal Bugeaudde Kabijlen bij Delhijs gesla gen heeft. Tien van hunne manschappen zijn krijgsgevan gen gemaakt en 150 it 200 buiten gevecht gesteld. De Londensche Moming-Posteen blad dat gewoon is mededeelingen van de Fransche legitimisten te ontvangen behelst in zijn nommer van den 17 mei den volgenden brief, die door den hertog van Bordeaux aan de vijf leden van de kamer der afgevaardigden (de heeren Berryer, BHn de Bour don, de Larcyde la Roche-Jaquelin en de Vahnyis ge schreven welke ten gevolge der beraadslagingen over het adres van antwoord hun ontslag genomen hadden, doch se dert weder ingekozen zijn Goertz den 19 maart 1844. Mijne heeren. Ik ben van uwe herkiezing tot leden van de kamer van afgevaardigden verwittigd geworden en ik haast mij u te zeggen, dat ik mij zeer over dien uitslag verheug en u daarmede geluk wensch, Het zou voor mij eene blijvende reden van kwellend leedwezen geweest zijn indien het bezoek dat gij bij mijgedurende mijn verblijf te Londen, hebt afgelegd, tengevolge had gehad, dat Frankrijk van de diensten van zoo waardige verdedigers zijner belan gen beroofd werd. Ik gevoel mij gelukkig en ik ben er ook erkentelijk voor, dat de kiezers der steden Marseille, Tou- louseMonpellier, Doullens en Ploërmel eene zoo edele daad van regtvaardigheid hebben verrigten met zoo veel be leid de lasteringen hebben gelogenstraft,, die men omtrent mijne reis naar Engeland en het bezoekdat gij mij te Lon den gebragt hebt, heeft verspreid. Allen, die mij geduren de mijn kort verblijf in Engelands hoofdstad hebben komen zien, weten zeer goed, dat er geen enkel woord van mijne lippen is gekomenwaardoor niet de vurige wensch voor het welzijn en geluk van Frankrijk werd uitgedrukt. Het gevoel van grootmoedigheiddat de achtenswaar dige mannen, die oilze overtuiging nog niet geheel en al deelener toe heeft gebragtom zich bij deze gelegenheid rondom ons te scharenmoet ons nieuwe hoop inboezemen dat de dag, de gelukkige dag van verzoening, nog kan aan breken waarop de regtschapene en opregte mannen van alle partijen en alle staatkundige gevoelens, de verdeeldheden af zwerende, die hen zoo lang van ons verwijderd hebben ge houden zich te goeder trouw op het grondgebied van het monarchaal beginsel en van de nationale vrijheden zullen her- ecnigen0111 ons gemeenschappelijk vaderland te verdedigen en te dienen. Hendrik." De Constitutïonncl neemt uit dezen brief aanleiding tot eenen hevigen uitval: „Indien, zegt dit oppositieblad, de vaderlandsliefde, waarop de hertog van Bordeaux zich be roemt, van goede gehalte was, en hij werkelijk het geluk van Frankrijk wilde, zou het zijn eerste pligt zijn, om zij ne aanspraken ter zijde te stellen en af te zien van eene me dedinging inet het regerend stamhuis, die, zonder voordeel voor hemzelvende ontwikkeling der inlandsche welvaart belemmert en de kracht des lands tegenover den vreemdeling verzwakt. Overigens kunnen de hertog van Bordeaux en zijne vrienden er zeker van zijndat al hunne betuigingen geene de minste verandering in de denkwijze van Frankrijk zullen bewerken. De taak, die de julij-omwenteling zich had voorgesteldzal zonder hen in weerwil van hen en te gen hen, volvoerd worden." 'sGRAVENHAGE den 21 mei. I11 de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaai van heden, heeft de toe latingen beëediging der nieuw verkozene leden de heeren vaat Sasse van IJsselt en Thorbeckeplaats gehad. Daarin zijn voorts onderscheidene kennisgevingen en andere stukkeu inge komen onder anderen eene missive van den lloogen Raad met de aanbevelingslijst tot voorziening in de vacature in dat col- legie. Op die lijst komen de namen voor der heeren en mrs. IV. C. B. IViutgensraadsheer in het provinciaal-geregtshof van Zuid-Holland; P. E. Piepers, advocaat-generaal bij het pro- vinciaal-geregtshof van Zuid-Holland; D. J. Bijleveld, pre sident van de arrondissements-regtbank te 's Gravenhage C. H. G ockingalid van de regtbank te Winschoten; J. P. Noiret de Bruin advocaat bij den Hoogen Raad jhr. G. A. Mi lortraadsheer in liet provinciaal-geregtshof van Zuid- Holland. Drie Koninklijke boodschappen met daartoe behoorende wets ontwerpen en meuiorien van toelichting zijn in deze zit ting ingekonen en aan de afdeelingen verzonden. Het eerste ontwerp strekt tot opheffing vau het fonds voor de droogmaking van den Zuidpias. Het tweede is betrekkelijk de kosten voor de uitlozing der Viaamsche wateren. Het derde strekt tot nadere vaststelling van het zegclregt voor de certificaten der werkelijke schuld. Voorts is in deze zitting overgegaan tot het trekken der afdeelingen over de maand april. Tot voorzitters en onder voorzitters derzelve worden gekozen de heeren: iste afdee- ling Luzac en de Man 2de van Rappard en van Panhuys 3de van Riemsdijk en Bakker4de Bruce en Gevers5de Verwey Mejan en van Dam van Isselt. Niets meer aan de orde van den dag zijnde wordt de zitting tot nadere bijeenroeping verdaagd. Thans is aan de leden van de Tweede Kamer gedrukt rond gedeeld het, in de zitting dier Kamer van 19 Februarij jl. ingezonden verslag aan den Koningaangeboden door den minister van financien, overeenkomstig art. 126 der grondwet van het gebruik der geldmiddelen gedurende het jaar 1842, in betrekking tot de algemeene begrootingen van inkomsten en uitgaven, over de dienstjaren 1840 en vroeger, 1841 en 1842, mitsgaders andere ontvangstenen betalingen, en tevens opleverende een algemeen overzigt van den toestand vau 's Rijks schatkist op het tijdstip van 1 januari] 1843. Dit verslag moet worden onderscheiden in vier afdeelingen als: De eerste afdeeling bevat de rekening der algemeene be grootingen van inkomsten en uitgaven. De tweede afdeeling bevat de kas-rekeningof hetgeen in 1842 in ontvangst en in uitgaaf is geboekt. Daaruit blijkt, onder anderen, dat de ontvangsten over het dienstjaar 1842 hebben bedragen als volgt: directe belastingen ƒ16,821,798, 70; accijnsen 18,631,084,51!; zegel, registratie-, griffie-, hypotheek- en successie-regten ƒ9,243,899, 25!; in- en uit gaande regten en scheepvaart-regten 5,330,001 49regt van waarborg op de gouden en zilveren werken 142,385, 38 domeinen f 1,046,634, 611posterijen 1,442,87942!; lo terij 517,994,50; jagt en visscherij 105,278 75 op brengst van verkoopingen en verschillende ontv. 720,992, 87. Voorts blijkt, dat zich op 1 januarij 1843, aan waarde, 111 de schatkist bevond 18,498,822, 74!. De derde afdeeling bevat het algemeen overzigt van den toestand van.'s Rijks schatkis op den 1 januarij 1843. Toen was er verschuldigd aan de Rijks bijzondere fondsen 4» 306,726, 26aan de gedeponeerde fondsen 3,677,310,74; en aan de provinciale fondsen 1,932,709, 22I. Op gemeld tijdstip waren de lasten f' 46,74.3,54985 de baten32,438,991 43 zoodat de lasten meer bedragen dan de baten 14,304.,558 42 welk verschil ontstaan is door 1. den achterstand over de jaren 1840 en vroeger waarvan toen nog ongedekt was4,488,523, 84! 2. het nadeelig slot van het dienstjaar 1841 - 156,371 56! 3. het nadeelig slot van het dienstjaar 1842 - 9,659,66301 t,. TotaaI f 14,304,553,42 Eindelijk bevat de vierde of laatste afdeeling de baten en lasten van den achterstand over 1840 en vroegere jaren. Het is niet ondoelmatighierbij te doen opmerken dat de achterstand en te korten waarvan hierboven sprake isde zelfde zijn welker dekking eene der voorname redenen van de vaststelling der wet van 6 maart jl. heeft uitgemaakt. MIDDELBURG den 24 mei. Bij besluit van den 17 de zer heeft Z. M. den heer F. Keilerniëd. chir. et art. ob- stetr. doet., te Zierikzee en lid der plaatselijke geneeskun dige commissie aldaar benoemd tot lid der commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in de provincie Zee land en zulks ter vervanging van wijlen den heer R. C. Er- merinsmed. doet. Van den Helder schrijft men van den 19 dezer Naar men verneemt zijn bij koninklijk besluit de volgen de benoemingen gedaan: tot directeur van 'sRijks marine werf te Amsterdamden kapitein ter zee S. R. van Franck- tot equipagemeester aldaarden kapitein-luitenant ter zee A. A. Bolken, en tot havenmeester der marine aan het Nieu we Diep den kapitein-luitenant ter zee L. de Koning Te Kleef heeft zich eene kunstvereeniging onder de hoofdleiding van den kunstschilder Koekkoek gevormd met de strekking 0111 vooral jonge kunstenaar» in de gelegenheid te stellen hunnen arbeid aan het publiek kenbaar te maken en 0111 voorts den kunstzin in het algemeen aan te kweeken. In- en buitenlanders worden uitgenoodigd 0111 aan deze ver- eenigiug deel te nemen waartoe de geringe bijdrage van een daalder wordt vereischt. Een derde daarvan wordt in het belang der kunstvereeniging aangewend, de overige tweeder de gedeelten tot aankoop van goede schilderstukken die na de tentoonstelling onder de leden verloot worden tot ver vaardiging eener lithografie en tot dekking der kosten. Jaar lijks met pinksteren zal er eene tentoonstelling gehouden worden en drie weken daarna de verloting plaats hebben. Men schrijft uit Amsterdam den 22 dezer Gisteren avondbij het afkomen van den laatsten spoor trein van Utrecht, omstreeks 10 ure, is bij de ijzeren brug, aan den omval, nabij deze stad, de conducteur Coevraad Prootvan de eerste vvaggon gevallen; re half twaalf ure

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1