MIDDËLBVRGSCHE COURANT. N". 61. Diugsdag 1844. V 21 lei. BESTUREN en ADMINISTRATIEF Landbouw. NIEUWSTIJDINGEN. JTvatifcrijfc Publicatie. Qlanbcdtebing. SDuitstftlattb. tBroot-Brittaujc. iücbcvlanbcn. De abonueroents-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden en franco per Post ƒ3. minder dan drie maanden genomen, en de betaling De abonnementen worden voor niet ininuer uau mie maanden genomen eu ae netann geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22Hmiatr^ie=rewi==T!!!^=-^^==i= Geboorte en DoodbeWmah^n waarvan de pÏ en voor lederen regel daarboven 22 cents. u f 1 Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bii ellt- 1 Advertentie het Begt van Zegel (35 ets.) moet worden beUald P 5 SCHUREN van STRATEN enz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In aanmerking nemende de daartoe bestaande redenen Hebben goedgevonden en verstaan hetbij Publicatie van den eersten dezer maanduitgevaardigd verbod tegen liet schu ren van StratenStoepen en Huizen en het wasschen van dazenin te trekken gelijk geschiedt bij deze. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 20 Mei 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIjPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg zalop Donderdag den 23 dezer des middags ten twaalf ure in het Schuttershof van St. Jo ris, rekening doen hairer Administratie over het afgeloopen jaarwordende de Hoeren Inteekenaren verzocht om dezel ve met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 20 Mei 1844. Namens de Commissie voornoemd, H. DU BUISSON BECIUS, Secretaris. De MAATSCHAPPIJ tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in de Provincie Zeelandheeft bij hare laatst ge- houdene Sectie-Vexgaderingen beslotenom zoowel Boeren zoons als Boerenknechts in de gelegenheid te stellen be- wijzen van derzeslver ervaring in het Ploegen te geven. Dientengevolge zal er op een aan te wijzen stuk Land en nader te bepalen dag daartoe de gelegenheid worden gege ven terwijl als eerste Prijs aan den besten Ploeger eene Zilveren Tabaksdo osen aan den daarop volgende als tweede Prijs een gouden Tienguldenstuk zal worden toegekend. Een ieder van d e hierboven gemelden, die daaraan wenscht deel te nemen, wordt mits dezen uitgenoodigd zich zoodra mogelijk daarvoor aan te melden bij de daartoe benoemde Commissie uit de 1 U'deelings-Besturen zijnde voor de eerste Sectie K. M ALJAARS Burgemeester van Aagtekerke. P. GlvSCHIEllE, te Poppendamme. WATT EL te ScrooskOrke. En voor de tvceede Sectie: l\. de PAGTER, te Oost-en Westsouburg. jV. FRANKE, te Meliskerke. de GROOT te Koudekerke. Bij welke Co mmissie alle de nader te verlangene inlich tingen zullen kut men worden verkregen. De Secretarissen der beide Afdeelings-Bësturen K. MALJAARS. A. de PAGTER. Op Woensd tig den 29 Mei 1844 za' de Directie der Breede Wateriiig, Bewesten Yerseke, trachten aan te beste den in het Ge meentehuis te WEMELDINGE des middags ten drie ure i.. Het graven van ruim 1900 Ellen lengte WATERLEI DING, in drie Perceelen waarvan de boorden op gaande I f. op 1, van af het Westeinde der in 1843 nieuw g sgravene Waterleiding onder Kattendijke, Zuid en West opstrekkende, en ter wijdte van 8 Ellen bo dems br< ;edte. ■2. Twee S teenen HEULEN in de genoemde nieuw te graven Waterleiding, beide met drie Kokers, iedere Koker wijd 2 El 80 Duim in den dag. De aanwijzing dier Werken zal plaats hebben op Dingsdag den 28 Meides morgens om 8 urete beginnen aan het Westeind dér Waterleiding van 1843. Informatien die Werken betreffende, zijn te bekomen bij de Directie vaai gezegde Watering; terwijl het bestek en con ditie vier da.gen vóór de aanbesteding, ten huize van den Ontvanger en. Griffier van genoemde Wateringte Goes zullen ter lezing liggen. BERLIJN clen 15 mei. De verandering in het ministerie waarvan reeds sedert eenige dagen gesproken wasis thans officieel aangekondigd. De graaf von Alverisleben is, opzijn verzoek, als staats- en kabinets-minister ontslagen, doch be houdt de waardigheid van staatsraad. I11 deszelfs plaats is tot kabinets-minister benoemd de heer von Bodelschwingh en deze laatste is als minister van financiën vervangen door den heer Flottwell. In de nabijheid van Friedlandin Silezieis eene uit gestrektheid van 3000 morgen land verkocht tot het aanleg gen eener Evangelische kolonie. Reeds hebben 40 Prote- stantsche gezinnen uit Ilillersdorff, Rigersdorff en andere na burige Oostenrijksche plaatsen zich daar gevestigden een nieuw dorp gebouwdhetwelk Pruissisch.Hillersdorff ge noemd wordt. LONDEN den 15 mei. Het huis der gemeenten is eergis teren tot een besluit gekomen omtrent de bepaling van den weiktijd der vrouwen en kinderen in de fabrijken. Iletvoor- stel van lord Ashleyom dien werktijd aanvankelijk tot 11, en later tot 1 o uren daags te verminderen is verworpen met 297 tegen 159 stemmen. De meerderheid, waarmede de ministers de bovenhand hebben behouden is veel grooter dan men verwacht had. De reden hiervan isdat zeer vele leden welke vroeger voor het voorstel van lord Ashley heb ben gestemdzich thans tegen hetzelve verklaard hebben. De ministers hadden gedreigd hun ontslag te nemen, ingeval de werktijd op minder dan 12 uren gesteld werd. De heer Crawford heeft gisteren in het huis der gemeenten op nieuw een voorstel gedaan, strekkende tot uitbreiding van het kiesregt, en alzoo tot verbetering van de vertegenwoor diging des volks. Niemand heeft ter bestrijding van zijn gevoelen het woord gevoerd doch bij stemming is zijne mo tie verworpen met 97 tegen 31 stemmen. De heer O'Contiell is uit Ierland hier teruggekomen. Men belooft zich algemeen veel goeds van de benoe ming van sir II. Hardinge tot gouverneur-generaal vanlndie, ook dewijl hij een kalm en omzigtig mai/is, welke eigen schappen lord Ellenborough meermalen getoond heeft 111 zeer geringe mate te bezitten. Te LymeRegis, in Dorsetshire, heefteen zware brand den 11 dezer nagenoeg 40 huizen in de asch gelegd. Met het stoomschip Acadiahetwelk den 4 dezer van Ilalifax is vertrokken en den overtogt van daar naar Liver- pool in elf en een halven dag gedaan heeft, zijn berigten uit Nooid-Amerika ontvangen. Deze berigten bevestigen hetgeen gemeld is van hét sluiten van een traktaat tot ver- eeniging van Texas met de Vereenigde-Staten. Dit stuk is in den senaat ter tafel gebragt, en zal daar onverwijld be handeld worden. Als de voornaamste bepalingen van hetzel ve worden de volgende opgegeven 1. Het geheele grond gebied van iexas wordt aan de Vereenigde-Staten afgestaan 0111 met dezelve een geheel uit te maken; 2. de ingezetenen van Texas zullen dezelfde regten hebben als de burgers der Vereenigde-Staten; 3 de Vereenigde-Staten zullen omtrent al le geschillen over grond-eigendom in Texas beslissen; 4. de openbare landerijen in Texas zijn onderworpen aan de wetten omtrent dergelijke gronden in de overige staten; 5. de Ver eenigde-Staten nemende de openbare schuld en andere verplig- tingén van Texas over, ten beloope van 10 inillioen dollars, welke bij termijnen afbetaald zullen worden. Ten aanzien van de grenzen van Texas, nopens de vorderingen van Mexico, en omtrent de slavernij komen in het traktaat geene bepalingen voor. PARIJS den 15 mei. Gisteren heeft de minister van ma rine aan de kamer der pairs een ontwerp van wet aangeboden strekkende tot het nemen van voorbereidende maatregelen om trent de afschaffing der slavernij in onze koloniën. Dit ont werp stelt eene nieuwe regeling voor, 1. van het voedsel en onderhoud der slaven 2. van de wijze van staffen 3. van de vaststelling der werk- en rusturen 4» van het huwelijk der slaven en hun godsdienstig onderwijs, en 5. van de ver diensten der slaven en het regt om zich vrij te koopen. Ver der houdt men zich in genoemde kamer dagelijks nog met de beraadslagingen over het middelbaar onderwijs bezig. Door de kamer der gedeputeerden is heden het amendement aangenomen, om de gevangenen na 10 jaren cellulaire op sluiting buiten Frankrijk te transporteren en ter beschikking der legering te stellen, tot dat de tijd hunner gevangenschap verstreken is. Dit amendement heeft de bepaling vervangen dat de gevangenen, na 10 jaren cellulaire opsluiting, des nachts in hunne cellen geplaatst, doch over dag gemeen schappelijk bezig gehouden zullen worden. Alhier heeft men het plan een gebouw op te rigten waar alle arme meisjes opgenomengehuisvestgevoedge kleed worden en daarenboven nog een klein daggeld ont vangen zullen. Dit gebouw zal alzoo worden ingerigt dat aldaar 20,000 meisjes kunnen verblijven. Er is thans alhier een geschrift over het Fransche zee wezen uitgekomen, hetwelk aan 's konings zoon, den prins van Joinvillewordt toegeschreven en waarin wordt betoogd dat Frankrijk het aanbouwen van goede oorlogs-stoomschepen te zeer heeft verzuimd en zich daardoor in de onmogelijkheid gesteld 0111 in geval van eenen zee-oorlog met Engeland te strijden. Dit laatste rijlSiezitvolgens dit vlugschrift, i2e oorlogs-stoomschepenwaarvan 77 gewapend zijnterwijl Frankrijk er slechts 43 heeft, en daaronder geen 6 die de vergelijking met de Engelschen kunnen doorstaan. De-.Messagen hield gisteren het volgend telegrafisch be- rigt uit Perpignan deu 13 mei: Eene Engelsche oorlogs-stoombootvan Maltha komen de heeft eergisteren te Barcelona de tijding aangebragtdat de geschillen tusschen den dey van Tunis en het Sardinische hot bijgelegd zijn geworden." 'sGRAVENTIAGE den 16 mei. In het Journal de la Ilaye leest men het volgende Eenige geestelijken dezer provincie hebben aan de plaat selijke besturen vertoogen ingediend nopens het onderwijs van de bijbelsche geschiedenis op de lagere scholen en ver zocht, dat dit onderwijs op die scholen mogt worden af geschaft. De gouverneur der provincie heeft aan de plaat selijke besturen herinnerd, dat zij niet bevoegd zijn kennis van deze zaak te nemen aangezienvolgens het koninklijk esluitvan 2 jaiiuarij 1842, aan de districts-schoolopzieners, a s eerste bevoegde autoriteitalle beschouwingen of aanmer kingen moeten worden gerigtwaartoe het onderwijs op de lagere scholen mogt aanleiding geven. De gouverneur noo- digt dien ten gevolge de plaatselijke besturen uit, geen ge hoor aan de vorderingen van dien aard te verleenenwelke aan hen van de zijde van eenig geestelijke mogten worden ge rigt maar dezen uit te noodigen zich bij gezegde districts schoolopzieners te vervoegen." Gisteren morgen heeft Z. Exc. de staatsraad van der Hetm gouverneur van Zuid-Hollandde stad Leyden bezocht de stedelijke inrigtingen aldaar bezigtigd en een gehoor ver leend aan de verschillende autoriteiten. Bij eene circulaire van den 3 dezer heeft genoemde staatsraad gouverneur de oprigting, na bekomen toestemming des Konings, eener vereeniging, onder den naam van: Ne- derlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank aan burgemeesters en wethouders der steden en burgemees ters en assessoren der gemeenten ten platten lande in de pro vincie Zuid-Holland bekend gemaakt en de bevordering dier vereeniging aanbevolen. 0 Hulde doende (dus eindigt deze circulaire) aan de ede le pogingendie deze vereeniging het voornemen heeftin het belang van hare natuurgenooten en bijzonder in het belanv der geringere volksklasse, aan te wenden, heb ik gemeend uwe aandacht op dit aangelegen onderwerp te moeten vesti gen en LEd. tevens te moeten verzoeken, om voor zoo verre uwe medewerking daartoe zal worden ingeroepen, door uwen invloed het beoogde doel te helpen bevorderen." GRONINGEN den 16 mei. Bij het ontleedkundig kabi net der hoogeschool alhier is dezer dagen ontvangen een kunst-cadaver uit de fabnjk van dr. Auzoux te Parijs. Dit is iet eerste, hetwelk tot dusverre voor het hooger onder wijs bij de hoogescholen van ons land is aangekocht. Het is onnoodig om over de schoonheid en naauwkeurigheid waar mede dit kunstwerk bearbeid is, uit te weiden, daar reeds de nieuwsbladen meermalen den lof van hetzelve vermeld heb ben en het Fransche gouvernement aan den vervaardiger de decoratie van het legioen van eer heeft geschonken alsmede het genootschap ter aanmoediging en de directie voor de ten toonstelling van voortbrengselen van nationale nijverheid hare groote gouden medaille. Maar het is dan ook een waar kunst stuk waarbij de deskundige niet slechts de schoonheid be wondert, maar ook de naauwkeurigheid, waarmede de na tuurlijke ligging, de gedaante, ja zelfs de fijnere bewerktui- ging der deelen zoo ver deze voor het blooce oog zigtbaar iszijn voorgesteld. Het geheel is vervaardigd uit eene bij zondere soort van deeg, dat, wanneer het in vormen getto- ten wordt de fijnste afdruksels levert en vervolgens ge droogd zijnde, de hardheid van hout aanneemt; 130 stuk ken, die men uit elkander kan nemen, vormen het geheel van het cadaver en vertoonen omtrent 1700 verschillende deelen van het menschelijk ligchaam. APELDOORN den 17 mei. Woensdag avond ten 7 ure arriveerde Z. M. de Koning alhier op het Loo. Donderdag heeft Z. M. de godsdienst-oefening bijgewoond onder hetge"- hoor van ds. Roe/ofs die eene korte maar zeer treffende aan spraak heeft gehouden. De Koning was zeer aangedaan. Na de kerk is er audiëntie aan alle autoriteiten en partiku- lieren in de gemeente Apeldoorn gegeven. Iedereen is inge nomen met de minzaamheid van den Koning. Later heeft Z. M. verscheidene uren in het park gereden en gewan deld, des middags de valkenjagt bijgewoond en zich met een ieder op de minzaamste wijze onderhouden. Z. M. ver trekt heden avond ten 10 ure weder naar 's Hage. MIDDELBURG den 20 mei. Vrijdag avond heeft op den spoorweg van Brussel naar Antwerpen een groot ongeluk plaats gehad. De wagen van het konvooivolgende op den stoomwagen, denkelijk te veel geladen, is gebroken, waar- I door de volgende wagens, waarin de reizigers zich bevon-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1