MIDDELBURGSCHE COURANT. M N°. 60. Zaturdag 1844. 18 lei. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. Yerkoopiiig van Strandgoederen. NIEUWSTIJDINGEN. fhtbUcatic. BeRcnïsmrtfcttig. PATENTREGT. ÏDmtschlaub. ©vojot-SirittAnjc. De abonaements-prijs dezer Courant is 2 ,75 voor drie maanden' en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. 1)6 Gebooetmien TÏ tegeD 22 CemS dB reSeI' met "hzoudcring van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakmgenwaarvan de prijs is van één tot zes rebels l' 5 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. IND5ENING van P RE TEN TIEN ten laste van den Staat. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 7 Mei jl. {Provinciaal Blad no.66) Herinneren bij deze alle belanghebbenden aan de bepalin genvervat in de Wet van 8 November 1815 Staatsblad ■no. 51) volgens welke alle Pretentien ten laste van het Rijk, binnen zes maanden, volgende op het jaar waarover dezelve loopen zullen moeten worden ingediendbij zoo danige Administratien Collegien Autoriteiten of Ambtena ren als welke de orders tot het doen van leverantien of an derzins gegeven hebbenop poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd,; wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd., <om zijne Pretentien ten laste van het Rijk over het jaar 1843 zoo spoedig mogelijk in te dienen en daartoe den uiterlijken termijn bij de Wet vastgesteldzijn de de laatste Junij aanstaandeniet af te wachten. En zal deze worden afgekondigd en in dezer Stads-Cou- rant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Mei 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BEC1US.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der :Stad MID DELBURG, Gezien den Staat van ten achteren zijnde Belastingschuldi gen wegens de vervallen termijnen van het Patentregt dienstjaar 184^, opgemaakt door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad; Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen dezelve binnen kort aan hen zullen worden be- teekend, onder aanmaning, om alsnog, tot voorkoming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Mei 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De OPPER-STRANDVONDER Bewesten Schelde zal ■daartoe behoorlijk gemagtigden ten behoeve der Regtheb- bendenop Vrijdag den 24 Mei 1844, in het openbaar doen verkoopen op de Hofstede genaamd de Oranje-ZonGe meente Vrouwenpolder, des voormiddags ten tien ure, eene partij STRANDGOEDERENbestaande in Greinen en Eiken BalkenNoordsche en Scheeps-Deelen vijf extra goede Wa tervaten Eiken Duigen, Bindrotting, Scheeps-Afbraak enz. en op de Hofstede bewoond door Ge'rrit IVillemseonder Oostkapelle des middags ten één ureeene partij Greinen en Eiken Balken van 4 tot 9 ElNoordsche en Scheeps- Deelen, Kolders, Rondhouten, eene Steng lang 10 El, eene Ra lang 14 El, eene Mast lang 20 El, Eiken Duigen, Ijzer en KoperScheeps-Afbraak en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Alles ter plaatsen voormeld voor een ieder .te zien. FRANKFORT den 12 mei. De koning van Beijeren heeft Munchen den 8 dezer verlaten, 0111 zich over Hohcusch- wangau naar Italië en Sicilië te begeven. Voor zijn vertrek heeft die vorst een brief aan den eersten burgemeester dei- genoemde hoofdstad gerigt, 0111 zijne erkentelijkheid te betui gen voor het gehouden gedrag der burgerijen voor hare onvermoeide pogingen tot herstelling der rust en orde, die door eenige kwaadwilligen gestoord waren geworden. Te Munchen zijn brieven uit Athene van den 27 april ontvangen. Volgens dezelve was het den nieuw benoemden minister Maurocordatos en deszelfs ambtgenooten nog niet gelukt0111 de bij een groot deel der bevolking tegen hen hcerschende vooringenomenheid te overwinnen en liet het zich steeds aanzien dat het zeer bezwaarlijk zou vallen om zich tegen over de verschillende hun vijandige partijen staan de te houden. Volgens het dagblad van Zurich heeft het eedgenoot- schappelijk bewind, bij circulaire van den 8 dezer, aan de kantons de belangrijke mededeeling gedaandat de regering van Walliszich buiten staat bevindende om met eigen krachten rust en orde in haar kanton te handhavende eed- genootschappelijke tusschenkomst had ingeroepen. Dienten gevolge had genoemd bewind twee commissarissen met een eskadron dragonders naar Wallis gezondenen ook de kantons Bern, LuzernUriZug, Freiburg, Waadt en Unterwal- den aangeschrevenom terstond troepen derwaarts te doen oprukken. Het bewind heeft tevens te kennen gegeven, dat, zoo de staat van zaken in Wallis verergerde, een buitenge wone landdag zou worden bijeengeroepen. Uit Wallis zelf had men geenerhande berigten, die de aanleiding tot dezen belangrijken maatregel deden kennenslechts bij gerucht wist men dat door het zoogenaamde jonge Zwitserland te St. Maurice nieuwe gewelddadigheden gepleegd, en een lid van den grooten raad om het leven gebragt zouden zijn en dat er vrees bestond voor de uitbarsting van een burgeroorlog. Volgens de opgaven van reizigers, welke dezer dagen uit Italië in Duitschland zijn aangekomenis de rust in eerst genoemd land voornamelijk in het zuiden nog op verre na niet als verzekerd te beschouwen. In den nacht van den 6 op den 7 april is een zeer hevigen uit den Etna voortkomenden donder te Catania en eene daarop volgende ligte aardbeving waargenomen ge worden. Nadere berigten dienaangaande bleven tot dusverre achterwege. In een door het dagblad van Augsburg medegedeeld berigt uit Konstantinopel24 april, wordt als een blijk van den ijverwaarmede de Noord-Amerikaansche missionarissen thans in Syrië werkzaam zijn gemelddat onlangs daar te lande bijna eene gehcele Grieksche gemeentete weten ruim 100 gezinnen, tot de Protestantsche kerk is overgegaan. Uit Bulgarye blijven de berigten nog altijd even be droevend luidenhet woeden der benden Arnauten neemt zelfs eerder toe dan al, en zij bedreigen de grenzen van Servie bestendig met een inval. Zijn deze tijdingen juist dan is het met de genomen maatregelen der Porte om deze ongeregeldheden te stuiten, geen ernst geweest, of hare be velen worden slecht nageleefd. Te Belgrado wint het gerucht veld, dat de regering van Servie te Jassy en Bucbarest pogingen aanwendt om eene na dere aansluiting der drie Douau-vorstendommen te bewerken. Er is dezer dagen een aantal landverhuizers van den Moesel, die voornemens waren zich naar Amerika in te schepen, van Rotterdam teruggekeerd, daar zij weinig tijds vóór hun vertrek aldaar ontmoet hebben onderscheidene Duitschers, die sinds 14 jaren in Amerika gewoond, niets dan armoede en ellende geleden haddenen nu naar het va derland terugkeerden. Het berigt van deze lieden maakte zulk eenen diepen indruk op de nieuwe landverhuizers, dat zij oogenblikkelijk hun voornemen lieten varen, en naar hunne oude woningen teruggekeerd zijn. LONDEN den 11 mei. Heden zijn tijdingen uit Nieuw- York ontvangen tot den 11 dezer. Er was toen geen bijzon, der nieuws. De fondsenmarkt had zich verbeterd en er was veel vraag naar alle soorten van staats-papierenen zulks in weerwil dat het geld niet zeer ruim was. De katoenhandel was stildie in meel echter zeer levendig. Over het alge meen stond het met den handel vrij goed. Volgens eene onlangs uitgegeven statistiek der 66 spoor wegen weike in Groot-Brittanje bestaanbeliep het getal reizigers, welke daarvan sedert 1 julij 1842 tot 30 junij 1843 gebruik gemaakt hebben, 23,466,896, en de ontvangst ge durende hetzelfde tijdvak 4,535,189 p. st.dus ongeveer 54 millioen 422,000 gulden Ned., zonder inbegrip der gelden, voor het transport van bagaadje ontvangen. PARIJS den 14 mei. De beraadslagingen over de wet op het middelbaar onderwijs werden gisteren bij de pairs en die omtrent de inrigting der gevangenissen bij de afgevaardigden voortgezetdoch hadden tot het afzenden der berigten wei nig bijzonders opgeleverd. De pairs moeten echter weldra aan de wets-artikelen komen die de geestelijke kweekscho len of kleine séminarien betreffenwaarover waarschijnlijk door de voor- en tegenstanders van den invloed der geeste lijkheid op. het' onderwijs in het algemeen een levendigen strijd zal worden gevoerd. De beraadslagingen der afgevaar digden over de wet op de gevangenissen wekkennu het beginsel omtrent de eenzame opsluiting in cellen voor alle soorten van gevangenen is aangenomenweinig belangstel ling meer op. Zeshonderd Katholieken van Marseille hebben aan den graaf de Montalembert een adres gezonden, waarin zij hun nen dank en bewondering betuigen over de wijs, waarop die graaf in de kamer der pairs de belangen van het Katholiek geloof heeft verdedigd. De graaf heeft het adres beantwoord, en te kennen gege ven dat hij steeds op gelijke wijs zou voortgaanten einde de geestkracht der Katholieken in Frankrijk te doen herleven en daardoor dagelijks het getal te doen toenemen van hen, 1 die zich onvoorwaardelijk toeleggen op de verdediging van de regten der kerk. Eergisteren hebben voor het hof van assises teregt ge- stam de heeren Veuillot en Barnierhoofdredacteur en ver antwoordelijke uitgever van het dagblad PUniversals be schuldigd van aanzetting tot ongehoorzaamheid aan de wet- tenen zulks in eene voorredewelke geplaatst is voor eene brochure over de vrijheid van onderwijs, en het regtsgeding van den abt Coinbalot. De jury heeft beide heeren schuldig verklaard, en het hof hendientengevolge, elk veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en eene geldboete van 3000 fr. D., heer lhiers zet zijne Geschiedenis van het keizerijk ijverig voorten zal in september aanstaande de helft van het werk in handen van den uitgever stellen. De beroemde actrice Rachel zalnaar men zegtden 20 dezer het tooncel weder betreden, en alsdan in julij'aan staande aan hare belofte kunnen voldoen van Belgie te be zoeken. In de stad Fiers is in de kerk een verschrikkelijk on geluk gebeurd. Gedurende de dienst werd een gekraak ge hoord. Zich verbeeldendedat het gebouw zou instorten is de menigte in schrikkelijke verwarring uit de kerk ge stormd, hetgeen aan omstreeks 20 menschen het leven heeft gekost, terwijl een veel grooter getal is gekwetst geraakt. Onder de omgekomenen heeft men eene ongelukkige moeder gevonden, die zich in zwangeren toestand bevond. Als een bewijsdat don Carlos thans meer geneigd tot eene toenadering zou.zijn, kan men opgeven, dat hij, on der dagteekening van den 24 aprilvan Bourges eene pro clamatie heeft uitgevaardigd aan hendie de wapenen op nieuw te zijnen behoeve hebben opgevat, en waarbij hij hen uitnoodigd ze neder te leggen. In strijd hieimcdc intussclien, heeft men bij een agent van den pretendent, den generaal Forcadell, die, op het oogen- blik dat hij de grenzen wilde overtrekken, gevat is, papie ren gevonden, welke eene geheele andere dan zoodanige vre delievende strekking zonden hebben. Een ministerieel dagblad van Marseille van den 9 de zer berigtdat de opstand in Napels een zeer ernstig aan zien heeft verkregen en dat Calabrie zich geheel aan de koninklijke regering zou hebben onttrokken. Onze dagbladen deelen thans uit Haïti ontvangene staats, stukken mede die tot wederlegging moeten dienen van het geruchtdat de Fransche consul in de stad St. Domingo den opstand van het voormalige Spaansche gedeelte van het eiland door beloften van ondersteuning zou hebben aange moedigd. Die geruchten worden door de genoemde b'aden aan den naijver der Engelschen toegesehreve'ii. De bedoelde consul heeft, volgens hen, niets anders verrigt, dan dat on der zijne bemiddeling de kapitulatie is gesloten krachtens welke de bezetting van St. Domingo na het in opstand ko men harer bewonersdie stad ongedeerd heeft kunnen ver laten. De jonge Hérardde zoon van den president van Haïtistond aan het hoofd dier bezetting. AMSTERDAM den 15 mei. Heden morgen ten half 5 ure kwam Z. M. de Koning, met een extra spoortrein, van s Gravenhage alhier aan; Z. M. vertrok terstond daarop met gelijke gelegenheid van hier naar Utrecht, om zich van daar naar Soestdijk en verder naar het Loo te begeven. 7 Het heeft Z. M. den Koning behaagdbij eene auto risatie van den 25 april- jl.goed te keuren de verkiezingen van de heerfen C. Kruseman en A. Scheljhoutin 's Graven- hageA. B. B. Taurcl en J. A. Krusemanalhier, tot ledenen van de heeren Felix -Mendelssohn Bartholdy te Leipzig, Leo van Klenzete Munchen, en P. de la Rochcte Parijstot geassocieerden der 4de klasse van het Koninklijk Nederlandsch Instituut van Wetenschappen Letterkunde en Schoone Kunsten. Onder dezelfde dagteekening zijn door hoogstdenzelven me de goedgekeurd de verkiezingen van de heeren C. Üllmann te Heidelberg en B. Biondellite Milaan tot geassocieerden der tweede klasse deszelven Instituuts. GORINCIIEM den 14 mei. Men verzekert hier vrij al gemeen dat een zijtak van den Rijn-spoorweg, langs Jaars veld Schoonhoven en deze vesting zal worden gelegdten einde vervolgens langs Breda zich met die van Antwerpen te vereenigen. MIDDELBURG den 17 mei. Bij beskyt van den 11 de zer heeft Z. M. benoemd tot burgemeester der gemeente Wcstkapelle en Sir-PoppekerkeP. J. Bertelin piaats van L. van Sigcketn vroeger eervol uit die betrekking ontsla gen en tot burgemeester der gemeente Krabbendijke en Nieuw- landeC. Weststratein plaats van J. Kakebeeke vroeger uit die betrekking eervol ontslagen. Dezer dagen is door hqt provinciaal geregtshof van Noord-Braband regtsingang verleend met bevel tot'gevangen neming tegen baron VD te Eindhoven en B te Til burg de eerste ter zake van het in zijne betrekking verduis teren of ontvreemden van gelden den lande toebehoorende de som van 3000 fr. te bovengaande de tweede ter zak?

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1