ÜIDDËLBÜRGSCHE COüRAN IV". 59. Donderdag BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 39 1 16 lei. da Op Donderdag den 30 Mei 1844, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goédkeuring, door den Staats raad Gouverneur der Provincie Zeeland of bij deszelfs af wezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten in het bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in deze Provincie aan het lokaal van het Gouvernement te Middelburg'worden aanbesteed de noodzakelijke vernieu wingen en herstellingen aan de volgende Provinciale Water staats-Werken en Wegen alsï 1. Aan de Veerdammen van het Sloe. 2. Aan het Paalhoofd en den Steenendambuiten den Zeedijk van het Fort Bath. 3. Aan de Contr'escarpen der Stad Tholen, 4. Aan de werken, behooreitde tot het Posthaventje te Go- rishoek. .5. Aan de Havenwerken der Stad Vere. <5. Aan de Havenwerken van Breskens. 7. Aan de Havenwerken van Philippine. 8. Aan den Straatweg van Zierikzee naar Zijpe, en den daarbij behoorenden Sti.jger of Aanlegplaats. 9. Aan den Straatweg wederzijds de Stad Sluis. Daaronder begrepen het onderhoud van al de vorenstaande werken en wegen, tot 1 Junij 1845; zullende het bestek ter lezing liggen op de plaatsen in deze Provincie waar zulks gewoonlijk geschiedt, en, gedurende drie dagen vóór de be steding, de noodige aanwijzingen worden gedaan; terwijl bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburg voor de werken in het algemeen, en bij de Ingenieurs te Zierikzee, G<oes, Tholen en 'Breskensvoor de werken onder elks ressort behoorende nadere informatien te bekomen zijn. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBÜllCII. KERKVOOGDEN der Hervormde Gemeente te SINT-PHI- L1PSLAND zullen, onder nadere goedkeuring, in tegen woordigheid van den Ingenieur van den Waterstaat te Tholen, •op aanstaanden Vrijdag den 17 Mei, des piorgens ten elf ure, in het Regthuis aldaar publiek aanbesteden eenige ver nieuwingen en herstellingen aan het KERKGEBOUW; zul lende drie dagen te voren aanwijzingen in loco geschieden. De aanbesteding zal geschieden hij inschrijving en opbod. VERPACHTING op het Raadhuis te VEERE Zaturdag •den 18 Mei 1844, 's morgens 11 ure, van het ophalen der Straat- en Mestspecien voor den tijjj van drie jarenin gaande met den 1 Julij 1844; waarvan de conditiën van he den af ter Secretarie te lezen zijn. 0Oöt-3«bic. BATAVIA den 22 december. In den namiddag van den 18 dezer, omstreeks 2 ure, is in de negorij Tjianjour (Pre- anger Regentschappen) j in eene tot de posterij aldaar behoo rende woning, brand ontstaan, ten gevolge waarvan deinde nabijheid gelegen herberg en verscheiden andere woningen en pakhuizen, ten getale van 254, in de asch zijn gelegd. Door ••eenen hevigen wind werd het vuur in verschillende rigtingeu uitgebreiden heeft men eerst omstreeks 4]- ure den brand meester kunnen worden. Het blijkt niet dat bij dit ongeval menschen zijn omgekomen. Wij zijn in de gelegenheid gesteld, eenige bijzonder heden mede te deelen omtrent de tegenwoordige handels-aan gelegenheden in Chinaen doen daartoe strekken de van daar ontvangen berigten welke zijn van den volgenden inhoud Canton den 22 october 1843. Na alhier twee maanden geweest te zijn en na deu staat van zaken naauwkeurig te hebben onderzochtneem ik de vrijheid 11 eenige berigten over den alhier 1111 gedreven handel in te zenden. De vroeger bestaan hebbende kohong of verzameling van hong-kooplieden, aan wie bet uitsluitend regt was toegekend om met de vreemdelingen handel te drijven, bestaat thans niet meerhare leden hebben opgehouden 0111 zaken te v.er- rigten, niet in staat zijnde om aan de eischen der hooge man darijnen te voldoen, die van hen vorderen 5,000,000 sp.m. Deze som bestaat als volgtin 3,00a,000 sp, m.welke vroe ger bij het bombardement van Canton in mei 1841 door de mandarijnen, uit de kas des keizers te Canton geuomen wer den om als bijdrage te dienen voor de vrijkooping van Canton verder in 2,000,000 sp. 111.zijnde verschuldigde reg- te.n aan den keizer van'sedert jaren overledene hopgrkoop- Jieden, zoomede tot nü" toe onvoldane en door dei kohong .verschuldigde bijdrage in den oorlog tegen de bergbewoners Linschevv. De bong-koopliedeudie nu door den dood van liowqua welke in september jl. overleed, en die. door zijne groote kennis en veeljarige ondervinding in den, handel met de vreemdelingen onmetelijke schatten en grooteu invloed ver kreeg en die de voornaamste steun van dit ligchaam was magteloos geworden zijnde, niet kunnende voldoen aan de eischen der mandarijnenhebben de voorkeur gegeven om hunne lantaarnen in te nementen teeken dat zij geene han delszaken meer wenschen te doen. Daar de hooge manda rijnen echter in geene schikking over de betaling der sedert het begin der vorige maand van hen verlangde 5,000,000 sp. 111. schijnen te willen komen, is liet voor als nu niet te bepalen wat het lot der hong-kooplieden zal worden die vermogend zijn. Waarschijnlijk zal van hen gevorderd worden daarin een gedeelte te betalenen zal men de outsidc merchants zijnde de naam dien men de kooplieden geeftwelke nu met de vreemdelingen handelen, dwingen het ontbrekende te vol doen. Mét de laatsten zal men echter geduld moeten nemen daar die voor als nu niet in staat zjjn aan de eischen der man darijnen te voldoen. De aan de Chinezen alhier verleende vrijheidom met de vreemdelingen te handelen heeft den staat van den handel geheel veranderdde vroeger alhier gedreven handel is te al gemeen bekend, dan dat ik daarover in uitweiding zoude be hoeven te komendezelve had ongetwijfeld zijne voor- en nadeelen en was zeker beter geschikt voor de tijden toen de Engelsche kompagnie uitsluitend den thee-handel der Engel- schen bezaten de Hollandsche maatschappij belangrijke za ken met deze gewesten verrigtte. Nu handelt men met men schen, welke zeker in staat zijn 091 aan de vreemdelingen voor hunne invoer-artikelen hoogere prijzen te geven, en de goederen waarin zij handelen en die uit China gevoerd wor den goedkoóper kunnen afstaan dan de hong-kooplieden dit zouden kunnen doén j" omdat hunne-uitgave!? in geene. verge- lijking komen met de onkosten, uitgaven -en knevelarijen zon der einde, welke ten laste der hong-kooplieden kwamen. Hierbij'moet men voegende mededinging ?i>den handelwel ke nu meer dan vroeger bestaaten zijn dit stellige voordee- len welke door de Engelschen bedongen zijn, Maar tegén over deze voordeelen staatdat men nu door zich zonder gevaar aan verliezen bloot te stellenniet meer het Onbepaalde vertrouwenhetwelk men gerustelijk in de hong-koöplieden konde stellen, aan de buiten-kooplieden schenken kan, hetwelk in China vooral een groot bezwaar isomdat het den vreemdelingen niet geoorloofd wordt om eigene pakhuizen te hebben en zoo lang dit bezwaar niet wordt weggenomen is het ontegenzeggelijk waar, dat de handels-toestand in Canton op den voet waarop die thans bestaat, (nu men moet handelen met kooplieden, waarover men niet de minste controle heeft, wier schulden niet, zoo als dit met de hong-kooplieden het geval wasdoor het Chi- neesche gouvernement gewaarborgd worden) van derooi de vreemdelingen veiligste wijze van handelen in de onvei ligste die er bestaan kan veranderd is. De betaling der regten en de regeling derzelve gaat zeer geregelden over het algemeen ondervindt men daarin geene moeijelijkheden. De scheepspapieren wordenbij aankomst van ieder schip te Whampoa bij den consul der natiewaartoe het schip be hoort tegen kwitantie, door den gezagvoerder gedeponeerd, en nadat liet schip de nu matig gestelde liaven-gelden vol daan heeftaan den gezagvoerder bij zijn vertrek terug ge geven, de Engelsche consul alhier heeft geene zwarigheid gemaakt de belangen der Hollandsche schepen Sara Maria en Janewelke na het inwerksféüen van het traktaat de ha ven van Whampoa bezochtente behartigenen tot op dit oogenblik berusten de scheepspapieren dier bodems ter kanse larij van het Britsche gouvernement's consulaat. Het Brit- sche consulaat is nu verplaatst dewijl de Hollandsche en Engelsche factorijen nog steeds in puiuhoopen liggen en in den staat zijn waarin het gemeen dezelve in december jl. bragtdezelve behooren aan de Kohong die ze niet verlan gen te herbouwen alhoewel liet gemis der verwoeste facto rijen door het vermeerderde getal der vreemdelingenzeer gevoeld wordt. Daar de havens in het noorden van China slechts sedert den 1 october geopend zijnen de voor die plaatsen be noemde consuls voor Engeland nog niet naar die havens zijn vertrokken is er met zekerheid nog niets te schrijven over den in die plaatsenzijnde AmoyNingpoChusau en Shangaedoor de vreemdelingen te drijven handel. Ter sluiks Werdén in de laatste maanden in die steden belang rijke partijen Europesche en Arnerikaansche manufacturen en Indische producten verkochttot vrij voldoende prijzenen het is zeer waarschijnlijk doordien de talrijke bevolking dezer gewesten een groot deel der alhier door de vreemde lingen aangevoerde goederen verbruikt, dat er later in die plaatsen een voor de vreemdelingen voordeelige handel tot stand zal komert; maar tot op dit oogenblik is de handel al daar onwettig geweest, daar de-berigten van die plaatsen van het einde van september zijn, en dezelve eerst den 1 oc tober, zoo als hierbovén reeds opgemerkt is, legaal zijn 1 opengesteld; daarbij is de handel in zeker opzigt onnatuurlijk j en gedwongen omdat men Sycee-zilver ,als betaling der 1 aldaar verkochte goederen vorderde, en geene Chinesche producten terwijl dit laatste eigenaardig aan den handel in deze gewesten verbonden is. De handel te Hongkong is steeds van geen noemenswaar dig belangdeze plaats isin de laatste maanden vooral zeer ongezond geweesten vele Europeanen zijn reeds aan de gevolgen der aldaar heerschende koortsen bezweken. De vooruitzigten voor dit eiland, uit een handels-oogpunt be schouwd blijven zeer ongunstig. Ook aan Macao heeft zich de handel in de Igatsïé ip 12 maanden grootendeels onttrokken, om zich voor als nu bij uitsluiting alhier te vestigen. Het Portugesche gouver nement is echter met de Cantonsehe autoriteiten in onderhan deling over een tusschen Macao en deze plaats te sluiten handelstraktaat, waarvan de bijzonderheden gegistmaar niet met zekerheid bekend zijn. Mogt dit tot stand komen en het werkelijk die voordeelen aan Macao schenkendie de Portugezen zich vleijen te zullen bedingenzoo zoude zich daardoor Macao weder een gedeelte des Chineschen handels kunnen verzekeren. De Chinezen laten alle natiën de voordeelen genieten welke zich de Engelschen door den vrede van den Tang-tze- Kiang bedongen hebben. Canton den 26 october 1843. Na u den 22 dezer ge~ schreven te hebben, kan ik alvorens het vertrek der Sara Maria nog melden, dat er te Canton, den 24 dezer, des avonds ten 7 urein de voorstad een verschrikkelijke brand uitgebarstén iswelke, na 40 uren gewoed te hebben ruim 1500 huizen verwoest heeft,- waaronder een gedeelte van de factorijen der vreemdelingen; de schadewelke nog niet be groot is, moet echter, door het verbranden van kostbare koopmanschappen zeer aanzienlijk zijn. De keizerlijke factorij en het gedeelte der Fransche facto rij hetwelk door den Engelschen consul en het Engelsche consulaat bewoond en betrokken waszijn mede geheel ver woest de archieven vair liet Engelsche consulaat zijn hoe wel beschadigd, gered geworden. Het gemeen heeft zich rustig gedragenofschoon éi veel gestolen iswerd er niet geplunderdwaarvoor de vreem delingen met' reden bevreesd waren. De hong-kooplieden hebben aan dö vreemdelingen waaronder ook ik behoor wier woningen verbrand of onbewoonbaar waren huisvesting verleend. SStiifdrfilattb. FRANKFORT den io mei. Volgens berigten uit Mun- chenloopende tot den 6 dezer, was, ten gevolge der maatregelen van voorzorg door de Beijersche regering geno men de rust in die stad sedert den 3 niet meer gestoord. Veel had daartoe bijgebragt eene door de regering bevolen vermindering van den prijs van het bier. De militaire maat regelen van voorzorg zouden echter nog eenige avonden voortduren. Het geregtelijk onderzoek der bij de rustversto ringen in hechtenis genoinenen was begonnen en werd met ijver voortgezet. Den 8 zou Z. M. de koning van Bei- jeren naar Rome op reis gaan. (Btroot'IjirittAttjc. LONDEN den> 11 mei. De uitkomst heeft de meening der genen bevestigdwelke geloofden dat het geregtshof te Du blin zijne tegenwoordige zitting zou eindigen zonder in de zaak van Ö'Cotmell en diens medebeschuldigden eenige uit spraak te doen. Zulks is eergisteren door den lord opper- regter, vóór het sluiten dezer zitting aangekondigd. Men vermoedt dat in de volgende, wier aanvang op dep 22 de- dezer bepaald ishet hof zich op nieuw liet aanhooren van langdurige pleidooijen over onderscheidene puntep zal moeten laten welgevallen, zoo dat zelfs, naar sommiger oordeel, het eigenlijk vonnis niet vóór in november zou kunnen wor den geveld. Onder de berigten, laatstelijk uit China ontvangenbe vindt zich ook de vertaling eener mededeeling van den onder koning te Canton aan den Engelschen plenipotentiarissir H. Pottingerwegens de doodstraf, tot welke hij de moor denaars van eenige Engelsche onderdanen heeft verwezen. Nog behelst een der Chinesche dagbladenhoe het geregts hof te Peking het vonnis van Tih-toween prins van keizer lijken bloede, herzien heeft, die waardig geacht was 100 zweepslagen te ontvangendewijl hij een meisje van burger lijke familie had getrouwd maar nu echteruit aanmerking zijner hóoge afkomstvan eene zoo onteerende straf verschoond, en daarentegen tot verbanning naar de rivier Amoor verwe zen is. Jfirattfcvijfc- PARIJS den n mei. De koning heeft plan morgen de tentoonstelling van nationale nijverheid te bezoekenen zal dit zeker nog 5 of 6 malen herhalen vóór de sluiting, welke in augustus plaats vinden moet. Op de tentoonstelling trek ken het meest de aandacht tot zich eene locomotief, welker prijs op 300,000 fr. is gesteld en eene groote vuurbaak die eveneens 300,000 fr. kost. N11 het groote vraagstuk omtrent de uitsluiting der |e- suiten van het onderwijs in de middelbare scholen beslist is, zet de kamer der pairs hare beraadslagingen wegens de wet tfle abonaements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden' en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. D* iET? ïerf"d tC5en 22 Cen,S de re«d' met uitzondering van Huwelijk,-" Geboorte-en Doodbekendmak.ngenwaarvan de prijs is van Óen tot zes regels 1 5 en voor lederen regél daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Rcgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1