MIDDELBVRGSCHË COURANT. N". 58. Dingsdag 1844. 14 lei. BESTUREN en ADM1HISTRAT1EW. 3Keiuu00ctriug. Landbouw. NIEUWSTIJDINGEN. Dititecfclanb. fhtblicatk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken aan de belanghebbenden bekend, dat de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur, ingevolge art. 15 der Wetbelast met het onderzoek nopens de al of niet gegrond heid der redenen welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij zijn ingebragt, hare eerste gewone jaar- lijksche .zitting zal beginnen op Maandag den 20 dezer, des voormiddags ten tien uretot onderzoek van henaan wie of der redenen waarom in het voorgaande jaar voorwaarde lijke vrijstelling is verleend. Wordende de belanghebbende Personen ten overvloede uitgenoodigd de schriftelijke bewij zen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de Wet gevorderdals nogvoor zoo verre zulks niet alreeds is geschiedtot en met den 18 dezer ter Stedelijke Secretarie over te leggen. En worden voorts zoodanige leden der Schutterijdewel keten gevolge der in 1829, overeenkomstig art. 87 der Wet op de Schutterijen plaats gehad hebbende uitloting in dat zelfde jaar tot de reserve zijn overgegaanverwezen tot de bepalingen, vervat in art. 10 van Zr. Ms. Besluit van den'18 Julij 1829 Staatsblad no. 52). Terwijl eindelijk een ieder, dien zulks aangaat, wordt aangemaand om zich stiptelijk op het bepaalde tijdstip voor de Commissie van onderzoek te vervoegenals zullende de genen, welke zulks mogten verzuimen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor zoo ver re zij dienstpligtige nummers getrokken hebbenniet vallen in de termen van art. 3 ab en c. en art. 4 der Wet, bij de Schutterij worden ingelijfdtot zij in het volgende jaar hunne reclames op voorschreven voet zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd, mitsga ders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Mei 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 Septem ber 1828 Staatsblad no. 55), roepen mits deze op zooda nige in vorige jaren ingeschrevene personen voor de Schut terij welke tijdens die inschrijving gehuwd of weduwenaars met één of meer kinderen waren doch door sterfgeval of anderzins in de termen vallen om in de eerste klasse, zijnde de ongehuwden of weduwenaars zonder kinderen te worden overgebragt, om daarvan kennis te geven ter Secretarij dezer Stad, vóór of op den 31 dezer; zullende tegen de nalati- gen proces-verbaal worden opgemaakt en aan de Regtbank toegezonden ten einde de strafbepalingen van artikel 1 der wet van den 6 Maart 1818 Staatsblad no. 12), toe te pas sen terwijl dezelve tevensovereenkomstig artikel 8 van bo vengemeld besluitdadelijk bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Mei 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De MAATSCHAPPIJ tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in de Provincie Zeelandheeft bij hare laatst ge- houdene Sectie-Vergaderingen beslotenom zoowel Boeren zoons als Boerenknechts in de gelegenheid te stellen be wijzen van derzelver ervaring in het Ploegen te geven. Dientengevolge zal er op een aan te wijzen stuk Land en nader te bepalen dag daartoe de gelegenheid worden gege ven terwijl als eerste Prijs aan dep besten Ploeger eene Zilveren Tabaksdoosen aan den daarop volgende als tweede Prijs een gouden Tienguldenstuk zal worden toegekend. Een ieder van de hierboven gemeldendie daaraan wenscht deel te nemenwordt mits dezen uitgenoodigd zich zoodra mogelijk daarvóór aan te melden bij de daartoe benoemde Commissie uit de Afdeelings-Besturen zijnde voor de eerste Sectie K. MALIAARS Burgemeester van Aagtekerke. P. GESCHIERE te Pogpendamme. WATTEL te Serooskerke. En voor de tweede Sectie A. de PAGTER, te Oost-en Westsouburg. A. FRANKE te Meliskerke. J. de GROOT te Koudekerke. Bij welke Commissie alle de nader te verlangene inlich tingen zullen kunnen worden verkregen. De Secretarissen der beide Afdeelings-Besturen K. MALJAARS. A. de PAGTER. HAMBURG den 7 mei. Heden is hier met veel plegtig- heid de eerste steen gelegd voor de nieuwe kerkwelke ter plaatse van de juist voor twee jaren afgebrande Petri-kerk gebouwd zal worden. Een gedeelte van de muren en pilaren der afgebrande kerk zal voor de nieuwe gebruikt worden. Den 26 april heeft te Stockholm de plegtige begrafenis van het lijk van koning Karei Johaiin plaats gehad. De Zweedsche rijksdag zal, naar men verhaalt, nog in den loop van dit jaardenkelijk in septemberbijeen geroepen wor den. FRANKFORT den 7 mei. Berigten uit Munchen van 4 mei houden het volgende in Ofschoon ook gisteren gedurende den ganschen dag kachtdadige voorzorgen tot behoud der rust genomen wer den en er een groot aantal inhechtenisnemingen plaats had den heeft men toch niet kunnen beletten dat tegen den avond op nieuw buitensporigheden zijn voorgevallen, die te betreurenswaardiger zijndaar zij zich niet binnen de vroe gere grenzen bepaald hebben. Nadat het volk zijnen moed aan de brouwerijen gekoeld heeftzijn gisteren de bakkers en vleeschhouwers aan de beurt geweest. Een twaalftal win kels zijn gisteren avond tusschen acht en negen ure geplun derd en vernield gewordeneer de gewapende magtdoor 500 man van de burgergarde versterkter in heeft kunnen slagen de orde eenigzins te herstellen. Dat deze beklagens waardige buitensporigheden oorspronkelijk alleen door het ge peupel gepleegd zijnhetwelk daarbij door soldaten van al le regeinenten der bezetting ondersteund werd schijnt aan geen twijfel onderhevig te zijn maar gisteren en eergisteren was dat niet meer het gevalen heeft men in verscheidene herbergen en bierkelders ook studenten en leerlingen der po lytechnische school wegens het plegen van baldadigheden in hechtenis moeten nemen." Volgens latere berigten uit Munchen van den 5 des mor gens was het den vorigen avond en nacht rustig gebleven. Het dagblad van Angsburg meldt uit Rome 25 april, dat de bisschop van Orleans aldaar is aangekomen, om aan den Pausselijken Stoel het ontwerp der nieuwe Fransche wet op het onderwijs mede te deelendienaangaande naauwkeu- rige inlichtingen te geven en dat ontwerp in zeker opzigt aan het oordeel van den Paus te onderwerpen. De rector der Leuvensche hoogeschoolde abt de Ramwerd eerst daags mede te Rome verwacht. Het doel zijner reis was van gelijken aard als dat van den genoemden Franschen bisschop. Ter voorziening in den dringenden nood der schatkist heeft naar men meldthet Pausselijke bewind dezer dagen eene geldleening van twee millioenen scudi (omstreeks vijf mil- lioenen guldens) met het huis Rothschild gesloten. Een groot deel dezer gelden is bestemd voor het vermeerderen van de krijgsmagt. LONDEN den 8 mei. Men leest in openbare dagbladen dat het bewind van deze hoofdstadten einde het kabinet van Parijs genoegen te gevenden Britschen consul op Otaheite den heer Pritchardwelke zich als zendeling daar te lande zoo verdienstelijk heeft gemaaktzijne consulaire betrekking te ontnemen. Gisteren morgen is de koninklijke schouwburg te Man chester ten gevolge eener nog onbekende oorzaakeene prooi der vlammen geworden. Alleen de kleedkamers zijn ofschoon zwaar beschadigd, niet ten eenemale vernield. Te Stretham nabij Elyin het graafschap Cambridge, heefteenige dagen geleden een zware brand meer dan 25 huizen vernield. De schade wordt op bijna 20,000 p. st. geschat. JftNittkrijk PARIJS den 8 mei. Op het einde der zitting van eergis teren heeft de kamer der pairs het amendement verworpen dat een raad van onderwijs wilde daarstellen behalve den reeds bestaanden en nog boven dezen verheven. Gisteren werd het artikel aangenomenwaarbij wordt vastgesteld dat op de col- legien in elke godsdienst afzonderlijk onderwijs zal worden gegeventerwijl een amendement van den heer Beugnot betreffende de vreemdelingen werd verworpen. Heden be gonnen de beraadslagingen over een hoofdpunt van het wets ontwerp, namelijk dat de onderwijzers verpligt zouden zijn te verklaren tot geen kerkgenootschap te behooren, hetwelk niet door de wet is erkend. PARIJS den 9 mei. De kamer der pairs heeft nog geen besluit genomen, ten. aanzien van het beginsel, dat geene leden van geestelijke vereenigingen, waarvan het bestaan hier te lande niet wettig erkend isdeel zullen mogen hebben aan het openbaar onderwijs. Deze 'bepaling is in de eerste en voornaamste plaats gerigt tegen de orde der Jesuiten en de organen der bewindslieden ontveinzen niet, dat als zij in dit opzigt, het allerminste wilden toegeven, geheel het staats gebouw op de julij-omwenteling gevestigdom verre zou de worden geworpen. De klooster-orden hebben een heftigen verdediger gevon den in den heer de Montalembertwelke heeft beweerd dat zij onafscheidelijk verbonden zijn aan de godsdienst en do.or dezelve niet kunnen worden ontbeerd; dat zij het paupe- rismus zouden doen ophoudendat zij de gewigtigste diensten aan landbouw, kunsten en wetenschappen hebben bewezen, en nog kunnen bewijzen, en dat het beginsel van vrijheid verbiedtden Jesuit van het onderwijs uit te sluiten. Zijne redenen hebben in de anderzins zoo bezadigde kamer der pairs, van tijd tot tijd eenig gemor verwekt. Hij is bestreden door den heer Bourdeaudie al het nadeel heeft ontwikkeld, 'twelk de congregatie en de Jesuiten, van 1814 tot 1830, in Frankrijk hebben gesticht en den staatkundigen schok van dat jaar hebben voorbereid. Heden heeft de minister Guizot het spreekgestoelte beklommen om te ver kondigen, dat men aan de leden van de orde der Jesuiten geenszins het verblijf en de vrije inwoning in Frankrijk wil ontzeggen, maar dat men op eene krachtdadige wijze zorg wil dragendat zijals zoodaniggeen kwaad meer zullen kunnen stichten en vooraf middelen bgramen ten einde indien zij zouden willen hunnen voormaligen invloed en ge zag herwinnen, hen onmiddellijk te kunnen verslaan. De gedeputeerden hebben, ten aanzien van de wet op de gevangenissen, eenige vordering gemaakt. Met het goed keuren van onderscheidene artikelen is bepaald, dat de bagno's zullen worden afgeschaften vervangen door gestichten van dwang-arbeiddat er afzonderlijke gestichten zullen zijn voor de tuchtelingen en voor de genendie tot de straf van eenvoudige gevangenis (emprisonnement) zijn veroordeeld. De wijze van opsluiting, in elke soort dezer gestichten, zal echter nader moeten worden bepaald en zoodra daarvan sprake zal zijn wacht menhoezeer ook de algeheele afzon dering altijd de meeste voorstanders telt, nog eene langgerek te beraadslaging. iaclgié. BRUSSEL den 9 mei. De gedeputeerden vervolgen de beraadslagingen over de belangen van den handel en de nij verheid en bepaaldelijk over de differentiale regten en schijnen dezelve nog in geenen deele spoedig te zullen kunnen sluiten. De tegenstanders der voorgestelde verordeningen zijn almede onderling verdeeld, en de belangen van Luik en van de beide Vlaanderen staan dikwerf in dat opzigt regtstreeks te gen elkander over. In stede van 2 of 3 stelselszijn er nu reeds 5 of 6 ter sprake, waarover dient besloten te wor den. Men beschuldigt elkander wederkeerig van vijandige oogmerken en de heer de Broeckere heeft zich veel moeite gegeven om de Luikenaren te overtuigendat de Antwer penaren in *t minst niet naijverig zijn op hunne welvaart. De groote bezending van Luik ten getale van 40 perso nen belast om voor de belangen dier provincie te waken is hier aangekomen. Het aantal reizigers naar Parijs vermeerdert nog dage lijks. De middelen van vervoer schieten te kort. ücbgvlattben. 's GRAVENIIAGE den 10 mei. Bij het hoog militair gé- regtshof te Utrecht is ter rolle gebragt de zaak in appel van den luitenant der kavallerie Lith de Jeudebeschuldigd van in een tweegevecht met een pistoolschot omgebragt te hebben den hoogieeraar van Bolhuiste Breda. Genoemde luitenant is ter dezer zake door den krijgsraad in het provin ciaal kommandement van Noord-Braband vrijgesprokenvan welk vonnis door den advokaat-fiskaal van 's Konings zee- en landmagt aan den hove is geappelleerd. Naar men ver neemt zullen de pleidooijen voor den geïntimeerde gevoerd worden door den Bredaschen advokaatmr. Pels Rijken broeder van een der getuigen in gemeld noodlottig twee gevecht. Na het volbrengen der garnizoens-veranderingen en al- zoo op den 24 dezer, zullen de verschillende korpsen van het leger gevestigd zijn als volgt: Infanterie. iste regement. Het iste bataillon te Gra- ve, het 2de en 4de te Nijmegen, het 3de te 's Ilertogén- bosch en het depot te Utrecht. 2de regement. Het iste, 2de, 3de en 4de bataillon te Maastricht en het depot te Alkmaar. 3de regement. Het iste bataillon te Leydenhet ede en 3de te Amsterdamhet 4de te Hoorn en het depot te Arnhem. 4de regement. Het 1 ste bataillon te Groningenhet ede te Leeuwarden, het 3de aan den Helder, het 4de te Coc- vorden en het depot te Gouda. 5de regement. Het iste bataillon te Venlo, het ede te Willemstad, HellevoetsluisBrielle en Baclihet 3de en 4de te Bergen-op-Zoom en het depot te Leyden. 6de regement. Het iste bataillon te Utrecht, het ede te Woerden, het 3de en 4de te 's HertögenboScli en het depot te Haarlem, 7de regement. Het iste en 3de bataillon te Vlissingen het ede te Maastricht, het 4de te Neuzen, en het depot te Utrecht. 8ste regement. Het iste, 3de en 4de bataillon te Breda, het ede te Gorinchem en het depot te Groningen, Regement grenadiers en jagers. Het iste, ede en 3de bataillon te 's Gravenhage en het 4de te Delft, zullende nogtans het 3de en 4de bataillon tot 1 julij respectivclijk te Breda en 's Gravenhage garnizoen blijven houden. Kavallerie. 1 ste regement dragonders. Geheel te 'sGra- venhage. 2de regement dragonders. De iste en 2de eskadrons te 's Gravenhagede 3de, 4de en 5de te Haarlem. 3de regement dragonders. Het iste, 3de, 4de e.n 5de es kadron te Deventer, het ede te Zutphen. istc regement lansiers. Het jste en ede eskadron te Til-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1