MIDDELBÜRGSCHE I K: in ■iiinlini tul COURANT. N°. 57. Zalurdag BESXTJREK en ADMINISTRATIEF Jxrttiferijk 11 Mei. 1844. vr. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie -ZEELAND herinnert bij deze alle belanghebbende Adminis- tratien en Partikulieren in de Provincie, aan de bepalingen der wet van den 8 November 1815 no. 36 Staatsblad no. 51') volgens welke van alle Schuldvorderingen ten latte van het Rijk., over den jare 1843 de rekeningen, memorien of de- claratien vóór of op den laatsten Jiinij aanstaande bij zoo danige Administratien Collegien Autoriteiten of Ambtena ren als welke de orders tot het doen van leverancien of anderzins gegeven hebben behooren te zijn ingediend op poene van te worden gehouden voor verjaard of vernietigd; met uitnoodiging verder, om dit uiterste tijdstip voor de .indiening der gemelde Preteutien niet af te wachten maar dezelve onverwijld te bewerkstelligen. Middelburg -den 7 Mei 1844. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCII. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in .ZEE LAND adverteert, dat van af Maandag den 13 dezer, zoo ten zijnen Kantoreals bij de Ontvangers hunner woonplaat sen zullen worden uitbetaald de Ridder-Soldijen ov.er het .eerste kwartaal 1844. Middelburg., den 10 Mei 1844. De Administrateur voornoemd, P. POUS. Uclkcnbm.vkiug. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien den Staat van ten achteren zijnde Belastingschuldi gen, wegens de vervallen termijnen van de Personele Belas ting dienstjaar 184J, opgemaakt door den Heer Ontvanger derzelve Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbendendat de Dwang bevelen tegen dezelve binnen kort aan hen zdllen worden be- teekend onder aanmaning om alsnog tot voorkoming van vervolging,'ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 10 Mei si 844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. NIEUWSTIJDINGEN. Snitsdtlvutb. TRANKFORT den 6 mei. Het nieuwe Grieksche mini sterie welks personeel bekend staat als de inzigten van En geland zeer toegedaan schijnt weinig in den smaak van de meerderheid der natie, althans in dien der meeste dagbladen, te vallen. I11 het vooruitzigt dat de zamenkomst der wet gevende vergaderingdie in junij bepaald iszijn val ten gevolge zou kunnen hebben, heeft dat ministerie bereids eenige gouverneurs van provinciën afgezet, en door zocdanigen la ten vervangen, van welke men verwacht dat zij de keus van aanhangers der oppositie tot gedeputeerden niet zullen onder steunen. Ook hebben eenige ambtenarendie geen inboor lingen zijn, hun ontslag uit de staatsdienst bekomen, hetwelk veel opzien baart. In den nacht tusscher. den 29 en 30 april is te Bremcn binnen weinig tijds een huis afgebrand waarbij 7 personen om het leven kwamen, terwijl nog een persoondie om zich te redden uit het venster der eerste verdieping naar beneden sprong zich bij dien sprong zoodanig kwetste dat men voor 2hjn behoud vreesde. Te Munchen is in den avond van 1 dezer de openbare rust ernstig gestoord geworden. Eene op dien dag ingevoer de geringe prijsverhooging van het bier, den geliefkoosden volksdrankhad groote ontevredenheid verwekt. Het ge meen ondersteund door handwerkslieden en soldatenhad zich in talrijke benden zamengeschooldde meeste brouwe rijen en bierhuizen geplunderd en zich feitelijk verzet tegen de gewapende magt, die tot herstel der orde opgeroepen was zoodat deze op sommige plaatsen genoodzaakt was de wape nen te gebruiken en niet zonder bloedvergieten een einde aan de buitensporigheden kon gemaakt worden. Vele in hechtenisnemingen hadden plaats gehad. In den morgen van den 2 had de ruiterij der bezetting nieuwe pogingen tot rustverstoring moeten onderdrukken en men vreesde dat des avonds andermaal buitensporigheden zouden gepleegd worden waartegen krachtdadige maatregelen genomen waren. PARIJS den 6 mei. Het in de zitting van de kamer der pairs van eergisteren aangenomen artikel 1 van het wets ontwerp op het middelbaar onderwijs luidt aldus: Het middelbaar onderwijs bevat het zedekundig en gods dienstig ondérrigt, de studiën der oude en nieuwe talen, der wijsbegeerte geschiedenis en aardrijkskunde der mathema tische en natuurkundige wetenschappenwelke tot voorbe reiding dienenhet zij tot het examen als baccalaureus in de letteren en de wetenschappenhet zij tot het examen om in dé.bijzondere scholen te worden toegelaten. De stof en de vorm der examens van den baccalaureus in de letteren zul len door een reglement worden bepaaldhetwelk in den ko ninklijken raad van openbaar onderwijs is vastgesteld. Ge noemd reglement zal aan de goedkeuring van den koning on derworpen en in den vorm der reglementen van openbaar bestuur, in een koninklijk besluit veranderd worden." Heden zette de kamer hare beraadslagingen voorten nam art. 2 aanwaarna de commissie voorsloeg bij dat artikel nog het volgende te voegen:: liet godsdienstig onderwijs wordtwat het ondérrigt in de leer en de geschiedenis der godsdienst betreftin de bij zondere of openbare scholenindien daartoe gelegenheid is door een Ieeraar van elke godsdienst afzonderlijk gegeven. De huisvaders kunnen in deze inrigtingen hunne kinderen naar hun goedvinden door een geestelijke of een Ieeraar doen onderwijzen. Verscheiden amendementen werden hierop voorgeslagenonder anderen wilde de marquis de Barthèlemy e bijzondere inrigtingen van de heerschappij der universiteit bevrijdenhetwelk met kracht door den heer Villemain werd bestredendie zeide., dat dit geen amendementmaar een nieuw en volledig plan was. Bij de afgevaardigden behandelt men steeds de wet wegens de inrigting der gevangenissen. Den 6 heeft men daar geredetwist over het voorstel der regeringom de agno s geheel af te schaffen. Eenige redenaars achtten dit on geraden of vonden het ten minste verkeerd, om voor de ga leistraf de deportatie in de plaats te stellen. Zij meenden, at Frankrijk niet tot zulk eenen maatregel behoorde over te gaan op een oogenblikdat Engeland van het verzenden van misdadigers naar zijne strafkoloniën afzag. Een der wagens van den spoortreinwelke gisteren avond naar Versailles reedis onder weg in brand geraakt en geheel vernield. De reizigers hadden echter tijd gehad dien te verlaten. Het isderpolicie gelukt eene dievenbende, uit 39per sonen van beide seksen bestaande in handen te krijgen welke alhier, sedert geruimen tijd, talrijke stoute rooverijen vooral in kerken, tentoonstellingen, en andere plaatsen waar zich vele menschen verzamelen gepleegd hadden en die door hunne fatsoenlijke kleeding en manieren, alle trou wen jegens hen hadden weten af te weren. Onder het ge noemd getal zijn van onderscheidene Belgenen Hollanders, althans lieden welke langen tijd in die landen hebben doo- gebragt. De Moniteur van den 6 dezer deelt een telegrafisch be- rigt uit Bayonne van den 4 mede, waaruit blijkt, dat de jongste opstand in Portugal als geëindigd kan worden be schouwd, of zich ten minste bepalen zal tot de vijandelijk heden van in de provinciën rondzwervende guerillas. De depeche houdt namelijk in, dat de vesting Almeida zich den 29 april bij verdrag heeft overgegevenen dat de graaf de Bomfm en een vrij groot aantal officieren zich naar Spanje begeven hebben. De graaf de Bomfim stond aan het hoofd der op standelingen te Almeida. 01 hij bij de geslotene overeenkomst bedongen heeft van eene wijkplaats in Spanje te mogen zoe ken dan wel met zijne volgelingen nog heeft weten te ont snappen en^ zich een weg naar het naburig rijk te banen laat zich uit het berigt niet duidelijk opmaken. De laatste berigten uit Madrid van den 4 behelzen het volgende Bij besluit van den 3 zijn benoemd: de generaal Nar- vaez tot voorzitter van den raad van ministers en tevens mi nister van oorlog; de marquis de Vilumabuitenlandsche zaken; Monfinancien; Pidal, binnenlandsche zakenMai- jatisjustitie, en de generaal Armero, marine." ficlgie. BRUSSEL den 6 mei. De koning heeft heden met veel plegtigheid den eersten steen gelegd van het nieuwe entrepot, dat alhier wordt gebouwd. Zr. Ms. beide zonen de her tog van Braband en de graaf van Vlaanderen hebben na den koningden troffel in handen genomen en op hunne beurt den eersten steen met cement bedekt. Bij de kamer van vertegenwoordigers zijn heden de be raadslagingen over de aanhangige voorstellen wegens de diffe rentiële regten voortgezet. Tc Luik verklaart men zich altijd zeer sterk tegen de diffe rentiële regtenvan welker invoering men groote nadeelen voor den bloeijenden handel, die thans langs de Maas naar Nederland gedreven wordt, voorziet. Er is daar op nieuw eene vergadering van fabrikanten en kooplieden gehouden waarop tot het afvaardigen eener groote bezending naar Brus sel die den gevreesden slag moet trachten af te wenden besloten is. De heer Charles de Brouckere heeft in die ver gadering met warmte gesproken tegen hetgeen hij de verblin ding van een deel van den Antwerpschen handelstand noem de, die niet aarzelt de provincie Luik te bederven, zonder te bedenken dat de fabrikanten en kooplieden aldaar een verbond zouden kunnen sluiten hetwelk aan Antwerpen de grootste nadeelen toebragt. iSlcbcuiaubcu. AMSTERDAM den 8 mei. Een plotselinge brand waar van de oorzaak tot dusverre onbekend is, dreigde dezen morgen de hoofdstad van een harer aanzienlijkste sieraden het gebouw van 's Rijks werf te zullen berooven gelukkig- echter heeft eene zoo ijverig als doelmatig aangebragte hulp het onheil nog in zoo verre afgewend, dat het groote ae- bouw geheel en de nevengebouwen meerendeels behouden zijn geworden. Omstreeks vijf ure werd de brand het eerst ontdekt op den timmermans-zolder boven een gedeelte der smederijzoo dat het zich moeijelijk laat bepalen in welke van beide het on gemak ontstaan isalgemeen wordt er gedacht in de timmer- loodsmaar ook enkelen meenen in de smederij. De thn- merloods is geheel uitgebrandde smederij heeft veel schade. Een oogenblik was men zeer bevreesd voor het op stapel staande, in aanbouw zijnde fregat de Lek, waaraan het vuur zich had medegedeeld maar ook dit is behouden en er met eenige blakering aan den spiegel en gedeeltelijke verbranding van den kap afgekomen. Al de spuiten van de werf werden dadelijk uitgehaald en zoo veel mogelijk in werking gebragtook de spuiten van de ooster- en westerdokkenentrepot-dok en belendende stads wijken snelden dadelijk te hulp. De blussching werd onder de leiding der toegesnelde autoriteitenop liet doel- matigst bestuurd. Inmiddels was ten zeven lire ook naar liet gouvernement te Haarlem berigt van het ongeval gezondenen tot aller ver bazing zag men reeds ten half tien ure den heer gouverneur aan de werf aankomen, en zijne pogingen tot spoedige red ding bij die der reeds aanwezige autoriteiten voegen. De brand was evenwei reeds omstreeks negen ure begin nen té verminderen en nu mogt men reeds zeggen denzelven meester te zijnzoo dat de heer gouverneurzijne tegenwoor- digheid niet langer noodzakelijk achtendemet den spoor trein van twaalf ure naar Haarlem is terug gekeerd. Door de versnelde gemeenschap was het berigt ook zoo spoedig in 's Gravenliage ontvangen, dat Zijne Exc.de minister van ma rine, dadelijk met zijnen adjudant herwaarts gereisd, almede omstreeks twee ure aan de werf aankwam maar zich als- toen geluk mogt wenschen met de bevinding dat een onge lukwaarvan de gevolgen onberekenbaar waren, zoo spoe dig en met zoo geringe schade was gestuit geworden. La ter omstreeks half vier ure is ook 's Konings adjudant, de heer van Rarnebeekaangekomen. Van persoonlijke ongelukken hebben wij niet vernomen ofschoon het instorten van eenen muur aan de timmerloods dezelve ligtelijk had kunnen berokkenen te meer daar er juist op dat oogenblik een der werklieden voorbij gingmaar ook deze is het nog onbeschadigd ontkomen. MIDDELBURG den 10 mei. Gisteren is alhier op de gebruikelijke wijze gevierd de 34ste verjaring van H. K. II. Mevrouw de Prinses Marianne gemalin van Z. K. tl. Prins Albert van Pruissen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal ister hervat ting van hare werkzaamheden bijeengeroepen tegen dings- dag den 21 mei. De minister van financien heeft, ten gevolge van eene nadere opgave van den agent van het ministerie van financien te Amsterdam, omtrent eene ontdekte vergissing in de optel ling der inschrijvingen in de negotiatie van ob'ligatien ren tende vier ten honderd in het jaarten laste Van 's'Rijks Overzeesche Bezittingen volgens het berigt vastgesteld bij Zr. Ms. besluit van den 13 april jl. {Staatsblad no. 23), bekend gemaakt, dat die inschrijvingen op den dag der slui ting van de inschrijving beliepen 600 aandeeleu meer in losrenten te storten dan opgegeven was bij zijne bekendma king van den 3 dezer maand, en dat het geheel derzelve alzoo is: 5,620 aandeeleu in geld en 17,135 aandeelen in losrenten, te zamen 22,755 aandeelen. Tengevolge der ontdekking, dat dezer dagen te Does burg valsche guldens waren uitgegeven heeft de justitie een persoon als vermoedelijken dader doen aanhoudendie in het ambt Doetinchem woonachtig is en niet alleen beleden zou hebben bewust te zijn van de valschhcid der uitgegevene muntstukken, maar tevens dat hij een inwoner van Doetin chem en een smid onder Terborgh tot medehelpers had. Lnatst- gemelde is aangehouden, de eerste had bereids de vlugt ge nomen. Ook is nog een tweede inwoner vaii Doetinchem gearresteerd en zitmet den anderente Zutphen gevan gen. Beiden zouden hunne schuld hebben beleden. Gaarne plaatsen wij het volgendeons daartoe medege deelde berigt Biervliet den 11 mei. Heden wordt hier, in den kriiw van kinderen en vrienden de gouden bruiloft gevierd door P. Leenhouts en A. Steenhart. Onder de voorre rtcn waarin zich dit achtingwaardig echtpaar mag verblijden be hoort ook, dat zij nog nimmer anders dan genoegen van hunne kinderen hebben beleefd. Voor een ander onzer medeburgers, IV. Leenhouts, is het op morgen eene halve eeuwdat hijop de hofstede nog door hem bewoondvoor zichzelven het landmansbedrijf heeft uitgeoefend." De Londensche Lloyd. Vele personendie de couranten lezen zonder de handels taal te kennen zijn zeker verwonderd over de belangrijk heid welke een eenvoudig koffijhuis heeft kunnen verkriigen, zoo als dat, hetwelk overal onder den naam van Lloyds- koffijhuis bekend is. In alle zeetijdingen bij het binnenko men of uitzeilen der schepen, de schipbreuken en averijen, zien wij altijd de agenten of correspondenten van Lloydde belangrijkste inlichtingen en beschrijvingen geven. Nog meer: dikwijls maken de dagbladen brieven bekenddoor de lords

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1