MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 0 lei. BESTUREN en ADIINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ZEETIJDINGEN. fhifrltcatic. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Gezien het besluit van Heeren "Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 19 April jl. No. 8 {ProvinciaalBlad no. 55), houdende mededeeling van den uitslag der in de maand Februarij jl. plaats gehad hebbende Keuring der Springstieren Brengen naar aanleiding van artikel 16 van het Provin ciaal Reglement op de Springstierenter kennis der belang hebbende 'Ingezetenende namen der navolgende in de Ge meente aanwezige Stierenhouders, mitsgaders de meerdere of mindere deugdzaamheid der gekeurde Springstieren als Abraham Gidionseeen tweejarige roodbonte Stier ta melijk goed. ■Cornelis Rij nier te een driejarige vaalbonle Stiergoed. haak van Hellemondeen driejarige roodbonte Stiergoed. En opdat de belanghebbenden van deze mededeeling de noodige kennis dragenzal deze worden afgekondigd mitsga ders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 6 Mei 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE, Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. VERPACHTING op het Raadhuis te VEEREZaturdag den 18 Mei 1844, 's morgens 11 ure, van het ophalen der Straat- en Mestspecienvoor den tijd van drie jaren, in gaande met den 1 Julij 1844waarvan de conditiën van he den af ter Secretarie te lezen zijn. LONDEN den 4 mei. In de Times vindt men het vol gende artikelWij hebben reden om te gelooven dat sir Henry IJardinge tot de betrekking van gouverneur-generaal van Indie zal worden verhevenen dat deze benoeming zal plaats hebben met volkomene goedkeuring der kroon en van den raad van bewindhebbers der Oost-Indische maatschappij ingevolge eener vriendschappelijke overeenkomst tusscheu de overhedendie regtstreeks voor de keuze van eenen gouver neur-generaal verantwoordelijk zijn." Uit dit berigt blijkt, dat de gevreesde botsing tusschen de regering en de bewind hebbers gelukkig is voorgekomen. Over de redenen die deze laatsten tot de plotselinge terugroeping van lord Ellen- borough bewogen hebben is men nog altijd in het onzekere. Sir II. Ilardinge is een krijgsman uit de school van Welling- tonen heeft als opperbevelhebber der Britsche landmagt naam gemaakt. Jft'Atifcrijk. PARIJS den 4 mei. De kamer der pairs zet dagelijks de beraadslagingen over het onderwijs voortmen is thans ge komen aan het onderrigt in de wijsbegeerte, waarover groote verdeeldheid heerscht. De heer Cousin toonde eergisteren aandat het de pligt der regering was dat onderrigt te hand haven;; dat de wijsbegeerte in Engelandeven als in Holland Saksenen Pruissen, een deel der studiën uitmaakte, ja, dat die zelfs dn Italië in onderscheiden inrigtingen werd onder wezen. De heer Boissy sprak nu over het gevaar van het wijsgeerig onderwijswaarop de graaf de Montalivet als amendement voorsloegart. 1 aldus te veranderen dat het ■onderwijs in de wijsbegeerte alleen de beginselen der wijsbe geerte zal bevatten. Gisteren sloeg de hertog de Brogliein naam der commissie, een ander amendement voor, voor het welk de heer Barthe zich heden na eene lange redevoe ring te-hebben uitgesproken, verklaarde. Nu ontstond eene woordenwisseling tusschen de heeren Barthe en Cousin na welke de heer Rossi het woord tegen het amendement der oommissie nam. In de kamer van gedeputeerden heeft men gisteren art. 6 van Ihet wets-ontwerp op de gevangenissen aangenomen waarbij wordt besloten, -dat de gevangenen dag en nacht van elkan der zullen gescheiden zijn; dat elk eene ruime, gezonde en ■heldere cel zal hebbenen dagelijks een uur in de open lucht zal mogen doorbrengen. In de zitting van lieden deed de heer Denis verslag van de ingekomen petitie» waaronder zich eene bevond van werklieden uit Parijs, die de afschaf- tfing der slavernij verzoeken. Het Journal des Eóbats juicht de krachtdadige taal door Z. M. tot den aartsbisschop van Parijs gehouden hoo- gelijk toe. Het betoogtdat de regeringdie uit de om wenteling van 'julij is voortgesproten, gedurende haar 14 jarig bestaan genoeg bewijzen van hare welwillendheid je gens de geestelijkheid heeft gegeven, om eenige aanspraken op hare erkentelijkheid en althans op haar gevoel van regt- vaardigheid te hebben. Het blad acht het nu noch regtvaar- dig, noch voegzaam op 's konings feestdag, en in zijn pa leis, hem hersenschimmige grieven en overdrevene vorde ringen te komen voorhoudende beslissing waarover niet eens aan het koningschap behoort, dan met medewerking der kamers." liet blad beweert verder dat de stap des aarts- bssscliops niet alleen onvoegzaam maar strijdig met de staats regeling ishoewel het erkentdat de hooge geestelijke hierbij met de meeste gematigdheid in den vorm is te werk gegaan. Het meentdat men geen 600 jaren moet terug gaanom de vrijheid van onderwijs in 1844 te bepalen, en om eene zinspeling te verzwakken over hetgeen wettelijk bestaat. Het blad zegt voorts nogDat de godsdienst geëerbie digd worde, maar dat het koningschap vrij zij tegenover de groote staatsmagten en dat niemand al ware het een aarts bisschop het regt hebbeom hetzelve in te roepen tegen de uitgesprokene of vooronderstelde beslissingen des parle mentairen regts. Het priesterschap is eene heilige betrekking, waardig al het ontzag des landsmaar zij is geene magt van den staat." De Universeen van de tolken der geestelijkheiddeelt .een hevig artikel over het voormelde antwoord des konings mede. Het spreekt daarbij van den persoon des konings met zeer weinig eerbieden zegtdat voor een geestelijke de koninklijke ongenade nooit eene ramp, maar dikwijls eene aanspraak op roem is. De koning en koningin hebben den 4 meidoor de hertogin van Kent vergezeldhet beloofde bezoek in het gebouw van de tentoonstelling van voortbrengselen der nij verheid afgelegd, en de zalen van dat gebouw verscheidene uren achtereen doorwandeld. Brfeven uit Athene berigtendat een nieuw ministerie is zamengestelden wel uit de volgende personen: Mauro- cordatoals president en minister van financien tevens pro visioneel met het departement van marine belast; Tricoupis als minister van buiteniandsche zaken eeredienst en open baar onderwijsRhodius als minister van oorlog A. Lon- dosals minister van binnenlandsche zaken en Andrè Ch. Londos, als minister van justitie. Collettide hoofdbewerker der jongste Staats-omwenteling, is alzoo nu buiten het be wind gesloten. Hebtdanbett. sGRAVENIIAGE den 6 mei. Z. M. de Koning is he den morgen vroegtijdig van hoogstdeszeifs togt naar Tilburg in deze residentie teruggekeerd. Onderscheidene leden van het koninklijk gezin hebben he den morgen bereids de kermis bezocht en in eenige kramen aankoopen gedaan. Gisteren zijn alhier in de kerken voor de eerstemaal ge beden ten^ Hemel opgezonden voor de gelukkige bevalling van H. K. H. Mevrouw de Erfgroothertogin van Saksen Weimar-Eisenachdochter van HH. MM. den Koning en de Koningin. Men wil dat het legaat, dat, zoo als reeds is ge meld door wijlen Z. M. Koning Willem Frederik aan de algemeene armen dezer stad bij uitersten wil geschonken is de aanzienlijke som van eene ton gouds zou bedragen be halve een bijzonder legaat aan de gereformeerde diaconie. Door de Ned. Handel-maatschappjj zijn de volgende schepen voor deze maand bevracht geworden alsvoor Amsterdam Rhijn, Flise, Flevo CheribonJosephine Catha- rine en Lucipara'svoor Rotterdam Mary Hillegonda Johanna Marta en Hugo Grotiusen voor Dordrecht Oud Nederlandvan Schiedam. AMSTERDAM den 6 mei. Men ziet hier, bij het paleis, toebereidselen makenom den voor- en den achtergevel van dat gebouw met gaz te verlichten. Zes zeer prachtige ijze ren kolommen zijn daartoeop bevel en op kosten van wij len onzen gewezen Koning Willem I, in de fabrijk den At las van de heeren Dixon Co.op de Zoutkeetsgracht Realen Eiland, gegoteu geworden. Van deze kolommen, bestaande uit een driekantigrijk versierd voetstukop het welk de met hetzelve vijf Nederlandsche ellen hooge schacht door drie gevleugelde leeuwen gedragen wordt, en die elk niet minder dan 2500 Ned. ponden zwaar zijn zullen er 4 aan de voor- en 2 aan de achterzijde van het paleis geplaatst worden. De teekening derzelve is, naar wij vernemen, ver vaardigd door den heer M. G. Tétar van Elven. BREDA den 6 mei. LI. zaturdag den 4 dezer heeft, in de Israëlitische kerk alhier, een ongeluk plaats gehad, het welk de schromelijkste gevolgen had kunnen hebben. In de volle ochtenddienstcirca half negen ure hoorde men eens klaps een donderend gekraak en in hetzelfde oogenblik stort te het grootste gedeelte van het plafond inscheurde in zij nen val twee koperen lichtkroonen van de ijzeren stangen af, die nu gebroken en met groot geraas nedervielen. Zware onheilen heeft men gelukkig niet te betreuren al leen sommigen der aanwezenden hebben eenige ligte kwetsu ren bekomenook is eenige schade aan kerkmeubelenboe ken en bijzonder aan de kleederen der aanwezigen veroor zaakt. De verwarring in het eerste oogenblik door de ge dachte ontstaan dat het gebouw zelf begon in te storten was zoo ontzettenddat alles in dolle drift en met angstig geschreeuw naar de deur stormde, en alles wat slechts in den weg stond omver liepwaardoor eenige kinderen onder den voet geraakten en ligte kneuzingen bekomen hebben. Gelukkig zijn de meeste met den schrik vrij gekomen. De kerkdienst bleef echter verstoord en daar ook het nog staan de gedeelte van het plafond dreigt in te storten, zijn, ten ge volge van het advies van deskundigenalle bijeenkomsten in het kerkgebouw verbodenzoodat de kerkdienst tot heden niet heeft kunnen hervat worden. MIDDELBURG den 8 mei. Zoo als wij vroeger onzen le- zeren aankondigden is op den 3 en 4 dezer maandvoor het provinciaal geregtshof alhierbehandeld de zaak ten laste van Hendrika van Beynomweduwe Kukne, en Martina Noote- boom, weduwe Bezcmer, beide werksters te VJissingen wel ke naar de openbare teregtzitting verwezen waren, als be schuldigd van zich in den avond van den 13 november des laatstvorigen jaarste Vlissingen te hebben schuldig gemaakt aan de misdaad van moedwilligen doodslaggepleegd op Maria Pleuneweduwe Doensewinkelierster aldaar. Nadat in de zitting van den 3 de voorlezing van on derscheidene stukken alsmede het hooren van een aantal ge tuigen en deskundigen en het ondervragen der beschuldigden had plaats gehadzijn ten volgenden dage de pleidooijen in deze in meer dan een opzigt belangrijke zaak gehouden en tot in den avond voortgezet. De beschuldiging is door den heer advokaat-generaal tegen de beide beschuldigden krachtig volgehouden en ten slotte door zijn ed. groot-achtbare gerequireerd schuldig verkla ringen veroordeeling van dezelve, tot de straf van het zwaai- jen van het zwaard over het hoofden een confinement van niet minder dan vijf en niet meer dan twintig jaren in een tuchthuisterwijl de raadslieden der beide beschuldigden in zeer uitgewerkte pleidooijenhebben getracht aan te too- nen dat, noch de misdaad, noch in allen gevalle de schuld der beschuldigden aan dezelve bewezen wasen op grond daarvan tot vrijspraak van de beschuldigden geconcludeerd waarna het hof de uitspraak heeft bepaald op gisteren namid dag ten 2 ure, en alstoen beslist dat er geen bewijs bestond dat er in dezen een moedwillige doodslag zoude gepleegd zijndoch dat de als bewezen aangenomene daadzaken be hoorden te worden gequalificeerd als het wanbedrijf van on willige n manslag door onvoorzigtigheid begaan mitsdien de beide beschuldigden van de hun ten laste gelegde misdaad vrijgesproken; voorts de eerste beschuldigde"Hendrika van Beynom schuldig verklaard aan het wanbedrijf van onwil- ligen manslag door onvoorzigtigheid gepleegden te dier zake veroordeeld tot eenë correctionele gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren en in eene geldboete van 25, als mede in de kosten der procedure doch de tweede beschul digde Martina Nooteboom van dit wanbedrijf almede vrij gesproken en hare dadelijke in vrijheidstelling bevolen. In een particulieren brief wordt gemeld: Zr. Ms. stoomschip Bromoluit. ter zee iste kl. de Smit van den Broeckeden 28 maart van Falmouth vertrok ken, is in den morgen van 7 april voor Tenerilfe gekomen, en heeft11a het afgeven van rapporten deszelfs reis naar Java dienzelfden dag voortgezet." Maandag 11. zijn te Vlissingen gearriveerd Zr. Ms. fregat Jason, kapitein-luitenant Bouricius, van het Nieuwe Diep, gesleept door Zr. Ms. stoomschip Curacao, welke laatstgeraelde weder naar zee is gestoomd. In de zitting van de kamer der pairs van Frankrijk, van den 4is het eerste artikel der wet op het middelbaar onderwijs eenparig aangenomen, en daarna met eene groote meerderheid het door de commissie voorgestelde amendement op hetzelve. Van Madrid den 2 dezer wordt gemeld dat het gehee- le ministerie deszelfs ontslag had ingezonden hetwelk door de koningin was aangenomendie den generaal Narvaez met de zamenstelling van een ander had belasttot hetwelk de heer Miraflores zoude behooren. De heer Bravo en zijne ambtgenooten hadden II. M. verklaard dat zij hunne onder steuning aan hunne opvolgers niet zouden weigeren. Madrid was rustig. Door den Predikant Snouck Jlurgronjete Middelburg, zijn voor de ongelukkigen door den brand te Aalsmeer de volgende giften ontvangen: den 1 Mei van A. ƒ2,60', van B. 5, en van II. eene halfjarige Coupon W. S. ii 24 pet. No. 1601 vervallende den 1 Julij aanstaande, a 5' betaalbaar met 4,95; den 4 dito, eene gift van 2 60 eene dito van 3 60 en eene dito a 3 zijnde de laat ste van eene Dienstbode, met het bijschrift: Ik wensch dat vele mijne navolgers mogen zijn; den 5 dito, uit de col lecte der Koorkerk, van P. P. X. io. VLISSINGEN den 8 mei. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: Julic CarolineJ. Jacobsen van Noorwegen, met hout en ijzer; Neefke MariaB. li' huls, van Malmo; Clara CatharinaFI. H.Eilts, van Cor- soer; CatharinaP. P. Akkerman, van GreifswaldTre- [vennerJ. Jorgensenvan Taborg, en PcterbangPetcr- sen, van Holbeek, alle vijf met garstde Jonge Wtcher R. Puister, van Odessa, en de Graaf C.J. Kruser, van Pillau, beide met lijnzaad CetiturionP. Esnough, van Rio- Janeiro, met koffijla ReineR.Jansen, van Ilull, met stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: LunaG. A. de Vries, naar Chris- tiaansanden Maria KcyF. Ie Chère, naar de Havannah beide met ballast; Mar ie LouiseII. Geelvinck, naar Emb- den Godfried AugustJ. Bette, naar Dantzig; Sn san na J. Bultje, naar Breinen, en IsabèllcT. Douwesnaar Ni- ce alle vier met stukgoederen.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1