MIDDELBUEGSCHE 'mfc C <ru R A M T. N°. 55. Diiigsdag vw Ji ■fds/r 1844. 7 Mei. BESTUREN en ABMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. jC. Scpartement wan Jfinattctcn. ADMINISTRATIE der DOMEINEN. HE RVERP ACHTING der Grasgewassen van de Vestinggrotiden te NEUZEh' Op Maandag den 13 Mei 1844, des voormiddags om 10 ure, zal, door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van- Gent, als daartoe behoorlijk gemagtigdin het Logement be woond bij .7. C. Steenkampte NEUZEN, ten overstaan van den Notaris C. E. Vermandei, residerende te Sas1-van-Gent, worden overgegaan tot de Herverpachting der GRASGEJVASSEN van de Vesting- gronden te NEUZENverdeeld in tien Perceelen voor den tijd van drie jaren welke gerekend worden aanvang te hebben genomen met 1 Mei 1844. De voorwaarden dezer Herverpachting zullen te lezen liggen ten llaadhuize te Neuzen en in de Logementen van .7. C. Steenkamp en J. B. de Meijer aldaarmitsgaders ten Kantore van den Notaris Vermandeite Sas-van-Gent, en van den Ontvanger der Domeinen aldaar bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Ontvanger der Domeinen voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. Öuilechï.vab. FRANKFORT den 30 april. Naar men uit Munchen vermeldtzijn er tusschen de Bcijersche cn de Pruissische regering nota's gewisseld over het door de eerstgenoemde uitgevaardigde verbod tegen de Gustaaf-Adolf-vereeniging, en is daarbij van den Beijerschcn kant verklaard dat het bewuste verbod niet kan worden ingetrokken zoo lang men niet de bepaalde overtuiging zal hebben bekomen dat de genoemde 'vereeniging werkelijk geheel vreemd is aan al die bedoelingen welke men dezelve op goeden grond meent te moeten toeschrijven. Aan eene opheffing van het verbod schijnt derhalve vooreerst niet tc denken te zijn even zoo min aan het geven van verlof om den van elders aan be hoeftige Protestantsche gemeenten toegezonden onderstand aan te nemen. Zelfs is, naar men er bijvoegt, onlangs op nieuw aan de Bcijersche overheden last gegevenom naauw- keurig toe te zien, dat de vereeniging geene betrekkingen in het koningrijk aanknoope. ©vwot-ISHttiïiijc. LONDEN den 1 mei. In beide huizen van het parlement is eergisteren avond het door de gezamenlijke directeuren der Oost-Indische compagnie dezer hoofdstad genomen besluit strekkende ter terugroeping van onzen tegenwoordigen gou verneur-generaal over Britsch-Indie lord Ellenboroughop nieuw ter sprake gekomenen is bij die gelegenheid onder anderen herhaalde malen door den hertog van Wellington verklaard, dat deze handelwijze van wege gemelde directeu ren ofschoon hun bij de bestaande wet daartoe het volle regt toegekend wordtin geenerlci opzigtc de medewerking noch goedkeuring van Hr. Ms. gouvernement wegdraagtcn dat dit besluit, op het zachts genomen eene verregaande en onverschoonlijke onbescheidenheid en onbezonnenheid ver dient genaamd te worden. Eergisteren heeft de kanselier der schatkamer de begroo ting voorgedragen. Hij deed hierbij de gunstige uitkomsten van de rijks-ontvangsten over het jongste jaar opmerken. Hij kon echter nog niet tot vermindering van belastingen over gaan omdat de oorsprong van het overschot niet van eenen blijvenden aard waste wetende income-tax. Het volgen de jaar zou het huis hebben te raadplegen of het die belas ting nog gedurende twee jaren zou verlengen. Men behoor de ook de werking van het nieuw tarief goed te kunnen overzien. Het reeds zoo lang gerekt Iersch staats-proces schijnt nog verscheidene dagen langer Te zullen duren, naardien het geregtshof heeft toegestemd dat de advokaten der acht beschul digden weder ieder afzonderlijk gehoord werden. Eenigen hunner hebben reeds gesprokenen zijn door den solliciteur- .gcneraal in het breede wederlcgd geworden zonder dat de ze zijne rede eergisteren had kunnen eindigen, zoo dat zij gisteren moest worden voortgezet. Velen vermoeden, dat de aangeklaagden hun doel bereiken zullen 0111 de zaak zoo lang op de lange baan te schuivendat zij binnen den voor deze zitting bepaalden tijd niet beslist zal kunnen worden het welk een nieuw uitstel van minstens drie weken ten gevolge hebben zou. Volgens berigten uit Lissabon, van den 22 april, scheen de opstand in Portugalin plaats van onderdrukt te zijn vorderingen te maken. De opstandelingen bleven zich altijd in Almeida verdedigen. Op verschillende punten des lands vertoonden zich guerilla'swaarvan echter eene door de troepen der koningin verslagen was. Voorts liep het ge rucht dat de soldaten uit de legerplaats voor Almeida naai de opstandelingen begonnen over tc loopen en dat de be zetting van Viseu zich tegen de bestaande orde van zaken verklaard had. In het Lissabonschc regeringsblad vindt men een besluitwaarbij maatregelendie veel naar het onder werpen des lands aan de krijgswet gelijken worden voor geschreven. Jxattïivijfï. PARIJS den 1 mei. De groote officiële receptien bij ge legenheid van het naamfeest des koning?hebben gisteren een aanvang genomen. Om één uur heeft Z. M. de geestelijk heid met den aartsbisschop van Parijs bij zich toegelaten. Om 8 ure des avonds heeft de koning den staatsraad en de dames van het hof ontvangen. Onder de verschillende aanspraken, die ter dezer gelegön- heid tot Z. M. zij 11 gerigt geworden, is er geene die de op merkzaamheid sterker trekt, dan de volgende van den aarts bisschop van Parijs: Sire! Wij komen U. M., benevens onze eerbiedige hul- de, die gevoelens betuigen, die het meest overeenkomstig zijn met onzen tegenwoordigen toestand. Nimmer zullen wij begrijpen, dat de staat te lijden be hoeve te hebben van den vrede, van de vrijheid der kerk, of de kerk van de grootheidvan den bloei des staats. Deze overtuiging, die reeds, voor nu 600 jaar gele den, gepredikt werd door een Fransch leeraar den roem zijner eeuwuit hoofde van zijn vernuften den roem van het priesterschap, uit hoofde van zijne deugden, is ook de overtuiging van de geestelijkheid en van den aartsbisschop van Parijs. Zij betuigen ti dit gaarne sireals een ondub belzinnig blijk van de opregtheid hunner bedoelingen en als het zekerst onderpand voor de hoopdie zij voeden. Gaar ne verklaren zij u, dat Frankrijk hun tc dierbaar is, 0111, aan wie het ook zij, den roem af te staan, van zich meer on derworpen aan deszelfs wettenmeer toegewijd aan deszelfs heil te betoonen. God verhoede, dat de weldaden met ongevoeligheid zouden worden aangenomen door mannengewoon in eene daad van regtvaardigheid eene reden te zien van dankbaar heid en in de vrije uitoefening hunner bediening een nieuw middel om het gezag zelf des te meer te doen eerbiedigen. Die trouw zal door de hooge wijsheid des konings begrepen en geprezen worden. Hij zal dezelve onze zending van vre- desstichting en de opregtheid van onze inborst waardig en evenzeer voor de godsdienst als voor het vaderland nuttig oordeelen. Vergun onssirehierbij de opregte wenschen te voegen die wij vormen dat het opperwezen moge voortgaanmet deszelfs rijkste zegeningen over Uwe Majesteit en deszelfs doorluchtig gezin uit te storten." De koning heeft hierop geantwoord Ik bedank u mijnheer de aartsbisschop voor de wen schen die mij door u, zoo in uwen eigen naam, als indien van de geestelijkheid van Parijs worden geboden. Ik ver meende genoegzame waarborgen gegeven 'te hebben van mij nen wilom de vrijheid der godsdienst te handhaven en de geestelijkheid van al de achting, van al den eerbied, die men haar verschuldigd iste omringen om het misschien overbodig te hebben gemaaktmij daaraan te herinneren op de wijze op welke ik zulks heb hooren doen. Wat ik 11 zeggen kan, mijnheer de aarts-bisschopen waarvan gij reeds bewust zijtisdat de geestelijkheid staat kan maken op al mijne welwillendheid op geheel mijne belangstelling en ook op tien voortduur van mijn pogen tot het aan Frankrijk verzekeien van de weldaden der godsdienst, opdat dezelve tevens de beste waarborg tegen de ondeugdenuit welke de ongeregeldheden inde maatschappij voortspruiten, en de bron wel van al de deugden die het geluk der menschen verze keren bestendig blijven zijn." Het orgaan van de partij der geestelijkheid laat niet 011- opgemerkt, dat 's konings antwoord geenszins zoo minzaam is geweestals wel bij vorige gelegenhedenen de onpar- tijdigen vermeenen, dat Z. M. bij deze heeft willen toonen, dat nij even min als de prelaten gezind is 0111 terug te treden. Des avonds is de marseillaansche rnarsch aangeheven. De koning had den jongen hertog van Orleans op de knie en liet dezen de maat slaan. De beraadslagingen van de kamer der pairs over de vooigestelde wét op het onderwijs zijn veel heftiger geweest dan gewoonlijk. De heer Viennet heeft zich inzonderheid te gen de orde der Jcsij.iten als onderwijzers der jeugd ver- klaarden uitgeroependatais men niet met de meeste zorg waaktedat deze lieden, of die met hen gelijk te stel len zijn, het openbaar onderrigt niet weder in handen mog- ten bekomen, men eerlang een geslacht zoude zien opstaan, bestaande uit bijgeloovigen drogredenaars of oproermakers. Bij de overweging der bijzonderheden, heeft de lieer Ségur Lamoignon zich onderscheidenzoo wel door een heftigen uitval tegen de door den heer de Montalembert ont wikkelde beginselen en gebezigde Uitdrukkingen als tegen het wijsgeer ig onderwijs van den heer Cousin cn diens volge lingen. Hij heeft beweerd dat de eerstgenoemde zich door zijne jeugdige verbeeldings-kracht laat wegslepen en dat geen bedaarde belijder der II. K. godsdienst zijne onberade- 11e leerstellingen kan aannemen. .Den heer Cousin heeft hij toegevoegd, dat deze de Christelijke godsdienst alleen voor het onkundig gemeen wil laten en voor meer gegoeden en geletterden eene ijdele wijsbegeerte in plaats stellen. Hij heeft hem verweten, daardoor een groot kwaad te hebben gestichten neNt zien verklaard tcgcu elke verordening waarbij het onderwijs uitsluitend zoude worde toevertrouwd aan een ligchaam 't welk dergelijke beginselen voor de zij ne aannam. De heer Cousin heeft zich met ernst tegen deze aantijging verdedigd. De heer de Ségur heeft, bij wijze van amendement, voor gesteld, om het wijsgeerig onderwijs, op de middelbare scholen te bepalen 'bij de redeneerkunde de zedekunde en de eerste beginselen der psychologie. De bewindslieden ver meenen dat, ook met dergelijke beperkingen, geenszins aan zijn oogmerk zoude worden voldaan. De aartsbisschop van Parijs heeft een zeer uitgebreid betoog aan de kamer der pairs ingeleverd tegen de wijsgee- rige beginselen en leerstellingen van den heer Cousin. De gedeputeerden zijn nog niet tot cenig bepaald besluit gekomenten aanzien van de toepassing van het cellulaire steisel op de nog niet veroordeelde gevangenen. Den 19 april 11. is de kardinaal-bisschop Bartholomeus Pacca te Rome overleden. Hij werd den 25 december 1756 te Benevento geboren, en den 23 februarij 1801 door Paus Pias VIIdien hij in zijne gevangenschap vergezelde met het purper bekleed. Berigten van de Afrikaansche kust meldendat de ver bittering der Mooren tegen de Spanjaarden van dag tot dag toeneemtén dat de Mooren zich naar Ceuta en Melilla be gaven waarschijnlijk met oogmerk om die plaatsen te bc- magtigen. £ie&cuïatiöc«. sGRAVENHAGE den 4 mei. De minister van financien heeft door middel van de Staats-Courant bekend gemaakt, dat de inschrijvingen welke hebben plaats gehad ten kanto re van den agent van het ministerie van financien te Amster dam op den 1 en 2 dezer maandin de negotiatie van obli- gatienrentende vier ten honderd in het jaar, ten laste van 's Rijks Overzeesche Bezittingen, krachtens hetberigt, vast gesteld bij koninklijk besluit van den 13 april laatstleden, Staatsblad na. 23) bedragen5,620 aandeclen in geld 1 ö)535 aandeden in losrenten ten laste van 's Rijks Over zeesche Bezittingenrentende vijf ten honderd te zamen 22)155 aandeden en dat mitsdien al de gedane inschrijvin gen worden aangenomen. Men verneemtdat het ontwerp van wet betrekkelijk het tand van in-, uit- en doorvoer, bij den raad van State in onderzoek is. Naar men verneemt zullen de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal tegen den 20 of 21 dezer weder bijeen geroepen worden. Gisteren avond heeft het bal plaats gehadhetwelk door Z. Lxc. den baron de Boislecomte Fransch gezant bij dit hof, gegeven is bij gelegenheid van het naamfeest van Z. M. den Koning der Franschen. Het bal was zéér luis- tei'rijk, en werd vereerd met de tegenwoordigheid van HH. MM. den Koning en de Koningincn van de Prinsen en Prinses sen van het Koninklijk Geslacht. AMSTERDAM den 4 mei. Den 1 dezer is het gesticht op den Binnen-Amstel alhier, waar de pleegzusteren, aan de aldaar voor eenigen tijd gevormde Vereeniging voor 'zieken verpleging verbonden, wonen zullen, plegtig ingewijd. De hooggeleerde heer Tilanusvoorzitter van het bestuuren de wel-eerw. heer J. J. van Gilse mede een der bestuur ders hebben bij die gelegenheid treffende toespraken tot de zusteren en verdere aanwezigen gerigt. In de maand april zijn over den spoorweg tusschen deze stad en 'sGravcnhage vervoerd 51,698 reizigers, als; van Amsterdam 16,623; Haarlem 11,410; Leyden 8,619; 's Gravenhage 11,537; Halfweg 329; Vogelenzang 489 Hillegommerbeek 80; Piet-Gijzenbrug 615 Warmond 394; Voorschoten 635; Nieuwoosteinde 170. De opbrengt van reizigers en goedeien is geweest f 47,651 92J» Sedert 1 ja- nuarij vervoerd 160,612 reizigers opbrengst 144,006 61 Betrekkelijk het plat spoor van asphalt, in het gedeel te van oen straatweg van Amsterdam op Rotterdamgaande van Rotterdam naar 's liagewordt ons nader gemekt Dat er thans door de vereenigde leden tot instandhouding van dien fraaijen weg eene hernieuwde aanvraag is gedaan, om dusda- nig asphalt-spóor ook te leggen in het gedeelte des straat- wegs van Amsterdam maar Haarlem; zoodat er thans stellig plan zoude bestaan tot het leggen van een plat asphalt-spoor" van at den Dam te Amsterdam, tot in het Hout te Haarlem en van uit de Boompjes te Rotterdam tot aan de Boschbrug te 's Ilage; dat er binnen weinige dagen te 's Hagc eene vergadering zal worden gehouden door de leden der vereeni ging tot instandhouding van den straatweg van Amsterdam op Rotterdam, 111 welke vergadering zullen worden toegelaten alle belanghebbenden bij de instandhouding van dien straat weg, 0111 inzage te nemen van het voorloopig plan van uit voering en exploitatie, en voorts om aldaar zoodanige m»de- deelingcn te kunnen doen, als welke dat voorloopig plan 1 in veler belang, welligt nog zouden kunnen wijzigen alvorens aan hetzelve de verpligte publiciteit te geven.' Het lokaal de dag en het uur waar en waarop die vergadering za'l plaats hebben, zouden nader bij advertentie werden kenbaar gemaakt. LEEUWARDEN den 2 mei. Met genoegen kunnen wij \ermelden, dat de aangename tijding alhier is ontvangen dat het wijlen Z. M. Koning IVillcm Ere der ikGraaf" van Nassau, behaagd heeft, bij uiterste wilsbeschikking, onder iiJ t 57. BcrnardEpist. 244.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1