MIBDELBURGSCHE COURANT. N°. 51. Zalurdag 27 April. NIEUWSTIJDINGEN. ShiitschJaub. JV.iukvtjk ilcbcviaitbm. «iuuu-iw i" kwxuu'. J'De abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post/3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaliug geschiedt comptnnt of bij Jiet einde van ieder vierendeel jaars. Be inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks-" Geboorte- en Dood bekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels f X 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsin" eener Advertentie het Rtgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. FRANKFORT den 21 april. Volgeus een Duitsch dag blad zou de prins van Wasazoon des vervallen verklaar den konings Gustaaf IV van Zweden, tijdens zijn verblijf te Darinstadtaan de groote hoven van Europa eene verklaring hebben afgezonden dat hijbij gelegenheid der tegenwoor dige verwisseling van den persoon des troonbekleeders in dat rijk zich wel van verdere demonstratien zal onthouden, doch daarom geenszins, voor zich of zijne familie, van de regten op den Zweedschen troon afziet. - De koning van Beijeren begeeft zich den 8 mei naar Italië. Het nationaal congres in Griekenland is den 30 maart ontbonden nadat koning Otto den eed Op de staatsregeling af gelegd en den wensch geuit had dat die staatsregeling, als heiligé en onlosmakelijke band tusschen koning en vollfhet geluk van Griekenland verhoogeti en bevestigen moge. De bekende dr. F. F. Strauss houdt zich thans met de bearbeiding van eene geschiedenis der Apostelenin gelijken geest als zijn werk over het Leven van Jezusbezig. PARIJS den 22 april. In de kamer der pairs zijn heden de beraadslagingen aangevangen over het wets-ontwerp be treffende het lager-onderwijs. De heêr Cousin heeft het eerst het woord gevoerd legen de conclusien van het verslag der commissie en voor het gezag der universiteit. Hij betoogde dat de vrijheid van onderwijs, pf het regt 0111 te onderwij zen niet kan gelijk gesteld worden met andere regtenmaar dat om hetzelve te verleenenvooraf zekere waarborgen moesten gevórderd worden. Het regt oui onderwijs te ge ven," zeide hijis meer dan een natuurlijk, regtmeer dan eene nijverheidhet is eene iriagten eene magt die uit geoefend wordt omtrent het zwakste en heiligste wat er in de wereld isomtrent de kindschheid zal men dan zooda nig eene magt aan de eerste, Jic zici upa-orpt«oven? In de kamer der gedeputeerden zullen de interpellatien omtrent Otaheite waarschijnlijk donderdag of vrijdag aan staande hervat worden. lieden heelt men zich aldaar met het ontwerp van wet aangaande de militaire pensioenen onle dig gehouden. vele rapporteurs van het budget hebben hunnen arbeid ge ëindigd, en men meent dat alle rapporten voor den 15 mei aait de kamer der gedeputeerden aangeboden zullen zijn. De zitting zou bijgevolg voor het einde van junij gesloten kun nen worden. De koning is den 22 april, door eenigen zijner adju danten vergezeld uit Parijs naar Dreux vertrokken om de nieuwe familie-graven, die Z. 1Y1. daar voor zijn geslacht heeft doen iurigtenin oogenschomv te nemen. De koning zou den 24 te Parijs terugkeeren. Doorgaans wel onderrigte personen verzekeren dat tus schen het kabinet der Tuilerien en dat van St. James onder handelingen zijn aangegaan, om het gedeelte van St. Domin go dat vroeger aan Frankrijk behoorde weder van dar rijk .afhankelijk te doen worden en tevens het deeldat vroe ger aan Spanje toekwam onder het bewind van Engeland te scellen. Een na-bloedverwant van den overleden koning van Zweden woont te Abbeville, en oefent aldaar de nederige "betrekking van' porselein-krammer uit. Hij verkeert met zijn huisgezin iti de diepste armoede. De laatste bcrigten uit Algeria die tot de helft van april loopen maken melding van cenen grooten krijgstogt die de gouverneur-generaal Bugsand stond te ondernemen. De daartoe verzamelde krijgsmagt zou in drie kolommen naar het binnenland oprukken. Het doel van den togt zou zijn, om sommige, nog niet onderworpene volksstammen tot het erkennen van het oppergezag der Franscheii te dwingen. Vooraf schijnt de generaal Bugcavd eene poging te hebben «villen doenof het beoogde doel ook zonder bloedvergieten te bereiken was. De Algerijnsche Maniteur van den 14 dezer, deelt ■een breedvoerig verslag mede van den Franschen geneesheer Saiirti die te Colea'h gevestigd is, waarin hij verhaalt, 'hoe hij er 111 geslaagd is, om in dien omtrek aan 227 kin deren van Arabieren de koepok-inenting te bewerkstelligen. Godsdienstige vooroordeelen en wantrouwen jegens de Chris tenen maakten de ouders dier kinderen van deze kunstbe werking zeer afkeerig. Door bedreigingen en vooral ook door het magtwoord dat de gouverneur-generaal de inen ting had bevolen, heeft de geneesheer echter dien weerzin overwonnen, en .men mogt zkla vleijen dat de Arabieren weldra zouden leeren inzien dat men slechts hun welzijn bedoelde. 'sGRAVENHAGE den 23 april. IIII. MM. de Koning en de Koningin benevens de verdere leden van het het ko- atnküjk gezinzijn heden morgen met. een buiteiigewonén spoorwegtrein uit Amsterdam in deze residentie teruggekeerd. De terugreis is in één uur en 34 min. afgelegd. Het heet loopen van de as der locomotief de Amstel heeft een klein oponthoud te weeg gebragtde reis is echter da delijk met den eclaireur de Hoop voortgezet. Maandag avond had de Vorstelijke Familie andermaal den Ilollandschen schouwburg te Amsterdam bezocht. Bij het verlaten dier hoofdstad heeft Z. M., bij het afscheid ne men van den heer burgemeester aan dezen betuigd hoezeer hoogstdezelve getroffen was over de menigvuldige blijken van verknochtheid der ingezetenen. De ed.-achtb. heer A. F. Insingerwethouderen de vvel-ed. gestrenge heer mr. PI. Provo Kluitdirecteur van policie, beiden te Amsterdam, zijn door den Koning tot rid ders der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. Het Journal de fa IJ'ayp doet opmerken, dat de inschrij vers in de nieuwe geldleéning, die met 5 pet. losrenten vol doen meerdere voordeelen behalen dan zij die in klinkende munt betalen. Overigens zal het onnoodig zijn te doen op- mei hen, zegt dat blad, hoe ieder overtuigd is dat de opvol gende conversien niet op eenen zoo gunstigen voet zullen ge schieden als de thans uitgeschrevene. De Staten der provincie Noord-Braband hebben in hunne op den 23 dezer gehoudeue buitengewone bijeenkomst, ter vervanging van wijlen jhr. Leopold rail Sasse van Tsselt tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd jhr. Louis van Sasse van Tsseltzoon van den overledenen. Omtrent het eenigen tijd geleden te Sloten in Friesland voorgevallene, behelst eene courant uit die provincie het vol gend berigt Men schrijft ons dat, op den 26 februarij jl.te Sloten vrij ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Zoo men verhaalt, zouden eenige kwaadwilligen het plan hebben ge vormd j om de dienaren van policie en het hootd van het .ste delijk bestuur in het water te werpen hetwelk echter door tijdige waarschuwing is verhoed daarop zou een der belha mels naar net stadhuis zijn gegaan en een der upücie-diena- J- 1—i«.ooen geslagen waarop onder toevloed van eene ontelbare menigte zeer beleédigende ver wijtingen en scheldwoorden tegen het openbaar gezag waren gevolgd. Reeds heeft de arrondissements-regtbank te Sneek zich de zaak aangetrokken en zijn de rumoermakersvolgens geruchttegen den 25 dezer maand gedagvaard." AMSTERDAM den 24 april. Wij vernemen uit eene zeer geloofwaardige brondat er dezer dagen aanvraag is gedaan aan Z. M. tot bekoming van concessie voor het leg gen van een plat spoor uit asphalt, in den straatweg'van 's Hage naar Rotterdambehoudens zich te verstaan met de competente eigenaren van gemelden straatweg; om voorts dien weg te exploiteren met daartoe expresselijk ingerigte rij tuigen, verdeeld in waggonschars-a-bancs en diligences, die de reizigers van de ligplaatsen der stoombootcn af en uit het midden der stad Rotterdamgaande langs de stations te 's Hage tot aan den ingang van het fraaije Bosch aldaaren terug naar Rotterdamzouden vervoerenin minder tijd en voor dezelfde prijzenals men dit langs den geprojecteerdcn ijzeren spoorweg zou kunnen doen. Het doel dezer concessie schijnt te zijn: i°. het behoud van onze fraaije wegen; 20. gemak en voordeel aan de rei zigers te bezorgen; 30. de meerdere welvaart der steden; 4". het nuttig bezigen van bestaande paarden, rijknechts en conducteurs, en 5". te beletten dat aanzienlijke kapitalen, ondoelmatig, of ten minste zonder volstrekte noodzakelijk heid worden aangewend. Behalve de verpligting om de reizigers minstens met ge lijken spoed en voor gelijke prijzen te vervoerenzou men zich nog hebben verbonden om bij niet uitvoering van den spoorweg van 'sllage op Rotterdam, aan de tegenwoordige spoorweg-maatschappij uit te keeren 5 pet. der bruto ontvangst van gemeld asphalt-spoor. Wanneer dit nieuws zich beves tigd dan kunnen wij de houders van aandeelen in den spoor weg van Amsterdam naar 'sHage hiermede geluk wenschen daar zij bij die tegemoetkoming van 5 pet. tevens ook nog kunnen rekenen op eene zeer aanzienlijke vermeerdering van reizigers op die afgemaakte ijzerbaan, zonder verpligtte zijn het reeds zoo aanzienlijke kapitaal door verdere uitgaven te vergrooten. De daarstelling van dusdanige communicatie zou op vele belangen gunstig werken, en wij zien met belangstelling na dere bescheiden over dit onderwerp te gemoet. MIDDELBURG den 26 april. Een koninklijk besluit van den 23 dezer, omtrent eene uitloting tot aflossing van losrenten ten laste van 's Rijks Overzeesche bezittingen ren tende 5 ten honderd luidt als volgt l Gelet op ons besluit van den 13 april 1844, no. 89 1 {Staatsblad no. 23), houdende bepalingen ten aanzien der aflossing van de losrenten, rentende 5 ten honderd, ten laste van 's Rijks Overzeesche bezittingen, en vaststellende een berigt tot tegeldemaking van 35,000 obligatien, rentende 4 ten honderd ten laste van 's Rijks Overzeesche bezittingen ten einde gedeeltelijk in die aflossing te voorzien. Willende, in het belang van de schatkist, zoo spoedig dit mogelijk kan geschieden, gebruik maken, niet alleen van de som in geldwelke zal opleveren de deelneming volgens het voorzegde berigt, maar ook van de som welke, naar aan leiding van art. 16 der wet van den 6 maart jl. Staatsblaa no. 14)» thans reeds behoort te worden afgezonderd uit de opbrengst der daarbij vastgestelde geldleening en vrijwillige bijdrage tot aflossing van schuldenrentende 5 pet. Op de voordragt van onzen minister van financien van den 23 april 1844, no. 172/341, geheim; Hebben besloten en besluiten Art. 1. De uitloting tot aflossing van losrenten, ren tende vijf teil honderd, ten laste van 's Rijks Overzeesche bezittingen omschreven bij art. 4 van ons besluit van den 13 april 11. no. 89 {Staatsblad no. 23), zal plaats hebben op zaturdag den 4 uiei eerstkomendedes namiddags om 2 ure in het openbaaraan het lokaal van het ministerie van financien te 's Gravenhage. Art. 2. Bij deze trekking zullen worden uitgeloot a. Zooveel losrenten ii 5 pet.als kunnen afgelost worden uit de deelneming in geld tot plaatsing van 4 pets. obligatien volgens het berigt bij gezegd besluit vastgesteld nadat daar uit zal genomen worden het benoodigde tot voldoening van de 75 in gereed geld te voldoen op elke losrente, waar voor tot verwisseling is deelgenomen en tot goedmaking van de kosten. b. Een getal van tien duizend losrenten a 1000-elk, rentende 5 pet. af te lossen uit hetgeen naar aanleiding van art. 16 der wet van den 6 maart 11. {Staatsblad no. 14) voor deze aflossing alsnu wordt afgezonderd. Art. 3. De uitloting zal geschieden bij serien van 100 nummers ieder. Art. 4. De uitgelote nummers zullen ten spoedigste in de Staats-Courant worden bekend gemaakt, 0111 afgelost te wordenmet aanzuivering van de verloopene rente ten kan tore van den arent van hpf minltrorm ...n t„ dam, met eene assignatie op de Nederl.bank, op den 1 junij eerstkomende, zonder dat er na dien dag verder renten op de uitgelote stukken zullen betaald worden. Art. 5. Er zal op een nader te bepalen tijdstip eene naloting plaats hebben wegens de uitgelote losrenten welke zijn gefourneerd in de vrijwillige geldleening, volgens de wet van den 6 maart 11. {Staatsblad no. 14) en in de deel neming tot plaatsing van 4 pets. obligatien. Art. 6. De houders van de uitgelote losrenten kunnen des verkiezende, die stukken onmiddellijk na de bekendma king wegens den uitslag der lotingter aflossing aanbieden ook vóór den bepaalden aflossingsdag' en alsdan dadelijk de aflossing ontvangen met genot van reuten tot den dag "voor afgaande aan de aanbieding." In een onzer dagbladen leest men De Utrechtsche courant heeft onlangs ongunstige berig- ten omtrent de ontworpen kolonisatie van blanken in Neder-» landsch Guyana medegedeeld. Ten einde aan die berigten geen grooter gewigt gehecht worde dan zij werkelijk ver dienen, en. 0111 te verhoeden, dat deze loffelijke onderneming van ons gouvernement niet in een ongunstig daglicht voor gesteld worde, achten wij ons verpligt ter kennis van het algemeen te brengendat de bezwaren die in der daad ont staan zijn alleen de eerste ontblooting en bereiding van den grond betreffen, waarvan voornamelijk de oorzaak is, dat men deze moeijelijke taak aan een gering aantal van 36 sla ven toevertrouwd heeft, onder welke nog vele vrouwen en kinderen waren dat bij den tragen gang dezer werkzaamhe den men aan het welslagen der kolonisatie wanhooptewaar op hoe onbegrijpelijk ook de werkzaamheden aanvankelijk en zeker te voorbarig gestaakt zijn geworden een verzuim dat niet anders dan nadeelige gevolgen kan hebben. Met ge noegen kunnen wij vermeiden, dat eene commissie, doorliet gouvernement te Paramaribo benoemd0111 den stand van zaken op post Groningen te onderzoeken een gunstig en bemoedigend verslag over deze aangelegenheid uitgebragt heeft, en dat de heeren van den Brandhof en Copljn nog niet in het minste aarzelen om hun nuttig ontwerpzoo wij verwachten mogen, zoowel tot heil van het moederland als der kolonie ten uitvoer te brengen, ofschoon het vertrek van eerstgemelden heer met 50 huisgezinnen, hetwelk in dit voor jaar plaats zoude hebbennu waarschijnlijk tot liet najaar uitgesteld zal moeten worden." Van den Helder schrijft men ons van den 21 april: Zr. Ms. fregat Jason kapt. luit. ter zee Bouricius is heden uit de haven van het Nieuwediep op de reede van Texel aangekomenom in den loop van deze week naar Vlissingen te vertrekkenten einde zich te vervoegen bij Zr. Ms. fregat de Rijn onder bevel van Z. K. H. Prins Hendrik. Deze schepen zullen eene reis naar de Middel- landsche zee ondernemen. Heden had men het genoegen het schoone Nederlandsche barkschip Anna Louisakapt. Grayter walvischvangst I te zien uitzeilen, welke bodem, wel uitgerust zijnde, we- zentlijke werktuigen van nijverheid bezitom eene bron van

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1