MIDDELBÜRGSCHE m C O U R T. -"5 N°. 50. Donderdag 1844. 25 April. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDING EN. Jfvatifcvijk ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Publicatie. ïSckctibmafcittg. iDmisdtïanb. ©VKJOt-Rrtltaujc. öclgic. flcbcvliixibtn. K BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Opge zetenen dat bij Hun Edel Achtbare zijn ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering verzon den de Suppletoire Kohieren No. 9 en io van de Personele Belasting, voor het Dienstjaar r8^fmet uitnoodiging aan een iegelijkWien zulks aangaatomna bekomene ken nisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hun verschuldigde te kwijten onder herinnering tevensdat de bezwaren, welke dienaangaande mogten bestaanbinnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En opdat de belanghebbenden hiervan kennis dragen, zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 April 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat, ter aanvulling der bestaande vacatures in het Collegie van Wijkmeesters dezer Stad door hun Edel Achtbare zijn benoemd Voor de Wijk T.tot Wijkmeester de Heer Isaac Meesen wonende op den Singel buiten de Veersche PoortT. No. 39. Tot Buurtmeester de Heer Engel JVanjonwonende op den Veerschen Weg, S. No. 83; en Voorde Wijk U, tot Buurtmeester de Heer Isaac de Fis sen wonende bij de Zaagmolens, U. No. 8. En willen een iegelijk bij deze hebben uitgenoodigd om gemelde Wijk- en Buurtmeestcrs in derzelver respective be trekkingen te erkennen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den. 22 April 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. FRANKFORT den 1 p april. Volgens onze dagbladen heeft zich in den toestand des hertogs van Angoulème eene mer kelijke verbetering geopenbaard. Volgens berigtcn uit Konstantinopelvan den 3 de zer, heeft de Portenaar aanleiding van de oproerige onge regeldheden in Rumelieeindelijk besloten tot het nemen van krachtdadige maatregelenen zijn aan den seraskier van het leger van Rumelie, Redschid-pacha, bepaalde en strenge orders in dien geest gegeven. Ook zijn eenige bataillons van Konstantinopel derwaarts gezonden tot versterking van zijn operatie-korps, LONDEN den 20 april. De advokaten van den heer O Connell en zijne vrienden hebben thans voor het hof te Dublin de aanvrage gedaan, om eene nieuwe behandeling hunner zaak te erlangen. Die aanvrage is gegrond op de bekende weglating van een aantal personen van de lijst der gezworenen, en op vele andere onregelmatigheden, die, naar liet beu eren der advokaten bij het tot nu toe gevoerde regts- gedirig hebben plaats gehad. Tevens hebben de advokaten regtsmiddeleu te baat genomen 0111 de nieuwe beslissing in hunne zaak zoo moeijelijk mogelijk te maken. Zoo is bijv. het vei zet voor ieder der beschuldigden op eenigzins ver schillende gronden gebouwd, opdat er ook onderscheidene nieuwe vonnissen in de zaak noodig zijn. Het hof heeft eergisteren vastgesteld, dat de aanvrage voor de nieuwe be handeling der zaak op maandag den 22 zou kunnen worden bepleit. O'Connell schijnt zelf niet te gelooven dat hij en zijne vrienden in hunne poging tot het erlangen van nieuw uitstel zullen slagen. Hij heeft ten minste den 16 een adres aan het volk van Ierland gerigt, waarin hij zegt, dat in de toen volgende week het vonnis over hent en zijne vrienden zou worden uitgesproken, en zijne landgenooten aanmaant, om daarbij toch rustig te blijven, en niet door oproer of ge weld de heilige zaak van de intrekking der unie" te be- nadeelen. Men wil, dat geheel Ierland op de tijding van O'Cotineirs veroordeeling den rouw zal aannemen. Alle hem toeg'enegeiie medeburgers zouden rouwstrikken dragen en op den dag van het ontvangen der tijding zouden in alle plaat sen de vensters der huizen, even als of daar een doode wa re gesloten worden. Uit de publiek gemaakte staten blijkt, dat de openbare inkomsten in het met 5 dezer geëindigd jaar, een batig slot van 2,095,427 p» st. hebben opgeleverd. Het treurig berigt is hier te lande aangebragtdat de walvischvaarder Harriet, die in junij 1839 voorde van»st in de Stille Zuidzee van hier was afgezeild en van welk schip sedert niets was vernomen, door de inboorlingen van Strongs- eilandop 5 gr. noorderbreedte en 163 gr. oosterlengte gele gen, prijs verklaard en tot op het water afgebrand is, ter wijl zij den kapitein en de gansche equipagie omgebragt heb ben. Nadere bijzonderheden kent men met geene zekerheid. PARIJS den 20 april. De nieuwe beraadslaging in de kamer der afgevaardigden over de zaak der Societeits-eilanden heeft gisteren korter geduurd dan men verwachtte. De heer Guizot heeft de handelingen van het ministerie verdedigd en nieuwe documenten aan de kamer aangeboden betreffende de gebeurtenissen van Otahiti. Dit heeft natuurlijker wijze ten gevolge gehad dat de beraadslagingen over dit onderwerp wederom verdaagd zijn tot de kamer inzage van de stukken genomen heeft en het alsdan wederom een der leden zal lus ten over deze zaak het ministerie aan te vallen. Heden is 111 de kamer der afgevaardigden verslag gedaan op 90 verzoekschriften van verscheidene leden der consisto- rien van Protestantsche kerken in Frankrijk, die op het ge not der bij het charter toegezegde vrijheid van eeredienst aan dringen en zich vooral beklagen dat hun die vrijheid ge weigerd wordt op plaatsen, waar zich tot nu toe geene Pro testantsche kerken bevinden. De heer d'Haussonvilledie het verslag uitbragt, heeft de verzending der verzoekschrif ten aan den minister van justitie en eeredienst voorgesteld op grond, dat tot wegneming van het bestaande bezwaar eene wijziging in de tegenwoordige wetgeving noodzakelijk was. De minister heeft zich tegen de verzending op dien grond verzet. Hij achtte eene verandering in de wetgeving niet nood zakelijk doch verklaarde tevens, dat de handhaving van het beginsel der vrijheid van eeredienst in den wensch en de be doelingen der regering lag. Bij het afzenden der berigten was de heer de Gaspar ineen Protestantsch lid der kamer, aan het woord, om de noodzakelijkheid te betoogen, dat'door eene nieuwe wet aan zijne geloofsgenooten volkomen vrijheid van godsdienst wierd gewaarborgd. In gemelde zitting hebben verder nog het woord ge voerd de heeren Lafarelle Odilon BarrotMartin, Hé- bert Dupin en anderen. De voormelde minister drong aan op het overgaan tot de orde van den dagdoch zulks 'is met 107 tegen 91 stemmen verworpen; daarna is, na eenigedis- cussienbijna eenparig gestemd tot het zenden der 90 peti tiën naar den minister van justitie en eeredienst. De kamer der gedeputeerden heeft den 17 dezer het wets-ontwerp 'betrekkelijk de brevetten van uitvinding met 219 tegen 15, en eergisteren dat op de jagt met 214'tegen 1 99 stemmen aangenomen. Gisteren avond ten 9 nre verliet de nachttrein van den spoortrein, die uit 25 wagens bestond en bestemd was 0111 goederen en vee naar Parijs over te brengenhet station te Orleans. Op de hoogte van Ivry gekomen, bemerkte de conducteur dat een der wagens in brand stond en zoo door de snelheid der vaait als door den wind deelde het vuur zich spoedig aan twee anderen mede. Door spoedig uit het dorp aaugebragte hulp bleef het hier echter bijbijna al het vee, dat zich in die drie wagens bevond, is verbrand, men neelt eenter geene nienschenlevens te betreuren. De brand is ontstaan door de vonken welke uit den. schoorsteen op de geteerde kleeden der wagens waren gevallen. Volgens berigten uit Madrid van den 14 april, is dien dag de brigade van den generaal Cordovadie tot de vero vering van Carthagena heelt medegewerktin de Suaansche hoofdstad binnengerukt en door de bevolking met geestdrift ontvangen. De generaal Narvaez was, door eenen&schitte renden staf vergezeld die legerafdeeling buiten de poort te gemoet gereden. Tusschen de Spanjaarden en 14 a r6 Moren, die, zich op een klein vaartuig bevonden, heeft een hevig gevecht plaats gehadwaarin de Spaansche vlag gezegevierd "heeft. BRUSSEL den 21 april. De minister van financiën heeft heden aangekondigd, dat geen énkele houder van de 5 pet. schuldbrieven uit de Belgische leening van 100,800,000 fr. j in 1831 gesloten, en van de leening voor het Antiverpsche' entrepót van 1829 is opgekomen, om de aflossing zijner schuldvordering, die bij de conversie-wet van 21 maart 1844 was bepaald, te erlangen. De termijn voor het aan vragen dier aflossing verstreken zijndeworden dus al de schuldbrieven uit de bedoelde leeningen in andere die 4Jpct. rente gevenverwisseld. De overschrijving der inschrijvin gen op naam uit die leeningen van het 5 pets. op het nieuwe 4v pets. grootboek zalingevolge de daaromtrent vastgestelde bepalingen met genot der renten ii 4! pet. van den t no vember aanstaande af, plaats hebben. 'sGRAVENIIAGE den 22 april. Het verblijf van Z. M. in de hoofdstad is met één dag verlengd, zoodat niet heden, zoo als vroeger bepaald scheen maar eerst morgen hoogst- deszelfs terugkomst in de residentie verwacht wordt. Door den minister van finantien is aangekondigddat tot wederopzeggens toe aan de houders van schatkist-biljet ten, daargesteld krachtens de wetten van 27 december 1840 {Staatsblad no. 79) en van 19 junij 1843 Staatsblad no. 25)welke daarvan tusschentijds de aflossing mogten ver langen de vrijheid wordt gegeven oin die stukken aan te bieden ten kantore van den agent van het ministerie van fi nanciën te Amsterdam alwaar dezelve zullen worden inge trokken a parimet bijbetaling der renten tot en met den dagwelke de inlevering zal voorafgaan. Op dingsdag den 7 mei eerstkomende zal aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage worden aanbesteed, de weder-opbouw van het afgebrande ge deelte van het lokaal van het departement van marine aldaar en verdere bijkomende werken. Bij besluit van den 5 april jl. heeft Z. M. aan den luitenant ter zee der 2de kl. H. E. van Hees, op zijn daar toe gedaan verzoek met den laatsten april aanstaande een eervol ontslag verleend uit het vaste korps der officieren van de Nederlandsche marine. Uit Zwolle schrijft men dat de stoombootvaart tusschen die stad en Amsterdam dingsdag den 23 dezer zal hervat wor den, en dat die zoodanig is ingerigt, dat de correspondentie zich aansluit aan de spoortreinen, zoowel van 'sGravenhage naar Amsterdamals van Amsterdam naar 's Gravenhage zijnde het vertrek van Zwolle bepaald op dingsdagdonderdag en zaturdagdes morgens ten 7 ureen van Amsterdam naar Zwolle op woensdag vrijdag en zondag des morgens 10 ure. Wanneer men in aanmerking neemt, dat hierdoor de gele genheid zal gegeven worden om van Rotterdam, 's Graven hage Leyden HaarlemAmsterdam en andere plaatsen in Zuid- en Noord-Holland, in één dag naar Zwolle en Twente te reizen, en ook door corresponderende diligences Drenthe Vriesland en Groningen met den meesten spoed te bereiken, dan mag men vertrouwen, dat dit middel van vervoer het spoedig verkeer zal begunstigen en handel en nijverheid be vorderen. Volgens een officielen staat van de schade in de gemeente van Aalsmeer, veroorzaakt door den brand van den 12 op den 13 11. opgemaakt door de commissie, welke door den staatsraad gouvernenr der provincie Noord-Holland, ter ver zorging der noodlijdenden benoemd isbedraagt die schade eene som van 167,706, waarvan slechts voor eene waarde van 56,140 verzekerd was. De Staats-Courant van den 24 dezer behelst het vol gende Eenige jaren geleden werd in de nabijheid" van het kleine Zwit- sersche stadje Villeneuve, aan den oever van het meer van Geneve een groot hotel gebouwd waaraan men den naam van Hotel Byron gaf. Daar deze onderneming op eene te groote schaal begonnen was kon het gebouw hij gemis aan fondsen niet geheel voltooid worden en de ondernemers, bankroet gemaakt hebbendetrachtten hunne zaken te herstellen door genoemd hotel en de daarbij behoorende gronden te verlotenin navolging van de veelvuldige góederen-lote rijen in Oostenrijk. Bij de trekking dezer loterijwelke ten verle den jare in het kanton Zug plaats had vermits in het kanton Waadt alle loterijen verboden zijn verbleven al de hoogere prijzen aan de ondernemers, welke omstandigheid, gepaard aan verscheiden onre gelmatigheden die bij de verloting waren opgemerktin de Zwit- sersche dagbladen stof tot zeer bitse aanmerkingen ge»even hebben Niet tevreden met de hieruit behaalde voordeelen willen de belang hebbenden thans andermaal eene verloting derzelfde bezitting beproe ven welke in het kanton Wallis zal plaatshebben, en waarvoormen de deelnemers buiten Zwitserland schijnt te willen opzoeken. Dit is ten minste op te maken uit de omstandigheid dat hij het plan der loterij gevoegd is een extract uit het kadaster van Villeneuve on derteekend door den secretaris der staatskanselarij van Wallis, wiens handteekening men door de zaakgelastigden van Frankrijk en Enge land en door den Nederlandschen consul-generaal te Bern, die zulks natuurlijk niet konden weigeren heeft doen legaliseren vermoede lijk ook ten deele om door de handteekening dezer diplomatieke agenten aan het publiek meerder vertrouwen in de onderneming in te boezemen. Dit een en ander ter kennis van de Nederhmdscbe"Re- gering gekomen zijnde heeft de minister van binnenlandsche zaken bij circulaire van den 15 dezer de aandacht der gouverneurs geves tigd op de pogingenwelke waarschijnlijk zullen worden aangewend om ook hier te la»de loten van de voormelde loterij af te zetten en dezelven uitgenoodigd om zoo wel daarop als iri het algemeen op het verspreiden van loten van buitenlandsche loterijen een strermtoe- zigt te doen houden opdat dergelijke verboden practijken worden te gengegaan en vervolgd." VLISSINGEN den 23 april. Heden arriveerde van Ber- gen-op-Zoom het 3de bat. van het 7de reg. infanterieten einde alhier garnizoen te houdenen zijn naar Maastricht vertrokken de alhier in bezetting gelegen hebbende bataillons van het 2de regenient infanterie. MIDDELBURG den 24 april. Heden komt uit zee het schip Middelburgkapitein M. Rooderkerkbeiaden met koffij en suiker voor de Nederlandsche Handel-tftaatschappij. Heden beviel van een' dooden ZOONA. C. Spits Huisvrouw van Middelburg W. de KEYZER. den 22 April 1844. Deze is dienende tot algemeene kennisgeving aan Vrienden en Begunstigers. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, Maria Johanna Louiza van Andelgeliefde Echtgenoot van Middelburg den 23 April 1844. Eenige en algemeene kennisgeving. A. DESSON.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1