MIDDELBÜRGSCHE COKRAN T. W. 10. Diugsdag fsam$ 1844. 23 Jaouarij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ZDttitsrftlrtub. jEUbcviatibctt. LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HANDWERKEN, &M3lanb. ;®e aboDuemenls-priiS' <lezci' Courant is ƒ2, 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt eomplantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentieu behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in liet eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendinakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente HOOFDPLAAT zijn voornemens 0111onder nadere appro batie, op Zaturdag den 27 Jan narij 1844, des voormiddags' ten tien ure, in de Raadkamer aldaar, in het openbaar aan te besteden Het maken van eene geheel nieuwe houten BESCIIOEI- J1NG aan de Ladings- en Lossingsplaats aan de Haven aldaar, met de leverantie van alle daartoe benoodjgde Materialen. Waarvan de teekeningalsmede het bestek van heden af ter inzage zullen liggen op de Secretarie dier Gemeente zullende des verlangd wordende 5 een- dag te voren alsmede -op den dag der Besteding zelvede nöodiget aanwijs in loco worden gedaan. Hoofdplaat, eten 15 Januarij 1844. Burgemeester en Assessoren voornoemd A. B. THOMAES. Ter ordonnantie van dezelve L. PATEER. ten behoeve van de Armen dezer Stad. Aan de belanghebbenden in de bovenstaande Loterij wordt te kennen gegeven X. Dat de Tentoonstelling derzclve bepaald is op Dingsdag en Woensdag den 23 en. 24 dezer maand, in de Abdij, in het Huis Letter A. No. 52, alwaar dezelve van des voormiddags ten 11 ure tot des namiddags ten 4 ure, zal te zien zijntegen vertooning der quitantie van het voorwerp of betaling van 25 cents. 2. Dat de uitloting op Donderdag den 25 dezer plaats zal hebben. 3. Dat de Lijst der uitgekomene Nummers zal verkrijg baar zijn tegen betaling van 2 ets. bij de Weduwe Jongkindt Zoon, op de Zuidzijde vat] den Dam. 4. Dat de getrokkene voorwerpen moeten afgehaald wor den, tegen overgave van het Lot, op den 27 dezer maand, van ii tot 4 ure, in het Huis der Abdij, al waar de Tentoonstelling plaats heeft gehaden 5. Dat de Loten dezer Loterij, ii f 1 elk, den 23 en 24 dezer maandalsnog verkrijgbaar zullen zijn op de Tentoonstelling in de Abdij, doch reeds van den 20 af in den Boekwinkel .van de Gebroeders Abrahams. Middelburg-, den 21 Januarij 1844. DIAKENEN bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente be tuigen bij deze hunnen welmeenendcn dankvoor eene gift van een'coupon Werk. Schuld, gemerkt No. 95218, groot 12 50., ingesloten met het opschrift: bijzonder ter onder steuning vtmt Belioeftigen der Evang. Luth. Gemeentebij het eindigen -der godisdienst-oefening op heden gevonden. Diakenen voornoemd L. H. CADET, Prajses. J. H. C. SCHÖTTE. Arnemuiden den 21 Januarij 1844. Op verzoek wan den gever, berigt de ondergeteekende -ontvanger, dat hem, door den Rijks-Ontvanger alhier voor den Armen de milde gift van twintig Gulden bezorgd isvan B. te Middelburg ter hand gesteld. Het Armbestuur (brengt hiervoor zijnen dank den onbe kenden armlievenden gever toe met den wensch dat deze door anderen >in den zoo hoogen noodmoge achtervolgd worden Uit hoofde van Ihet groot aantal Belioeftigen is de kas uitgeput. I,n naam van het Diaconie-Armbestuur H. W. HOGERHEYDE. PETERSJJURG den 7 Januarij. Heden heeft in het winterpaleis alhier de plegtige verloving van de grootvorstin Aiexandraderde dochter van HH. MM-met den prins Ere de rik van Hessen plaats gehad. Brieven uit Odessa van 18 december maken van een merkwaardig natuurverschijnsel gewag. Dien dag was na melijk de zee plotseling eene halve werst (ruim 500 Ned. ellen) van liet strand teruggeweken zoodat alle schepen in de beide havens der stad geheel op het drooge bleven liggen. Van de Turksche grenzen wordt onder dagteekening van 3 januarij gemeldBerigten van de Zwarte zee ge- v.en grond om te vermoedendat de voordedendoor Schamyl-bcy in Daghestan op de Russen behaald vee! be langrijker zijn dan men tot hiertoe gemeend heeft. Het te Petersburg uitgevaardigde bevel, 0111 het leger in den Kau- kasus tot op 60,000 man te vermeerderen, schijnt aan te toonen dat men tot krachtiger operatien wil overgaandan in den laatsten tijd hebben plaats gehad. Overigens is men tegenwoordig zeer verlegen om officieren, die zich op ver re 11a niet meer in zoo grooten getale voor de vrijwillige dienst in d.en Kaukasus aanmelden; bijzonder bij de garde is de ijver voor die dienst bijkansgeheel verdwenen. Men ziet zich dus gedwongen om de noodige officieren bij loting uit het leger te kiezen." Omtrent dezelfde aangelegenheid leest men in berigten van den Niemen van 10 januarij het vólgende De jongste te genspoeden der Russische wapenen in den Kaukasus hebben voor zoo verre zij bekend zijn geworden vrij wat versla genheid verwekt. Het is niet te ontkennen", dat de bergbe woners eene kracht en volharding ontwikkelendie men nooit hij hen had verondersteld en waartegen de meerdere krijgsejwaring en de persoonlijke moed der Russische solda ten nog niets beslissends hebben kunnen uitrigten. De be doelde tegenspoeden hebben 1111 wel dien moed geenszins ver zwaktmaar toch een zekeren schrik in de Russbche gele deren doen ontstaan, te meer daar de behandeling, welke degenen ondervinden die het ongeluk hebben levend in han den der Circassiersen vooral der Tschetschensen te vallen, allerwreedst is. Niet alleen worden de krijgsgevangenen voor den hardsten en meest vernederenden arbeid gebezigd maar men doet hun ook om hun het ontvlugten' te beletten de onmenschelijkste verminking ondergaan. De Russische soldaat weet, dat dit lot hem in de gevangenschap wacht, en verdedigt zich dus tot zijn laatsten droppel bloed. Overigens is het opmerkelijkdat de Circassiers voort durend in ruimte van krijgsbenóodigdheden voorzien zijn 0111 den strijd voort te zettenwant hunne eigen kruidmolens en kogelgieterijen, die bovendien zeer gebrekkig ingerigt zijn, kunnen bezwaarlijk in 'die behoefte voorzien. Men moet het er dus voor houden dat die benoodigdheden hun van buiten 's lands worden aangebragthetgeen moeijelijk zou kunnen geschieden, indien de verdrageif met Turkije ter goeder trouw uitgevoerd wierden." BERLIJN den 17 januarij. H. K. H. prinses Albert is uit Rome alhier aangekomen. Het arm-bestuur alhier.heeft 1700 ellen zwart laken, welke tot rouwkleeden in het paleis van wijlen den graaf van Nassau, ter gelegenheid van het overlijden van dien vorstgediend hadden ten geschenke ontvangen. Voor de belioeftigen zullen daarvan kleederen vervaardigd worden. Het onlangs door een geacht Parijscb dagblad medege deelde berigt, dat de beroemde zangeres Catalani op haar landgoed bij Sinigaglia overleden iswordt door het dagblad van Augsbnrg, in een brief uit Florence van 9 januarij, als geheel onwaar tegengesproken. Mevr. Catalani woont op een schoon landgoed nabij Florence en bevindt zich naar gelang van haren reeds gevorderden leeftijd, volkomen wel varende. KEULEN den 16 jamtarnj. De hertog van Bordeaux is heden morgen op zijne terugreis uit Engeland naar Weenen alhier aangekomen. Volgens brieven uit laatstgenoemde stad van 11 januarijbevond de hertog van Angoulêvnenaar luid van de laatste opgaven uit Görtzzich nog in leven, maar steeds in een zeer gevaarlijken toestand. LONDEN den 17 januarij. Het groote staatsprocés te gen D. CfConnell en anderen is II. maandag aangevangen. Door de autoriteiten waren vele maatregelen tot handhaving van rust en orde genomenmaar de massa der bevolking heeft zich aan de zaak veel minder laten gelegen liggen dan men meende te moeten verwachten. De heeren O Conneil vader en zoon, waren met den lord-maire van Dublin, die hun dit openbaar b«wijs van achting had willen geven in diens prachtige staatsiekoets gezeten, en traden ten 10 ure, slechts flaauw door eenige omstanders toegejuichtde regt- zaal binnen. Ook de overige beschuldigden .7. Cray, T. Stee ie R. Barre teTh. Tierney C. G. DufyTh. M. Ray en P. ,7. Tyrrell waren tegenwoordig. Na den afloop van eenige voorloopige en omslagtige for maliteiten verkreeg een der advokaten voor de gedaagden het woord, en las een uitvoerig document, in hetwelk be toogd werd dat de zaak niet voor de tegenwoordige jury kon worden voortgezet, uit hoofde de lijst, waaruit zij gekozen wasonnaauwkeurig en op eene bedriegelijke wijze zamen- gesteld was geweestzoodat men voor het minstuitstel der voortzetting van het regtsgeding begeerde. De proku- reur-generaal vroeg eenigen tijd om hierover te beraadslagen, en het was niet vóór 5 ure toen men vernam dat de meerder heid van het hof geoordeeld had dat het gevraagd uitstel toe gestaan moest worden. De becediging der jury heeft dus dien dag nog geen voortgang gehad. De vereeniging onder het oppertoezigt en bestuur van den bisschop van Londen en andere geestelijken tot vermin dering der armoede en verbetering van het lot der armen 111 deze hoofdstad langs den weg van bezoeken in hunne wo ningen verheugt zich langs hoe meer in de algemeene deel neming. Gedurende de vorige week hebben H. M. de ko ninginprins Albert, de koningin-weduwe en andere leden van het vorstelijk geslacht, aanzienlijke geldsommen aan het bestuur dier vereeniging doen toekomen. Volgens de laatste berigten uit de Vereenigde Staten scheen de stelling van sir C. Metcalfe ïri Canada merkelijk verbeterd, en vormt men zich telkens betere verwachtingen wegens den uitslag van zijn bestuur in die kolonie. 's GRAVENHAGE den 19 januarij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is het ont werp van wet tot regeling van uitgaven ten laste van op te heffen bijzondere fondsen met 44 tegen 2 stemmen en dat tot opheffing en afsluiting van bijzondere fondsen met alge meene stemmen aangenomen. Zr. Ms. oorlogsschooner de Lancjer luitenant B. Bastiaanseuit Texel naar de kust van Afrika, is, na den 10 dezer, tusschen het eiland Wight en Cherbourg, masteloos geraakt te zijn, den 14 te Plymouth binnengesleept. Zr. Ms. oorlogbrik de Haai, kapt.-luit. X. A. Schuit uit Texel naar Batavia, was den 12 dezer op de hoogte van Wight. Uit Bunschoten wordt gemeld dat men den 13 en 14 aldaar in groote bezorgdheid verkeerd heeft, doordien een gedeelte van de vissehersvlootbestaande uit 40 zeilen-, welke den 8 dezer in de Zuiderzee was uitgeloopenom onderden Vriesschen-wal te visschen en den 11 door de invallende vorst genoodzaakt werd huiswaarts te keeren ten gevolge van windstilte de haven niet had kunnen bereiken. I11 den avond van den 13 zag men reeds schepen in het ijs worstelen, en den volgenden middag kwamen vier visschers over het ijs uit zee aan berigt aanbrengende van het groote gevaar, waarin de nog in zee zijnde vaartuigen en manschap pen verkeerden. Maandag ontving men echter de verblijden de tijding dat de nog vermist wordende vaartuigen-, op drie 11a, zoo te Monnickendamals inliet gezigt van die haven, waren aangekomen. Men is daarop aan het werk gegaan om de redding der schuiten van twee der Bunschotensche vis schers van uit het ijs naar de rivier de Eem te beproeven. Een honderdtal inwoners leende daartoe met haken, bijlen enz., de hand, met dit gunstige gevolg, dat reeds dingsdag middag de schuiten op de rivier zijn aangekomen zoodat men slechts het gemis van ééne schuit heelt te betreuren. De manschap van deze schuit is echter behouden aan wal gekomen. Woensdag zou men de redding van eenige der Ilarderwijksche vischschuiten gaan beproeven, van welke, volgens loopende geruchten, meer dan 30 in het ijs bevrozen lagen sommigen wel 6 of 8 uren van den wal. Uit Hamburg is van den 16 dezer berigt, dat in het vaarwater bij Cuxhaven nog altijd zeer weinig ijs dreef, ter wijl bij Neuwerk groote massa's daarvan ontdekt werden en er bij lagen waterstand veel ijs van de Wadden kwam. Den 13 was het bij Altona vastgestaakt. Te Stokholmalwaar den 1 nog heidebloempjes ontloken wasvolgens brief van den 9, sinds eenige dagen een noordsche winter ingevallen, en stond de thermometer afwisselend tusschen 10 en 17 gr. Reaumur. GRONINGEN den 18 januarij. Op dingsdag den 16 dezer, des avonds omstreek 10J- uur, ontstond er iu eene boeren behuizing te Onnen nabij Haren een brand welke zeer noodlottige gevolgen gehad heeft. De brand nam zoo hevig toe, dat er bijna aan geetie redding van eenige levende have als anderzins te denken viel. De eigenaar en bewoner Geert Smitechter alles willende aanwenden, om een paard uit den brandenden stal te redden is van deze zijne poging het slagtoffer geworden en met hetzelve verbrand terwijl zijne vrouw en twee kinderen,, door uit een venster te sprin gen het leven naaiivvélijks hebben kunnen behouden. Be halve eene menigte goederen, zijn in de vlammen omgeko men eene koe, twee kalveren en een varken. De oorzaak van dit ongeluk waardoor eene vrouw en. hare twee kinde ren plotseling uit eenen tamelijk welvarenden toestand in de diepste ellende gedompeld zijn is tot dus verre Onbekend. DORDRECHT den 19 januarij. Het ijs voor deze stad is thans opgeruimd en het water tusschen deze stad en Rot terdam door de Noord, open. Ook zal morgen de Dord- rechtsche stoomboot de dienst op Rotterdam op de gewone uren hervatten. Naar boven is echter de vaart nog gestremd blijvende het ijs in de Kerkerak voor Papendrecht nog zit ten. Zoo zit het ook nog in de Pelzer. Op het Bergscbe veldachter het eilandwas in den afgeloopen nacht veel drijfijs. MIDDELBURG den 22 januarij. Z. M. heeft, bij be sluit van den 13 dezer, ter vervulling der met 1 januarij jl. ontstane vacaturen in de provinciale collegien van toe- zigt op de kerkelijke administratien bij de Hervormdenop nieuw benoemd den heer C. Vislid van de gedeputeerde Staten en in plaats van jhr. mr. van der Heim van Duiven- dij keden heer J. Slegt, griffier der provinciale Staten.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1