MIDDELBÜRGSCHE COÜRAMTI' N\ 48. Zaturdag 20 April. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. -- i*- vy 5 i.-VP^ $cvgk bcv JRatcn en (öswijjtictt. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND: {Vervolg en dot. Zie ons No. van 11. Dingsdag als die uit den strijd met Belgieop den duur te blijven ondersteunen zijn de inkomsten daardoor zoo zeer vermin derd, dat veel Deelgeregtigden niet dan bij plaatsvervanging in het Fonds kunnen worden opgenomen; hetzelve heeft al- zoo de meeste behoefte aan de ruime bijdragen der Ingezete nen om het geheele te niet gaan van het vermelde Kapitaal te voorkomenen het is daarom dat deze Commissie hare Medeburgers dringend uitnoodigd om door milde giften in de hierboven aangekondigde Collecte, van derzelver belang stelling in de instandhouding van voornoemde Vaderlandslie vende instelling te willen doen blijken. Middelburg, den 18 April 1844. De Districts-Commissie voornoemd DE STOPPELAAR, President. Z. SNIJDER Lid en Secretaris. ADMINISTRATIE der DOMEINEN. PROVINCIE ZEELAND. Openbnre Veiling van Bedijkbure SCHORREN. Op Zaturdag den 1 Junij 1844, des voormiddags 0111 10 ure, zal, door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van- Gent, ten overstaan van den Notaris C. E. Vermandeire siderende aldaar, in het Logement van 'Zeeland, te SAS- VAN-GENT worden overgegaan tot, de Openbare Veiling Va.h4fol IIVJA je iraD De BEDIJKBARE SCHORREN en de zïcli daarin bevin dende Kreeken en Killen, gëlegen voor den Beukels- polderonder de Gemeente Biervliet, Provincie Zee land, ter grootte van 226 Bunders, Kadastraal bekend (voor zoo ver dezelve zijn opgemeten) onder de No. 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 222, 223 en 231 van Sectie C. palende ten Noord westen aan de Schorren in eigendom toebehöorende aan de Erven van den Lieer C. B. Tliomaesen voor het overige aan de nog vöör geene Bedijking vatbare en aan het Rijk verblijvende Schorren en Aanwassen zoodanig als dezelve op de daarvan' door den Landme ter Pieterszen opgemaakte Kaart met roode Lijnen, eenen project Dijk voorstellende, zijn aangeduide De algemeene en bijzondere voorwaarden van verkoop zoomede de bovenvermelde Kaart en- een Extract uit het Kadastrale plan der Gemeente Biervliet; betrekkelijk de te veilen Schorren zullen ter lening en inzage ligger, ten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen, re Sas-van-Gent terwijl de voorwaarden mede te lezen liggen in het Hotel van het Provinciaal Gouvernement, te Middelburg; ten Raad- huize der Gemeente Biervlietten Kantore van den Notaris Ver-mandei, te Sas-van-Gent, en in het Logement van Zee land, aldaar. B33 noï'.r.vr.Wriej «o-iot De Ontvanger der Domeinen voornoemd T. W. - van ZUYLBN van NIEVELT. De DISTRICTS-COMMISSIE van het Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Ne derlanden alhier gevestigd met overleg van Hèereti Burge meester en Wethouders, den dag waarop de algemeene jaar- tijksche 'Collecte, ten behoeve van het Fondszal plaats hebbenvastgesteld hebbende op Woensdag den 24 dezer brengt bij deze ter'kennis van derzelver mede-Ingezetenen dat.op uitnoodiging van het Stedelijk Bestuurdoor Hoe ren Wijkmeesters die Collecte aan de Huizen zal worden gedaan des namiddags tusschen twee en vijf ure van gemel- den dag. Liet Hoofd-Bestuur zich verpligt gezien hebbende tot ge- stad.igen verkoop van gedeelten van het Kapitaal-Fonds, ten einde zoo wel de deelgeregtigden van het Primitieve Fonds i iDmischli-mb. BERLIJN den 14 april. Onder dagteekening van den 28 maart heeft Z. M. de koning van Beijerën bepaalddat voortaan en bij welke gelegenheid ook, in Beijeren geene 1 rotestantsclie soldaten meer naar kerken of onder den open hemeltot aanhooring van -de.Katholijke godsdienstoefening zullen gevoerd worden, en even zoo geene Katholijke sol daten naar kerken of onder den.bloote hemel ter bijwoning van de Protestantsche godsdienstoefening. Deze bepaling geldt echter niet voor die gevallen waarin, bij processien en andere godsdienstige plegtigheden, de militairen de heg moeten vormenen zij dus uitrukken voor dienstzaken en niet om de godsdienstoefening aan te hooren. Alverder heeft Z. M. bepaald, dat de kerkenparades vocytaan eerst dan zui len plaats hebben wanWer de godsdienstoefening der Ka- thoüjken en Protestanten zal afgebogen zijn. Op den 13 october echterzijnde zielcndag voor de overleden leden van de militaire Mac-Joseph-orde welke godsdienstoefening over eenkomstig den aard dér zaak slechts Katiiolijk zijn kan zullen tot nader order,geen Protestantsche soldaten ter bijwoning derzelve afgezonden worden'. FRANKLORT den 15 april. Te Presburg, waar de zucht tot het tweegevecht thansgelijk in verscheiden andere plaat-S sen der Oostenrijksche Staten in eene onrustwekkende mate toeneemt, heeft den 8 dezer weder zoodanig gevecht, naar eene aanvankelijk onbeduidende aanleiding tusschen den graaf von Sc'tönborn IVieseutheid en den baron Arnstein, hoofdman buiten werkelijke dienst, piaats gegrepen,- inet dit ongelukkig gevolg, dat eerstgenoemde, die naawwelijks 31 jaren bereikt had eene doqdelijke wonde, bekomen heeft en op de plaats Js gesto.rVen,r/r'_° 'x,r De AUgemeine Ze\ti!ug geefthet volgende berigt uit PosenIn den laatttëri' tijff is het meermalen gebeurd dat Katholijke geestelijken uit QWnriik naar Breslau, gekomen en aldaar tot de Evangelische kerk overgegaan zijn. Men schrijft dit alleen toe aan den 'afkeer dier geestelijken van het zich meer en meer. uitbreidend Jesiiitismus met al zijne gevolgen. Vooral in'Hongarije moet onder de geestelijkheid de wensch naar bevrijding vaii het juk van Rome zich open baren, en men schildert z'elfs de 'stemming vanverscheidene bisschoppen af als geenszins' gaustig'Voor'll'oinc. Dit is dan ook in de aangelegenheid der gemengde huwelijken gebleken. De Oostenrijksche regering schijnt daarvan -wel onderrigt te zijn, en dit heeft haar waarschijnlijk bewogen, om thans aan de rijksstenden van Hongarije de concessie te doen, dat in gemengde huwelijken aan de echtgenoten de keus van de godsdienst, waarin zij hunne kinderen willen opvoedenvrij gelaten wordtin strijd met de tot dusver in Oostenrijk heer- schende wetgeving en de Roomsche bullen. De deswege uitgevaardigde verordening ademt geheel den geest der wet geving van, keizer Joseplien kan voor andere Staten ten voorbeeld strekken." Jfvatiïmjfc PARIJS den 15 april. Eergisteren hebben de ministers in de kamer der afgevaardigden het laatst ontvangen rapport van den admiraal Dupetit-Thouarsvan den 15 november, over het in bezit nemen der Societeits-eilanden ten behoeve van Frankrijk, ingediend. Dit stuk, dat niet zonder opge wondenheid tegen Engeland geschreven is, behelst een over- zigt van hetgeen de bevelhebbers der Britsche oorlogschepen, die, na het verdrag, waarbij het beschermheerschap der So cieteits-eilanden aan Frankrijk was toegekend; voor Taïti verschenen zijngedaan hebbenom de koningin Pomare en de bevolking tegen de Franschen op te zetten. Inzonderheid wordt daarin óok over het gedrag van den Engelschen zen deling Pritchard geklaagd, die eenen overheerschenden in vloed op de koningin Pomare uitoefende en haar vooral vrees aanjoeg door het logenachtig voorgeven, dat zij naar Frank rijk stond te worden vervoerd. Voorts wordt het postvatten van Engelsche zeelieden op 'sommige punten van Tai'ti en het daar doen wapperen van de zijde der koningin van eene vlag die met het beschermheerschap van Frankrijk niet scheen tè strookenals de hoofdreden opgegevendie den admiraal bewogen heeft, om den 6 november, 11a vergeefsche pogin gen om Pomare tot rede te brengenden geheelen: archipel der Societeits-eilanden voor Frankrijk in bezit te nemen. Dadelijk na de mededeeling van dit stuk, is in de kamer eene levendige woordenwisseling over deze zaak ontstaan, welke echter tot geenerlei bepaald gevolg heeft geleid. Er is echter geen twijfel aandat weldra op nieuw, over de zaak der Societeits-eilanden eene opzettelijke beraadslaging bij de afgevaardigden zal plaats hebben. De bladen der" te genpartij komen thans op nieuw met hunne klagte te dier zakeover hetgeen zij eene schaudelijke toegevendheid jegens Engeland noemen, ter baan. Berigten uit Madrid tot den 9 dezer behelzen het vol gende Men spreekt hier van door don Carlos gedane voorstel len tot verkrijging der hand van koningin Isdbella II voor zijnen zoon, welke voorstellen echter weinig ingang schij nen te vinden. Den 9 dezer moest de groote serenade, door meer dan 900 muzijkanten uit te voerenplaats hebben. Alsdan zal aan de koningin een prachtig gebouw van suikerwerk wor den aangeboden, dat 16 grenadiers zullen dragen. Dit ge bouw stelt eene sterkte voor met alle hare torensschiet gaten bruggen, pleinen., .kanonnenschildwachten en de gansche bezetting. Men ziet er. ook de wapenschilden van alle provinciën van Spanje, en van den top wappert de na tionale vlag. Eerst zal aan het korps officieren een prachtig collation worden aangeboden waarop de muzijkanten zich voor het paleis zuilen scharen, terwijl de ministers, de le den van het corps diplomatieke 011 andere hooge personen in eene midden op het plein, opgerigte tent zullen vergaderen." iölebijt'laiïïjgtt. 's GRAVENHAGE den 15 april. H. K. II. Mevrouw de Prinses van Oranje is heden morgen in deze residentie aangekomen van Stuttgardt terugkeerende. AMSTERDAM den 16 april. Lieden omstreeks twaalf ure zijn HH', MM. de Koning en Koningin benevens HH. KK- HH. de Prins en Prinses van Oranje en de beide Prin- sen Alexander en Hendrikmet eenen bijzonderen spoor trein aan het station aan dé Willemspoort alhier aangekomen. Na eenigen tijd vertoevens is het doorluchtig gezelschap van daar met koetsen afgereden, om zich naar hei: paleis te be- geven wordendezoo bij het airijden van het station als langs den geheelen- weg met hartelijk gejuich begroet. On- middelijk na de aankomst op -het paleis hebben 'HH. MM. zich, benevens IIH. KK. HH. de Prins emPfinses van Oran je, op het balcon yprtoond en de toejuichingen der zamen- geschoolde .menigte pp.:c}e minzaamste wij£e-beantwoord. Den 17.' Gisteren avond heeft, het hof de voor stelling in den Llollandschen schouwburg bijgewoondbij welke gelegenheid het Vorstelijk "gezin, zoo'bij 'de komst als bij liet verlaten der zaalde algemeene luilde der talrijke •vergadering- heeft ontvangen. Lieden morgen is door den Koning audiëntie verleend en heden middag is er diner ten hove. Men verneemtdat het Z. M. behaagd heeftden heer P. Huidekoperburgemeester dezer hoofdstadridder van de o.rde van den Nederlandschen Leeuw, tot kommandeur 1 van evengemetde orde te benoemen. i MIDDELBURG den 19 april. Nopens den vréess'elijken brand te Aalsmeer, in den nacht van den in op den 13 verneemt men hader^ dat we! is waar het berigt der vernie ling van het best'edemig- en van het'gemeentc-hii.isin dén eersten schrik gegeven gelukkig onjuist bevonden ismaar NB -i.".:. .'g.—tt— f Art. 8. De Arrondissements-ijkers zullen ten minste tweemaal in liet jaar op onbepaalde tijden en Toorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten, vergezeld van den Commissaris van Policie, of bij ontsten tenis van zoodanig Ambtenaarvan een Lid Tan het Plaatselijk Be stuur in al de Gemeenten van derzelver District visitatien doen in de opene Werkplaatsen, Magazijnen en Winkels, op de Markten, Yleeschhallen publieke Wagen en op de Molens en zich daarbij verzekerendat in dezelve geene dan de nieuwe Maten en Gewigten aanwezig zijn en dat dezelve behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte Maten en Gewigtenalsmede die welke niet zijn herijkt in beslag nemenen met het deswege op te maken Proces- Verbaal aan den Officier bij de Arrondissements-Regtbank van hun Ressort inzendenvan hun verrigtte te dezen en van het resultaat hunner bevinding in elke Gemeente zullen zij bij derzelver aan ons in te dienen rapporten omstandige opgaven doen. Art. 9 Dien onverminderd zullen de Burgemeesters der Gemeen ten ten Plattenlande naar aanleiding van Art. 62 en 87 van het Re glement op het Bestuur ten Plattenlande ten minste viermalen in het jaar gelijke visitatie doen en zorgen dat afschriften van de daar van opgemaakte Processen-Verbaalovereenkomstig laatstgemeld Ar tekeiaan den Staatsraad Gouverneur worden ingezonden. En wor den Burgemeesters en Wethouders der Steden uitgenoodigd om de vereisehte orders te stellen dat gelijke opneming door den Commis saris van Policie of het Lid van het Bestuur hetwelk met de Policie is belast worde gedaan. Art. 10. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of be- eedigde Landmeters, Wegers en Meters verboden, eenige Certifica ten Weeg- of Meetbrieven af te j;even waarin de Maat of het Ge- wigt anders dan in de Dieuwe alleen wettige benamingen is uitge drukt, en zullen door dezelve -geene andere dan de wettig erkende Maten en Gewigteu mogen worden gebezigd. Art. 11. Insgelijks wordt'aau de Plaatselijke Besturen, Godshui zen of Armbesturen en aan alle Ambtenaren en publieke Administra- tieu verboden, eenige Ac ten'Plans, Bestekken of Beramingen te doen opmaken aan te öenie'n of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe Matein of Gewigten J^ja opgegeven. Art. 12. Aan alle Ambtenaren publieke Administratien en Inge- zelenen binnen deze Provincie wordt bij deze derzelver verpïjgting herinnerd 0111 de door hen gebezigd wordende Maten en Gewigten binnen den in Art. 1 bepaalden termijn te doen herijken bij gemis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordende of in derzel ver opene Werkplaatsen, Magazijnen of Winkels bevonden wordende Maten en Gewigten in beslag kunnen worden genomen en degenen die bevonden wordeu dezelve te hebben gebruiktof in hunne opené Werkplaatsen, Magazijnen of Winkels voorhanden te hebben, vol gens de bepalingen van hut Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 Staatsblad no. 13) zullen worden verwezen in eene boete van 10 tot 100. Aan dezelve Worden tevens herinnerd de bepalingen van Art 11 van het Koninklijk besluit van den 18 December 1319 Staatsblad no. 57) volgens welke alles, wat met de Maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten met den Strijkel behoor lijk moet worden afgestreken en- dus allen die van zoodanige Ma ten gebruik maken ook van Strijkels voor dezelve belmoren te zijn voorzien van welke die voor de halve en voor de kwart Mudde ook moeten worden gejjkt en geverifieerd; wordende de Plaatselijke Be sturen, alsmede de Arrondissements-ijkers aangemaand om voor de nakoming dezer verordeningen te waken, en daarop bij hunne visi tatien, voorzoo veel een ieder aangaat te letten; terwijl van de be vinding te dezen in de bij Art. 7 en 9 bedoelde Processen-Verbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 13. Alle Ambtenaren en publieke Administratien worden uit genoodigd aau de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te houden en worden de Plaatselijke Besturen aangeschrevenom de Arrondissements-ijkers in de uitoefening hunner functien zoö veel mogelijk behulpzaam te zijn, en speciaal op derzelver aanvrage da delijk den Commissaris van Policie of daar waai zoodanig Ambtenaar niet aanwezig is, of verhinderd wordt de vereisehte assistentie te verleenen een Lid van het Plaatselijk Bestuur te delegerenom dezelve bij de door hen voorgenomene visitatien van Winkels en Werkplaatsen te vergezellen. Art. 14. Dit besluit zal, door insertie in het Provinciaal Blad, ge- bragt worden ter kennis van de Districls-Cominissarissen Burgemees ters en Wethouders der Steden en Burgemeesters en Wethouders of Assessoren der Steden en Gemeenten ten Plattenlande in het 2de 3de en 4de District in deze Provincie mitsgaders van de Arron dissements-ijkerstot informatie en narigten wijdersdoor de zorg der Plaatselijke Besturenworden afgekondigd en aangeplakt in al de Steden en Gemeenten van bovengemelde Districtente welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte Exemplaren van het zelve aan voornoemde Besturen zal worden toegezonden; zullende w ijders Exemplaren, van dit besluit worden gezonden aan het Proviiw ciaal Geregtshof, den Prokureur-Generaal bij hetzelve, en door diens Itisschénkomst aan de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij het Provinciaal Geregtshof, en bij de Arrondissements-Rogtbanken -in deze Provincie gelijk mede aan de Konton-Regters in de voor melde Districten. Middelburg den 5 April 1844. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENRURCH. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1