ZEETIJDINGEN. Nieuwe Hoedenwinkel AR VERTENT IËËG STOOMJAGTEN, MiddelburgDordrecht Rotterdam Slooinjagt ilc Stad Goriuclieiit. 1 °t 5' 5ï 5l~ 5i 7 51 7 10 TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS. Uit Utrecht wordt gemeld dat niet alleen Z. M. de Koningmaar ook H. M. de Koningintegen Paschen die stad met een bezoek vereeren zullen. Bij besluit van den 25 dezer heeft Z. M. tot Staats raad in buitengewone dienst benoemd den heer A. Sandelin voormalig president van de regtbank te Brugge, en in 1830 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De minister van marine heeft ter kennis van alle scheep- varenden en daarbij belanghebbenden gebragtdatten ge volge van aanwassing der westpunt van den Noordwal, bo ven den Vliet in het Krammereene zwarte ton op die punt is geplaatstin eene diepte van 4 elop de merkende to ren van Dirkslandin den hoek van St.-Jakobsdyk in pei ling W. ten N. en de korenmolen van Philipsland, in den hoek van den dijk, in peiling Z. Z. W.terwijl almede de zwarte ton, voor de haven van Oude-Tonge, is verlegd op de westelijkste punt der plaatbeneden den Vliet in het Kram mer in eene diepte van 5 el 50 duim op het merk: de mo len van Philipsland even in een groep boomen. Ook heeft gemelde minister nog ter kennis van de zee varende gebragtdatblijkens eene missive van den Neder- landschen consul te Dantzigtvan den 13 februarij jl.no. 22 ■een van de beide vuurbakens op Brusteroort reeds in de maand october 1842 is afgebrand, en tot heden nog niet is hersteld geworden wordende de schepen hiervan ter voorkoming van misgissing en ongelegenheid gewaarschuwd alzoo het reeds gebeurd is dat men het enkele op Brusteroort overge bleven vuur heeft aangezien voor het vuur van Rixhoofd,en door gezegde misgissing in groot gevaar heeft verkeerd. Men verneemt met belangstelling, dat waarschijnlijk binnen kort zal uitkomen liet IVde deel van het zoo gunstig bekende Vee artsenijkundig Magazijn van den heer dr. A. Naman, directeur en hoogleeraar aan 's Rijks veeartsenij school te Utrecht. In hetzelve zal men eene nadere verhan deling vinden over de heerschende longziekte onder het rund vee met aanwijzing van den gang, dien zij in ons land heeft genomen, benevens van hetgeen de latere ondervindingen, in verband tot vroegere waarnemingen en beschouwingense dert haar eerste ontstaanomtrent derzelver verspreiding voorbehoeding en de middelen aangewend om haren voort gang te beteugelen of wel dadelijk te stuiten hebben geleerd. Daarbij zal tevens voorkomen een tabellarisch overzigt van het getal der aan de longziekte gestorvene of te dier oor- zake gedoode runderen, aanwijzende de provinciën en ge meenten, alwaar die ziekte heeft geheerscht, de verhouding der aangetaste tot de gestorvene voorwerpende sommen welke daarvoor, als schadevergoedingenuit het fonds voor den landbouw zijn betaalden vergezeld van eene bereke ning, bij nadering, der geldswaarde, welke door de long ziekte voor de algemeene welvaart is verloren gegaan. Zr. Ms. oorlogsbrik de Courier kapt.-luit. ter zee J. van Cats de Raadvan Batavia is in den morgen van den 28 dezer te Hellevoetsluis binnengekomen. Van den Helder wordtals bewijs van de groote scheep vaart naar onze Overzeesche bezittingen medegedeeld dat alleen aldaar 21 schepen zeilree liggen, om met de eerste gunstige gelegenheid naar hunne bestemming te vertrekken. Laatstl. zaturdag is te Amsterdam in de nieuwe kerk begraven vrouwe Catharina Schimmelpenni nekgeboren Na huis, weduwe van den alom geëerden oud-raadpensionaris mr. R. J. Schimmelpennickdeze door vele deugden uitmuntende vrouw was op haar landgoed Nijenhuis in Overijssel over leden het lijk is, door haren eenigen zoon vergezeld, naar de hoofdstad overgevoerd. Te Rotterdam heeft weder een stout en belangrijk diefstal in het kantoor van de heeren Tro:np Co. plaats gehad, en wel door middel van valsche sleutels, waarmede men de lessenaars en eene brandkas heeft geopend en de daarin voorhanden zijnde specien heeft medegenomen. Van Parijs den 28 maart wordt gemeld dat de prinses Clementine van Saxe-Coburg-Gothaechtgenoot van den her tog van Nemours, is bevallen van een prins, welke, op be vel des konings, de voornamen van Philippe-Ferdinand-Ma- rie-Auguste-Rap'iael heeft bekomen. Van Nieuw-York wordt van het laatst van maart be- ïigtdat het huis der vertegenwoordigers van Pennsylvanie een besluit had genomenom zekere den staat toebehoorende openbare werken te verkoopen en de opbrengst daarvan aan te wenden tot de betaling van schuld ook Maryland had ter zeiver zake voldoende maatregelen genomen terwijl er grond is 0111 te gelooven dat zulks zal te weeg brengen dat ook al de andere in gelijk geval verkeerende staten zul len trachten eer aan hunne vroegere verbindtenissen te doen. Het vertier der Londensc'ne nieuwsbladen is thans tot- zulk eene hoogte gestegen, dat aan het postkantoor, vooral des zaturdags avonds van kwartier voor vijf ure tot kwar tier voor achten, niet minder dan 300 beambten met de ver zending bezig zijn, terwijl hieronder die naar geheeU Ierland en Schotland nog niet begrepen is. Het getal der op dien avond verzonden wordende nieuwsbladen bedraagt niet min der dan 100,000 en het geheel bedrag der verzending ia het jaar ruim 31 millioeu. doen voorkomen. En waarom Omdat hij 2e door geene wiskundi ge formules kan verklaren. Ik weet niet of referent kennis van phij- siologie heeftvoor lijne eer hoop ik van neen'; want hoezeer onwe tendheid gewis geen lof is voor iemand die als regter over eens an ders werk optreedtzoo is het zeker eene deugd in tegenstelling van willekeurige verloochening van hetgeen men weet waarheid te zijn om slechts den arbeid eens anderen om welke reden ook te verkleinen. Hoe het zij de physiologie geeft de verklaring dezer bei de ooggebreken. Intusschen willen wij kortelijk de uitkomst opgeven van een dier gevallen welke wij door mechanische middelen behan deld en bijna geheel hersteld hebben en tot welker openbaarmaking wij door den belanghebbende gemagtigd zijn. De oogen van den heer Bervoetsin.de Torensteeg, te 's Hage waren zoo zeer van den normalen staat afgeweken dat men hem wilde hij op een afstand van 8 oude duimen iets duidelijk onder scheiden voor beide oogen convexe glazen no. 36 en om de veraf- gelegene voorwerpen te kunnen zienconcave no. 30 moest geven. Door eene doelmatige behandeling, is het ons gelukt, het gebrek in zoo verre te herstellendat wij reeds tot no. 60 convexe hebben kunnen afdalen. Duidelijk is het toch dat deze oogen wel degelijk prcsbijmijopisch waren! Dat er ook presbyopische oogen bestaan, hiervan zal de wel-edele hooggeboren en zeer geleerde graaf van Bij- landmed. dr. en oogarst te 's Hage, gaarne de getuigenis afleggen, daar zijne echtgenoote aan dit gebrek lijdt. Is dit voldoende om den referent van zijne gewaande philnntropie te genezen en het publiek met de waarde dei-zelve bekend te maken Zoo niet, dan zij het mij geoorloofd, de woorden van den oogarts dr. Florent Cunier mede te deelendie duidelijk uitdrukken, hoe- dauig deze beroemde man over ons en onzen arbeid denkt welke laatste hij in persoon heeft gadegeslagen. Men schrijve dit aan geene ijdelheid toe nooit zoude ik er toe overgegaan zijn mijn eigen lof te verkondigen bijaldien de philantropische referent mij biertoe niet genoodzaakt had. In het laatste No. zijner Annales ri' Oculistique (septième armee Tom. XI 2 Livr. 29 févxier 1844 pag. 104 en 105) iu een stukje ge titeld Over den prijs der brillen en kunstoogenzegt dr. Cunier. Bijna in geheel Holland worden de brillen door kooplieden in ga- lanlerie-waren verkocht. Zij trekken hunne glazen van Duitsch- land, die gewoonlijk van de slechtste hoedanigheid zijn. Oui sont ordiuairement de la plus détestable qualité.) En vol van blazen en krassen. Mogelijk zijn er in dit land eeltige goede gezigtkundigen (opticiens) maar hoezeer wij er ons moeite voor hebben gegeven mogt het ons slechts gelukken een man aan te treilen die dien naam verdient. Het is de heer Hess, te Middelburg schrijver van een Handboek der Mechanische Oogheelkunde van hetwelk wij in het vorige jaar eene loffelijke melding gemaakt hebben (dont nous avons fait 1'éloge Pan dernier) [Annales d' Oculistiquevol. IX pag. 53.) De heer Hess heeft in dat werk getoond dat hij al- les volkomen verstaat wat tot zijn vak behoort (de la meillieure x entente de tont ce qui concerne snn metier). Die keeren welke wij met hem in aanraking zijn geweest, hebben ons getoond, dat hij iu alle opziglen de ernstigste aanbeveling verdient. Wij heb- beu hem slechts een verwijt te doen het is ditdat hij de titel van gezigt- en oogheelkundige aanneemt. Waarom matigt hij zich i> een naam aan waarvan de regtbank hem wel eens rekenschap zou kunnen vragen?" De heer Cunier schijnt liet over het hoofd gezien te hebben, dat wij ons nooit anders dan met het woordje mechani sche voor dien titel genoemd hebben. Overigens zullen wij op het einde van dit artikel met ronde woorden verklaren, wat wij als onze juiste werkkring beschouwen. Waarom zich het aanzien eens kwak- zalvers gegeven (vervolgt dr. Cunier). Soortgelijke middelen moeten niet gebezigd worden door mannen die, zoo als de heer Hess, begrijpen wat een geziglkundige (opticien) zijn moet." 1 Eilieve mijn heer <le referent spreekt eéu man als dr. Cunier zoo j over genen kwakzalver, eenen knoeijer, vooral in een artikel, dat bepaaldelijk gerigt is, tegen kwakzalverijen, en bestemd om dezen te weren? En dit Cunier in dezen beter autoriteit is dan de naam- looze referent zal duidelijk zijn, wanneer mekt slechts in aanmerking neemt, dat de goede paai geen verschil weet tusschen hijperaesthesic en anaesthesie en slhenie en asthenie en wanneer hij de eerste woorden iu mijn werk gebezigd vond met ijsselijke geleerdheid zegt, dat zal wel slhenie en asthenie moeten zijn. Referent moest eens bij dezen of geeneu geneeskundigen vriend (al is het in een klein Zeeuwsch stadje) naar de beteekenis en het verschil der woor den informeren. Doch genoeg. Hoezeer ik altijd tegen kwakzalverij ge ijverd heb, getuige al hetgeen ik van tijd tot tijd schreef, bijzonder de j 166, 177 en 181 van 'gemeld Handboeken het J\ederlandsch Magazijn, jaarg. 1836: en wat ik onder mechanische oogheelkundige versta, is in korte woorden; ten gekwalificeerde. Bril/entocpasser En wanneer referent zich eens de moeite w il geven hij eenen Cu nier liognetlaSerresChivaller en anderen na te slaan, wat hiertoe vereiseht wordt, dan zal het hem duidelijk zijn, dat liet bril lenglas een geneesmiddel is, dat zoomin bij den marskramer te liuis behoort, als bij den specialen wiskunstenaar. Middelburg, maart 1844. J. A. HESS. f^eden avond om negen uren overleed in den ouderdom van ruim 64 jaren mijne geliefde EchtgenootCORNELIA CATHARINA KRANENDONK, 11a eene genoegelijke Echt- vereeniging van ruim 33 jaren. Middelburg ADn. LOOIS'. den 31 Maart 1844. Vrienden en Bekenden gelieven deze voor kennisgeving aan te nemen. Gevoelig voor de hartelijke blijken van deelneming, ont vangen bij het overlijden mijner geliefde Dochter, J. J. SOE- TEVVEY Echtgenoot van J. A. van BOVEN betuig ik. daarvoor bij deze mijnen opregten dank. Middelburg Wed. S. J. SOETEWEY- den 1 April 1844. geb. Min et. Voor de aan mij bewezene blijken van deelnemingbij het afsterven van mijnen waarden Vaderop den ai Februa rij jl.betuig ik bij deze mijnen Vrienden en Bekenden mij nen opregten dank. Middelburg J. l. MOENS. den 1 April 1844. Gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming, ontvan gen bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoot, ELI- ZABE1II ANTOINETTA EMONDbetuig ik bij deze, met mijne Kinderen en verdere Betrekkingen mijnen harte- lijken dank. Middelburg m. BLONKERS. den 1 April 1844. AAN OUDERS EN VOOGDEN. Door het vertrek van eenige Jonge Heeren met de aan staande vakantie, die met den 1 Julij invalt, verlangt een Protestansch KOSTSCHOOLHOUDER in PJoord-Brabartd die eene zeer goede Inrigting heeft, eenige Jonge Heeren, om in de Fransche Engelsche Hoog- en Nederduitsche ta len, benevens de Reken-, Meet-, Stelkunde enz. en het geen verder tot eene beschaafde opvoeding behoort te onder wijzen waarvan de kosten 's Jaarlijks slechts 2oobeloopcn. Het Prospectus dier School, en de noodige inlichtingen, ook van zeer fatsoenlijke familien dezer Stad zijn op franco aanvrage, alsmede mondeling bij de Uitgevers dezer Courant te bekomen. Uit de hand te koop eene HOEF-SLOTEN- en KAG- CHELMAKERIJ, met Woonhuis, Erve en ruime Schuur, zijnde eene welbeklante AFFAIRE en AFSPANNING, staande in de Nieuwstraat te GOES, Lett. D. No. 195 196 en 197; te bevragen bij den Eigenaar D. van Reusel aldaar. KORTENBURG op den hoek van de Groenmarkt Lett. A. No. 33. De ondergeteekende heeft onvangen een solide assortiment ZIJDEN HOEDEN op Vilt, laatste smaak en van de voor naamste Fabrijken; maakt en verkoopt ook alle soorten van Lakensche en Fluweelen PETTEN,. MUTSEN enz. enz. Verzoekt de gunst en recommandatie. C. A. BEKKER. ]Ten ter opleiding tot Kantoorwerk geschikt JONGELING van 13 tot i5jarigen ouderdom benoodigd, bij Mr. K. Bliek van de Kreke. E,en LOODGIETERS-KNECHT en een JONGEN be noodigd bij ,7. HamakersVlasmarkt. I> DILIGENCE van MIDDELBURG op GOES zal: gedurende de Zomermaanden, van heden af weder vertrekken, van Middelburg van Goes des morgens ten 7 ure, des morgens ten 6 ure, narnidd. namidd. Ter effecten-societeit te Amsterdam zondag II. ten half 5 ure stonden de 2| pet. integralen 59J a 60-f. De Redactie dezer Courant is verzocht het volgende ter plaatsing op te nctnen Wanneer de hoosdoener met misdadige iiand naar ons leven on ze bezittingen staatdan zijn de wetten daar 0111 ons te hesehermen en den schuldige te straffen. Maar wanneer de vijand, listig en ver raderlijk in het duister zijne pijlen op ons afschiet, dan moeten wij op middelen bedacht zijn 0111 deze aanvallen van ons af te we ren en de uitwerking zijner wapens nutteloos te maken. ïn dit laatste geval bevindt zich de schrijver van het Theoretisch en Praktisch Hand boek der Mechanische Oogheelkundetegen over dcit tiaamluozcn re ferent van dat werk, in de Konst- en Letterbode, no. 3-en 4 11. Deze toch wel verre van op eene loyale wijze wetenschappelijke ta ken te behandelenvervalt tot gemeene personaliteiten die kennelijk geen ander doel hebbendan den schrijver in zijn bestaan te beua- deelen. Daarom zal hij zich op den «ogenblik slechts met de be handeling van twee punten bezig houden. Later zal hij ter geschik ter plaatse op het geheele referaat terug komen. Referent wil dan de presbijmijopie en prcshtjopic als niet bestaande MIDDELBURG den 1 april. Heden is van de reede van Vlissingen naar zee gezeild het fregatschip 's Hertogenbosch kapitein .7. .7. I-P'esterouen van Meeleren, bestemd naar Ba tavia. VLISSINGEN den 1 april. Voor Antwerpen bestemd is alhier ter reede gekomen: de drie GebroedersR. F. Eik- hoff, van Leef, met garst. Voor GentTheodoreJ. Doftyvan Greifswald met garst. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Jo'iaftttel, W. B. Minolts, naar Kon- stantinopelmet stukgoederen Arentiha B. L. Lettwis naar Middelburg, met ballast; la Jeune ClemeticeJ. Weijerts met vlas, en tic Maria, J. Salzsiederniet schors, beide naar Huil; de Flora, J. SmitK, naar de liavannali met stukgoederen; die Fin te, C. Boeker, op avontuur; die U'üe11. Hanzen, tiaar Newcdstle; ArrtmiusJ. Schepers, naar St. Ubcs; Anna CatharinaC. Hanzen, en de twee Ge broeders, II. Hagen, beide naar BcrgéiiHermanB. Hut ter; Guilielmo C. Duwell, en Gitiïrrtrf jHeisaJ.Wagstrom, alle drie naar Ncwcastle; FAmgtkeltC. II. Meijer, naar de Oostzee-, alle negen met ballast. J-Jeden verloste alhier van ecn, ZOON 1 Vrouwe .7. 717. .7. Scheidius Echtgenoot van Middelburg' J. J. P. VALETON, den 29 Maart 1844. IVaahch Predikant. De Vracht der Passagiers is 2,25 per Persoon Kinderen de helft. Voor de verzending van Gelden en andere Goe- l deren gelieve men zich te adresseren bij de Heeren fV. da Fowv JVz. te Goes, en F. Villéete Middelburg. Den 1 April 1844. A. P. DRONKERS. varende in liet Beurtvecr tusschen de Steden en op alle daar lus se, het/ gelegen Plaatsen, Ai'ril 1844. Van Ro Her dam Dingsdag 2,'smorg. 5 3 4, 5, 6, 7 9, 10, Van Mi/l/telburg J-Jeden overleed ten onzen huize, 111 den ouderdom van ruim veertig jaren onze hartelijk geliefde jongste Zoon Mr. JEAN THEODORE ADR 1 EN van MAANEN in le ven Regter tn de Ar,•eurdisseuteats-Regtbank te Middelburg. 's Gravenuagk C. F. van MAANEN. den 26 Maart 1844. M. T. van MAANEN, geb. VAN der Meersch. Dingsdag Woensd. Donderd. 'Vrijdag Zaturdag Zondag Dingsdag Woensd. 10, Donderd. 11 Vrijdag 12, Zaturdag 13, Zondag 14, 2, smorg b j 4, 5, 6, 7i 9, 10 ur. 5f 4 4 4 5 7 7-1 8J Woensd. Donderd. Vrijdag Zaturdag Zondag Dingsdag Woensd. Donderd. 11 Vrijdag 12, Zaturdag 13, Zondag 14, ur, 5 7 9 9 11 11 4 4 April 1844. Gorivchem ran Dingsdag Donderdag 4, Zaturdag 6 Dingsdag 9, Donderdag 11 Zaturdag 13, 2, smorg. 4 ur. 4t 3 van Middelburg Woensdag 3,'smorg. 10 ur. Vrijdag 5, 11 Maandag 83 Woensdag 10, 4L Vrijdag 12, 6 Maandag 15, 9

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 2