MIDDELBIJSiGSCHE C O R A N N". 38. Doiulcrda v 28 Maart. Landbouw. MEUWSTIJMNGffl. SDuitschlanb. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN NIJVERHEID. iücbcirlanbscïtc 4£)aubcI~iSla«it0ch."ijj}>ij. jATUtfirljifc fAcbctrlambct!. <r 3*-*-' ©e MAATSCHAPPIJ tot BEVORDERING van LAND BOUW en VEETEELTwelke bij besluit van Zijne Maje steit van 31 Augustus 1843, onder lioogstdeszelfs protecto raatis opgerigt geworden, isnaar aanleiding der goedge keurde Statuten, in elk der Districten van de Provincie, door de daarstelling der Afdeelings-Besturen gevestigden telt thans reeds een getal van zes honderd en twintig con tribuerende Leden. Het Hoofdbestuur dezer Maatschappij heeft zich verheugd dat de door hetzelve aangewende pogingen bij Zeelands In-; gezetenen reeds eene zoo wenschelijke medewerking heb ben mogen ondervinden en verwachtdat deze weldadige en nuttige instelling, welke in andere Landen zoö veel heeft toegebragt tot uitbreiding van Landhuishoudelijke kennis en tot bévordering van de welvaart des Landbouwsook in dit Gewest dezelfde gunstige gevolgen zal erlangen. Naar aanleiding van 17 der Statuten, zal op Woensdag den 19 Junij dezes jaars de eerste Algemeene Vergadering in de Hoofdplaats der Provincie gehouden worden; als wan neer na het geven van een algemeen verslag, die dag ver der zal bestemd zijn tot het houden cener Tentoonstelling -van VeeBouwgereedschappen en andere voor den Landbouw nuttige werktuigen van verbeterd Zaaikoren en verder alle zoodanige voorwerpen als in de Statuten bij 33 zijn ver meld en ten nutte van den Landbouw kunnen strekken. Het Hoofdbestuur noodigt mits deze alle de Leden der Maatschappij uit, tot het aanbrengen van zoodanige voor werpen, voorzien, ten aanzien van het Vee, van de bewij zen, dat men van een Paard een vol jaar en van een Rund cn ander Vee een half jaar Eigenaar is geweestals welke bij vermeld art. 33 zijn omschreven. Eri ofschoon volgens 8 alléén de Leden bevoegd zijn -om mede te dingen naar de door de Maatschappij toe te kennen premien, zijn hiervan nögtans uitgezonderd de zoo- danigen die, ofschoon geene Leden zijnde, echter door het inzenden van werktuigen, ten dienste van den Landbouw, van deze tentoonstelling vvenschen gebruik te maken zul lende de zoodanigen gelijke aanspraak op de uit te reikene premien kunnen maken. En wordt bij deze elke Inzender uitgenoodigd omten gevolge der bepaling bij 30bij het Hoofdbestuur te Mid delburgvier weken te voren, daarvan kennis te geven, met opgave van hetgeen zij voornemens zijn aan te brengen, en met bijvoeging ecner verklaringinhoudende aanduiding en juisten ouderdom van het Vee; alsmede eene bepaalde ver melding van alle andere voorwerpen. Het Hoofdbestuur het hierboven vermelde ter algemeene kennisneming mededeelende verwachtdat deze eerste Open bare Tentoonstelling de meest mogelijke belangstelling en medewerking zal mogen ondervinden en alzoo den grond slag leggen tot verderen vooruitgang. Middelburg, den 28 Maart 1844. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Be vordering van Landbouw en Veeteelt in de Provincie Zeeland C. VIS. I)ppartemenl Miildell/iirg Door onzen Stadgenoot J. Beverland is In het afgeloo- pen jaar bij ons Departement ter beoordeeling ingediend een Model-Karn-Toestelwaarvan de doelmatigheid, na in het grootte zijn daargesteld is onderzocht geworden en be vonden volkomen aan dcszelfs bestemming te beantwoorden. Dezelve wordt met zeer geringe krachtsinspanning in het ■werk gesteldis hoogst eenvoudig en aan bijna geen on derhoud onderhevig. Uit hoofde deze Toestel op de gewone Karnton is toe te passen en overal kan geplaatst wordenis deze uitvin ding, 11a gedaan onderzoek gebleken zeer aanbevelingswaardig, te zijn, waartoe deze vermelding evenzeer als in het belang van den Uitvinder is dienende, terwijl dezelve voor den ge ringen prijs van se door hem kan worden geleverd, bij ~wien tevens nadere inlichtingen te bekomen zijn ten zijnen ■huize, Nicuwehaven Lett. I. No. 115. Namens het Departement voornoemd J. C. SG1IORER van de SOUBURGEN. De DIRECTIE maakt bekend dat de Voorjaars INDIGO- en COCHENILLE-VEILINGEN der Maatschappij van 1844, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsenen bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld: Te ROTTERDAM op Maandag den 22 April 1844: <587 hee'e 722 halve l Kisten Java INDIGO liggende aldaar. 1976 kwart I 69 Kisten Java COCHENILLE Te AMSTERDAM op Donderdag den 25 April 1844: <56*5 heele 1 1014 halve Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. 3085 kwart '239 Kisten Java COCHENILLE De Directie geeft bij deze aankondiging de verzekering dat zij voor hare gewone Najaars-Veilingen van 1844, geen andere Indigo en Cochenille dan de bovengemelde partijen aan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil-Conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, 9 Maart 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. KOOYDirecteurfungerend Secretaris. FRANKFORT den 21 maart. Volgens berigten uit Athe ne van den 6, werd de staatsregeling in de laatste dagen in de nationale vergadering afgehandeld onder een daverend gejuich voor den koning en de constitutie. De paragraaf, inhoudende de bepaling dat de persoon des konings onschend baar iswerd in dezer voege veranderdDe persoon des konings is heilig en onschendbaar." Koning Ottoaan wien de nieuwe staatsregeling door eene deputatie uit de nationale vergadering in den avond van den 4 overhandigd washad beloofd dezelve in rijpe overweging te nemen. In geheel Griekenland was het rustig. Men verwachtte dat Maurokor- datos en holetti als nieuwe leden in het kabinet zouden zit ting nemen. Tfr Ragusawaar men, sedert den 14 september, tel kens door aardbevingen verontrust is geworden heeft zich den 27 februarij weder eene van buitengemeene hevigheid en die tnsschen de 6 en 7 seconden duurdedoen gevoelen, welke echter geene beduidende schade schijnt te hebben aan- gerigt, evenmin als latere schokken, den 2 dezer waargeno men. De angst was echter zoo groot,, dat men barakken rondom de stad wilde opslaan, tot huisvesting der behoef tige volksklasse. Te Stockholm meent men met zekerheid te weten, dat de Zweedsche rijksstenden tegen de maand junij aanstaande op geroepen zullen worden. De stenden van Hanoverwier zittingen den 14 julij 1842 verdaagd geworden waren, moes ten die den 21 dezer weder hervatten. LONDEN den 23 maart. In het hoogerhuis is de konink lijke goedkeuring der wet tot reductie der 3I pets. fondsen, en van andere finantiele wetten medegedeeld. Eergisteren isin het huis der gemeentendoor den heer JVyse eene petitie der leden van de Iersche associatie tot her roeping der Unie ingedienddie met niet minder dan 821,000 handteekeningen bedekt is waaronder die der maires en al- dermen van vele steden gevonden worden. De onderteeke naars van dit stuk verlangen daarbij een onderzoek naar den loop van het jongste staats-proces in Ierland. De heer (Vy&i kondigde aan dat hij nader op deze zaak terug zal komen. De storm van den 16 dezer heeft in de wateren van Ierland groote zeeschade veroorzaakt. Onder anderen zijn nabij Kish 3 brikken op eene bank geworpen en verbrijzeld. PARIJS den 23 maart. De kamer der afgevaardigden heeft hare beraadslagingen over het wets-ontwërp aangaande de recrutering van het leger voortgezet. I11 deze wet zijn twee belangrijke wijzigingen gemaakt betrekkelijk de wijze van remplacering, namelijk dat het contract van remplacering in het vervolg voor een notaris zal moeten gepasseerd en dat de prijs in eene openbare kas zal gestort worden. In de zitting van de kamer der afgevaardigden van heden is een verzoekschrift van zekeren plattelandsbewoner behandeld waarbij op drie punten werd aangedrongen na melijk 1. de intrekking der wet, waarbij,het geslacht van Napoleon uit Frankrijk verbannen is 2. het herstellen van Napoleons beeldtenis op het kruis van het legioen van eer; en 3. het aanwijzen van de stad Ham en hare omstreken tot gevangenis voor den prins Bodewijk Napoleondie dus niet langer in een kasteel opgesloten zou blijven. Een enkele spreker, de heer Boulay de la Meurtheheeft dit driedub bele verlangen ondersteundvooral ook op grond van de wezenlijke onschadelijkheid van hetgenoemde vorstengeslacht. Zelfs voor Bodewijk Napoleon, wiens aanslag het gevolg van verkeerde inblazingen was geweest, moést men volgens de zen spreker, toegevend zijn. De kamer heeft besldten0111 door de toezending van het verzoekschrift aan den eersten minister, het verlangen tot herstel van Napoleons beeldtenis ,op het kruis van het legioen van eer te ondersteunen-, doch is ten aanzien der beide andere in het verzoekschrift be handelde punten tot de orde van den dag overgegaan. De lieer Thiers houdt zich thans veel bezig met het schrijven zijner Gesc'iiedenis van het Keizerrijken werkt bijna dagelijks met eene der ervarenste vrouwen dezer eeuw, welke zich tijdens de komst der Franselen te Moscou aldaar bevond, en het Fransche leger op den jammerlijken aftogt volgde. - Men schrijft uit Madrid, dat de ijverige pogingen des ministers van financien van Spanje met een goed gevolg wor den bekroond, daar de kas van den staat in geruimen tijd niet zoo goed voorzien is geweest als -thans. Het beleg van Carthagcna duurt nog steeds voort; de ge neraal Roncali zal alle pogingen aanwenden om eene over eenkomst met de belegerden te sluitendaar hij de stad wil sparen. Te Zamora zijn de opperhoofden Calandra en Pa- lacio gevangen genomen en moesten ter dood worden gebrast. Ook te Barcelona is door den generaal Pdvia weder eene zamenzwering tegen de regering ontdekt; aldaar zijn vele personen, die beschuldigd waren van deel te hebben geno men aan de ongeregeldheden van Alicantedoor den krijgs raad veroordeeld en gefusilleerd. MIDDELBURG den 27 maart. De Staats-cóurant van maandag behelst in derzelver officieel gedeelte het volgende berigt Het is voor iederdie zich de verschillende bepalingen der wet van 6 maart jl. eenigzins eigen heeft gemaakt, dui delijk dat het volstrekt onmogelijk is den termijn tot inschrij ving in de vrijwillige leening of bijdrage verder dan nu reeds is geschied te verlengen of, na dat de inschrijving geslo ten zal zijn eene nadere gelegenheid tot vrijwillige deelne ming open te stellen. Uit de laatste aankondiging van den minister van finan cien blijkt dan ook stelligdat de inschrijving met den 28 van deze maand onherroepelijk gesloten blijft. Desniettegenstaande is het aan de Regering gebleken dat sommigen nog in den waan verkeeren dat er ook na den 28 maart gelegenheid zal zijn of verleend kunnen wor den om certificaten te bekomen tot betaling in de buitenge wone belasting, waarvan de heffing moet, doorgaanzoo de vrijwillige inschrijving niet geheel volteekend mogt worden. Ieder zij gewaarschuwdzich aan dit dwaalbegrip niet over te geven. De Regering kan en zal na den 28 van deze maand aan niemand eenige verdere gelegenheid openstellen om deel te nemen in de vrijwillige leening of bijdrage. Van hare zijde is thans alles gedaan wat mógelijk was om de goede ingezetenen voor de openlegging van hunne za ken en voor de betaling van het volle bedrag der belasting- te bewaren. Meer te doen, verbiedt haar de wet, welke voor haar evenzeer verbindende is als voor de belastingschuldigen. De staatsraad gouverneur der provincie Limburg heeft eene proclamatie uitgevaardigd aan de inwoners van dat her togdom waarbij zij worden gewaarschuwd tegen de inbla zingen dergenen welk hen pogen te bewegen tot het teeke nen van verzoekschriften aan den Koning, opdat dc belasting wet niet daarin worde ten uitvoer gelegd en het bestuur van het hertogdom van Nederland moge worden afgescheiden en waarin hun op bepaalden last des Konings wordt aan gekondigd dat Z. M. en hoogstdeszelfs bewind verontwaar digd zijn over een dergelijk bestaan daar Limburg een in tegrerend deel uitmaakt van het koningrijk der Nederlanden de afgevaardigden van dat landschap geheel het Nederlandsché volk helpen vertegenwoordigen, en de wet van 6 maart al daar zoowel als elders moet worden gehandhaafd. Aan de bewoners van Limburg wordt daarbij ingescherpt, dat, indien zij geen deelnemen aan leening oi bijdragezij de nadeelige gevolgen, welke daaruit zouden mogen voortvloeijenalleen aan zichzeïven te wijten zouden hebbendat het 'bewind zijn gezag zal weten te doen gelden en de welgezinden te gen de aanslagen dergenen welke de dierbaarste belangen hun ner medeburgers aan hunne staatszucht zonden willen opof feren weten te beschermen. Bij koninklijk besluit van den 24 dezer is de lieer T. Schuurman voormalig lid van de factorij der Ncder- landsche Handel-maatschappij te Batavia, benoemd tot direc teur dier maatschappij. In den namiddag van den 21 heeft nabij Gorinchem in de boerenhofstede, genaamd de Dool, staande op het hoog- eindc van Noordeloos bewoond en in eigendom toebchoo- rénde aan den landbouwer Hendrik van Dooleen hevi -c brand gewoed. Toen de meid in den namiddag de staldeur opende, ten einde de koeijen te gaan melken, ontdekte zij, dat de zolder, die beladen was met eene groote hoeveelheid hooi en hennip in lichtelaaijen gloed stond waarop men dadelijk alle pogingen in het werk stelde tot stuiting van de vlam hoewel vruchteloos, want huis, schuur en stal zijn allecene prooi der vlammen geworden. Gelukkig heeft men bij dit onheil geene nienschenlevens te betreurendoch er moeten in de twintig koebeesten welke in den stal stonden volgens sommigen negentien, volgens anderen vijftien, zijn omgeko men; de drie paarden zijn echter gered. Van het huisraad heeft men niets dan eene kist en de papieren aan de woeden de vlammen kunnen ontrukken. De brand heeft meer dan drie volle uren geduurd. Niets was tegen brandschade ver zekerd. Het dagblad de Nqarfl-Bpa&ander-ycvschevn maandag niet een rouwrand en andere sombere teekenen ter gelegenheid van het overlijden van jhr. van Sasse van IJsscitlid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalwien het eene uit voerige lofspraak wijdt. Van Vlissingen den 27 meldt men: lieden is binnen door naar Rotterdam opgevaren 's Rijks stoomboot de Leeuw, aan boord van hetwelk zich bevond Z. K- II. Prins I-lendrik der Nederlanden, welke 11. zaturdag hiei geaniveerd was. Men wil dat de komst van Z. K. I! ten doel had, de vroegere état-major van Zr. Ms. oorlog schip de Rijn te ontslaan en den nieuwen état-major te in stalleren. Nog kunnen wij meiden, dat Z. K. H, gisteren, met

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1