MIDDËLBUfêGSCHE c AMlf F* W. 29. Donderdag: 7 Maart. 1844. BESTUREN en ARMINISTRATIEN. NJËÜWSTIJSHNCEN. ZEETJJDIIYGE1Y. W Ag P. P O u s. HENGSTEN-KEUR. (B vetst-23ritf«njjc Jft-anfcvtjïi. ülcbctrlanbcu. -v-- De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteertdat van heden af ten zijnen Kantore zul len worden uitbetaald de Interessen der Lijfrenten op een en twee Lijven, over den jare 1843. Middelburg, den 6 Maart 1844. De Administrateur voornoemd De COMMISSIE van LANDBOUW in Zeeland brengt ter kennis der belanghebbenden dat de DEKHENGSTEN, in het District WalcherenNieuw- en St. JoQslatidwelke, voor het jaar 1844 zijn goedgekeurd behooren aan: P. Kod de te Serooskerke L. Geschiere te Meliskerke C. Looij- sc te Zoutelande en P. Coppookete Oostkapelle. Middelburg, den 7 Maart 1844. W. Pu. VIS Secretaris. Vere, den 5 Maart 1844. De COMMISSIE uit de ARMBESTUREN maakt dank bare melding voor de op Zatur.dag, den tweeden dezer, ge dane bedeeling van Spijsvoor rekening van N. N.aan de Behoeftigen in de Gemeente. De Commissie voornoemd J. C. BUTH, Voorzitter. II. ROELSE Secretaris. FRANKFORT den 29 februari/'. II. K. II. mevrouw de prinses van Oranje is den 24 februarij met haren zoon, den erfprinste Stuttgardt aangekomen. Volgens schrijven uit Berlijn is Z. K. H. prins Albert van Pruissen den 25 11. andermaal door eene ziekte aangetast. Tusschen den 16 en 17 lebruarij is te Koningsbergen, de laatstovergebleven veteraan van den zevenjarigen oorlog in genoemde stad Christiaan Gottlieb Siehrtingin den ouder dom van 108 jaren overleden. In het jaar 1760, na den slag bij Torgauonder de vanen van Freder.ik den grooten geroe pen, vocht hij onder dien vorst dapper tot aan het einde van den zevenjarigen oorlog en bekwam veel wonden tot hij ein delijk, na lang zwerven, als soldaat, zich te Koningsbergen niet der woon vestigde, en daar tot aan zijnen dood bleef. Om zijne vriendelijkheid en braafheid was hij daar bij een ieder gezien. LONDEN den 2 maart. Lord Aberdeen heeft in het hoogerhuis kennis gegeven dat de redenen tot klagten, no-. pens de behandeling van zendelingen in de Zuidzee-eilanden, door de hransche autoriteiten, uit den weg waren geruimd, met bijvoeging dat de afkeuring der handelingen van den con- trc-admiraal Dupetit Thouars door de Fransche regering vrij willig geschied waszonder dat eenige nota's van het En-" gelsch gouvernementwelke door dit laatste overtollig ge keurd waren daarop invloed uitgeoefend hadden. (PCovvell heeft een derde adres aan het volk van Ier land gerigt, jn den aanvang waarvan hij liet schandelijke en dwaze van 2 of 3 brandstichtingen ontwikkelt, die onlangs, uit partijzuchtin het graafschap Carlow hebben plaats gehad. Deze vermaningen schijnen echter slechts tot eene inleiding der tweede afdeeling van het adres te moeten dienen die aan de verzekering gewijd is hoe de bevolking van Enge land en Schotland de groote belangstelling in de zaak der Ieren betoont, waarom deze door den heer O'Connell ver maand worden de bevolking dier beide Rijken vooral niet met de ministers en de meerderheid in de wetgevende kamers te verwarren die hij ten slotte, als naar gewoonte, met de namen van monopolisten en zelfzuchtige Aristocraten vijanden der vrijheid en der regten van den menschbestem pelt. Meer en meer rijst de hoop (jat de besturen dier Noord- Amerikaansche Staten welke de betaling hunner schulden ge schorst hebbeneen beteren weg zullen gaan betreden. De wetgevende rnagt in Pennsylvanie heeft reeds maatregelen tot voldoening der met lebruarij vervallen interessen genomen en in het huis der gemeenten van New-York is door de meer derheid besloten geene gelden tot het aanleggen van open bare werken meer te verstrekkenalvorens de'schuld van dien Staat vereffend of gereduceerd zal wezen. PARIJS den 2 maart. Het ministerie is weder zegepra lend gekeerd uit den strijd welken de oppositie in de ka mer van afgevaardigden had uitgelokt, aangaande de gebeur tenissen van Otahcite. De heer Guizot heeft (zoo als wij reeds in ons vorig 110. meldden,) aangewezen dat de schout bij-nacht Dupetit Thauars zijne instructien ten opzigte der koningin Pomaré om nietige redenen is te buiten gegaan, en dat diens handelwijze dadelijk door het ministerie was afge keurd nog voor dat daaromtrent met het Engelsche gouver nement eenige woordenwisselingen konden hebben plaats ge had. Overigens heeft hij zich bij deze gelegenheid verde digd tegen den lasterwelken dc oppositie gestadig aan.de 1 regering te gemoet voert, van aan de Engelsche staatkunde offers te brengenen door daadzaken aangetoond dat Frank - I rijk zich wist af te zonderen van het Engelsche kabinet, zoodra dit oogmerken volgdewelke in strijd waren met het belang en dc eer van Frankrijk. De redevoering van den minister, heeft over het geheel eenen diepen indruk in de kamer te weeg gebragt, zoodat zelts zijne tegenstanders hem als den grootsten redenaar uit de kamer hebben moeten er kennen. Ier stemming overgegaan zijnde omtrent eene door den heer Ducos voorgestelde dagordeheeft zich eene meerder heid van 46 stemmen voor het ministerie verklaard. Deze uitkomst is te meer opvallenddaar de meerderheid welke het ministerie ondersteunt, zich in langen tijd zoo krachtig niet getoond had, en alle de onderdeelen der oppositie zich tegen het kabinet hadden aangesloten, om, ware het moge lijk, het kabinet, op dezelfde wijze als vroeger het minis terie Moléte doen vallen. Hunne verwachting is nogtans te leur gestelu en de heer Guizot is sedert deze poging ze kerder gevestigd dan te voren. s GRAVENHAGE den 4 maart. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heelt, in de afgeloopen week, onderschei den bijeenkomsten zoowel in de afdeelingen als in de veree- nigde zittingen gehouden, over het ontwerp van wet tot aan vulling der middelen over 1841, 1842 en 1843, en tot het ontvangen der voordragten van wet, 1. houdende eene bui tengewone belasting op de bezittingen enz. 2. betrekkelijk de aflossing der schuld aan de Nederlandsche Handel-maat- schappijen 3. ten aanzien van de regeling der vorderingen van wijlen den Graaf van Nassau. Heden zal de Kamer weder vergaderen. De beraadslagingen over de belastings wet enz. worden zeer spoedig te gemoet gezien. Gedurende de maand februarij 11. zijn er 34,203 per sonen langs den Hollandschen ijzeren spoorweg gereisd waaronder 7'9®5 van Amsterdam naar 's Gravenhage. De opbrengst is in die maand geweest ƒ29,345, 85J. Het ge tal reizigers was van den 1 januarij tot 1 maart 69,416 de opbrengst ƒ60,313 91. In den vroegen morgen van den 2 dezer hebben de loodsen van Goedereede en de Maas C. van der Steen en C. Roman, benevens de kweekelingen P. Smit en A. van der Scheeaan boord van de loodsboot 110. 9, gevoerd door J. Cordiahet geluk gehad, met levensgevaar, bij hevigen storm en hooge zee, de equipage te redden van het op den Oos- ter vastzittende en reeds zinkende schip Mart ha en Mary vau Liverpool met stukgoederen naar Rotterdam bestemd van het schip en goederen is niets gered. ROTTERDAM den 4 maart. Uit Engeland is het treu rig berigt overgekomen, dat het in 1830 gebouwde, alhier te huis behoorend barkschip Nickerie groot 182 lasten laatst gevoerd door kapit. L. Hawegk en van Batavia en Sa.marang met eene lading koftijsuiker en tin, voor de Nederland sche Handel-maatschappijnaar deze stad bestemd, in den nacht van den 20 februarijop de Westerrotsen bij de Sciily- eilandenis verongelukt, terwijl de equipage, uitgezonderd twee man, daarbij is omgekomen. De lading is geheel weg, en van de materialen zou zeer weinig kunnen geborgen wor den. Gisteren avond had alhier in onze manege plaats de tweede bijeenkomst in dit wlnter-saizoen vau heeren leden met derzelver damesbij welke gelegenheid het aanzienlijk gezelschap op het aangenaamst werd verrast door eene voor stelling, bevattende het onderwijs geven fn de rijdkuust, door den pikeur Pluvinel aan Lodewijk XIII in het jaar 1614; afgewisseld door manoeuvresuitgevoerd door de edelen van het hof. Mogten vroeger dergelijke bijeenkomsten teregt zijn gerekend onder de schoonste vermakelijkheden die onze stad oplevert, deze avond gaf daarvan weder het volledigste be wijs. Gaarne brengen wij dan ook openlijk hulde aan dc allezins keurige en juiste uitvoering die deze voorstelling deed uitmuntenterwijl wij daarbij den wensch voegen dat wij ons in volgende jaren nog dikwijls zullen mogen verheugen in het vernieuwde genot van dusdanige smaak volle uitspanningen, en dat de verdienstelijke pikeurde heer Giebels, in den voortdurenden bloei der rijschool ruime ver goeding moge vinden "voor de onvermoeide zorgen waarmede hij zich in zijne betrekking zoo gunstig onderscheidt. Ook den heer Morriën, den vervaardiger der prachtige costumes, komt regematigen lof toe. Sedert eenige weken reizen eenige personen steden en dorpen van ons koningrijk af, en vervoegen zich bij kast- houders of kooplieden in goud en zilverbieden dan baren zilver ter verkoop aan oneindig veel beneden de gewone waardeen geven ter sluiks te kennen, dat dit van gesnoei de specie is; heeft zich dan iemand door woekerwinst laten verblinden, dan vindt hij zich naderhand op eene schelmsche wijze bedrogen zijnde deze baren een mengsel van koper en Berlijnsch zilver en bet uiterlijke zoodanig tot bedrog in- gerigtdat het de proef der gehalte doorstaat. VLISSINGEN den 5 maart. Op den 28 october jl., werd door de Nederlandsche loodsboot 110. 6schipper L. van der Eyckvan de standplaats Vlissingen, bij onstuimig weder en hoogloopendé zee op de hoogte van Oostende in zinkenden staat ontmoet het Fransche visschersvaartuig le St. Pier re van Berck arrondissement St. Valery s./n. en mogr herna veel inspanning gelukken dc equipage van dat vaartuig bestaande uit 6 personen in oogenschijn- Iijk levensgevaar verkeerende aan boord der loodsboot over te nemen en vervolgens behouden te Vlissingen aan wal te brengen. Het Fransche gouvernementhiervan onderrigt geworden zijndeis door hetzelve eene som van 200 fr. aan voor noemden schipper van der Eyck en de verdere bemanning der Vlissingsche loodsboot no. 6 toegekend geworden als een blijk van welgevallen over hunne menschlievende daad, en ter belooning van den ijver, bij die gelegenheid aan den dag gelegd. Gisteren werd van 's Rijks werf met goed gevolg te water gebragt Zr. Ms. schoonerbrik de Dolfijn. MIDDELBURG den 6 maart. Bij besluit van den 29 februarij heeft Z. M. benoemd: tot secretaris der gemeente Oost- en Westsouburg, de heer C. Mvan Visvlietin plaats* van den heer J. P. van Visvlietop zijn verzoek eervol ontslagen. Bij besluit van den vorigen dag is door Z. M.op zijn verzoekeervol ontslag verleend aan den heer M. Canisius als secretaris der kamer van koophandel en fabrijken te Vlis singenen in zijne plaats benoemd de heer IV. C. van Duuren Dutilhaldaar. De snelle was der rivieren grootendeels aan de groote massa gevallen sneeuw en regen in het Oberbergsche en el ders toe te schrijven, wekt groote bekommering. In den nacht van 28 op 29 februarij zijn te Wurzburg verscheidene stra ten en pleinen overstroomddoch op laatstgenoemden dag is het water weder merkelijk gedaald. Ook te Keulen heeft de Rijn een zoo hoogen stand bereikt als sedert 1823 niet gezien is. Alle aan de rivier liggende straten liepen den 28 11. onder, en men had noodbruggen moeten leggen. Uit ManuheimDusseldorp en de omliggende plaatsen heeft men soortgelijke berigten. Bij Mannheim was echter het water in de Neckar den 29 beduidend gevallen. Den 1 dezer stroomde te Nijmegen het water binnen de poorten, en vreesde men dat de benedenstad weldra onder water gezet zou zijn, indien de was bleef voortgaan. Aan de haven en de St Stevenspoort was men ijverig met dam men bezig, om de huizen zooveel mogelijk voor het indrin gen van het water te beveiligen. Te Arnhem stond het dien morgen, bij voortdurenden waster hoogte van 5 el 80 duim en is sedert nog ettelijke duimen gerezen. De rivier de Lek had dien dag zoodanige hoogte bereikt, dat de sluis te Vrees wijk gesloten bleef, en er niet meer geschut werd. De ongemeen sterke golving diegedurende de afge loopen weekin den stand des barometers is opgemerkt doet algemeen vreezen dat, uit ver afgelegen landen, treuri ge tijdingen wegens aardbevingen en andere hevige natuur verschijnselen te verwachten zijn. In Belgie wordt van de vorming van een nieuw kabi net gesproken. De heer dè Theux zou de portefeuille van binnenlandsche zakendé heer de la Coste die van financien, de prins de C'iimay die van buitenlandsche zaken en de heer Malou die van justitie bekomen, terwijl de heeren Dechamps en Dupont de hunne behouden zouden. Dit alles steunt ech ter nog alleen op geruchten'. Ter vereeuwiging van de nagedachtenis van wijlen den heer Fa lekis in Brussel een fraaije gedenkpenning vervaar digd gegraveerd door den heer Wiener. Aan de eene zijde ziet men het welgelijkend afbeeldsel van den verdienstelijken staatsman; op de keerzijde wordt, met een toepasselijk om schrift de godin der geschiedenis aanschouwddie in hare gedenkrollen den naam van Falck schrijft. Het heeft Z. M. den koning van Pruissen behaagd den Nederlandschen landschapsschilder Koekkoek, thans te Kleef woonachtig, te benoemen tot ridder van den llooden Adelaar, 4de klasse. Voor den behoeftigen Grijsaard is nog bij de Uitgevers dezer Courant ontvangen: van II. W. 65 cent, en van eene behoeftige Weduwe onder de letters M. B. 50 cent. MIDDELBURG den 6 maart. Het barkschip de Onder nemingkapitein j. A van Boven, van Middelburg naar Batavia, is den 16 october op 10 gr. 23 min. noorderbreed te en 25 gr. 15 min. westerlengte gepraaid. VLISSINGEN den 6 maart. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter rcede gekomen: die IlojfnungU. Wilters van Meldorff, met raapzaad; Loochristy L. Corneüs, van Londen, met lijnzaad en wol; the Gordon, J. Hornvan Newcastleen Pension, J. Barkentiju van IIull, beide met stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen eii van onze reede naar zee gezeild: Mentor, T. Marshall, naar Leith Flisabeth, j. Barness, en CharlotteF. Muysbeide naar Londen, alle drie met schors; Dioue, W. Crosicr, naar Newcastle4, met ballast; TheodoreF. Letfrsnaar Ham burg, met-suiker; ReineR. Janssen, naar Muil, met vlas; the Sun, D. Meiuer, naar Nieuw-York en Victoria, W. Jacksonnaar Londen beide met stukgoederen. Van Gent: Roelfina JantinaG. P. Puister, met sirooi; JannckcF. Jansen, met stukgoederen llarmanna J.J.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1