MIIIIIELBURGSC H E O W°. 27. Zaturdag 2 Maart. Bcfcenbntafcing. Landbouw. NIEUWSTIJDINGEN. SaiitsdiSaub. JVanfinjk. ücbcvituibcu Het Vlas. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat bij den Raad dezer Stad voorloopig is gearresteerd de Legger-Rol voor de ont vangst der Belastingbekend onder den naam van Omslag der Lantaarn- Brandspuit- en Nacïitwachtgclden over 1844, en dat die Rol van lieden af tot en met den 15 dezer maand, dagelijksop de Secretarie ter lezing zal liggen des middags Van 12 tot 2 ureten einde een iegelijk in de gelegenheid zoude zijn, om zich met zijnen aanslag bekend te maken; zullende tevens gedurende dien tijd op de Secretarie eene Bus zijn geplaatst, tot de ontvangst der reclames, welke de belanghebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op voornoemde Rolin te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 1 Maart 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Ilnn Edel-Achtbare, A. M. BECIUS. HENGSTËN-KEÜRte houden voor de Stads Manége, op aanstaanden Maandag den 4 Maart, des voormiddags ten tien ure ten overstaan van de Commissie van Landbouw. W. Ph. VIS, Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te ROTTF.RDAM, op Woensdag den 6 Maart 1844, 6254 Blokken Banca TIN, liggende aldaar. •340 Pakken en Zakken 0 rJAVA KANEEL, liggende aldaar, 22 Kisten jJ &t> Te AMSTERDAMop Dingsdag den 12 Maart 1844, 7160 Blokken Banca TIN, liggende aldaar. De Directie geelt bij deze aankondiging de verzekering dat zij vóór half Junij eerstkomende geen ander Tinen vóór hare gewone Najaars-Vcilingen van 1844 geen andere Java Kaneel, dan de voormelde partijen aan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 30 Jannarij 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. KOOY Directeur fungerend Secretaris. FRANKFORT d en 25 februarj. Volgens bcrigtcn uit Athene, van den 9, waren het 3de tot en met het 15de artikel van het ontwerp der constitutie aangenomen. Deze 15 eerste artikelen zijn bijna de letterlijke vertaling van het constitutioneel charter van Frankrijk. De spanning der staatkundige partijen in Griekenland duurde voortdoch de openbare rust was nergens verstoord. PARIJS den 26 februari]Na lang stilzwijgen omtrent het gebeurde op het eiland Toliiti, leest men heden eindelijk van dé zijde der regering deswege een berigt in den Moniteur waarbij het gedrag van den schout-bij-nacht Dupetit Thouars niet wordt gebillijkten gezegd wordt dat hij op eigen gezag verder is gegaan dan het traktaattusschen Frankrijk en de koningin Pomarè gesloten zonder dat de handelingen van deze laatste daartoe genoegzame aanleiding hadden gegeven. Dit berigt heeft in de kamer van afgevaardigden heden aan leiding gegeven tot scherpe aanmerkingen die het ministerie hebben genoopt zich tot het geven van alle ophelderingen te dezer zake bereid te verklaren. Donderdag aanstaande is de dag, daarvoor bestemd. Intusschen zal het rapport van den heer Dupetit Thouars ten burecle gedeponeerd worden. 's GRAVENII AG E den 26 februari]. Heden avond heeft de 1 weede Kamer de beraadslagingen over de belastingswet voortgezet. De heer Luzac bestrijdt het ontwerp uit een drieledig oog punt als: i'Lter zake van algemcene consideratienmet betrekking tot eene grondwetsherzieninga®. uit hoofde van bezwaren tegen het ontwerp in het algemeen; 3Wegens bedenkingen op de onderscheidene onderdeden van het ont werp. len slotte herinnert de spreker, dat van af 1830 door de oppositie, bij gelegenheid der beraadslagingen over de. oorlogskostenaan de Kamer steeds is voor oogen gehou den dat het volhardingsstelsel tot onheil van het Vaderland strekte; dat echter dit beweren geen ingang heeft kunnen vinden vóór en aleer het Vaderland in de grootste financiële moeijelijkheden is gewikkelddat de afstemming der leening van 5millioen in 1839 tot c'e blootlegging van onze fi nanciën en de afschaffing van het amortisatie-syndicaat heeft gestrekt; dat de afstemming der conversiewet mede tot het geven van meerdere inlichtingen omtrent het financiewezen heelt geleid; dat ook de afstemming van deze wet niet die ellende zal ten gevolge hebbenals sommigen liet hebben doen voorkomen. Na vele bezwaren en bedenkingentegen de wet gemaakt, te hebben overwogen, verklaart de spre ker ten slottedat hij het nimmer voor zijne committenten zou kunnen verantwoorden, indien hij voor de wet stemde. De heeren MemoScheert van IJarencarspel, Nederbttr.gh en Repelaer beschouwen den maatregel als gebiedend gevor derd voor de instandhouding van Neérlapds eer en goeden naam en tot voorbereiding van goede vruchten voor deszelfs financiewezen. Al kwam er van de belasting' wat minder in dan men verwachte zeide de lieer Scheers van Harencarspe! dan nog zou de conversie mogelijk zijn, zouden de achter stand en de te korten aangezuiverd kunnen worden. Het is meer dan tijd, de spanning der gemoederen nopens 's Lands geldmiddelente doen ophouden en het vertrouwen daarop algemeen te bevestigen. Daarom zijn van de verwerping de schroomelijkste gevolgen te verwachten. Zij hopen op de vaderlandsliefde van Neêrlands ingezetenen tot afkeuring van de heffing. De voordragt is eeii voldoend en geoorloofd redmiddel. Moeijelijkheden mogen aan de uitvoering verbon den zijn maar men behoort zich aan de wet te onderwer pen. Dit is de wareordelijke vrijheid. Alle verder uit stel zou den staat van zaken verslimmeren. De beraadslagingen zullen morgen worden voortgezet. 's GRAVENHAGE den 27 februari]Heden zijn de be raadslagingen over de belastingswet voortgezet. De heer van Golstein bestrijdt de voordragt. Hij moet steeds op staatkundige hervormingen aandringen, ten einde aldus de oorzaken welke tot de tegenwoordige verwikke lingen hebben geleid, weg te nemen. Wil men waarborgen tegen den terugkeer van ongelegenhedendan behoort de Staatsregeling herzien te worden. De heer van Hceckeren houdt het er voor datbij de aanneming van het ontwerp de financien geregeld en het vertrouwen hersteld zal worden. Na de bedoelde regeling kan men tot de grondwets-herziening geraken. De heer Duymaer van Twist herinnert, hoe vroeger steeds de lasten op de toekomst werden geschoven en juist daar door de moeijelijkheden van het oogenblik zijn geboren. De groote meerderheid der Kamer heeft zelve afdoende maatre gelen verlangd. Onderscheidene plannen zijn daartoe voor geslagen die allen verworpen zijn. Hij acht het ongeraden, het thans voorgedragen plan hetwelk hij als uitvoerbaar be schouwt te verwerpen hij heeft de overtuigingdat de verwerping der voordragt duurder aan de natie zal te staan komen dan de aanneming. De heer van Rappard heeft mede steeds afdoende maatre gelen verlangd; erkent de bestaande behoefte; beschouwt de wet doelmatig, daar ieder, die aan de leening deel neemt, zich kan vrijwarenen vertrouwt op de vaderlandsliefde der ingezetenen. De heer HinUpen verwacht ook goede vruchten van de aanneming, hij heeft de overtuiging, dat wij daardoor te redden zijn en zonder zulk een' afdoende» maatregel is het crediet kwalijk te handhaven. Aan deze buitengewone geeft hij de voorkeur boven duurzame belastingen. Het algemeen belang wordt, zijns inziens, meest door"de goedkeuring be vorderd. De heer Bruce zet op den voorgronddat hij door de in nigste overtuiging gedreven wordt, als hij voor den maat regel stemt. Hij zal dit doenal verbeurde hij daardoor ook het vertrouwen van hen, die hem dit tot dusverre geschonken hebben. Des avonds ten hall 8 ure zijn de beraadslagingen op nieuw hervat. De heer van Panhuys verklaart zich voor-de wet. Hij betuigde zijn leedwezendat de gang van het Bestuur niet die is, welke hij zoo gaarne wenschtedoch hij heeft de in nige overtuiging dat het Land zonder deze voordragtniet meer op eene eerlijke wijze is te redden, en dat die dus hoe eerder zoo beter moet worden toegepast. De heer Buma verdedigt mede de voordragt, uit het oog punt der omstandigheden, waarin wij verkeeren. Hij be schouwt een bankroet of gedwongene reductie der renten als eene nationale ramp. Hij zal aan de Regering, die openhar tigheid getoond heeft, geen vertrouwen ontzeggen. Hij heeft ook voldaan aan de voorwaardendoor de Kamer bij de ver werping der conversie-wet gesteld. Hij koestert nog de hoop, dat de leening zal slagen. Eigenbelang zal aansporen tot deelneming. 1 lij vindt de belasting niet zoo uiterst be zwarend, en vertrouwt dat 's Lands financiën daardoor zul len herstellen. Uit overtuiging van het nut en de noodza kelijkheid van den maatregel zal hij dien aannemen. Hij heeft den moed niet het voorste! te verwerpen. De heeren Hooft en Cost Jordens achten mede de wet nood zakelijk doch de heer Nedermeijer van Iiosenthal bestrijdt dezelve. Hij vreest dat de vrijwillige leening niet zal vol- teckend worden, en dat t'e buitengewone belasting niet aan de raming zal beantwoorden. Hij houdt het daarbij voor zeker dat, zonder vertrouwen de uitvoering van het slagen van eenen grooten financielen maatregel eene onmogelijkheid is. Morgen ochtend zullen de beraadslagingen worden voort gezet. Het getal der redenaars over dit ontwerp bedraagt nu reeds 38 waarvan 22 voor en 16 tegen de voordragt. Men houdt de aanneming van het ontwerp voor zeker. 'sGRAVENHAGE den cR februarij. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. De heer van Akerlaken is geen voorstander van heffingen op bezittingen en inkomsten, zoo lang er andere middelen zijn maar hij betreurt dat de noodzakelijkheid daartoe dwingt. Ware de conversie aangenomen dit had niet behoefd. Hij eerbiedigt nogtans het genomen besluit. Maar de achter standen zijn blijven bestaanhet evenwigt is niet te herstel len zonder buitengewoon offer. Steeds is door de Kamer op het nemen van doortastende maatregelen aangedrongen de Regering voldoet aan den wensch deswege, maar men biedt nu een hevigen tegenstand zonder iets beters in de plaats te stellen. De heer Faber van Riemsdijk, indachtig aan het doe wel en zie niet om verklaart zich ten voordeele van de wet ais geboden door de noodzakelijkheid. De lasten bestaan men moet dus middelen ter voorziening te baat nemen. De afstemming van vorige maatregelen heeft daartoe gebragt. De heer Schootieveld bestrijdt de voordragt. Hij is een warm voorstander der conversie geweest. Deze vielniet uit consideratien uit de wet ontleendmaar door eene ver- eeniging van verschillende minderheden. Niet uit ministeri- alisme of blind vertrouwen heeft hij die wet verdedigd, ge voelens die nooit de zijne waren, maar omdat hij met een minister instemde in de meening, dat elke hevige schok hoogst bedenkelijk isen er evenwel redding moest worden aangebragt. De tegenwoordige voordragt acht de spreker eene compilatie van de ontwerpen van twee vorige ministers, van het plan des graven van den Bosch en eindelijk van de eigen vinding, eene belasting op de bezittingen. Hij be schouwt deze strijdig met alle regelen van staatshuishoud kunde, daar zij met 30 percent van het jaarlijksche inko men gelijk staat. De beraadslagingen worden nog voortgezet. MIDDELBURG den 1 maart. Men meldt uit Rotter dam dat in den nacht van 11. dingsdag, omstreeks twaalf uregedurende een kortstondig maar hevig onwederde bliksem is geslagen in den houtzaagmolen de Jonge Jange legen aan de zoogenaamde Schanstusschen deze stad en Overschieen is die molen toebehoorende aan de heeren J. van Tomputte en Zonen, geheel afgebrand, zonder dat daarbij verdere ongelukken hebben plaats gehad. De molen was tegen brandschade verzekerd. In de dingsdag te Amsterdam door de Nederlandsche Handel-maatschappij gehouden veiling, van 40360 kranjangs en kanassers, en 17 vaten Java suiker, is alles verkocht, de eersten tot f 22» tot 33J-, en de laatsten tot 27. Men verneemt, dat de heeren Gonradtw Fijn je inge nieurs van den waterstaatvrijheid bekomen hebben om de te Amsterdam gevestigde commissieter oprigting eener maatschappijom het leiden van versch water naar "die stad te bevorderen behulpzaam te zijn in het onderzoeken en beoordeelen der daarvoor opgemaakte ontwerpen. Bij het ter perse leggen dezer vernemen wijdat de wet op de buitengewone belasting bij de Tweede Kamer met 32 tegen 25 stemmen is aangenomen. 'Vervolg en slot. Zie onze Courant van Dingsdag ll.j Het linnen weefgetouw is het eenvoudigste van alle weef- machinesen het weven bijna zoo oud als de wereld. In de Heilige Schrift vindt men overal gewag er van gemaakt. De Hebreërs maakten veel gebruik van lijnwaad. De Babylo- niersPhoeniciersEgyptenaren, Grieken en Romeinen heb ben allen het weefgetouw gehanteerden aan het linnen even als wij, eene hooge waarde gehecht; sommigen hunner konden met de nog slecht znmengestelde en lompe werk tuigen het fijnste linnen vervaardigen. In ons Vaderland in Vlaanderen Duitschland Frankrijk IerlandZwitserland en andere oorden werd reeds lang zeer fijn linnen geweven. Bielefeld Elberfeld en Iserlohn mun ten onder de Duitschers uit, en de Nederlanders hebben hunnen ouden roem steeds staande gehoudenwant vele vreemde linnens worden om de waarde er van te verhoo- genvoor Nederlandsche verkocht. In de 12de en 13de eeuwen bloeide dit kostelijk handwerk dan ook reeds op onzen bodem, en wie herinnert zich niet, dat nog voor eenige jaren door de heeren Kops Roohuakcr het tafel linnen voor het hof te Parijs is vervaardigd. De VlaamscheEngelsche en Fransche linnens zijn zeer gezochthet eerste werd voorheen als het beste in Europa gehouden terwijl van het Franschehet zoogenaamde Fransch batist in Avignon vervaardigd nog tegenwoordig de el voor tien gulden wordt verkocht. Het batist-kamer doek uit Picardye is zoo fijn, dat een stuk van 14 Nedcrl. ellen slechts van 17 tot 23 Nederl. iooden weegt. Niet alleen gewoon linnen wordt van vlas gemaakt, maar ook kamerdoek (eertijds alleen in Kamerrijk vervaardigd) kant, gaas, damast, atlas, neteldoek enz.; waarvan echter verschillende niet uit zuiver vlas, maar gemengd met ka toen of boomwol geweven worden Het kantwerken, oorspronkelijk uit de vroegste tijden des Christendomsheeft zich in vele landen verbreid. Frankrijk en Belgie zijn hierin vermaard de Bfusselsche RijsscLche Mechelsche en Antwerpsche kant, beroemd. Men'berekent' dat in en bij Brussel meer dan 10,000 menschen van het kantwerken bestaanvan deze laatste soort kan men naman' dat een pond vlastot kant bewerkteene waarde van 6 ii 7000 gulden kan verkrijgen en dar van eene geringe hoeveelheid, nanmvelijks 'ééne stuiver waardig, voor twee

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1