MIDDELBURGSCHE C O li A IV N\ 26. Donderdag 29 Februarij. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitedilanö. (Dvoot-Drittnnje. ülcbcvlattbctt. ZEETIJDINGEN. Tr' r.' T r;-:lj rrr Jdqpivjjri VI" w sol T\<ï I «VWWW1 .1 yi üJ e ri9^sï^5§j niilliv/ J^orn RSDnfiX 10 düoavi nss j nabaidrtRj* ^tircHsb De abonuements-prijs dezer Courant is 2 ,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. s=== I)e Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitsondering van Huwelijks- Geboorte,, en Doodbekendn.ak.ngen, waarvan d« prijs Ui van één tot zes regels 1,50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, akoo hij elke plaatsing eener Advertentie het Hegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. FRANKFORT den 23 februarij. Blijkens de bulletins, tot den 16 dezet uitgegeven, namende krachten des konings van Zweden eerder af dan toe. Volgens Duitsehe dagbladen zon dè Porté Voornemens zijn zich in den strijd tusschen Sardinië en Tunis te mengen en het laatste, hetwelk als Turksch grondgebied wordt aan gemerkt, krachtdadig te helpen verdedigen. Berigten van de Italiaansche grenzen van 12 februarij houden in dat de benden rustverstoorders, die in het begin van den winter verdwenen warenzfch in de legatien we der beginnen te vertoonen enzonder den burger of land man te bemoeijelijkenhet voornamelijk op de Pauselijke troepen gemunt schijnen te hebbenvan welke laatstelijk ver scheidene manschappen vermoord waren geworden. Aller- \\cge was in die streken het gerucht verspreid, dat tegen de maand maart een algeincene opstand voorbereid was, en dat daartoe van drie kanten, namelijk van Malta, Corsica en dc Afrikaansche kustdoor staatkundige vlugtelingen en uit gewekenen, landingen zonden ondernomen worden. Ofschoon aan dit gerucht weinig gewigt gehecht werd, hield men het toch voor zekerdat er eene uitgebreide zamenspanning be stond. LONDEN den 24 feimtarij. Meden ochtend (zaturdag), ongeveer ten 4 ure is men eindelijk in het huis der ge- gemeente over lord .7. RusselPs motie tot eene stemming over gegaan van welke de uitkomst geweest isdat de.staatkun de' van Hr. Ms. gouvernement ten opzigte van Ierland als mede de gouvernements-handeüngefi betreffende het jongste, staatspleidooi in dat land tegen QPConnell en diens medeplig- tigendoor een 3e4t.1l parlementsleden goedgekeurd zijn; terwijl zich daarentegen slechts een 225tal hunner met het ge'- oelen van gemeldeu lord .7. Russell vereenigd hebben. Negentien leden van het hoogerhuis met lord Normanby aan het hoofd hebben protest opgemaakt tegen de verwer ping der bewuste motie wegens Ierland door de meerder heid van dat huis. Hunne lordschappen beweren onderande- ren dat niet alleen de Roomsch-Katholijke bevolking van dat land maar ook een aanzienlijk deel der Protestantsche re den heeft om zich over de politiek van het Torykabinet te beklagen. [11 de beide parlementshnize i zijn aan de ministers vragen wegens het gebeurde op Otaheite gerigt. Door lord Aber- deen is in het hoogerhuis daarop alleen geantwoord, dat hij aan de waarheid van het gerucht, wegens de militaire inbe zitneming der Societeits-eilanden door Frankrijk niet twijfel de en dat de zaak hem leed was. Sir R. Peel is in het lagerhuis verder gegaan door te erkennen dat depeches ont vangen waren welke dat gerucht bevestigden. Hij hoopte echter, voegde hij erbij, dat die inbezitneming zonder voor afgegane toestemming der Fransche regering geschied was en' beschouwde dus alle verdere di cussien over deze zaak thans als voorbarig. 's' GRAVENIIAGE den 24 februarij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaalvan heden zijn de beraadslagingen over de wet betrekkelijk de buitengewone be lasting op de bezittingen enz. voortgezetcn is dezelve be streden door den heer Mic'iiek van Ferduynen. Deze spre ker beweert, dat het hoofddoel der Regering alleen geweest is de heffing op de bezittingen, en dat er slechts eene quasi leening is bijgevoegd. In die belastingswet nu ziet hij groot gevaar. Zij zal de bestaande gisting vermeerderen zonder dat eene regeling van 's Rijks financiën daardoor zal worden bewerkt. De heer Treslittg daarentegen heeft de wet met veel warmte verdedigd. Iedereen zegt hij erkent den veegen toestand van 's Lands financiën doch dit is niet genoeg men moet middelen aanwenden om te beletten dat die toestand worde bestendigd. öe heer Romme kan niet doof zijn voor den algemeenen "kreet van afkeuring, dien deze voordragt heeft doen opgaan. Hij k-an zijne stem niet geven aan eene wet, die hij onzalig vindt; aan eene wet, die rust op de verkeerde stelling, dat de bijzondere eigendommen der ingezetenen verbonden zijn tot betaling der schuldeischers van den Staat. De heer Star Busman acht de daargestelde maatregelen der Regering onvoldoende en is van oordeel dat daardoor noch het évenwjgt in de financien zal worden hersteldnoch nieuwe belastingen ztillen worden voorgekomen. De heer den Tex geeft te kennen dat er moeijelijk een ander of beter middel kon aangewend wordenom in de financiën te voorzien, en dat de Regering liet in zoodanigen vorm heeft voorgedragen dat de belangen der natie daardoor niet te zeer gekreukt zullen worden. Hij zal stemmen voar de wet. De heer Verwey-Mcjan zegtdat, indien er geen andere weg bestond, dan het staats-bankroet of deze wet, de keüze voor hem wel niet twijfelachtig zou zijn. Gelukkig is dit het geval niet. Alle verlangen toch hetzelfde doel en de eenige vraag is slechts of de onderhavige wet doeltreffend is Hij beschouwt het wels'agen van de leening als een jjdel droombeeld, doch hij zal deswege niets meer Zeggen, daar, indien die poging mogt worden beproefd zij niet dient te worden tegengewerkt. Zijns inziens zal het alles op de, belasting aankomen. Indien zijne overtuiging niet gewijzigd wordtdan zal hij zich tegen dé wet verklaren. De heer Druyvestein meentdat er krachtige middelen tot regeling van 's Rijks financiën gevorderd worden. Eene belangrijke bijdrage wordt voor eens vereischt. De Rege ring voldoet aan de behoeftedie deswege bestaatdoor liet doen van dit voorstel. De discussien zullen maandag worden voortgezet. 'sGRAVENHAGE den 26 februarij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn de be raadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp tot invoering eener buitengewone belasting, met daarmede gepaard gaande vrijwillige geldleening. De heer Brouwer heeft voor de wet gesproken. Hij heeft voornamelijk betoogd dat de intrekking der vlottende schuld niet langer zonder gevaar kan worden uitgesteld; dat de af lossing van de schuld aan de Handel-maatscliappij van groot belangvoor liet Rijk is; dat ook de realisatie van de Bel gische schuld niet langer zonder gevaar kan worden vertraagd en dat er genoegzame waarschijnlijkheid bestaat., dat de thans voorgestelde maatregel, door het bereiken van het genoemde driedubbele doel en van hetgeen daarmede in verband staat, tot herstel van het evenwigt tusschen ontvangsten en uitga ven zal leiden. Hij vertrouwde van het gezond verstand der natiedat zij door deelneming aan de Vrijwillige léening de buitengewone belasting onnoodig zou maken. De heer Mut.saers heeft het ingeroepen beginsel dat de eigendommen van den Staat voor deszeifs schuldeischers verbonden zijn, en de daarop, gevestigde buitengewone be lasting in onderscheidene bijzonderheden bestreden daartoe de getuigenis der geschiedenis ingeroepen èn betoogd dat dezelfde hoofdbezwarendie de conversiewet hebben helpen verwerpen op den tegen woord igen maatregel toepasselijk zijn. De heer Uytwcrf Sterling heeft herinnerd dat de wensch tot doortastende maatregelen en aanzuivering van den achter stand uit de Kamer zelve is opgegaan en de tegenwoordige voordragt noodzakelijk heeft gemaakt. Hij heeft beweerd, dat de buitengewone belasting is doeltreffend, daar zij vooral ook, en naar evenredigheid, de meervermogend en bereikt, en niet zoo bezwarend in bedrag en wijze van uitvoering is als men het dóet voorkomen; dat het voorgestelde plan ver kieslijk is boven al de andere die men in zoo grooten getale heeft ingediend en dat men ten onregte het denkbeeld van het gelukken der vrijwillige geldleening als eene hersenschim doet voorkomen. De lieer Boréel van Hogelanden heeft de noodzakelijkheid en uitvoerbaarheid van den maatregel, alsmede de overdrij ving, 111 sommige daartegen ingebragte bezwaren heerschende betoogd. Hij heeft er op aangedrongen, dat, na de regeling onzer financiën, tot eene herziening onzer grondwettige in stellingen worde overgegaan. De heer van Ryckevorsel heeft de noodzakelijkheid van het wets-ontwerp betoogd en den maatregel in zijn geheel be schouwd als genoegzaam tot herstel van 's Lands financiën voor dé toekomstals doeltreffendin zoo ver daardoor het nationaal crediet zal worden hersteld als billijkvermist liet hier geldt een offer in het wezenlijk belang van den Staat en als uitvoerlijkomdat de leening vermoedelijk vol zou ko men en omdatindien het tot de belasting komen moest waarvan hij dc bezwaren niet miskende, ook deze toch niet oh uitvoerlijk zou zijn. Hij heeft zijne mede-leden opgeroe pen 0111 door hun voorbeeld en hunne raadgevingen de lee ning en het don gratuit aan te moedigenen dus de belasting voor te komen. Ten slotte heeft hij op het vermijden van alle overtollige uitgaven, op de invoering van een vrijgevig handelstelsel en op het voldoen aan den algemeenen wensch tot herziening der grondwet11a de regeling der financiën aangedrongen. De lieer Corneli heeft beweerd dat het hertogdom Limburg wegens zijnen afzonderlijken toestand, niet aan de buitenge wone belasting op de bezittingen behoort onderworpen te worden. De heeren de Jong van Beek en Donk en de Man hebben zich in uitgebreide redevoeringen tegen de wet verklaard. .Daarna zijn de beraadslagingen verdaagd tot dezen avond ten 7I ure. MIDDELBURG den 28 februarij. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze gevierd de 47ste verjaring van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Door Z. M. zijn tot plaatsvervangende kantonregters benoemd: te Middelburg, de lieer mr. A. E. van Dishoeck, en te Zierikzee, de heeren mrs. ,7. F. Schuurbeque Boeijc en B. C. Cao. Bij besluit van den 23 dezer, heeft Z. M. goedge vonden de betrekking van hoogleeraar in de Nederduitsclie taal-en letterkunde, bij de koninklijke militaire akademie te Breda op te heffenen te bepalen dat de werkzaamheden daarvan aan eenen lector in de géschiédenis en letterkunde zullen worden opgedragenzijnde bij datzelfde besluit als zoodanig benoemd, de heer A. A. van Heusden tot dus ver leeraar der iste klasse in de letterkunde bij gemelde in- rigting. - Van wege het Spaansche consulaat te Amsterdam is aan den handel eii dé scheepvaart bekend gemaaktdat luidens ministeriele aanschrijving in dato 5 dezerde havens van Alieante en Carthagenaten gevolge van den uitgebro ken opstandgeblokkeerd zijnwelke blokkade zoo lang zal duren tot dat het gezag der wetten en de gehoorzaam heid aan het gouvernement van Hare Katholijke Majesteit zullen zijn hersteld. Uit Utrecht schrijft men het volgende: Naar men verneemt zal Zr. Ms. stoomschip Cura- £ao en Zr. Ms. transportschip Merwede spoedig naar West-Indie vertrekken. Eerstgemelde wordt ter aflossing ge zonden van Zr, Ms. stoomschip Etna, welk oorlogsvaar tuig reeds meer dan il jaar in die wateren heeft gekruist. Zr. Ms. stoomschip Bromo zal in bet begin van maart van Hellevoetsluis naar Java en van daar naar Japan ver trekken. Met dezpn bodem zullen eenige geschenken voor den keizer van Japan worden mede gegeven. Op Java zal het gezantschap worden te zamengestélden welligt zal de Bromo door een tweede stoomschip van daar worden ver gezeld. Men herinnert zich, dat toen Neerlands vlag niet meer in Europa werd ontrold, dezelve echter te Decima bleef wapperen. Het is dus van belang, dat onze factorij aldaar wordt behouden en onze handel er worde uitgebreid. De gebeurtenis in China kan onze onderhandelingen met Japan begunstigen en onze handels-betrekkingen op eetien gunstigen voet brengen, indien het gezantschap met wijsheid wordt bestuurd. Japan is een beschaafd en bevolkt rijkin bezit van een bloeijenden binnenlandschen handelen ver gevor derden landbouw en uitmuntende handwerken deszeifs ste den Jedo, Mijakko, Osahaka bebooren tot de grootste der wereld, maar, zoo als von Siebold getuigt, men vindt daar in geene berooide zedetooze menigte als in de Europesche groote steden, die de schandvlek onzer beschaving uitmaakt. Niet alleen worden alle Europesche wafen door de bevol king op grooten prijs gesteld maar ook bijzonder Holland- sclie boeken over genees-aardrijks-schei-' en natuurkunde. Het Hollandsch is in Japan de taal der geleerden. Wij ho pen dat men zich in de keuze der voorwerpendie tot geschenken voor den keizer en de Japansche grooten zullen strekken, vooral tot de zoodanige bepalen zal, die van on ze meerderheid in beschaving eene gunstige gedachte moeten wekkenen dat aan het gezantschap tevens een bekwaam natuurkundige en arts worde toegevoegd." VLISS1NGEN den 28 februarij. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: Guillielmo, Ph. Duvele, van Rio-Janeirömet koffijHenry UbanksII. Caster, van Suraatra, met peper la Ville de BruxellesJ. Stinze van Guatimale met mahoniehout. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild RembrandtFGarlink naar St. Tho masmet ballast; de Vriendschap J. Saake naar Bremen met suiker; FenelonJ. Barkentein naar Huil, met vlas; Catharina, J. Flansen, de Pelicaan J. Pover, en Thetis J. Smith alledrie naar Londen, met schors; Lcopold de Eerste, J. Zoetelief, naar Liverpool, met ballast; Diana, J. Gress naar Huilmet vlas. Vere, den 28 Februarij 1844. De COMMISSIE uit de ARMBESTUREN maakt bij de ze dankbare melding van de ontvangst eener gift van vier stuks h f 3 is f 12 uit Middelburg op den 26 dezer door den Heer kV. M. Snijder haar geworden. De Commissie voornoemd J. C. BUTIIVoorzitter. H. ROELSESecretaris. Een fatsoenlijke grijsaard, tusschen de 75 en 80 jaren oud, tot handen-arbeid onbekwaam, door langdurige ziekte in schuld geraakt, welke hij niet te boven kan komen, als zijnde met een sober inkomen bedeeldwendt zich tot de milddadigheid der rijken, smeekende hem uit medelijden uit den dringenden nood te redden. De schuld zijner ziekte in twee jaren bedraagt een honderd gulden. De Uitgevers dezer Courant zullen zich wel met dc ontvangst der liefdegiften willen belasten.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1