MIDDELBURGSCHE COURANT. W. 24. Zaiurdag 1844. 24 Februarij. BESTUREN eu ADMINISTRATIEF iSeftenbmafcittg, NIEUWSTIJDINGEN. Jrauïmjk. EL -*i S'-^J - Dmtsdil.mb. <B vü ot-IS tri 11 a j c 4lcbei,*laiibctt. m mjmm i :sé»\<jf$, J £l De abonnements-prijs dezer Courant is 2 ,75 voor drie maanden, en franco per Post 3, De abonnementen worden roor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde yan ieder vierendeel jaars. 'De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en Voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Jiegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende eene circulaire van den Heer Staats raad Gouverneur van den 8 dezer maand Provinciaal Blad no. ei); Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat de kommanderende Officieren van al de daarbij betrokkene Korpsen door het Departement van Oorlog zijn gemagtigd om aan de Miliciens der Ligting van 1840 die vergunning mogten vragen om te trouwente rekenen van den 1 April aanstaande, de vereischte vergunning daartoe uit te reiken; onder beding nogthans, dat de belanghebbende manschap pen casu quovooraf hunne schuld op het Kleeding- en Reparatie-fonds zullen behooren aan te zuiveren. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 Fe- bruarij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIjPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel-Achtbare A. M. BECIUS. Arnemuidenden 22 Februarij 1844. Op heden is bij den Heer IV. van Schalk Serlévoor onze Armen, de aanzienlijke som van f 16 onder lett. A. bezorgd. Het Armbestuur betuigt door dezeaan den onbekenden Armverzorgenden mildeu gever of geefster, zijnen dank. Geniet deswegens gekende en ongekende zegeningen edele 't zij schenker of schenkster Wegens hetzelve II. W. HOGERHliYDE. "HAMBURG den 16 februarij. De berigten uit Stokholm van den 9 dezer luiden ongunstiger omtrent den toestand van Z. M. den koning. Hoogstdezelve leed, steeds nu en dan aan koortsen kon slechts zeer weinig voedsel gebruiken zoodat de krachten zich niet herstelden. De voor eenige da gen gekoesterde hoop op herstelling was aanmerkelijk vermin derd. LONDEN den 18 febduarij. Onze oppositiebladen willen op nieuw geloof hebben geslagen aan het gerucht, dat graaf da Grey weldra als onder-koning van Ierland zal aftreden, met bijvoeging dat lord PVharnclijfe die alvorens tot den gravenstand verheven zou worden hem in dien post vervan gen moet. Een vreesselijk ongeluk heeft 11. woensdag in de kolen mijn van Landsheppingbij Hadersfordwest, aan 40 men- schen het leven gekost. Terwijl 50 mijnwerkers bezig waren om een nieuwen gang te graven onder de rivier, brak eens klaps het water door cn verbreidde zich in de mijngangen, met zulk eene snelheid dat slechts 18 lieden den tijd hadden om te ontkomen de andere verdronken of werden bedolven en verpletterd onder de massa aarde cn stukken rotsdie liet geweld van het water naar beneden deed'storten. Gelijk men denken kanwaren velen der verongelukten huisvaders en la ten troosteloozc weduwen en huipelooze kinderen na. PARIJS den 19 februarij. Te Havre is het belangrijk berigt .aangebragt-, dat Otaheire voor Frankrijk in bezit is ge nomen. "Deli 5 november heeft namelijk de contre-admiraal Düpetit T'iouars eene dagorder uitgevaardigd waarbij hij aan ■de officieren en equipagie der schepen onder zijn bevel te kennen gaf, dat, naardien kóningin Pomare hardnekkig bleef weigeren liet den 9 september 1842 gesloten traktaat na te leven hij gedwongen was te verklaren dat zij opgehouden had over de Societeits-Eilauden te regeren, eu dat hij die eilanden in naam des konings en van Frankrijk in bezit nemen moest. Tevens maakte hij bekend, dat den volgenden morgen de troepen landen zouden en de driekleurige vlag van het paleis der koningin gebeschen zou worden. Intus- schen wachtte men nog tot twaalf ure of de vorstin tot in keer komen mogtdoch daar zijvermoedelijk op raad van ■den Engelsclien 0011 sul en voormaligen zendeling Pritghard die steeds grooten invloed op haar heeft uitgeoefend vol bleef houden is de landing en in bezit neming gevolgd, en de gouverneur-generaal, alsmede de regeringsraad, den 8ge- instaljeerd. Bij proclamatie is aan de inwoners veiligheid voor hunne personen en bezittingen alsmede vrije uitoefe- j ning van godsdienst, gewaarborgd; ook is Papaiti tot eene vrijhaven verklaard. De Engelsche consul heeft terstond zijne vlag ingehaald doch tusschen dc oorlogsvaartuigen dier natie en de Fran- sche is het tot geene botsing gekomen. Men dacht, dat de ongelukkige koningin zich aan boord van een der eerstge noemde schepen, naar Engeland begeven zou. Men wil wetendat deze tijdingen den heer Guizot alles behalve aangenaam geweest zijn dewijl het gebeurde onge twijfeld aanleiding tot diplomatieke moeijelijkheden zal ge ven. Sommigen gaan verder, en gelooven dat de contre- admiraal Dupetit-Thouars in het ongelijk gesteld zal worden ja dat de regering reeds eene maand geleden besloten heeft hem een opvolger te geven om aan het verlangen der En- gelsche admiraliteit te voldoen. 's GRAVENHAGE den 20 februarij. Gisteren is in deze residentie op de gebruikelijke wijze gevierd de verjaar dag van Z. K. H. den Prins van Oranje. Des middags ten 12 ure is er groote parade in de Maliebaan gehouden. Ver der was er familie-dejeuner bij Z. K. H. eu des namiddags familie-diner ten Hove. Z. K. H. is heden morgen naar Arnhem vertrokken, om tot die stad uitgeleide te doen aan H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranjedie zich vergezeld van den Erfprins naar Stuttgardt begeeft. Z. K. H. de Prins van Oranje wordt heden nacht in deze residentie terug verwacht. Wij vernemen dat bij besluit van den 12 dezerdoor Z. Exc. den minister van financien aan de heeren J. IV. de Groot Co.te Gorinchem concessie is verleend tot het aanleggen eener stoombootdienst van Vreeswijk naar Rot terdam en tusschenliggende plaatsen waarvan de geregelde dienst eerstdaags zal geopend worden. Deze onderneming is voor den handel van bijzonder groot belangvermits daar door de geregelde correspondentie tusschen Rotterdam, Ut recht en tusschenliggende plaatsen wordt daargesteld. De circa 60,000 balen Java-koffij zijnde het restant van hetgeen in de laatste najaars-veilingen door de Ned. Handel-maatschappij opgehouden en niet in de aanstaande veilingen gebragt is, zijn heden te Amsterdam tot 20A cent afgedaan. Binnen veertien dagen werden alzoo ongeveer 160,000 balen, een halve cent boven de opgehouden prijzen, op speculatie verkocht. Bij de aanstaande koffij-veiling in Amsterdam, door de Ned. Handel-maatschappijzijn nog toe gevoegd No. 51 circa 6000 b. fijn groen W. I. aard tax. 27 a 28 c. 52 5j 1000 b. mooi d°. d°. enkei wit 241)250. De laatst van Java ontvangen berigten loopende tot 21 oetober 11., vermelden het verbeteren en vermeerderen der wegen tusschen Batavia en Buitenzorg, tot bevordering van den afvoer der producten van de partikuliere landerijen in het Buitenzorgschedie in de laatste jaren zeer beduidend zijn toegenomenzoowel daar als elders op Java. Volgens berigten van den resident van Ilïouw, zijn van Sekanaeen in vroegere tijden berucht zeeroovers-nest, een aantal vaartuigen op zeeroof uitgerust, om in straat Malacca tot Poeloe-Pinang te rooven. In eene ontmoeting met de Biitsche stoomboot Diana is een der hoofden van deze on derneming doodgeschotenterwijl de opvarenden van twee der vaartuigenbenevens twee andere opperhoofdengevan gen zijn genomen. De overigen waren de rivier Tjaengbij Djambi, op de oostkust van Sumatra, binnengeloopen. Eene poging van de zijde der Nederlandsche autoriteiten 0111 zulks te beletten was aanvankelijk misluktdóch Zr. Ms. brik de Windhond, Zr. Ms. schooner Janus en 6 kruisboo- ten waren derwaarts gezonden, om de rivier te blokkeren zoo mogelijk de zich .aldaar bevindende roovers-vaartuigen te vermeesteren, en daarna Sekana te gaan tuchtigen. Van den afloop dezer expeditie was nog geen berigt ontvangen. Te Sambasop de westkust van Borneohadden weder vijandelijkheden plaats gehad tusschen de Daijaksche bevol king en de Chinezen van Larah. Vijf d.er laatsten zouden daardoor gedood en tien gewond zijn. Deze vijandelijkhe den worden toegeschreven aan heimelijke aanzetting van som mige inlandsche vorsten. Door den sultan van Sambas waren echter pogingen aangewend ter herstel van rust en vrede. De onlusten tusschen de bevolking van het naburig Lau- dak en de Chinezen aldaar hadden een einde genomen. ROT I'ERDAM den 20 februarijVan eene zeer geachte hand ontvangen wij het naauwkeurige berigt van het voor gevallene in de zitting der Eerste Kamer van den 10 dezer, waaruit blijkt, dat niet door den minister, maar door den president van wege Zijne Majesteithet voorstel is gedaan, om het ontwerp van wethoudende regeling en dekking van den achterstand van 1T40 en vroeger, onmiddelijk in be raadslaging te nemen cn af te doen waartegen bij de stem ming zich vijl leden verklaard hebben, en ter welker gele genheid de woordenwisselingen zijn voorgevallen die wij vermeld hebben. Hierop hebben de heeren Piepers en van Hugenpoth alvorens de conclusie werd gesteld dc Kamer verlaten. Het was dus geene volstrekte onwaarheidhetgeen onze correspondent ons medegedeeld heeft. NRoti. Ct. ZIERIKZEE den 19 februarij. Heeren directeuren der Zuid-Hollandschc maatschappij tot reddirrg van schipbreuke lingen gevestigd te Rotterdambehoorlijk onderrigt zijnde van de zoo loffelijke als gevaarvolle pogingen en hoe die met eene gezegende uitkomst zijn bekroondwelke de schip pers Marinus Verspoor en Cornehs Goudswaardwonende te Bruinisse met hunne vaartuigen en onderhoorige manschap pen, zoo stoutmoedig hebben aan den dag gelegd, 111 het redden van een gedeelte der equipagie van het onlangs bij dit eiland verongelukte fregatschip de Zeeuwen deze edele da den wenschende te beloonen en aan te moedigenzoo heb ben directeuren voornoemd eene som van 100 aan den heer J. de Kater Jz.corresponderend lid der maatschappij al hier, ter hand gesteld met minzame uitnoodiging, deze som onder de edele redders, zoo als de aard van het gebeurde zulks aanduidt en zij daarop aanspraak kunnen maken te verdeelen en uit te reiken en aan welk verzoek gemelden heer de Katerop eene aliezins doelmatige en treffende wij ze zal voldoen. Z. M. heeft, bij besluit van den 1 dezer, een eervol ontslag verleend aan den heer nar. II. A. van IJsselsteyn ,.'als plaatsvervangend regter in de regtbank te Zierikzee. MIDDELBURG den 23 februarijDe leden van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal zijn nader aangeschreven, om ter vergadering op te komen tegen aanstaanden maandag den 26 dezer. Uit het centraal verslag nopens de belasting op de bezit tingen blijkt, dat bij het jongste onderzoek deswege vele leden zich bepaaldelijk tegen de voordragt der Regering hadden verklaard hetzij omdat zij in beginsel tegen de voor gestelde heffing eener belasting op de bezittingen zijnhet zij omdat zij niet kunnen goedkeurendat zoodanige be lasting tot aflossing van schuld dienstbaar worde gemaakt of wel ujt hoofde zij in de verpligting tot het afleggen van den eed een onoverkomelijk bezwaar gelegen achten. De meerderheid intusschen heeft het gevoelen geuitdat de voordragt der Regeringten gevolge van de veranderingen die in het eerst ingediende ontwerp zijn gebragt, inderdaad in vele opzigten verbeterd isen vele der bij bet voorloo- pig verslag aangeduide bedenkingen daardoor dan ook zijn komen te vervallen. Niettemin betreurde men dat de Re gering niet meer had toegegeven aan de hoofdbedenking, die tegen het eerste ontwerp was aangevoerd, dat de bui tengewone belasting daarbij te veel op den voorgrond ge plaatst wasen aan de deelneming in de vrijwillige geld leening geene genoegzame voordeden waren verbonden. Bij het gewijzigde ontwerp heeft men wel aan dat bezwaar door eenige overigens niet ondoelmatige bepalingenten deele getracht te gemoet te komen, maar zulks werd door de meerderheid der leden geacht niet voldoende te zijn om dathuns inziens, zoo als het ontwerp thans ligt, nog te weinig grond aanwezig is, om te kunnen vertrouwen dat er tot het benoodigde bedrag zal worden ingeschreven en men dus niet tot het toepassen van de belasting zal behoe ven over te gaan. Ten einde dit vertrouwen versterkt wor de wenscht de meerderheid alsnog zoodanige bepalingen in de wet te hebben opgenomendoor welker vereenigde werking een hooge graad van waarschijnlijkheid verkregen zou worden, dat men het doel, om de ten uitvoerlegging der belasting te ontgaan zal kunnen bereiken. Tot dat einde is men op verschillende denkbeelden terug gekomen alsonder anderen om aan de inschrij ving In de geldleening en vrijwillige bijdrage het voorregt te ver binden eener geheele ontheffing van de toepassing der be lasting aan het beginsel eener gradatie in het bedrag der belasting meerdere uitbreiding wenschen gegeven te zien - het openstellen van eene tweede of supplctoire leening, enz. Voorts heeft de centrale, afdeeling nog gemeend te moeten, mededeelen datbij gelegenheid' van het jongste onderzoek in de afdeelingendoor eenige leden is te kennen gegeven, dat zijovertuigd van de wenschelij'kheid eener herziening- van de grondwet, het vertrouwen koesteren, dat de Re»c ring bedacht zal zijn, om, na de regeling van de finan ciële aangelegenheden des Rijksdc noodige voorstellen tot verbetering onzer Staats-insteilingen voor te dragen. De centrale afdeeling is, na de mededeeling van deze na dere bedenkingen, met Z. Exc. den minister van'financiën ad interim in overleg getreden, en heeft daarop van de Re gering ontvangen eene nota van beantwoording en wijzi gingen. Onder deze wijzigingen behooren de volgende De inschrijvingen in de geldleening kunnen ook geschieden bij de ontvangers der directe belastingenin de gemeenten waar geene agenten van financiënzijn. De stortingen in de geldleening zullen nu beginnen 15 april cn dan maar een 8ste bedragen vervolgens in nil'ij een vierde, en daarna om de drie maanden tot oetober 1*844 een achtste. Die in gebreke blijven hunne stortingen op de bepaalde termijnen te doen, worden de bereids gedane stortingen niet toegerekend, en wordt het bedrag van hunne geheclc in schrijving met een vierde verhoogd.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1