MIDDELBURGSCHE COURANT. N\ 22. Dingsdag ie--. <w 1844. 20 Febrnarjj. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. JVattfctrijfc, ülotificatic. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert dat, van heden af, zoo ten zijnen Kanto re als bij de Ontvangers der woonplaatsen van de belangheb benden zullen worden uitbetaald de Riddersoldijen over het vierde Kwartaal 1843. Middelburg, den 19 Februarij 1844. De Administrateur voornoemd P. POU S, Publicatie BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen mits deze ter kennis van zoodanige Ingezetenenwelke hun verschuldigdeter zake van het Stedelijk middel bekend oiider den naam van Lantaarn- Brandspuit- en Nachtwachtgeldover de jaren 184a en 1843 nog niet hebben aangezuiverd, om, ter voorkoming van vervolgingzulks v<k)r het einde dezer maand nog te doen ten Kantore van den Heer Ontvanger der Plaatselij ke Belastingen op de Noordzijde van den DamLett. F. No. 97, welke Heer, van wege het Stedelijk Bestuur, tot het ontvangen van genoemde achterstallige gelden is gekwa lificeerd. En opdat niemand hiervan eenige onwetenheid voorwende, zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Fe- .bruarij 1844. Burgemeester -en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel-Achtbare, A. M. BECIUS. DIAKENEN der Neder.duitsche Hervormde Gemeente be tuigen hunnen hartelijkeu dank voor de op heden bij den eerst-ondergeteekenden van B.B. ontvangene f 100. Ex tra bedeeling Diaconie-Armen wordende dezelve op eene doelmatige wijze door hen besteed. Middelburg, den 15 Februarij 1844. Namens dezelve, P. de BIIOEKERT, Prseses. N. G. BOS, Scriba. Westkapelle, den 19 Februarij 1844. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone Be hoeften der Armen maakt bij deze dankbare vermelding voor de aanzienlijke gift van f 25, den 18 dezer, bij den Heer S. Roelsete Middelburgonder de letters P. Q. ont vangen. W. VERHULST Nz., Voorzitter. W. ROELSE Lz.Secretaris. Arnemuiden den 16 Februarij 1844. Voor de weezen van wijlen C. Smit zijn de volgende giftenten huize van den heer IV. van Schalk Serlé we der ontvangen i 4 Februarij uit de collecte in de N. Kerk, des avondsf 1 van Tobieen den 11 dito uit de col lecte inde namiddag-godsdienst, in idem, van W. S.25 ets. De ondergeteekende maakt den menschlievenden onbeken den gevers of geefsters dankbare meldingdat hij door de reeds ontvangene liefdegiften in staat gesteld is aan de zes weezen eenige kleedingstukken te hebben doen verstrekken als ook weekgeld ter voeding en inwoning te geven. De Heere bekroone uw werk van barmhartigheid edele Meergegoeden met zijnen Goddelijken zegen hij buige meer dere harten tot geldelijke ondersteuning, in hun zoo treurig ouderloos lot! H. W. HOGERHEYDE. *3ititscltfanb. FRANKFORT den 14 februarij. Men leest in de Kli nische Zeitung Het testament van den graaf van Nassau is in den fami liekring geopend. Omtrent 40 millioen Hollandsche guldens vallen koning JVillem II ten deel20 millioen pfins Frede- rik en 20 millioen prins Albert. De gravin van Nassau- Oultremont krijgt 25,000 thalers jaarlijksche rente, met mo bilair, kostbaarheden en een goedbezit. In het testament komt eene clausule voor, dat zij eene grootere rente gewei gerd heeftdewijl zij de belangen van den Oranjestam niet te na wilde treden. Deze handelwijze verdient algemeene achting." (Braot-ISffittattje. LONDEN den 14 februarij. De Dublinsehe jury heeft eergisteren hare uitspraak in de zaak van O'Connell en zij ne vrienden geheel volledig bekend gemaakt. De aangeklaag den zijnmet geringe verzachtingen in de bewoordingen op de meeste punten schuldig verklaard. Deze punten ko men hoofdzakelijk hierop nederdat de beschuldigden eene onwettige en oproerige zamenspanning hebben gesmeed tot het verwekken vau misnoegen onder Hr. Ms. onderdanen; dat zij de menigte hebben opgeruid tot verzet tegen de rege ring en tegen de constitutie, en tot haat jegens andere on derdanen van H. M.met name jegeus Engelanddat zij onder de manschappen van het leger misnoegen en afval heb ben getracht te verwekken dat zij pogingen hebben aange wend om de wettig bestaande regtbanken in minachting te brengen en om de beslissing der geschillen aan die regt banken te ontcrekken en aan anderetot dat einde op te rigten regtbankenop te dragen dat zij ter bevordering van dit een en ander groote volks-vergaderingen hebben gehou den enz. De heer Tierneyeen geestelijkeis slechts ten aanzien van de twee eerstgenoemde punten schuldig bevonden. Het Dublinsehe hof zal echter eerst laterop grond de zer uitspraak, vonnis vellen. Van den 10 tot den 12 is er veel volks te Dublin op de been geweestdoch de rust is niet verstoord geworden. O'Connell heeft dadelijk manifes ten aan de Iersche bisschoppen en aan het volk van Ierland openbaar gemaakt, waarin hij sterk op het handhaven dei- rust aandringt en de toezegging doetdat de intrekking der unie binnen 6 of uiterlijk binnen 12 maanden zal daar zijn en Ierland dus alsdan een eigen parlement zal bezitten. Hij heeft in eene vergadering van het Iersche genootschap tot intrekking der unie aangekondigddat hij van het tegen hem uit te spreken vonnis (hetwelk waarschijnlijk eene gevange nisstraf zal inhoudenin cassatie komen zaldes noods zelfs voor het huis der lords. Hij is eergisteren avond met zijne zonen en vrienden naar Londen vertrokken, waar hij de parlementszittingen schijnt te zullen bijwonen. In de beide huizen van het parlement hebben hoofden der tegenpartij lord Normanby en lord Russelldoor daartoe gedane voor stellen beraadslagingen uitgelokt over de ministeriele staat kunde ten aanzien van Ierland. Deze beraadslagingen zijn gisteren begonnen en schijnen verscheidene dagen te zullen duren. Gisteren is in de beide huizen van het parlement over de zaken van Ierland beraadslaagd, in het huis der lords naar aanleiding van een voorstel van lord Normanbyin dat der gemeenten op eene motie van lord J, Russell. Deze voor stellen strekken 0111 den toestand van Ierland in overweging te nemenmet het doel0111 de grieven der Ieren uit den weg te ruimen. Die beide genoemde sprekers zijn in eene zeer uitvoerige ontwikkeling van die grieven getreden. Hoofdzakelijk trachtten zij te betoogen dat Ierland zoo wel wat de staatkundige regten en vrijheden der bevolking, als wat de behartiging der stoffelijke belangen aangaatwerd verongelijkt. Ook op de regterljjke vervolging der hoofden van de Iersche volksbeweging, en tegen de uitgebreide mili taire maatregelen in Ierland zijn ettelijke aanmerkingen ge maakt. De handelingen der ministers zijn in het hoogerhuis voornamelijk door lord PVarnclife en lord Roden en in het lagerhuis door den minister Graham verdedigd. Heden zou de beraadslaging worden voortgezet. Brieven uit Lissabon van den 7 maken melding va» een militairen opstand in Portugalwelke echter gelukkig in tijds is ontdekt. PARIJS den 14 februarij. Gisteren heefc de koning aan onderscheidene leden der kamer audiëntie verleend ook zijn de baron Fagel, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minis ter der Nederlandenen de baron Huyssen van Kattendyke des avond door -hem ontvangen. Heden avond heeft Maria Christlna een afscheidsbe zoek op het kasteel der Tuilerien afgelegdzij zal morgen naar Lyon vertrekken van waar zij of naar Marseille en vervolgens per scheepsgelegenheid naar Valencia reizen of zich over Perpignan en dus te land naar Madrid begeven zal. Aan alle postmeesters op den weg zouden bevelen gegeven zijn 0111 paarden voor de koningin en haar gevolg in gereed heid te houden. Gisteren heeft de lang verwachte eerste voorstelling van de Mystères de Paris plaats gehad men heeft zelden een zoo grooten toeloop bij eene eerste voorstelling gezien, reeds van des morgens 11 ure af stonden honderden op het ver krijgen van toegang te wachten. Onder het publiek merkte men de prinsen van Nemours en van Joinville en verschei dene pairsgedeputeerden en leden der Fransche akademie op op het orchest zag men de letterkundigen de BalzacJules Janin, Victor Hugo, benevens de Russische prinses Czartoryska, die geene betere plaats had kunnen bekomen. Voor eene plaatsdie anders 2 fr. 50 centimes kostwerd nu aan de deuren 150 frs. betaald. De voorstelling was eerst ten half 2 ure in den nacht geëindigd. Over het algemeen heefc deze voorstelling niet aan de ver wachting beantwoord. Op sommige plaatsen is het stuk zeer langdradig en het geheel is minder boeijend dan de roman. Blijkens eene heden publiek gemaakte depeche, is eene colonne der rebellen die Alicanteonder aanvoering van Bonethet hoofd van den opstand, verlaten had, den 5 de zer bij Elda door den bevelhebber in Murcica ontmoet en op de vlugt gedreven met achterlating van 200 krijgsgevan genen 2 stukken geschut en een groot aantal geweren. Ma drid bleef, volgens die depeche, rustig; de berigten uit de provinciën luiden gunstig en de ontwapening der nationale militie ging overal ongehinderd voort. Een ministerieel blad voegt hierbij het volgende Elda, een stadje van 3000 inwoners, ligt op 9 mijlen afstands van Alicanteop den weg naar Almanza. Deze eerste overwinning der wapenen van de koningin komt zeer te stade, want het was tijd den chef Bonetdie reeds verge noeg met een aanzienlijken voorraad geschut en andere wa penen landwaarts ingedrongen wasnaar Alicante terug te" drijven." Men schrijft uit Rome dat de jongste dochter van Lucien Bonaparteprinses Constantein het klooster der Fransche nonnen van het heilige hart onzer lieve vrouw op den berg Pincio opgenomen is. Zij is thans 24 jaren oud en zal binnen eenigen tijd, uit hoofde van hare buitenge wone bekwaamhedeneen klooster van dezelfde orde te War schau stichten. £tcbctf anbett. 's GRAVENHAGE den 15 februarij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn een aantal verzoekschriftenmeestal betrekking hebbende tot de belasting op de bezittingen aan de commissie ad hoe verzon den. Die verzending heeft, voor zoo veel een dier stukken betreft, tot eene korte woordenwisseling aanleiding gegeven. Dat stuk was uit Arnhem toegezondenen droeg geene ande re onderteekening dan het woord Malaise, zoodat het als na meloos scheen te moeten worden aangemerkt. Het voorstel des voorzitters tot verzending ontmoette dientengevolge tegen stand van de zijde van den heer van Rijckevorseldie dadelijk tot de orde van den dag wenschte te zien overgaan. Zijn voor stel vond ondersteuning, doch werd bestreden door den heer Bruce, volgens wien het niet geheel zeker was, dat niet iemand den aangegeven naam droeg. Ten slotte werd met 44 tegen 7 stemmen tot de verzending aan de commissie be sloten. Door de commissie voor de verzoekschriften zijn vervol gens, bij monde van de heeren Uytwerf Sterling, de Jong van Beek en Donkde MonchyTresling en Teltingver scheidene rapporten op ingekomene stukken uitgebragt-, die insgelijks meerendeels de belasting op de bezittingen of finan ciële plannen betroffen. Er waren daaronder een van inge zetenen van Almelo tegen het wettig bestaan der heerlijke regten, ook met betrekking tot die stad, hetwelk ter griffie is nedergelegdeen van H. G. Croockewit en andereusui kerraffinadeur te Amsterdam0111 wijziging in de bestaande suiker-wet, hetwelk tevens verzonden is aan Zijne Exc. den minister van financien, toe informatie, enz. Voor eenigen tijd werd veel gesproken over zekere van Regeringswege bevolen zending naar Japan, de leiding waar- van den generaai-majoor Nepveu was opgedragen. Volgens i latere, in de meeste dagbladen opgenomen berigten, zoucch- De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND BreDgt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvestermet overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Staten is bepaald het navolgende 1. Dat de Jagt op Ganzen en Eendvogels binnen deze Provincie op den 20 Maart aanstaande zal gesloten zijn terwijl die op Water snippen tot den 1 April daaraanvolgende wordt opengelatenmet dien verstan'V echter, dat de laatste, wat de publieke Jagt aanbelangt, 'dijk geopend blijft op het Water, langs de Stranden en oevers ,-m'Waterplassen en op lage moerassige Landen, en bepaaldelijk is ges.oten in en langs Bosschen alsmede op Bouw- en Weilanden tot het gewone Jagtveld behoorende. 2. Dat gedurende de sluiting bij de voorgaande bedoeld het rapen of zoeken van Eijeren van Eendvogels anders dan op eigen of gehuurde Gronden Grienden of Rietvelden zal verboden zijn. 3. Dat het weispel van kwarteleu alleen van den 1 Mei aanstaande tot en met den 15 Julij daaraanvolgende zal mogen worden uitgeoe fend; zullende bij dat Jagtbedrijf geene andere netten mogen worden gebruikt dan Steekgarens Sprei- en Vliegnetten terwijl de twee laatst- gemelde soorten nimmer tot het slepen (tirasseren) der Kwartels zul len mogen worden gebezigd. 4. Dat de Visscherij binnen deze Provincie van den 15 April aanstaande tot en met den 15 Mei daaraanvolgende zal gesloten we zen terwijl het Visschen met de Zegen of het Sleepnet niet geoor loofd zal zijn van den 1 April aanstaande tot en met den 31 Mei daaraanvolgende. 5. Dat van de bij de 4 bedoelde sluiting is uitgezonderd de Pa- ling-Visscherij welke echter gedurende den gesloten Vischtijd niet anders dan met Aallcorven van Wissen of Teenen gevlochten, en 6. Dat de Visschers van beroep de door hen vóór den 15 April aanstaande gevangen Viseh tot op den laatsten dier maand zullen mo gen verknopen. 7. Dat een ieder die zich aangaande het bij de voorgaande be paalde eenige overtredingen rnogt veroorloven tot de straffen bij de wet bepaald zal worden vervolgd. Wijders worden de belanghebbenden nader herinnerd aan het be paalde bij de Notilicatie van den 7 Augustus 1843 Provinciaal Blad no. 85) waarbij, met wijziging van de bepalingen vervat in Art. 2, 4 en 5 der Notificatie van den 27 Februarij 1837 Provinciaal Blad no. 23) is vastgesteld 1. Dat de wijdte der Mazen van de navolgende Vischtuigen over derzelver grootste lengte gemeten zal zijn ten minste Yoor de Zegen (Sleepnet) de vleugels 25, de kuil 20 Nederl. Stre pen voor de Fuiken de vleugels en het ligchaam 25 de kuil en kruik 20 Nederl. Strepen. 2. Dat na den 1 Januari] 1845 geene Zegens en Fuiken onder de gemelde, en geene andere Vischtuigenonder de vroeger vastge stelde maatzullen mogen worden vervaardigd verkocht of tot het visschen gebezigd. 3. Dat de vroeger gemaakte bepaling omtrent de wigl van de ge vangen wordende Aal of Paling is opgeheven en het den Visschers voortaan vrijstaat over den van die soorten gevangen Visch naar goedvinden te beschikken. 4. Dat de overige bepalingen der Notificatie van den 27 Februari] 1837 in derzelver geheel blijven. En zalten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks gewoon is te geschieden mitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst. Middelburg den 16 Februarij 1844. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1