MIDDELBURGSCHE C O II A N T. 19. Dingsdag kzf^X£$M 1844. 13 Februarij. BESTOREN en AWIINISTRATIJBN. NIEUW STIJMIY G EN HDmtddihmb. jif n-ï?r jfl Tiz 1&F J$lAt?t0chag)$)ij tot Hut wrtu 't Sllgcmcett, ©voot-lmttaai jc JftfNUïïictjk üïelgic. fjLumLU I)e abonrieiiients-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden yoor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendm.nkingenwaarvan de prijs is van Ut, tot zes re-els l' 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsin-eener Advertentie het Re.gt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De Ol'l'Ell-STRANDVONDER zal, op Zaturdag den 17 Februari) aanstaande, te Feredes mid dags ten 12 lire, ten behoeve der regthebbendenin het open baar doen verkoopen een WRAK zijnde het achterzijstuk van het verongelukte .Koopvaardijschip de Zeeuw, eene partij staande WAND eene GIEK een eind MAST, en een WATERVAT; liggende gemelde voorwerpen te Vereen aldaar voor een ieder te zien op aanvrage bij den lieer ji Kleinman, Strandvonder aldaar. VERGADERING op Woensdag den 14 Februarij 1844, des avonds ten zes ure. Verslag van de Spaarbank Foorlezing en Rijtlnrgi. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. Onder dankbetuiging aan den edelen gever of geefster, be- rigten Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente de ontvangst van ƒ100, extra bedeelt tig Diaconie van N.O. uit de collecte der Avond-godsdienst van gisteren, waardoor zij in de gelegenheid zijn, aan hunne arme Gemeente-leden, ondersteuning te verleenen. Middelburg, den 12 Februarij 1844. Diakenen voornoemd P. de BROEK ERT, Preses. N. G. BOSScriba. FRANKFORT den 7 februarij. Volgens bcrigten uit Petcrsbnrg van 30 janunrij was den 28 de huwelijks-ver- bindtenis gesloten van de grootvorstin Alexandra i\"iko/ajHwna met den prins. Frederik van Hessen. Den 1 dezer zou de plegtige inzegening plaats hebben van het huwelijk der groot vorstin Elisabetlt Mic'iailowtia met den regelenden hertog van Nassau. Men schrijft uit Zurich „De bezorgdheid van het oud Protestantscbe Geneve voor het propagandismus der Katho- lijken heeft aanleiding gegeven tot de vestiging eener Protes tantscbe unie. I11 eene door den heer Rilliet-Constant des wege uitgegeven brochuredie vóel opziens gebaard heeft wordt dijt genootschap aldus beschreven. Het is een geheim genootschap, bestaande uit sectien en door een centraal co mité bestuurd. Elke sectie bestaat uit ten minste acht eti ten hoogste vijftien personen. Deze kennen elkander, maar niet de leden noch het getal der overige sectien. Aan liet hoofd van dit geheimzinnig ligcliaam staat een nog geheim zinniger bestuur. Het is verboden de namen van deszelfs leden bekend te maken hetzelve wordt dikwerf vernieuwd maar ook dit geschiedt in liet diepste geheim. Elk hoofd eener sectie ontvangst zijne bevelen van het centrale comité, en oefent overigens eene willekeurige magt uit; hij kan zelfs de sectie ontbinden al is het tegen den eenstemmig uitge- druktcn wil harer leden. De leden betalen eene naar eigen goedvinden te bepalen geldelijke bijdrage, waarover het cen trale comité de beschikking heelt. Het doel des gefjöotschaps is, om ook door andere dan bij de wet gegeven middelen, •de toenemende uitbreiding van het Katholicismus tegen te gaan." LONDEN den 7 februarij. Eergisteren heeft de heer D. (Pilvtinelt in persoon voorliet geregt.-hof te Dublin eene pleit rede uitgesproken, die verscheidene uren heeft geduurd. Hij heeft daarin beweerd, dat het hoogst ongerijmd was, hem van het smeden eener zaménzivering te beschuldigen daar hij altijd in het openbaar had gehandeld. Hij heeft erkend, dat al zijn streven tot het vernietigen der unie tusschen Groot- Bi'ittanje en Ierland had gestrektmaar tevens betoogddat zoo iet's geenszins onwettig was. Een zeer groot, deel zijner rede was gewijd aan de ontvouwing? der nadeelen die Ier land leed door het gemis eener eigene wetgevingvan een eigen parlement, en van den bloeien welvaart, welke aldaar in liet tijdperk van 1782- 1799, toen dat eiland zoodanig een eigen parlement bezat, hadden gelieerscht. In den loop zijner redeneringen verhief O'Connell er zich op, dat hij alle hulp van- buiten met name die der Engelsche chartisten der Fransehe republikeinen en der Noord-Amerikaansclie slavenhoudersregtstreeks en krachtig had afgewezen. Te dier gelegenheid liet hij zich weder hevig tegen den koning- der Franschen uit, die, zoo hij zeide de jeugd door on- gekiovige leermeesters liet bederven terwijl hij met warmte van de regten van den hertog van Bordeaux sprak. Terstond na het eindigen dezer redevoering is de zitting tot den volgenden dag opgeheven. Mcu Ineent'" ïiJt goede bronnen te weten dat dc onkosten van het Iersche staats-proces -wekelijks eene uitgave van on geveer 1200 p. st. van de schatkist vorderen. -j-__ Gisteren heeft de minister Graham in het lagerhuis een wets-ontwerp ingediend strekkende tot verbetering der wet op den arbeid in de fabrijken. Onder anderen wordt voorge steld, dat in sommige daarvan kinderen tusschen 8 en 13 ja ren niet meer dan 6 uren daags, jongelieden tusschen 13 en 18 jaren niet meer dan 12 uren daags werken zullen. De heer Ilume vroeg waarom zulks niet tot alle fabrijken Uitgestrekt was. Tijdingen uit China, tot 1 december, gewagen nader van den brand die, den 25 october, de Deenscheen Spaan- sche factorijenen een gedeelte der Fransehe als mede het huis van den Engelschen consulvernield heeft. De ziekte onder de Engelsche troepen bleef voortduren. Sir II. Pot- tinger verlangde sterk huiswaarts te keeren. Uit Bombay zijn brieven tot 1 januarij. De sterfte on der de troepen bleef op eene vreeselijke wijze toenemen. Het land bleef rustig, echter heerschte er eene heimelijke gisting. Het rijk der Sikhs was ver van bevredigddat der Aff- ghans zoo zwak als ooit, enten prooi aan allerlei kuiperijen. Lord FJlenborough heeft aan de onlusten in Gualior op een maal een einde gemaakt, zich de voornaamste opstandelingen doen uitleveren, en al de door hem gestelde bedingen door de regering- aangenomen gezien. PARIJS den 7 februarij. Brieven uit Berne willen doen gelooven dat de hertog van Bordeaux een landgoed in Zwit serland heeft aangekocht, volgens sommigen nabij Lucerne, volgens anderen in het kanton Freyburg. Ware dit zoodan zouden zeker vele Fransehe legitimisten de kleine hofhou ding van den pretendent aldaar gaan vergrooten. Uit Algerie schrijft men dat de mobile kolonne van Tlcmecen den persoon van hfl-gl-T< 'idot* aoo nftbij 1® gcU*-» J men dat men hem gemakkelijk meester had kunnen worden. Maar (dus vervolgt het berigt) de Arabieren zijn te fa natiek om hem aan ons uit te leveren," I11 vroegere dagen zou men zulks denkelijk niet aan fanatismus-, maar aan ge trouwheid aan hun opperhoofd hebben toegeschreven. De rust, die eenigen tijd in Spanje gelieerscht had, is op nieuw verstoord den 28 januarij is namelijk te Ali- cante een opstand uitgebarstenen heeft zich aldaar eene nationale junta gevormd waarvan de lieer Pantaléon Bonnet president is. De oproerlingen hebben in genoemde stad den kapitein generaal en den politieleen chef overvallen en ook den kolonel van het zicli te Aiicante in garnizoen bevindend regement gevangen genomen terwijl zij het regementdat geen deel aan den opstand wilde nemen, ontwapend en daar na uit de stad verdreven hebbenzoodat zich 1111 binnen de stad behalve de nationale militie en de karabiniersgeene gewapende magt meer bevindt. Ten gevolge van deze instir- rectie en van het onderscheppen van verscheidene belangrijke brieven zijn den 1 dezer te Madrid eenige personen gear resteerd waaronder de heeren Gortina MadozGarnica Garredo, Ferda y I'erez en J. B. Alonso genoemd worden. Ten gevolge dezer gebeurtenis zou, volgens te Madrid loopend gerucht, het besluit tot ontbinding" der'corfès ge- teekend wezen, en zou, zelfs bij de minste sporen van wan orde, de hoofdstad in staat van beleg worden gesteld. BRUSSEL den 9 februarij. Z. M. dc koning is naar zijn kasteel in de Ardennes vertrokken. De kamer der vertegenwoordigers heeft het onlangs aangeboden wetsontwerp aangenomenvolgens ivcik de in Belgie in omloop zijnde Nederiandsche munten van 25, 10 en 5 centen buiten koers worden gesteld. Met de Belgische bank is eene overeenkomst gesloten 0111 die muntstukken te gen Belgisch geld te verwisselen, welke verwisseling, vol gens de verklaring der ministers, geen verlies voor 's lands schatkist zou opleveren. Gisteren heeft de kamer een voorloopig crediet van vijf millioenen (V. aan den oorlogsminister toegestaan. Een ander ontwerp waarbij het gouvernement geautori seerd wordt om op 's lands kosten den polder van Lillo we der in te dijkenis ter onderzoek naar de sectien verzonden. Heden houdt de kamer zich met de aanvraag van een nieuw crediet voor het kanaa! van Zelzaete bezig. Onlangs is des nachts de beruchte vrijheidsboom, wel ke alhier ter stede nog steeds voor de hoofdkerk stond bij den grond afgezaagd geworden. Men schrijft zulks toe aan kwaadwilligheid, en het geregt houdt zich ijverig bezig met het opsporen van de daders. 'sGRAVENHAGE den 8 februarij. I11 de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Geucraal van heden is het wets-ontwerp tot aanvulling der middelen over 1841, 1842 en 1843, met 29 tegen 25 stemmen aangenomen. Vervolgens is, na eenige woordenwisselingen met ^te gen 11 stemmen besloten om liet nu aan de orde zijnde wets-ontwerp tot aanvulling der middelen over 1844611 1845 voor alsnog niet in deliberatie te brengen. Bij de Tweede Kamer is van Regeringswege ingekomen de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag, betreffende de voorgestelde belasting op de bezittingen, als mede een gewijzigd ontwerp van wet dienaangaande. In die memorie van beantwoording geeft de Regering haar genoegen te kennen over de, in even ronde, als krachtige bewoordingen vervatte toetreding van de groote meerderheid der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalinde atdeelingen vergaderdtot de voorgestelde maatregelen in het algemeen ten einde eenmaal door afdoende middeien 's Rijks geldmiddelen te herstellen en tevens haar vertrou wen dat het welgezinde gedeelte des volks dat is de groo te meerderheid zich de opofferingen zal getroosten welke de omstandigheden gebiedend vorderen en ook in dat op- zigt het voorbeelddoor het voorgeslacht gegeven zal volgen. Volgaarne heeft de Regering toegegevenom in het wets ontwerp al die wijzigingen te brengen welke als wensche- lijk worden opgegevenzonder het beginsel en het doel der wet aan te randen en ook die welke strekken kunnen 0111 het welslagen der vrijwillige leening te bevorderen. I11 verband met het aanbod van 10 millioen van wijlen Koning PFillem Frederik, heeft men gemeend zwarigheid te moeten maken 0111 bij het doorgaan der beffingden in schrijvers de bevoegdheid te latenom hunne inschrijving weder in te trekken. Ook heeft men het ongeraden geacht om, bijaldien voor de leening geene geno^zame inteekening werd gedaannog eene tweede inteekenbg open te stellen. Bij de gewijzigde voordragt, welke nu uit 83 artikelen bestaat, wordt de leening van 140 op n 7 millioen (ongere kend de deelneming' voor 10 millioen door wijlen Z. M. Koning IFiïlem Frederik toegezegd) teruggebragt\va<-v2u 33 ten honderd in geld of schatkistbiljetten moet worden sion. en net. «jvenge 111 lonèsen khii uvia»„ opgebragt. Voor 30 ten honderd van de inschrijving zullen worden af gegeven certificaten aan toonderwelke bij de betaling der belasting, als geld zullen worden aangewezen, en voor wel ke, bij het niet doorgaan der heffing negen ten honderd zul len worden teruggegeven. Behalve deze certificaten zullen er andere bewijzen op naam worden afgegeven aan hen, die niet in de leening deel zullen nemen maar hun aandeel in de belasting als eene vrijwillige bijdrage wenschen te vol doen. Deze bewijzen zullen in eene gunstige evenredig heid voor de mindere klassen door hen op wier naam zij zijn gesteld als geld in de belasting kunnen worden gebe zigd, maar, bij het niet doorgaan der heffing, zal daarvoor geene restitiuie worden verleend. Bij het doorgaan der hef fing zullen de deelnemers in de leening hunne inschrijving zeer aanzienlijk en wel tot op tien ten honderdkunnen verminderen. Dc Regering heeft in het breede de gronden opgegeven en ontwikkeldwaarom zij ook het ontwerp van wijlen den ge neraal van den Bosch, aan welks groote bekwaamheid cn warme vaderlandsliefde tevens eene regtmatige hulde wordt toegebragtniet aannemelijk heeft geachten dat ontwerp zelfs onuitvoerlijk heeft gerekend, dewijl de steller eene uit drukking van den voorlaatsten minister van financienno pens de Staats-schulden welke met de opbrengst der Belgi sche renten zouden kunnen worden afgelost, in een verkeer den zin heeft opgevat. Ben aanzien van het opgemerkte nopens Limburghoudt de Regering zich aan de beantwoording die reeds in het voorloopig verslag wordt gevonden. Ten aanzien der heffing is onder anderen toegegeven aan het verlangen van 38 leden, en is de bepaling, omtrent c'e inschrijving voor 300,000 ingetrokken. De waardering der bezittingen zal geschieden op het tijdstip van dc uitvaar- diging der wet. De vrijstelling ten aanzien der bezittingen is 1111 gebragt op 2000. De Regering heeft voldaan aan het verlangen om de waarde der onroerende goederen te bepalen op het twintigvoud' van het belastbaar inkomen. De verhooging van dc waarde der schuldbrieven is niet behou den. De verdeeling der belastingschuldigen in 21 klassen is gebleven. Van de vijf eerste klassen 3000 en minder', tot 353°°°) wordt de belasting gesteld op ander half ten honderdvan de verdere klassen 35,000 en daar boven) op twee ten honderd. Aan een aantal bedenkingen omtrent de bijzonderheden is bij de gewijzigde redactie der wet toegegeven. De bepa-; iingdat de belasting bij lijfsdwang zal kunnen worden in gevorderd is behouden gebleven doch de Regering heeft het niet geraden geoordeeld om het middel van inlegering daarbij te voegen. De memorie wordt besloten met de verklaring, datdc Re gering in dit gewigtig oogenblik een bewijs 'lieeft willen ge ven van hare gezindheid, 0111 van vele nuttige wenken van j. de leden- der Kamer, met opoffering van haar eigen gevoe len gebruik te makenen tevens don weg te banen tot het daarstellcn van een maatregelvan welken zij vermeent de bevestiging van 's"Lands crediet cn de regeling der geidmid-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1