MIDDELS 1VGSCIIE i A N T. N\ 17. 1844. Donderdag 8 Februarij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Duitsdil.inb. (Broot-iSrittanjc. JfVattkrijfc ;£lcbevi<iufesn. sas». De abónuements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vótlr 10 ure indien men dezelve in liet eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzonderingvan'Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs is: van één tot zes re-els f\ 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Ke.gt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Vere, den 7 Februarij 1844. De COMMISSIE uit de ARMBESTUREN vermeldt bij deze met dankbaarheid de ontvangst van f 20 aan Goud haar door den Heer IV. M. Snijder, namens een' onbekende ilit Middelburg onder de letter D. voor de Behoeftigen op den 3 dezer geworden; benevens, dat op Donderdag eerst komende voor rekening van een' achtenswaardig Inwoner der Stad, aan de Armen en Behoeftigen in de Gemeente zal gedaan worden eene bijzondere bedeeling van verwarmende en voedzame Spijs. De Commissie voornoemd J. C. BUTH Voorzitter. H. ROELSE, Secretaris. Westkapeile den 2 Februarij 1844. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone Be hoeften van Armen verheugt zich haren dank bij dezë te mogen toebrengen aan de liefderijke gevers van het onder- vermelde bij den Heer S. Roelsete Middelburg ontvangen Den 31 Januarij jl. van D. f 30. 1 Februarijvan C.W. - 50. W. VERHULST Nz., Voorzitter. W. ROELSE Cz. Secretaris. De Predikant Snouck Ihtrgronje heeft met dankzegging aati den milden gevervoor de Armen van Colijhsptodt op den 20 Januarij Jl. ontvangen van V.A. f 10 in Goud. DUSSELDORP den 4 februarij. Uit Neuss schrijft men dat een ongegronde schrik aldaar oorzaak tot groote verwar ring en betreurenswaardige ongelukken gegeven heeft. Laatst leden donderdag vief namelijk gedurende de godsdienstoefe ning in de Munsterkerk, die buitengemeen vol was, en waar men met eenige herstellingen bezig is een ladder boven uit den toren naar beneden, maar bleef op het gewelf liggen. Door den zwaren slag meende men dat de toren instortte en de menigte drong met onstuimigheid deuren en vensters uit waardoor vele lieden deels zwaar deels in ligtere mate gekwetst zijn geraakt. Een nieuw bewijs dat, wanneer in kerken ot andere volle gebouwen het een of ander veront rustends gebeurthet gebrek aan kalmte onder de aanwezi gen niet zelden ergere gevolgen te weeg brengt dan de oor zaak van den schrik zelve. LONDEN den 3 februarij. H. M. de koninginver gezeld van prins Alberten ecu luisterrijken stoetheeft eergisteren het parlement geopend. De aanhef der troonre de, door H. M. uitgesproken, luidt aldus: Mylords en mijne heeren Ik gevoel eene levendige voldoening, u wederom als parlement vereenigd te zien en op uwe medewerking en Iulichtingen te mogen rekenen. Ik heb de Vaste hoop dat de algemeene vrede zoo noodzakelijk voor het geluk en den voorspoed van alle na- tien niet zai gestoord worden. Mijne vriendschappelijke betrekkingen met den koning- der Franschen, en de goede verstandhouding welke geluk kig tusschen mijn bestuur en dat van Z. M. bestaatge voegd hij de voortdurende verzekeringen van de vredelieven de en vriendschappelijke bedoelingen van alle vorsten en sta ten bevestigen mij in die hoop." Verder werd gezegd dat het met China gesloten handels traktaat voordeelig voor her land zijn zal, doch dat daar bij geenszins het denkbeeld van uitsluitende voorregten voor Enge and tot beginsel is aangenomen dat onze troepen zich in her Oosten overal met roem gedragen hebben; dat de be- grootings-wetten«elke onverwijld zullen worden aangebo den, met strikte zuinigheid, doch overeenkomstig het be lang van de openbare dienst, zijn opgemaakt; dat II. M. het vaste vertrouwen koesterde, dat, terwijl gedurende on derscheidene jarende inkomsten beneden de uitgaven wa rén gebleven, dit jaar het omgekeerde het geval zou zijn; 4at in den loop van dit jaar het charter voor de Engelsche- bank zal worden herzien. Nopens Ierland zeide H. M. dat zij bij hare voornemens bleef, om de unie-akte onge schonden te handhaven, doch dat zij met het parlement zou medewerken tot het nemen van zoodanige maatregelen, wel- .ke geschikt zullen zijn om den toestand van dat gedeelte: -van het. koningrijk te verbeteren. Men merkt in deze rede vooral de zinsnede nopens Frank- rijk op, welke in de laatste jaren geheel achterwege was gebleven. In de beide huizen is reeds het adres van antwoord met weinig tegenstand goedgekeurd en dat der lords reeds aan TI. M. aangeboden. De gewigtige werkzaamheden van het geregtshöf te Du blin zijn 11. dingsdag op éö-né vreemde wijze gestoord gewor den. De advocaat Fitzgibbon heeft zich namelijk in zijne pleitrede voor delt beschuldigde Grayzulke sterke uitdruk kingen jegens den procureur-generaal veroorloofd dat deze zijne kalmte van geest verloor, en den advocaat, gedurende de gewone pauzede uitdaging tot een tweégeveché over reikte. Na eenige woordenwisselinggedurende welke de' heer Fitzgibbon betuigde den procureur-generaal niet persoon lijk te hebben willen bèleedigen erkende deze te driftig ge handeld te hebbenen nam zijn cartel terug. Woensdag heeft de rijks-advocaat WhitesiWe de verdediging van den heer Dufyredacteur van het dagblad the Nation op zich genómeh. Het is nog volstrekt niet te berekenen wanneer de getuigen tot ontlasting der beschuldigden het woord zullen bekomen. Evenmin weet men of dé heer Th. Steek, bekend onder den naam van den hooföbevredigerdoor den advocaat Hemt zal worden verdedigd, dan of zijne verdedi ging door den heer D. O'Coni/ellgelijktijdig met zijne eigene geschieden zal. Blijkens berigten uit Lissabon, is het adres in antwoord op de troonrede, in de kamer der Portugesche afgevaardig- den met 80 tegen 22 stemmen aangenomen. Uit ver-vheidene waren petitien aan de koningin gezonden met verzoek dat steden zij hare tegenwoordige ministers zou wegzenden. Ver zoekschriften in den tegenovergestelden zin werden ook wel' geteekend, maar deze kwamen van He gemeente-raden, die! men dacht dat daartoe in zekeren zin gedwongen werden om hunne posten niet te verliezen. PARIJS den 3 februarij. Gisteren heeft'dé minister van onderwijs, de heer Villemain, de toegezegde wet wègens het middelbaar ónderwijs bij de kamer der pairs, ingediend. Die wet bevat verordeningen wegens drie hoofdsoorten van mid delbare scholen, namelijk: i°, de openbare, die ihéestal in Frankrijk onder den naam van koninklijke of gemeenter-colle giert bekend zijn; 20. dé bijzondere o'f"'de ópvoedings-ge- stichtendoor bijzóndere personen opgérigt eri zondèr eenige ondersteuning van 's rijkswege bestaande, en 3". de kleine seriiinarien of kweekscholen voor jongelieden, die zit.fi ^ian den geestelijken stand wijden. Wat de eerste, soort van mid delbare scholen betreft, strekt de wet om liet aantal daarvan te vermeèr'dereri en het lot der daarbij geplaatste onderwijzers te verbeteren. Zij blijven natuurlijk oiider liet onmiddellijk toezigt der regering. Ten aanzien van de bijzondere middel bare scholen wordt meer vrijheid verleend, dan tot nu toe bestondin zoo verre als de magtiging tot het. oprigten daar van niet kan geweigerd worden, wanneer degenen, die zich daartoe bij de plaatselijke regering aanmelden, aan de gestel de voorwaarden geheel hebben voldaan. Die voorwaarden zijnhet bezit van een bewijs van bekwaamheidna een af gelegd examen voor eene zoogenaamde j ury verkregen en het overleggen van een getuigenis van goed gedrag, van een programma omtrent het te geven onderwijs, en van bewijzen van een geschikt lokaal te bezitten. Nog wordt van ieder onderwijzer, die eene bijzóndere midde bare school wil op- rigteneene verklaring gevorderd dat hij niet behoort tot eenigerlei godsdienstig genootschap of broed.erschap niet als wettig in Frankrijk erkend. De minister V Hernat,n is- er vóór uitgekomen, dat deze bepaling strekt, otn de Jezniteir en andere leden van geestelijke orden van liet middelbaar onder wijs uit te sluiten. Hij heeft in zijne toelichtende rede lang over hetgeen ten dezen aanzien van vroegere eeuwen af in Frankrijk wet was, uitgeweid. De legitimistische afgevaardigden, die onlangs hun ont- slag genomen hebben, geven zich reeds moeite om herkozen te worden. Zij vinden daarbij ondersteuning van de zijde der heethoofdige revolutionnairen. Een ministerieel blad noemt dit een onverantwoordelijk versterken der legitimisti sche partij in hare verblinding. Gisteren geloofde men dat de heer de Sal"aj~idy zich tot het intrekken van zijn ingedipnd ontslag had laten bt'er- lialen maar liedén blijkt hethoe in den kah'inets-.raad be sloten is dat ontslag aan te nemen. De graaf Morher'ïgVbèrn denkétijj te Turin vervangen en 111 zijn gezantschap te Berne dóór den graaf Ponton vervangen wordenterwijl de heer de Bourquehey thans zaakgelastigde te Konstanstinopelals dan tót den rang van ambassadeur zoii opklimmen. Eergisteren hebben eenige honderden studenten zich in plegtigen optogt naar de woning van den heer de Chateau briand begevenom hem te betuigendat hij te hoog in ide achting van het algemeen stond, om bereikt te kunnen wór den door den hoon, welken de kamer der afgevaardigden de bransclièri had aangedaandie zich naar Londen bij den her tog van Bordeaux hebben begeven. De heer de Chateaubriand heelt een antwooYd gegeven, welks gepastheid ook* door de ministeriele bladen wordt geroemd. Te midden van eënige betuigingen'van beleefdheid en erkentelijkheid, heeft hij ge- zegd dat hij geheel afgezonderd levende, niet meer tot eehig staatsligèhaani béhoorende en openlijk den eed aan de iegenwoordige orde1 van zaken geweigerd hebbende, meende, dat niets van hetgeen op het spreekgestoelte der kamer gezegd werdhem aanging." Deze vertooning Is overigens zonder eenige stoornis der rust afgeloopen. De generaal Bertrandde getrouwe volgeling van kel- zer Napoleondie hem ook in het óord zijner ballingschap 1 tot den einde toe is bijgebleven, is den 31 januarij in zijne geboortestad Chateauroux overleden. Gisteren heeft de heer de Bricquevitle in de kamer der afgevaardigden voorgesteld, 0111 „het stoffelijk overschot des generaals naast dat van zijnen ge wezen meester in de domkerk der invaliden bij te zetten. Dit voorstel heeft aanvankelijk veel toejuiching gevonden doch zal nader in de gewone vormen worden behandeld. Volgen de berigten uit Gwritz, was de hertog van Bor deaux aldaai den 24 januarij aangekomen, en nam.de hertog van Angoulème zoo zeer in beterschap toe dat hij reeds den dien dag gehouden familie-maaltijd heeft kunnen bijwonen. AMSTERDAM den 4 februarij. Heden mórgen is een der directeuren van de Nederlands'che Handel-maatschappij de heer fVtlJem de Clercq op het alleronverwachts en geheel plotseling door den dood aan zijne hoogst werkzame en ge- wigtige betrekking ontrukt. De wetenschappen, de handel, de geheele maatschappij lijden door zijnen dood een schier onherstelbaar verlies. De overledene had den - ouderdom van ruim 49 jaren bereikt. Gedurende de maand januarij zijn van Amsterdam langs den Hollandschen ijzeren spoorweg gereden 35,213 personen waaronder 9299 tot 'sGravenhage en is de opbrengst ge weest 30.988-,05J-. R.OTTERDAM dm. 2 februarij. M.en meent zich op goede gronden verzekerd te kunnen houde.n dat"aa:nv«nte9fjk bevonden is hpe de giften bij inschrijving toegezegd tot het stichten van een nieuw kerkgebouw, ter dienste der Ne-derd -itsche Ge reformeerde gemeente binnen deze stad., aanzienlijk zijn en men ziph Vleijen.mag dat het geheel eene belangrijke scfln zal bedragen. Gok zegt men, dat aan veler geopenbaard, verlan gen zal worden voldaan, door hun ook de gelegenheid „aan te bied e®,' om zonder inschrijving van hunne belangstelling te doen Mijken. GEER TRUI DEN BERG den 3 februarij. Door de afdee ling der maatschappij tot Nut van V Algemeen „alhier is een plan gevormd, om, ter eere van den admiraal Z,outniah wiens asch sedert 50 jaren in zijn graf in de Hervormde kerk hiér rustop dat graf een waardig gedênkt^elf-en óp tï rigten. Z. M. de Koning, van dit plan onderrigt, heeft ge melde afdeeling geautoriseerd tot het openen eener inschrijving tot hetzelve einde, en tevens voor eene som van 500 in geschreven terwijl Z. K. H. de Prins van Oranje nog voor 20Q geteekend heeft. Het bestuur der Geertruidenbergsche afdeeling zich aan de regering van Dordrecht gewend hebben de om die inschrijving mede bevorderlijk te wiilen zijn zoo zal dezelve regering in de voornaamste sociëteiten en kcdbjhuizen alsmede ter secretarie dier stad. eene lijst van inschrijving doen nederieggenniet twijfelende of eeu 'iede^ die aiqg eenlg.belang stelt in de nagedachtenis .en vereering vag-een onzer uitstekendste vaderlandsche zeehelden van den laatsten tijd zal gaarne daarvan door zijne deelneming doen blijken. Aan eik wiens inteekening minstens driegulden bedraagtwordt door het bestuur der afdeeling eene afbeel ding van het monument toegezegd. MIDDELBURG den 7 februarij. Bij koninklijk besluit van den 1 dezer is benoemd tot plaatsvervanger bij het kan- tongeregt te Goes, de hee,r mr. Z. D. van der Bilt la Motte. ,iUl-i besluit van 30 januarij heeft Z. M. tot burge meester der gemeente Kloetinge, ter vervulling van de vaca ture ontstaan door de gewone aftreding met 2 januarij 11 benoemd den heer IV. A. de Laat de Kanter. Bij besluit van den 28 januarij 11. heeft Z. M. tot rid der der militaire Willems-orde 4de klasse benoemd, Michel Bouten, gegageerd militair, laatst gediend hebbende bij het leger in Oost-Indietot belooning van deii in. 1819'bij Pa- lembaiig door hem betoonden moed en trouw. Men verneemt, dat Z. M. de Koning den „,14 11. den heer J. May bevelhebber van 's Rijks stoomschip Cerberus heeft benoemd als ridder der orde van de Eikenkroon. Zr. Ms. korvet Argo kapt.-luit. ter zee den Berger van Batavia naar Texel, is den 19 december te St.-Helena aangekomen doch heeft den 26 de reis voortgezet. Zr. Ms. transportschip Dordrecht, luit. P. G. J. de Haze Bomme van Suriname naar Vlissingenwas den 1 dezer op de hoog te van Portsmouth. Uit 'sGravenhage den 4 dezer wordt gemeld: Donderdag, den 15 dezer, zal voor het provinciaal hof van Zuid-Holland teregt staan Antje van Hartenoud 20 j'aréndienstmeidlaatst wonende te Aarlanderveen die beschuldigd wordt1. van moedwilligen doodslag met-voor bedachten rade gepleegd (moord); 2. van diefstal'teij huize van haren meester, tijdens zij bij denzelven voor loon in dienst wasjegens eene mede-dienstmeid aldaar inwonende en 3. "*van moedwillige brandstichting in' een bewoond ge- houw gepleegd. Zij. wordt-onder anderen aangeklaagd

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1