ZEETIJDINGEN. ADYERTENTIEN. I föclgtc. ilebevlfttibcn. DE STOOMBOOT DE SCHELDE Vu» V LI SSJ AG DE e» BRhSKAAS 9l n-> *1™ de -eorn10isatie heeft willen onderwerpen, door den kapi- teinVneraa' hij bando van den 22 dezer, ontbonden is geweien. De aartsbisschoppen van Sivilie en Santjago zijn iihunne zetels hersteld. Doo den agent der financien van Spanje te Parijs is ter kennis cf schuldeischers van dat r-ijk gebragt, dat de rege ring van V Katholijke M. zich met de grootste zorg bezig hield om hü 'ot te verbeteren door het herstel der zedelijke en materiele fde en door een nieuwen omslag der belastingen die haar in stal za' stellen tot het verkrijgen van inkomsten, ten behoeve der',ouders, zoowel van 3 als van 5 pets. obli- gatientusschen welke genoemde regering niet het minste onderscheid maakt. BRUSSEL den 28ionuarij. De kamer der vertegenwoor digers heeft gisteren H budget voor de binnenlandsche za ken tot een bedrag fr.'ï>1459405* 20 met 59 t6Sen l7 stem" men aangenomen," nada ZÜ hec !9de hoofdstuk, betrekkelijk letteren en wetenschap60 afgehandeld had. Onder de toe gestane sommen komt-r eeoe voor van I2>5°° voor het standbeeld van Godfr:cl van Bouillonen 10,000 fr. als laat ste subsidie voor hetmonument °P het Martelaarsplein. ju Belgie zijn berigten van Santo-Thomas ontvangen loopende tot den 12 november. Zij houden de allergunstigste rapporten nopens de!1 toestand, der volkplanting in, terwijl de volkomenste p-mdragt onder de kolonisten heerschte. De arbeid werd ijv^'g voortgezeten tégen het einde van de cember hoopte 0160 woningen genoeg aangelegd te hebben om 100 huisgezi'°en onder dak te brengen. Ook was er eene regterlijke commissie zamengesteld om de geschillen te be slechten itbreuken op het regiement te verhoeden enz. In de eerste dagen van december zou de Ville cle Bruxelles met eene rfite lading indigomahouyhout en andere nationale produc-en naar Europa vertrekken. VGRAVENIIAGE den 29 januari]. In de zitting van de Tveede Kamer der Staten-Generaal van lieden heeft de cen- trile afdeeling verslag uitgebragt op het ontwerp van wet, houdende regeling en dekking van den achters'and over 1840 01 vroeger. Óp voorstel des voorzitters is, wegens den loop van de werkzaamheden der Vergadering, besloten om den dag der beraadslaging over dit wets-ontvverp onbepaald uit te stellen. Gisteren morgén isna eene hevige ongesteldheid van slechts weinige dagen, in eenen Ó4jarigen ouderdom, in deze residentie overleden Z. Exc. de minister van Staatgraaf van den Boschgepensioneerd luitenant-generaalgrootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder van de mi litaire Willems-orde 3de klasse, sedert 1842 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal enz., een mandie in onderschei dene hooge betrekkingen zoowel hier te lande als in 's Rijks Overzeesche bezittingen zich steeds door onvermoeide werk zaamheid gelijk door eene uitgebreide veelzijdige kennis heeft onderscheiden die aan het stelsel van cultuur in Oost-Indie eene buitengewone ontwikkeling heeft weten te gevendie deze volkplantingen zoo hoogst voordeelig voor het Moe derland heeft gemaakt; aan wien de handel, de nationale nij verheid en de scheepvaart eene groote uitbreiding te danken hebben gehad; die zich door zijne daarstelling van de maat schappij van weldadigheid eenen onvergetelijken naam heeft verworven en die ten allen tijde en zelfs nog in de laat ste dagen zijns levens, getoond heeft met de beste bedoelin gen bezield te zijn geweest voor het stamhuis dat ons regeert, en voor het Vaderland welks geluk en welvaart steeds zijn vurigste wensch zijne hoop was. Heden avond is alhier overleden de hoog-wel-geb. heer T. C. graaf van Heerdt tot Eversberg grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw en van verschillende vreemde orden opper-hofmaarschaik bij het huis des Konings lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. De minister van het openbaar onderwijs in Frankrijk heeft een letterkundige naar Nederland gezonden om in de archieven in dit rjjk geschiedkundige bijdragen op te sporen betrekkelijk de oorlogen van Bodewijk XIV. Vervolg van het antwoord der Regering op de bedenkingen der 'Staten-Ger.eraalnopens de ontwerpen tot aanvul ling der middelen van 1844 en 1845. Het blijkt uit die verrekening der verschillende jaren tot 1850, dat men door middel der tijdelijke belegging van het- gene in de beide eerste jaren wordt overgehoudeneene ren te besparende, daarin bovendien de gelegenheid vindt, om door middel van de achtereenvolgende wederplaatsing der met die gelden ingetrokken schatkistbiljetten, tot een gezamenlijk beloop in de vijf jaren van niet meer dan 78,000, alle vrees voor eenig jaarlijksch te kort te doen verdwijnen ter wijl men op het einde van het bedoelde tijdperk eene schuld van ongeveer, 2,200,000 4 pet. schatkistbiljetten zal ver nietigd hebben daargelaten datzoo het blijkt uitvoerlijk en raadzaam te zijn, om met de 2,200,000, in stede van 4 pet. schatkstbiijetteu tijdelijk in te trekken, 5 pet. wer kelijke schuld af te lossen, men jaarlijks ƒ110,000 aan ren ten bespaart en alzoo jaarlijks nog eene blijvende ontvangst van meer dan het te kort van ƒ105,000, dat eenige leden schijnen te vreezenerlangt. Maar zijn er dan in den loop van hetzelfde tijdpunt uit gaven te vreezen waarop de Regering niet gerekend heeft, en welke nu reeds een te kort zouden moeten doen vreezen? Men gelooft dit te mogen betwijfelen, terwijl, zoo dit on verhoopt het geval wareten slotte zal worden gewezen op tot dekking daarvan bestaande hulpmiddelen. Als zoodanig worden in het voorloopig verslag genoemd 1. De renten van het voorschot van wijlen Z. M. Koning JVillètn FredertÜ over het jaar 1844. Meo zal overtuigd worden, dat die renten in de nota van berekening niet ver keerd beredend zijn, wanneer men in het oog gelieft te hou den, dat, zoo er al verondersteld kou worden dat er nog in 1844 een halfjaar renten van die som betaald moet wor- zieu dit slechts een verschil van 150,000 in de rekening van het eerste jaar- zou opleveren hetwelk zich op het ein de van het tijdvak weder terug zou vinden. Die veronder stelling echter zou onjuist zijnvermits dit kapitaal niet in ééns, in den aanvang van het jaar 1844, gestort zal wor den maar in termijnenwaarvan de eerste in den loop der maand maart 1844, de laatste in februarij 1845 verstrijkt, zoo dat men als midden-evenredig kan aannemen, dat de stor ting van het geheele kapitaal in augustus 1844 gestort wordt. De halfjarige renten zijn dus betaalbaar in 1845, voor welk jaar de eerste renten in de nota van berekening in 1845 ge bragt wordt. 2. Noemt men als zoodanig op de renten aan de Handel maatschappij verschuldigd over het jaar 1844. Eene bloote inzage van art. 1 van het ontwerp van wet tot aflossing van schuld aan de Nederlandsche Handel-maatschappijen van het gewijzigd kapitalisatie-contrakt van maart 1841 zal de overtuiging verschaffen dat geene afzonderlijke uitgave voor renten over 1844 vereischt wordt, vermits de som van ƒ32,027,775, 18 waarvan de aflossing op 10,000,000 11a wordt voorgedragen is zamengesteld uit het verschuldigde kapitaal op ultimo december 1843, ft ƒ30,648,588,69 en de renten daarop over 1844 ft 1,379,186, 49 totaal ver schuldigd op ultimo december 1844 32,027,775, 18. Wanneer nu met ultimo december 1844 aan de Handel maatschappij wordt gekweten eene som van 22,027,775, 18 komt er noch van het afgeloste: gedeelte noch van de over schietende 10,000,000 eene nadere rentebetaling over 1844 te pas. 3. Omtrent de uitgaven tot aflossing of inkoop van de schuldbekentenissen ten laste van het amortisatie.syndicaat ft 3 pet., waarvan de niet-vermelding wordt opgeteekend als eene voorbijgeziene uitgave, moet worden opgemerkt: a, dat het zeer onzeker isof dit fonds niet grootendeels zal verdwijnen bij de uitvoering der beraamde financiële plannen bdat de nota van berekening niet moet worden aangezien als eene begrooting van uitgaven voor het tijdperk waarover dezelve loopt, maar als eene berekening van het gevolg, dat de voorgestelde maatregelen zullen hebben op de herstelling van het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgavenen al- zoo als eene opsomming van de vermindering van uitgaven, ten gevolge der daaruit voortspruitende rente-besparing en der verbetering van inkomsten. 4. Wat de renten van het opgenomen kapitaal voor de kos ten van droogmaking van het Haarlemmermeer betreftmerkt men opdat men zich bij de thans aanhangige beschou wingen en bij de tot leiding daarvan vervaardigde nota van berekening heeft ten doel gesteld, en moeten stellen, om aan te toonen dat gedurende het aangewezen tijdvak vol gens hetgene thans bekend iser voldoende zekerheid bestaat dat de uitgaven, loopende over de dienstjaren 1844611 1845, door de beschikbare middelen gedekt zullen worden. 5. Aangaande de kosten van het muntwezen,-valtin ver band met de algemeene beschouwingenzoo even omtrent het niet in aanslag brengen van alle ongunstige eventualitei ten aangevoerd, op te merken, dat daaraan wel groote be hoefte maar geene dadelijke verpligting bestaat. 6. Dezelfde aanmerking geldt omtrent hetgene gezegd wordt wegens den aanbouw van nieuwe gevangenissen. De Regering is afkeerig van al wat overdreven isen heeft daarom niet willen betreden het voetspoor van hen die op onze Oost-Indische bezittingen wijzen als op de rijke bron waaruit alle mogelijke verliezen zouden kunnen wor den gedekt. Zij acht het te veel toegeven aan dergelijke be spiegelingen hoogst gevaarlijk en heeft tot grondslag van hare berekeningen daaromtrent alleen datgene genomen wat berust op hetgene bekend iseh wat de ondervinding be wijst dat verwacht kan worden. Die bezittingen zijn ech ter een hoogst voordeelig domein van den Staat; de inkom sten daarvan tot een minder bedrag uitgetrokken gedurende de jaren 18461850, verbeteren daarna allengskens. Reeds in 1851 kan die vermeerdering op 1,280,000 gesteld worden. Het zal eindelijk aan de aandacht der leden niet ontgaan zijn dat, nadat al de financiële plannen, thans gedeeltelijk verwezenlijkt, gedeeltelijk in derzelver resultaten geopen baard, zullen zijn ten uitvoer gebragt, de Staat de vrije be schikking erlangt der opbrengst van zijne nog voorhanden zijnde verkoopbare domeinen. De waarde daarvanvoor zoo ver de goederen voor vervreemding vatbaar zijn, wordt geschat op eene som van ten minste acht millioen gulden. Waarbij nog opgemerkt moet worden, dat voor ongeveer ƒ6,000,000 aan koopprijzen van verkochte domeinen te ont vangen is, ten gevolge waarvan jaarlijks, te beginnen met 1845, de toestand der schatkist voordeeligcr wordt, naar mate van de som dier kooppenningen op welke slechts 2i pet. renten te goed gedaan en onder de middelen begrepen is; terwijl bij de afbetaling, die achtereenvolgeus jaarlijks plaats heeft, domein-losrenten li 5 pet. of, zoo die niet meer bestaanandere schuldentegen een rentebedrag van ten minste 4 pet.kunnen worden gedelgd hetgene op het einde van het tijdvak, daar de verkoopprijzen met 1851 moeten afbetaald zijn, eene niet onaanzienlijke verbetering in de rekening oplevert. 's HERTOGENBOSCH den 27 januari]Hier ter stede is ontvangen een tiengulden-stuk waarvan voor 334 gul den goud af wasmen vermoedtdat dit goud daarvan af getrokken wordt door zeker daartoe bereid vochtwaarin men dit metaal legt en laat aftrekken zoo dun als men wil. Deze chemische ontbindingsstof trekt alleen op de vlakke plaatsen het goud af, waarop men ruwig'teid kan bespeuren terwijl zij de munten ongeschonden laat, die ongetwijfeld met een ander vocht besmeerd worden hetwelk de aftrek king verhindert. Ook zijn hier en in de omstreken dezer dagen in omloop gebragt zoogenaamde oude zcsthalven^ thans 25 cent-stukken, alsmede guldens niet bet jaartal 1682, beiden van Berlijner zilver. Die munten zijn zoo juist nagemaakt, dat men de valschheid derzelve niet geen ongewapend oog zou kunnen ontdekken. De stempel is op vele plaatsen zoo finauw af gedrukt, alsof'hij er afgesleten ware. VLISSINGEN den 31 januari]Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: ElisabethE. Barnes, van de Havannahlaatst van Falmouthmet tabak en sui- "kèr; John JaneJ. Rowby, van Huil, met stukgoederen. J-Jeden morgen ten half-zeven ure overleed alhierin den ouderdom van bijna dertig jaren, mijne geliefde Echtgenoot,, Johanna Casparina van Velsen. Weesp B. FIJNEBUIK. den 28 Januarij 1844. D6 Notaris Mr. A. F. Sijflé zal, op Dingsdag den 12 Maart 1844 en volgende dagen, telkens des morgens om 10 ure, ten Huize van wijlen den Heer P'i. Isaacsonin den LangendelftWijk B. No. 136, te Middelburg, aanbieden te verkoopen, eene aanzienlijke partij MEUBELEN en an dere ROERENDE GOEDERENwaaronder twee Kabinet ten, mahoniehouten Secretaires, Cilinder-Bureau, mahonie houten en andere Buffetten Ledikanten met Behangselseene Canapé Cilinder-Kasje Console zeven ft acht donzen en andere Bedden met toebehooren chitsen, wollen, katoenen Dekens en Spreijen Meubel-Glas- en andere Gordijnen mahoniehouten ronde, vierkante, Uittrek-, Wasch-Speel- en andere Tafels, Stoelen met zwarte en andere zittingen, Tafellampen Girandoles en Stolpen verder eene kostbare vergulde Pendule met Speelwerk en Stolpeen staand Horo- logie en Ornamenten een Barometer, drie Ganglantarens en Kroonlamp, Dordsche Schouw met toebehooren, Tapijten, Karpetten en Vloermatten een fraai compleet Saksisch Ta fel-Servies, een kristallen dito, Japansche blaauwe en an dere Porceleinen Roomkleur, Aarde-, Beeld-, Lak- en Glaswerk, fijne Lijnwaden, Mans-kleederen en Tafelgoed, Spiegels en Schilderijen, twee ijzeren Geldkisten, Koper-, Tin- en Ijzerwerk benevens eenige Boeken. Voorts eene kostbare verzameling DIAMANTEN GOU DEN en ZILVEREN WERKEN waaronder eene Diaman ten Speld Gouden Horologie en dito Snuifdoosvervolgens een extra fraai groot Zilveren Koffijblad en kleinere dito, eene zeer groote sierlijke Koffijvaaseene kleinere dito, Sui kervazen, een Theeketel én Conifoor, Soezemand Kerk en andere Sieraden een zeer sierlijk en modern Likeursfel met Flacconstwee Girandoles vier Kandelaars in soort Snuiters en Blaadjes, een Opstel zijnde een antieke Tempel Olij-en-Azijn-OpzetTheepot, Melkkan en KistjesPresen- teerdoosjes met Blaadjes, Zoutvaten, Mosterdpot en Beker, diverse LepelsVorken en gemonteerde Messen Suiker- strooijers, Tabaksdoos en hetgeen verder zal worden gepre senteerd. Alle deze Goederen zijn op Vrijdag den 8 en Maandag den 11 Maart 1844 vooreen ieder te zien, van 's morgens tien tot 's namiddags vier ure; zullende des Woensdags den 13 Maart 1844 bovengenoemde Gouden en Zilveren Werken worden gepresenteerd. OP Woensdag den 14 Februarij 1844, des namiddags ten vier ure zullen de Kinderen en Erfgenamen van Francina de Nijs, laatst Weduwe van Huibregt van de Plasse, in de Herberg te KRUININGEN genaamd het Wapen van Zee land, ten overstaan van den Notaris A. JV. Rembges resi derende aldaar publiek en aan den meestbiedende presente ren te verkoopen een IIOEFTJE gemerkt Lett. B. No. 78 staande in de Gemeente van Kruiningen voornoemd, in Spar- damhoek met de Nombre van 12 Bunders 92 Roeden 17 Ellen ERF, TUIN, BOOMGAARD, WEIDE en ZAAI LAND alles in dezelve Gemeente gelegen welk Hoeftje en Landen ook in 10 afzonderlijke Perceelen zal worden ge veild. Alles bij uitgezette biljetten in het breede omschre ven. Informatien zijn te bekomen ten Kantore van ge noemden Notaris. JJit d6 hand te koop de Nombre van 1 Bunder 21 Roe den 10 Ellen WEILAND, gelegen onder de Gemeente Rit- t'iem, Kadastraal aldaar bekend Sectie D. No. 9 en 89 in gebruik bij Jacobw Balj'euen te bevragen bij den Heer Procureur 1'ieter Rekkerin de Noordstraat te Middelburg. Jwee GRAANZOLDERS en een REGENBAK terstond te huur; adres bij de Uitgevers dezer Courant. ]\/[et eeoe KINDERMEID benoodigd als zoodanig gediend hebbende, van de Hervormde Godsdienst en van goe de getuigschriften voorzien adres bij den Boekverkooper Z. de Bnisonjéte VLISSINGEN. vaart in de maand Fkuhc.-muj np de volgende uren: run V/ixninsen Donderd. Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag Woensd. Donderd. Vrijdag voorin. 31 4- 5» 6, 7 3, 9, namidd. 9>r. ii 3 3 vu» Hrexketm Zaturdag io,"j - Zondag 11 niet varen Maandag 12,1 Dingsdag 13, voorm. 8 Woensdag 14, 8i Donderd. 15, 9 Donderd. Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag Woensd. Donderd. Vrijdag 1voorm. 11 ur 11 3 4 5) 6 7, 8, 9' middag namidd. 1 21 3 4 4 Zaturdag 10, J Zondag 11,/ niet varen. Maandag 12,J Dingsdag 13, voorm. 9 Woensdag 14, 9J- Donderd. 15, h{ TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 2