MIDDELBÜRGSCHE COURANT W°. 14. Donderdag 1S4» 1 Fcbru^rij. ..BESTUREN e» ADIINTSTRATIEN. MEUWSTIJIHNGEN. CNbtrertcntic. LOON VOOR WERK. 22uil5rfliaub. Jfvanferijft, V BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- 'SINGEN zullen, op Dingsdag den 13 Februarij aanstaande, des namiddags ten één ure ten Raadhuize aldaar in het publiek aan den meestbiedende verpachten Een Stuk WEILAND, groot één Bunder 12 Roeden en 60 Ellengelegen op het Grondgebied dezer Stadlangs het zoogenaamde Koudekerksche Pad buiten de Duinpoortgrenzende aan de Begraaf plaats bij het Kadaster bekend onder Sectie A. No. 123. In pacht geweest bij Pieter Janse Stroo. Omtrent de voorwaarden waarop deze Verpachting zal plaats hebben kan men van heden af dagelijks de noodige informatien ter Stedelijke Griffie bekomen. Vlissingenden 29 Januarij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. van der SWALME. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare S. van der SWALME Secretaris. Bij de COMMISSIE LOON .VOOR 7VERK zijnsedert verleden Zaturdag tot op heden (blijkbaar ten gevolge der opwekking, in de Courant van dien dag, waarbij de Inge zetenen van goederliand en met een goed vertrouwen op hunne menschlievendheidverwittigd werden van een voor vele behoeftige Huisgezinnen dreigend gevaaringekomen de navolgende giften te weten "•*>- Bij den Voorzitter: eene gift van ƒ36,40; van A. G. 4 coupons W. S. 2J pet.of 49 50 aan Looit voor Werk, een coupon, no. 69435, W. S. 2! pet., ƒ12,37!-; voor Loon voor Wérk van S. goud 20 nog van S. 10 40 van een ongenoemden 100, van A. Z. 5 20, van N. N. ƒ52, van N. N. goud 40, van P. 20 80 van M. goud 10. Bij den Heer Rekker: van een onbekende 30, van N. N. 26van N. N. 5 20van V. goud 20 van S. 20 van een onbekende 200. Bij den Heer J. J. da Kanter: van B. goud f 20 7 van J. B. goud 50, van S. goud 10, van A. goud 20, van A. B. goud ƒ25 van Z. goud 5, van D. S. goud 50. Bij den Heer J. F. F. Brouwer: van een die verlangt on bekend te blijven 125. Bij den Heer P. de Maret Tak: van P. en S. ƒ50, en nog onder letter W. 6. Bij den Heer F. J. Tak: eene gift van 13. Bij den Heer P. Rekker: van J. E. goud 5. Uit de collecte der Nieuwe kerk voorm.in een pakje ge merkt P. goud 50 mitsgaders een coupon W. S. 12 37! uit die der Koorkerk, voormiddag, ƒ14, alsmede eene gift van 5, 20; uit die der Nieuwe kerk, namiddag, goud 10; uit die der Oostkerknamiddag, 2 60; uit'die der Nieu we kerk, avond, van N. goud 40, nog uit dezelve col lecte van O. X. goud 10; uit die der Doopsgezinde kerk, avond, 2 60 alsmede eene gelijke gift ad 2 60. Waarbij nog moet gerekend wordenuit de opbrengst der loterij van vrouwelijke handwerken ontvangende som van 307. Zoo is dan ook aan dit verzoek, om een laatste offer voor den arbeid aan het bolwerkdoor velen volvaardig beant woord! Hoog verblijdend voor elk weldenkend hart, en een hoog loffelijk teeken van den weldadigen geest onzer In- getenen, zijn deze zoo talrijke als aanzienlijke giften. De Commissie Loon voor Werk zegt aan de milde gevers har telijk dank voor het in haar gestelde vertrouwenen zal zich nu gaarne van hare taak kwijten, om deze gelden, tot het door velen bepaaldelijk uitgedrukte doelop de nuttig ste wijze te besteden. Laat ons daarbij vertrouwen, dat nu ook zoo vele hulpbehoevendendie hierdoor op nieuw voor hunne huishoudingen een bestaan vindendankbaar deze wel daden en deze zorg der Christelijke liefde erkennen zullen dankbaar jegens de Burgerij dezer goede Stad en dankbaar aan God, die ons allen verzorgt. Middelburg den 29 Januarij 1844. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMEll, Voorz. H. REKKER Secretaris. Vere, den 31 Januarij 1844. De COMMISSIE uit de ARMBESTUREN betuigt haren opregten dank aan den gever of geefster eener gift van ƒ25, haar op den 28 dezer ondér de Lett. NN. uit Middelburg toegekomen. De Commissie voornoemd, J. C. BUTH Voorzitter. H. ROELSE, Secretaris. TRIEST den 17 januarij. Men heeft hier brieven uit Goritz volgens welke er in den toestand van den hertog van Angouléme nóg weinig verandering gekomen is. Hij heeft dagelijks eenigc koortshetgenc den geneesheer voor ontste king beducht maakt. De terugkomst van den hertog van Bor deaux wien door eenen koerier tijding van den toestand van den doorluchtigen lijder toegezonden is, wordt tegen den 24 of 25 te gemoet gezien. FRANKFORT den 25 januarij. Den 13 dezer is te Pe tersburg in de kapel van het winter-paleis, de plegtige ver loving gevierd van H. K. II. de grootvorstin ElisabetTi dochter van Z. K. H. den grootvorst Michaelmet Z. D. den regerenden hertog van Nassau. Volgens een brief uit Petersburg, van het begin dezer maand, had de Russische regering haar in 1842 genomen planom alleen verdedigen^lerwijze tegen de Circassische bergvolken te ageren sedert eenige maanden opgegevenen was men nu begonnen met alle geweld aanvallenderwijze te handelenen den oorlog met verdubbelden ijver voort te zetten. Dezelfde brief behelst nog het volgende Wij waren hier (te Petersburg) dezer dagen getuigen van een treurig voorval. De lijfeigeii dienstboden van een rijk edelman hadden bij herhaling van hem verlangd dat hij hun, op grond van de bekende ukase van april 1842, de vrijheid en nog bovendien aan ieder van hen eene som gelds zou schenken. De edelman weigerde aan dit verlangen te voldoen. Toen de lijfeigenen zagen dat zij hun doel niet zouden bereiken besloten zij zich te wreken. Een tiental hunner, meest allen nog jonge lieden, overvielen hunnen meester, terwijl hij alleen in zijne kamer was, en geeselden hem zoo onbarmhartig met roedendat hij onder hunne sla gen zou hebben moeten bezwijken, zoo niet eenige lieden, die zijn noodgeschrei vernamente zijner hulp waren toe geschoten. De misdadigers werden terstond aan de politie overgeleverd het feit vorderde spoedige bestraffing anders zouden in eene zoo groote en volkrijke stad als de onze waar de lijfeigen dienstboden ruim een zesde gedeelte der be volking uitmakende gevaarlijkste gevolgen hebben kunnen ontstaan. Er werd bevel gegeven om de beschuldigden voor eenen krijgsraad te regt te stellen. Deze veroordeelde hen om door 500 man spitsroeden te loopen. De strafoefening waarbij alle lijfeigen dienstboden moesten tegenwoordig Zijn had op een der groote paradepleinen plaats. De delinquenten konden de volle straf niet op éénen dag doorstaanen zullen zoodra zij in het hospitaal ver genoeg genezen zijn, nog een maal aan dezelve onderworpen worden, om vervolgens, voor zoo ver zij het overlevennaar de bergwerken in Siberie te worden gebragt. Men hoopt door deze gestrengheid van soortgelijke pogingen in de provinciën af te schrikken." Volgens berigten uit Athene, van den 7 januarij is het ontwerp der staatsregeling gereed, en zou hetzelve eerst daags bij de nationale vergadering in behandeling komen. Men verwachtte alsdan hevige debatten over een aantal be langrijke punten, waaromtrent de gevoelens zeer uiteenloo- pen. Daaronder behoort voornamelijk de vraag over een of twee kamers. Ook onder het ministerie was het deswege tot zulke hevige debatten gekomendat de spoedige ontbin ding van het kabinet van 15 september te gemoet gezien werd. Met vreugde merkte men overigens op, dat, te mid den van deze moeijelijkheden de gehechtheid aan den koning, niet alleen bij al de afgevaardigden en de bevolking der hoofdstad, maar ook in de provinciën steeds toenam. Zie hier de voornaamste artikelen der constitutieDe heerschende godsdienst is die der Oostersche orthodoxe kerk echter zullen alle andere bekende eerediensten worden toe gelaten het proselytismus is verboden. Al de burgers zijn gelijk voor de wet. De personele vrijheid is onschendbaar. De slavenhandel is verboden; de slaaf van elke natie is vrij zoodra hij den Griekschen grond betreedt. Er is vrijheid van drukpers en de censuur wordt onder geenerlei voorwend sel geoorloofd. Er zijn drie magten: de koning, de senaat en de kamer der vertegenwoordigers. Het voorstellen der wetten behoort aan alle drie. De wetten op het financie wezen moeten het eerst bij de vertegenwoordigers worden vastgesteld. De persoon des koning® is onschendbaar; de ministers alleen zijn verantwoordelijk. De koning benoemt de ministers, kommandeert het leger, verklaart den oorlog, sluit de traktaten bekrachtigt de wetten en vaardigt die uit; roept de kamers buitengewoon bijeen en ontbindt die. De kroon is erfelijk en gaat over op de wettige nakomelingen van koning Otto in de mannelijke lijn bij regt van eerstge boorte met volstrekte uitsluiting van de vrouwen en der- zelver nakomelingen. Bij ontstentenis van mannelijk oir uit koning Ottogaat dè Gricksche kroon over op zijnen broe der prins Luitpold en deszelfs nakomelingen bij regt van eerstgeboorte. De koning is meerderjarig 11a de vervulling van zijn 18de jaar. LONDEN den 27 januarij. Het valt moeijelijk zich een denkbeeld te vormen van de vervelende langwijligheiddie in de voortzetting van het Iersche staats-proces heerschten daardoor onmogelijk te bepalen wanneer een einde daaraan zal komen. Nadat de zittingen van den 8sten en 9den dag, dingsdag en woensdag 11, in voortgezette getuigen-verhooren waren doorgebragt, is die van eergisteren, vele uren achter een aan het voorlezen van artikelen uit Iersche nieuwspa pieren waarin de verslagen der groote volksvergaderingen in der tijd zijn opgenomen, besteed geworden, en deze lec tuur alleen nu en dan afgebroken door woordenwisselingen tusschen de verdedigers der aangeklaagden en den procureur over het :ng van ebragt ii "g ge- generaal, over de questie of andere jen ujt diezelfde nieuwspapieren, welke tot wederleg, ,er aanklagt sche nen te kunnen dienen al dan niet u .^ds gelezen zouden worden. De bevolking betoont zich lar. - 1CKe meer vermoeid van deze gedeelten der regtszaake a]leen naar de pleit> redenen van de heeren Sheil r de eerste van welke ziek is, of, volgens som:ii zich ziek veinst, om dat hij zijn pleidooi nog niet in gerc jj-, ',-4 heeft. Wederom is een vjgg-officier \,geische zeemagt namelijk de luitenant-generaal JV. J< .tj en wel in ruim 71 jarigen ouderdom overleden, lir n - ;n 1791 als vaan drig in diensten nam onder andere! 0, aall de bewus te expeditie tegen Walcheren in 1809 y, den veldtogt tegen de Franschen in Spanje. PARIJS den 27 januarij. De beraadsla. e. adres van antwoord op de troonrede zijn in uc 7. de kamer der afgevaardigden van heden ten eind maar vooral den vorigen dag voorbeeldeloos ot; weest. Er werd toen gehandeld over de laatste vnsnede van het adres, waarin met toespeling op het gedra_ le gitimisten die te Londen den hertog van Bordeaux ■tgroet hebben, het verbreken van den eed van trouw aan <1 genwoordige orde van zaken, gestrengelijk gelaakt en - v- omtrent het woord schdkiilvlekken gebruikt werd. De le. 1 misten, vooral ook de heeren BerryerBechard en Lav chejaquelin hebben pogingen gedaan, om dit woord hetwei! ook op hen scheen te doelen uit het adres te doen weg vallen en daartoe de reis naar Londen zoo veel mogelijk in een onschuldig daglicht gesteld. Reeds waren dien ten gevolge de hartstogten opgewekt maar toen den minister Guizotdie weder het gedrag der legitimisten afgekeurd en de zinsnede van het adres verdedigd haddoor den heer Berryer zijne reis naar Gend in 1815, kort voor den slag van Waterloo, was voor den voet geworpen, werden debe- raadslagingen uiterst woelig en hevig. De heer Guizot ver dedigde zijn gedrag op het genoemde tijdstipbewerende dat hij destijds niets anders had gedaan dan aan Lodewijk XVIII goeden raad te geven voor het geval dat Napoleon het onderspit delfde, en dat hij nooit aan eenige zamenspan- ning had deel genomen. De linkerzijde der kamer wilde deze verdediging niet aanhooren. Er waren leden, die vroe ger bij Waterloo onder Napoleons vanen gestreden hebben en thans het toenmalig gedrag van den heer Guizot verraad jegens het vaderland noemden. Anderen grepen blijkbaar de ze gelegenheid éan om den minister te grieven. Onder ge stadige kreten van afkeuring en een oorverdooveud geweld handhaafde de heer Guizot zich meer dan een uur lang op het spreekgestoelte, en bragt, hoewel met overgroote moei te, zijne rede ten einde. Bij den verderen loop der beraad slagingen trokken sommige leden der linkerzijde partij voor de legitfihistenbewerendedat men door hun gedrag zoo regtstreeks af te keuren een eersten stap deed op den weg der uitsluiting en onderdrukking eener geringe minderheid. Bij het einde der zitting werden echter alle amendementen in dien geest verworpen. Het betwiste woord: schandvlekken is in het adres gehandhaafden dat geheele stuk ten laatste met eene groote meerderheid aangenomen. De heer de TEspée, lid van de kamer der afgevaardig den had eene aanklagte tegen den National ingediend, wegens laster. De verantwoordelijke schrijver van dat blad is te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden, eene geldboete van 4000 fr. en eene vergoeding van 6000 Fr. aan den eischer wegens schade en interessen. De Auxiliaire Breton meldt het volgende Sedert een paar dagen heeft zich hier een gerucht ver spreidt hetgeen geloof begint te winnen. Men zegt, dat eene officiële depcche naar Vannes gezonden wasmeldende dat een Eugelsch schip beladen met tienduizend geweren op de kusten van Morbihan in beslag was genomen. Wij willen er nog aan twijfelendat zoodanige pogingen zouden zijn in het werk gesteld, maar voor hem die de dwaze verwach tingen van zekere legitimisten kentverklaart zich alles en wordt alles aannemelijk." De maarschalk Drouetgraaf d'Er Ionpair van Frank rijk een krijgsman uit de school van Napoleon is den 25 januarij, in 78 jarigen ouderdom, te Parijs overleden. Men leest in het te Parijs uitkomende Duitsche blad "iel. Vorwdrts„De generaal Bértranddiejkortelings van zijne reis door Amerika terug gekeerd iszal weldra een werk uitgeven over den veldtogt van Napoleon in Egypte. Men ver zekertdat dit belangrijk werk door keizer Napoleon zelf op St. Helena aan den generaal gedicteerd zoude zijn. Met schijnt ook dat in dit werk de oordeelvellingen van den kei zer nopens de staatkundige gesteldheid van de verschillende Europesche staten, tijdens den Egyptischen veldtogt, zullen zijn aangeteekend." Men verneemtdat de stad Rouaaneven als Parijs door gedetacheerde forten zal omgeven worden en dat de plannen daartoe reeds ontworpen zijn. Drie citadellen zul len alsdan daar geplaatst worden. Uit Algiers schrijft men van den 18 dezer, dat Ahd- el-Kader weder aan het hoofd van 1200 man in de Fransche bezitting in het veld verschenen is. Uit Spanje verneemt men, dat de schutterij van Sarra- gossa, omdat zij zich aan gecne bij de kapitulafil Vastgestel-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1