ZEETIJDINGEN. AJ) YERTENTI EN. Dc Notaris J). Uyttenhooven zal, op Woensdag den 31 Januarij 1844, des voormiddags ten 10 ure op de Zuidwa tering, Gemeente RITTHEM publiek presenteren te' ver- koopen 9 baatgevende KOE1JEN, 2 JAARLINGEN eti ongeveer 12 a 14 Voeren HOOI. Idem" g|D Idem 1840. TEK DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS. ben verklaarddat zij zich in het algemeen met die voor- dragt zeer wel konden vereenigen behoudens eenige aan merkingen op de bijzondere deelen van het ontwerp. Vier leden echter hebben zich stellig tegen den voorgestelden maatregel verklaard; terwijl twee leden, hoezeer niet guns tig daarvoor gestemd, nogtans het voornemen hebben te ken nen gegeven om hunne goedkeuring daaraan te geven wan neer hun blijken mogtdat het aanbod van wijlen Z. M. Koning Willem Frederik van de vaststelling der voorgedra gen aflossing volstrekt afhankelijk is gemaakt. Uit het voorloopig verslag der centrale afdeeling, no pens het ontwerp van wet tot regeling en dekking van den achtêrstand over 1840 en vroeger, blijkt, dat de meerderheid der leden gemeend heeft, met ter zijdëstêlling van alle be spiegelingen omtrent den aard en den oorsprong van den ach terstand zeiven, die voordragt, als behelzende eene rege- lirigswet, wat den vohri betreft, voor voldoende te kunnen houden, en geschikt 0111 tot het doel, hetwelk men zich daarmede heeft voorgesteld, te kunnen brengen. Hoezeer derhalve die' meerderheid zich niet ongenegen heeft betoond, om met de voorgestelde wijze van regeling van den vroegeren achterstand genoegen te nemenheeft zij nog tans daaraan wel uitdrukkelijk en bepaaldelijk de voorwaarde verbondendat ten aanzien van dien achterstand aan de Ka mer nadere en meer bevredigende ophelderingen zullen wor den gegeven. Vele leden toch verklaarden niet te kunnen instemmen met het gezegde in de memorie van tóelichting, dat de wetgeving met den achterstand in zijnen geheelen om vang aard en oorsprong bekend zon zijn. Huns inziens is die geheele zaak dusverre niet genoegzaam tot klaarheid ge- bragten laat de thans voorgedragene regeling daarvanwat duidelijkheid en volledigheid betreft, in het bijzonder zeer veel te wenschen overig. Naar aanleiding van de vorenstaande opmerkingenen ten einde aan het bezwaar wegens het gemis van genoegzame in lichtingen te gemoet worde gekomenheeft de meerderheid liet verlangen te kennen gegeven 0111 van de Regering te ont vangen eenen soldo-staat, aan den in september jl. overge- legden staat. De minderheid heeft de zaak uit een gansch ander oogpunt beschouwd, en de voorgedragen wijze van regeling van den achterstand niet alleen afgekeurd om de onduidelijkheid en on volledigheid van den daarbij gevoegden staat, maar die bepaal delijk onaannemelijk geacht als berustende op een haar erach- tens verkeerd stelsel. Die minderheid wensch'te namelijkdat alleen de reële baten en lasten bij de wet'geregeld zullen wor den, en dat voor hetgene dan blijken zon in de schatkist te ontbreken aan de Regering bij de wet een crediet geo pend worde. Uit het voorloopig verslag der centrale afdeeling, be trekkelijk het ontwerp van wet, tot aanvulling der middelen over 1841 1842 en 1843 blijkt', dat, met opzigt tot de in art. 1. van het ontwerp gestelde aanvullings-sommen opgemerkt is, dat deze niet overeenkomen met de vroeger ontvangen opgaven nopens de te korten over de jaren 1841 1842 en 1843. Volgens de vroegere mededeelingenwaren die over 1841 en 1842, ƒ9,627,152 43!; volgens de tegenwoordige ƒ95838,901 32. Gelijke aanmerking geldt ook met opzigt tot het te kort over het dienstjaar 1843, dat bij den in sep tember ontvangen vergelijk in gsstaat op 6,583,967 ooi was geraamd, en dus tot een minder bedrag, dan hetwelk daar voor thans, na aftrek namelijk van de sommen wegens in teressen van schatkistbiljetten en den inkoop van schuldbe kentenissen, tot aanvulling wordt voorgedragen. Tot nadere toelichting alzoo van het cijfer der alhier ge stelde aanvullings-sommen j wenscht men staten te ontvangen, aantoonende het juiste bedrag van het te kort over ieder van de drie dienstjarenzoo mede de oorzaken waaruit het is ontstaan. Tevens, verlangt men daarbij inlichting te bekomen no pens den invloed dien het ophouden van eene aanzienlijke hoeveelheid Java kofflj in de najaarsveiling der Handel-maat schappij op het geraamd te kort van de bijdragen uit de ko loniale kas te weeg heeft gebragt. Voorts heeft men algemeen het verlangen geuitten einde niet vooruitgcloopen worde op de eindbeslissing der Kamer omtrent de betrekkelijke wetsvoordragt, dat in het onder havige ontwerp geen melding wordt gemaakt van de buiten gewone belasting op de bezittingen (waarbij dan toch in allen geval ook op de vrijwillige geldleening zou dienen ge wezen te worden)niaar datin algemeene bewoordingen voor de aanvullingen worde aangewezen de opbrengst van de middelenwelke nader bij de wet zullen worden vast gesteld. Eindelijk, is op art. 2 van het ontwerp aangemerkt, «lat d.e bevoegdheid tot het uitgeven van schatkistbiljetten die bij de wet van den 19 junij jl. bepaaldelijk is verleend tot voorloopige voorziening in het te kort over 1841 en 1842, volgens de onderhavige voordragt verder uitgebreid en ver lengd zou worden tot het oogenblikdat ook in de te kor ten over andere tijdvakken uit de opbrengst der vast te stel len buitengewone middelen voorzien zou wezen. Hierin nu vond men bezwaar, en wenschte daarom, dat bij de wet zel ve de verleende bevoegdheid weder ingetrokken wierd en dat voorts bepaald wordedat althans de uitgifte niet langer zal mogen plaats hebben dan tot dat de bij de onderhavige wet vastgestelde aanvullingen uit de bedoelde middelen zul len gedekt zijn, terwijl men ook nog ten slotte heeft aange drongen dat in deze weteven als bij de voordragt om trent den achterstand, het voorschrift bijgevoegd worde, dat de schatkistbiljetten dadelijk na de intrekking ter al gemeene rekenkamer overgebragt en vernietigd 'zullen worden. 's GRAVENIIAGE den 17 jannarij. De zitting van heden is meest besteed aan de behandeling van ingekomen verzoek schriften. Onder anderen is door den heer de Jong verslag gedaan op een request van den heer G. si. van der Giésendie zich beklaagt'clat er door het departement van justitie subsidien verstrekt worden aan het Journal de la Haye het Neder- Jfuulsch Nieuwsbladhet Gentsche en andere bladen, en die betoogt, dat, bij het -ophouden daarvan de schatkist een aanmerkelijk voordeel trekken zou. De commissie stelde voor nopens dit adres over te gaan tot de orde van den dag. Doch 11a beraadslaging is niet alleen met eene meer derheid van 21 stemmen beslist 0111 dit verzoekschrift ter griffie neder te leggen maar ook met eene meerderheid van 7 stemmen, om een afschrift daarvan te verzenden aan ZEx. den minister van justitie, ten fine van informatie. AMSTERDAM den 16 janitd/ij. Wij hebben wederom een treurig ongelukhét gevolg van het alleen laten van jonge kinderen, te vermelden. Een vierjarig meisje, met name Maria Rouwe/aarwoonachtig in de Egelantierstraat gisteren door hare moeder alleen gelaten zijnde schijnt te kort bij het vuur gekomen te zijn immers zij is gevonden dat hare kleederen in vlam stonden ofschoon onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd en aldaar met al die zorg, dit gesticht zoo eigen verpleegd is zij evenwel reeds dezen morgen aan de gevolgen harer bekomene brandwonden over leden. Ziedaar dan wederom eene verschrikkelijke waar schuwing voor ouders, om hunne kinderen toch nimmer al leen te laten en te trachten voor dezelve de verzorging op eene der bewaarscholen te bekomen. Een soortgelijk ongeluk wordt uit Carlshavenin Po len van den 4 dezer, aldus vermeld: Eergisteren namiddag is hier een treurig geval gebeurd hetwelk onder de menigvuldige ongelukken van dien aard om deszelfs hoogst akelige uitkomstwel verdient tot her nieuwde waarschuwing te dienen. Een 'verarmd voerman thans dagloonerwiens vrouw verleden voorjaar gestorven was en hem als weduwenaar met vier kindertjes had achter 'gelatenhad sedert een arm meisje bij zichhetwelk hem de huishouding hielp voeren en de kinderen oppassen. Hij zelf was naar het bosch gegaan 0111 eenig sprokkelhout te verzamelen en 11a eenigen tijd ging zijne kleine huishoudster hem te gemoetom hem hetgeen hij raedebragt te helpen dragen. Toen zij na nog geen uur afwezigheid terug kwa men vonden zij de vier te huis gelaten kindertjes, die van 1) tot 6 jaren oud waren alle dood. Zij waren gestikt door den rook van wollen goeddat om den kagchel opge hangen was om te droogen en vuur gevat had. Men zegt dat een der oudste jongetjes die beide in bunnen doods angst onder eene soort van canapé in het vertrek gekropen waren bij het naar buiten dragen nog geademd heeftdoch hoe dit ook zij, de ijverige hulp van twee toegeschoten ge neeskundigen is niet in staat geweest, een éenig der arme kleinen in het leven terug te brengen." DORDRECHT den 17 januari]. Door den invallenden dooi is het ijs hetwelk gisteren voor deze stad was gaan vastzitten, weder gedeeltelijk losgeraakt en is het nu drijvende. Boven de stad zit het nog. Te Keulen en te Dttsseldorp zijn de bruggen over den Rijn, wegens den ijsgang, den 13 weggenomen. De hoogte der rivier voor Keulen was dien dag 9 voet 5 duim. MIDDELBURG den 19 ja nu ar]. De 49ste verjaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin is héden alhier door het uitsteken der vlaggen en het spelen der klokken gevierd. Bij besluit des Koningsvan den 13 dezer, is toe mede directeur van wege den handelbij liet vrije entrepót te dezer stede, op nieuw benoemd jbr. IV. R. Boddaerten zulks voor den tijd van drie jaren in te gaan met den 1 april aanstaande. Het Dagblad van sGravenhage van den 17 dezer be helst een uitgebreid artikelgewijd aan de nagedachtenis der verdiensten van den heer C. G. Ontijdmed.dr. enz., den 13 dezer in 's ifage overleden, een man die, wegens zijne veel omvattende geleerdheidzoowel binnen als buiten 's lan'ds een welverdienden roem had verworven en die door zijne menigvuldige geschriften en in eene uitgebreide geneeskun dige praktijk veel nut heeft gesticht. Het concertdoor den verdienstelijken toonkunstenaar C. de Groot den 17 alhier gegeven verschafte den bemin- naren van 'echt kunstgenot een waar feestde stukken door hem voorgedragen lieten, zóówel in keuze als uitvoering, niets te wenschen over; de zwaarste passages, als tremolo, arpeggio enz. werden door zijn vlug en gemakkelijk spel tévens de aangenaamste de concertante voor piano en viool van Gregoir en l'ieuxtemps, voorgedragen door mad. Anschütz Botgorsc'leek en den concertgever, benevens de aria ujt'Sar- gines van Paermet obligaat-clarinét, hebben dan ook den welverdienden lof in'gebogst. liet is echter te betreuren dat in onze stad de weinige gelegenheid voor kunstgenot niet meer algemeen ten nutte gemaakt wordt, 'én onze eige ne talenten niet in de aanmoediging hunner stadgénóótén den prikkel vinden naar verdere volmaking. X. VLISSINGEN dén 19 januarij. Voor Antwerpen be stemd is alhier ter reede gekomen: Johanna MariaJ. J. Wiltersvan Hamburgmet stukgoederen GebkenD. II» Bootsman, van Otterendorf, met raapzaad; die Hofnung J. H. Ariansvan Carolinenseelmet garst;- Marco Poh H. Dillwitz, van Odessa, met lijnzaad eti wol. J-Jeden beviel van een' ZOON, B. J. Ié Nobel, Echtge^ noot van Yerseke A. ZONNEVIJLE. den 17 Januarij 1844. Eenige kennisgeving. panZEI DER E F FECTES. Amsterdam den 1 Werkelijke Schiiiil 544 a 55» 994-IOO4 9-1 j- 94' Idem Nieuwe Orootb. AmorLisatie-Sy iidio- Zl pou HandelNlaR!sulinppij - I)ilo Lce-ninjy 1835/37 Op^ezc^de Dom. Losr. Rijn Spoorweg Leeutn*? 1887. Losr. Frans'che 8 pet. Engelse li# gccons. Portugal 2J pet. i 1 Mi - 137-ï 7 Jannarij IS44. Rusland llope C. 99 404 - 994 - 46;' Leen in Spanje Jthlöitl Coupons Oostenrijk GoJl. C. Metaliek Pruissen, 1832. 108. 108 914 21 ■214 1062 a 1082 -1084' - 911 - 21» - 22.Ï -1074 1094- 110 1UIS04.1I y J Demomarken, SI.nnd. Napiisehe certificaten. M1 d 13ELI'RtzKS van de volgende Gras RX enz. Middelburg18 Januarij 1844. Tarwe, (oude) de Ned. Mudde 9 Tarwe, (nieuwe) - 7 35 Rogge, (nieuwe) - 5 30 Gerst(zomer en winter dooreen) - 4 10 Zelling van het Biwnn. Tarwenbrood 't Ncdérlandsèh Pond-, 17 Cts. Rüggéiibroöd13 2. 3- 4- 5- J-jeden verloste van eene doode DOCHTER Vrouwe CECILIA CORNELIA SPRENCER geb. LANTSHEER. Middelburg, den 17 Januarij 1844. Eenige kennisgeving. Op den 18 dezer ontvingen wij de smartelijke tijding,, dat onze geliefde Vader en Behuwd-Vader A. HESS, in den hoogen ouderdom van ruim 90 jaren, te Breda is over leden. Middelburg J. A. ITESS. den 19 Januarij 1844. M. HESS, geb. Drievoet. Eenige en algemeene kennisgeving. \/E R K O O P1N G op -BORNDAL bij VeereDingsdagden 23 Januarij 1844, van eene groote partij zwaar Essen en Willigen KAPHOUT alsmede van drooge willigen MUT SAARDS. NB. NB. Na den Verkoop van het Kaphout en de Mut- NB. saards, zullen nog worden geveild stuksgewijze, zeven-en-veertig extra zware niet geroeide Cana- dasclie Populieren BOOMEN. QPENBARE VERKOOPING door middel van den No taris C. Loef, residerende te Zuidzande op Woensdag den 24 Januarij 1844, ^es voormiddags ten elf ure in de Her berg het Stadhuis, bewoond bij G Wisse, te OOSTBURG, van de navolgende ONROERENDE GOEDEREN in der tijd nagelaten door wijlen Jacobus te Mey als I11 Kederland. 4DE district van zeeland. 1. Een HUIS, SCHUUR en ERVE, te Groede, Sectie C. No. 332. 1 Een Stuk TUINGROND aldaar Sectie C. No. 36. Een ERF aldaar, Sectie C.No. 34, in altijd durende Pacht uitgegeven voor 2,70 's jaars. Eene WEIDE aldaargroot 1 Bund. 47 Roed. 80 EU. Sectie C. No. 378. Eene Partij BOUWLAND aldaargroot 3 Bund. 03: Roed. 30 Ellen, Sectie D. No. 1. In Beügïe. provincie west-vlaanderen. Twee Perceelen BOUWLAND gelegen in de Watering van Greveningen Gemeente Westkapellegroot één Bund. 30 Roed. ao EU., Sectie C. No. 76 en 77. Vier dito BOUWLAND aldaar, g-root 1 Bund. 30 Roed. 40 EU.Sectie C. No. 87 tot en met 90. Zes dito BOUWLAND groot 1 Bund. 97 Roed. 90 EU. en een dito WEIDE of RIETLANDaldaar, groot 2 R. 50 Eli., Sectie C. No. 120 tot en met 12<. Vier dito BOUWLAND aldaargroot 1 Bund. 65 R. 20 EU. in Sectie C. No. 272 tot en met 275. Een dito BOUWLAND aldaar, groot 23 Roed. 40 EU» Sectie C. No. 86. Alles breeder in de gedrukte aanplakbiljetten omschreven» De Perceelen No. 12 3 4 en 5 zullen ieder afzonder lijk worden geveild en verkocht, doch de Perceelen No. 6,. 7, 8, 9 en 10 eerst ieder afzonderlijk en daarna in cumul» worden geveild. Nader onderrigt is inmiddels te bekomen ten Kantore van de Notarissen C. Loef, te Zuidzande, en 11. G. Hammacher te Groede, bij welken laatsten de bewijzen van eigendom van stonden aan ter visie leggen. J. C. GAAL heeft ontvangen een fraai assortiment van de nieuwste Fransche BEHANGSEL-PAPIEREN, welke hij voor zeer civile prijzen kan verkoopen. ]])e ondergeteekendezijne SLAGERS-AFFAIRE in de Vlissingsche straat, Wijk K. No. 63, geopend hebbende, ijs-, hij hem van heden af tegen comptante betaling te koop best- OSSENVLEESCH, tegen 40 cents het Ned. Pondalsmede SCHAPENVLEESClT tegen 30 cents. Middelburg, 20 Januarij 1844. C. DiE. KEYZElR. jgURGER LIEDEN, liefst zonder Kinderen, genegen zijnde eene Jufvrouw, die zwak van hersengestel is, ter ver zorging en oppassing in Huis te nemen, adresseren zich bij de Uitgevers dezer Courant. yersche gespeende Eng. OESTERS bij Latneyn, Pennlngb, y(eeuwsche en gespeende OESTERS bij v. d.Abeek, Markt» EVERSD1JK te Kats vraagt met Maart een KNECHT het Timmeren en Metselen verstaande, voor een jaar vast werk» 'Terstond een BOODSClfAPS-MElSJE benoodigd ad ces bij van Behthèm Jutting. 7- 8. 10. jet voorgestelde CONCERT van C. A. lakker en IJsoy. kan op den 24 dezer geen plaats hebben, maar is, met toe stemming Van het Stedelijk Bestuur, bepaald op Woensdag den ci Febriiarijwaarvan aan Ileeren Inteekcnarcn va.n de eerste Lijst, eene tweede zal gepresenteerd worden.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 2